رمزارزها و توکن‌هامقالات بیت کوینمقالات عمومی

لایت کوین چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟ مزایا و معایب

این مقاله، یک مطلب کوتاه در مورد تفاوت های لایت کوین (litecoin) و بیت کوین و نحوه به دست آوردن لایت کوین پیش روی شما قرار می دهد.

لایت کوین در چند سال اخیر تبدیل به یکی از رمزارزهای محبوب ماینرها شده است. این رمزارز ویژگی‌ها، مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد. لایت کوین (Litecoin) در سال ۲۰۱۱ توسط شخصی به نام چارلی لی معرفی شد. هدف این سکه این است که نسخه سبک‌تری از بیت کوین باشد. جالب است بدانید که لایت‌کوین تقریباً از نظر سرعت ۴ برابر سریع‌تر از بیت کوین است و از نظر هزینه هم ارزان‌تر محسوب می‌شود. اینکه لایت کوین چیست و چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد؟ اینکه لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟ از جمله پرسش‌هایی هستند که در این مقاله از کوین ایران به آن پاسخ خواهیم داد.

داستان لایت کوین از کجا شروع شد؟

از زمان تولد بیت کوین در سال ۲۰۰۹، انواع و اقسام رمزارز و سکه وارد بازار بلاک چین شده‌اند. هر یک از این سکه باور دارد که مزیت‌هایی در مقایسه با سایر همتاهای خود دارد. مزیت‌هایی که اغلب به سرعت، هزینه‌ها یا مقیاس‌پذیری در ارتباط است. لایت کوین (LTC) برای اولین بار توسط یکی کارمندان سابق گوگل به اسم چارلی لی در سال ۲۰۱۱ معرفی شد. چارلی به مانند بسیاری از عاشقان دنیای بلاک چین بر این باور بود که بیت کوین ایرادات و مشکلات زیادی دارد. چارلی اهم مشکلات بیت کوین را در سه مورد زیر خلاصه کرد.

 • بیت کوین در سرعت بخشیدن به معاملات عملکرد خوبی ندارد.
 • استخراج آن که در ادامه توضیح داده خواهد شد، سخت است.
 • توانایی آن در انجام معاملات در هر ثانیه یا همان مقیاس‌پذیری

منظور از مقیاس‌پذیری تعداد تراکنش‌هایی است که بلاک چین می‌تواند در هر ثانیه پردازش کند. هرچه افراد بیشتری از بلاک چین استفاده کنند، قاعدتاً شبکه بیش از حد شلوغ خواهد شد و سرعت معاملات کاهش می‌یابد! برای نمونه مقیاس‌پذیری بیت کوین ۷ معامله در هر ثانیه است.

لایت کوین چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟ مزایا و معایب (4)

راه حل چارلی لی برای مشکلات بیت کوین؟

برای اینکه چارلی لی به هدف خود در ایجاد نسخه سبک‌تر از بیت کوین برسد، به نوعی خاصی از فورک تحت عنوان هارد فورک یا انشعاب سخت نیاز داشت. فورک یا انشعاب در واقع اشاره به زمانی دارد که برای بهتر شدن بلاک چین اصلی تغییراتی ایجاد می‌شود. حال ما دو نوع انشعاب سخت و نرم داریم.

سافت فورک یا انشعاب نرم (soft fork) زمانی است بلاک چین دچار ارتقا می‌شود اما قوانین جدید بلوک هنوز توسط نسخه قدیمی شناخته می‌شوند. سافت فورک‌های بسیاری در خصوص بلاک چین تاکنون ایجاد شده‌اند.

با این حال، از آنجایی که بیت کوین غیرمتمرکز است، پس هیچ شخصی کنترلی روی آن ندارد. در این صورت، اگر قرار است تغییرات جدیدی اعمال شود باشد باید در یک سیستم خاص در مورد آن رأی‌گیری صورت گیرد. تنها در صورتی تغییرات ادامه خواهند یافت که اکثریت نسبت به آن تغییر نظری مثبت و موافق داشته باشند.

هارد فورک یا انشعاب سخت نوع دیگری از فورک‌ها بوده و منظور زمانی است که به تغییرات بزرگ‌تری نیاز داریم و تنها راه دست‌یابی به آن‌ها، ایجاد یک بلاک چین جدید است. این موضوع در واقع همان کاری است که چارلی لی انجام داد. خب حالا برویم سراغ اینکه لایت کوین واقعاً چیست؟

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست و چطور کار میکند – بلاک چین به بان ساده

لایت کوین چیست ؟

در خصوص پرسش لایت کوین چیست باید عنوان داشت که هنوز هم شباهت‌های زیادی میان بیت کوین و لایت‌کوین وجود دارد. هدف اصلی لایت کوین و همچنین بیت کوین تبدیل به یک سیستم پرداخت جهانی است که افراد با استفاده از آن می‌توانند پرداخت‌های خود را بدون نیاز به یک شخص ثالث یعنی بانک، به صورت محلی یا بین‌المللی انجام دهند.

برای اینکه بتوان پاسخی قابل درک به پرسش لایت‌کوین چیست داد، باید ابتدا بتوانیم که مشکل دنیای حال حاضر چیست که باید آن را حل کرد. برای این کار موضوع را با یک مثال پیش می‌بریم. فرض کنیم بابک که در هلند زندگی می‌کند می‌خواهد مقداری وجه را به آرش که در کانادا زندگی می‌کند، بفرستد. برای این کار به طریق معمول باید به بانک مراجعه کرد که مشکلات زیر را در پی خواهد داشت.

 • اول از همه اینکه بانک کارمزدی از بابک خواهد گرفت.
 • چند روز طول خواهد کشید که وجه به آرش برسد.
 • بابک باید کلی فرم پر کند.

با این گفته‌ها، اگر بابک تصمیم بگیرد که پرداخت خود را با استفاده از لایت کوین صورت دهد، دیگر با سه مشکل عمده بالا مواجه نخواهد بود. به عبراتی هزینه ارسال لایت کوین بسیار ارزان است. از طرفی هم معاملات لایت کوسن تنها ۲ و نیم دقیقه به طول می‌انجامد که در مقایسه با معاملات بانکی بسیار سریع است. علاوه بر این، لایت‌کوین غیرمتمرکز است و کنترل تمامی وجه خودتان با خود شما است و این بدان معناست که دیگر نیازی به پر کردن کلی فرم نخواهید داشت. خب تا به اینجا سعی شد به پرسش مبنی بر این که لایت کوین چیست پاسخ داده شود. در ادامه بیشتر در خصوص نحوه کار لایت کوین و تکنولوژی آن می‌پردازیم.

لایت کوین چیست؟

فناوری لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

صحبت در مورد فناوری بلاک چین و نحوه کارکرد آن به دلیل تازگی که دارد برای هر کسی می‌تواند کاملاً گیج کننده باشد. از این رو سعی می‌کنیم که با یک مثال درک موضوع را ساده‌تر کنیم. در مثال قبلی دیدیم که بابک قصد پرداخت مقداری وجه را به آرش از طریق لایت کوین دارد فرایند این انتقال به شرح زیر است.

 1. اول از همه به یک کیف پول لایت کوین نیاز پیدا خواهید کرد. بابک می‌تواند به طور رایگان یکی از انواع مختلف کیف پول لایت کوین را انتخاب و استفاده کند. کیف پول در اینجا به مانند یک حساب بانکی عمل می‌کند.
 2. بابک وارد حساب کیف پول لایت کوین خود می‌شود و مقدار ۱۰ لایت کوین را برای آرش ارسال می‌کند.
 3. هنگامی که بابک لایت کوین‌ها را ارسال کرد، آن سپس وارد بلاک چین لایت کوین می‌شوند.
 4. علاوه بر بابک، هزاران معامله دیگر وارد بلاک چین لایت‌کوین می‌شوند. هر ۲ و نیم دقیقه یک بلاک جدید ساخته می‌شود. بلاک را مانند محفظه‌ای برای نگهداری معاملات در نظر بگیرید.
 5. بلاک یا همان محفظه حاوی مقدار زیادی از معاملات مختلف از جمله معامله متعلق به بابک است. قبل از اینکه مقدار لایت کوین و جه ارسال به دست آرش در کانادا برسد، معامله مورد نظر باید به عنوان یک معامله مجاز و قانونی تائید شود.
 6. از آنجایی که لایت کوین غیرمتمرکز است، هیچ نهاد یا سازمان مستقلی وجود ندارد که بتواند مجاز بودن معاملات را تائید کند. در عوض، گروهی از داوطلبان که اصطلاحاً به آن‌ها ماینر گفته می‌شود از توان پردازشی سیستم‌های کامپیوتری خود استفاده می‌کنند تا پازل‌ها و معادلات بسیار پیچیده‌ای را حل کنند. حل این معادلات باعث می‌شود که مجاز بودن بلاک‌ها تائید شود.
 7. بعد از ۲ و نیم دقیقه، ماینر معادله یا پازل را حل کرده است و تمامی معاملات صورت گرفته در بلاک را تائید می‌کند و به محض تائید آرش مقدار لایت کوین مورد نظر را دریافت خواهد کرد.

تفاوت لایت کوین و بیت کوین در چیست ؟

ایده اولیه لایت کوین و بیت کوین مشابه است. هر دو رمزارز ذخیره کننده دارایی هستند که می‌توان این دارایی را به صورت آنلاین داد و ستد کرد و یا به عنوان سرمایه گذاری از آن‌ها استفاده کرد. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که کسب و کار خود را، بدون کمک گرفتن از بانک‌ها که معمولاً کارمزد‌های زیاد و چند روز زمان برای انتقال پول در سطح بین‌المللی مطالبه می‌کنند، انجام دهید.

تفاوت لایت کوین و بیت کوین

کارمزد کمتر

تفاوت‌هایی میان لایت کوین (Litecoin) و بیت کوین وجود دارد. برای مثال، شما می‌توانید تقریباً در کسری از ثانیه برای دیگران لایت کوین ارسال کنید و کارمزد خیلی کمتری نسبت به انجام کار مشابه در بانک بپردازید. اگرچه ارزشش را دارد که دفعات تائید و مقدار کارمزد با افزایش استفاده از لایت کوین (و دیگر رمز ارزها) افزایش یابد.

سرعت تراکنش

با این که لایت‌کوین و بیت کوین در ظاهر شبیه یکدیگرند، اما تفاوت‌هایی جزئی نیز میان آن‌ها وجود دارد. سرعت پردازش تراکنش‌ها یکی از این موارد است. به طور متوسط، یک تراکنش بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه زمان برای تائید شدن نیاز دارد. در مقابل، لایت کوین در دو و نیم دقیقه این کار را انجام می‌دهد.

این یعنی، لایت کوین چهار برابر سریع‌تر از بزرگ‌ترین رقیبش است. مورد بعدی کارمزد تراکنش‌ها است. به طوری که ارسال یک لایت کوین تقریباً ۲۵ سنت هزینه در بر دارد، این در حالی است که بنا بر آمار موجود، ارسال یک بیت کوین تقریباً دو و نیم دلار هزینه دارد.

مقیاس‌پذیری

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بلاک چین لایت‌کوین تا چه اندازه مقیاس‌پذیر است. همان‌طور که قبلاً توضیح دادیم، مقیاس‌گذاری در واقع اشاره به توانایی در انجام معاملات بیشتر است. با این حال، همیشه ممکن است محدودیت‌هایی وجود داشته باشد.

بیت کوین قادر است حداکثر ۷ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. اتریوم که دومین بلاک چین محبوب حال حاضر بازار رمز ارزها است، به طور متوسط حداکثر ۱۵ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند؛ اما لایت کوین قادر است حداکثر ۵۶ تراکنش در ثانیه را پردازش کند! این توانایی باعث می‌شود سرعت لایت کوین بسیار بالاتر از بیت کوین و اتریوم باشد!

استخراج

بیت کوین و لایت‌کوین در خصوص ماینینگ یا همان استخراج هم تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد. لایت‌کوین و بیت کوین از الگوریتم‌‌های هش متفاوتی استفاده می‌کنند. بیت کوین الگوریتم SHA-256 را به کار می‌گیرد، در حالی که لایت کوین از اسکریپت (scrypt) که پیچیدگی کمتر و سرعت بیشتری دارد، استفاده می‌کند. ساختار الگوریتم SHA-256 در تصویر زی نشان داده شده است.

به بیان ساده، این تصویر نشان از این دارد که هر چه تعداد معاملات بیشتر و بیشتر پردازش می‌شود، دشواری هر پازل افزایش می‌یابد. با این افزایش در دشواری، ماینرها برای تائید بلوک نیاز به استفاده بیشتر و بیشتر از برق دارند!

این روزها، ماینرهای بیت کوین نیاز به استفاده از سخت افزارهای ASIC (مدار مجتمع مخصوص برنامه کاربردی) دارند که واقعاً گران قیمت هستند. این موضوع برای بسیاری از افراد تازه کار که قصد وارد شدن به دنیای رمز ارزها را دارند ناعادلانه است.

با این حال، بلاکچین لایت‌کوین متفاوت از بیت کوین است، زیرا از الگوریتم اسکریپت استفاده می‌کند. به زبان ساده، افراد می‌توانند بدون نیاز به سخت افزار گران قیمت ASIC، لایت کوین را با استفاده از پردازنده گرافیکی (GPU) استخراج کنند. پردازنده‌های گرافیکی بسیار ارزان‌تر هستند و در نتیجه افراد بیشتری توانایی استخراج کردن را خواهند داشت!

بیشتر بخوانید: استخراج رمز ارز ها : از کجا شروع کنیم؟(راهنمایی برای افراد مبتدی)

قیمت

آخرین تفاوت قابل توجه بین این دو رمزارز، حجم بازار و محبوبیت آن‌ها است. بیت کوین بزرگ‌ترین رمزارز جهان با حدود ۱۹۹ میلیارد دلار سرمایه است. با توجه به تقاضای بالا و عرضه محدود، هر بیت کوین در حال حاضر حدود هشت هزار و پانصد دلار ارزش دارد.

از طرف دیگر، لایت کوین در رتبه پنجمین رمزارز با سرمایه‌ای حدود ۳ میلیارد دلار است. از آنجا که نسبت به بیت کوین محبوبیت کمتر و تعداد کوین‌های در گردش بسیار بیشتری دارد، قیمت هر لایت‌کوین به میزان قابل توجهی کمتر و در حدود ۴۵ دلار است.

قیمت

امنیت لایت کوین

تقریباً هر برنامه‌ای که تاکنون از آن استفاده کرده‌اید در یک سرور (مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر و غیره) متمرکز شده است. این بدان معنی است که شما به یک شرکت شخص ثالث اعتماد می‌کنید تا از اطلاعات شخصی شما در برابر هکرها محافظت کند.

بانک یکی دیگر از نمونه‌های خوب یک شرکت متمرکز است. اگر یک هکر بتواند سرورهای مرکزی بانک را هک کند، به طور بالقوه می‌تواند به حساب بانکی شما دسترسی پیدا کند (و تمام پول شما را بدزدد)! متأسفانه، هک‌های متمرکز دائماً اتفاق می‌افتند و هیچ کاری نمی‌توانید در این مورد انجام دهید!

در خصوص امنیت لایت کوین باید گفت که تنها راه هک شدن لایت کوین این است که کسی ۵۱ درصد یا مقدار بیشتری از شبکه را کنترل کند. برای اینکه یک هکر این کار را انجام دهد، باید بیشتر از ۵۱ درصد از قدرت محاسبات استخراج در کل شبکه را تولید کنند.

احتمال وقوع این امر تقریباً غیرممکن است، زیرا شبکه بسیار بزرگ و خارج از کنترل یک نفر است. در حقیقت، این عملیات میلیون‌ها یا حتی میلیاردها دلار هزینه خواهد داشت. از طرفی هم حتی در صورت موفقیت، فقط برای مدت زمان کمی کنترل شبکه را در دست خواهند داشت.

موضوع مه متر این است که لایت کوین شما چقدر امن است و این موضوع به چگونگی و محل ذخیره آن‌ها دارد. انواع مختلفی از کیف پول لایت‌کوین در دسترس هستند که هر یک از آن‌ها سطح مشخصی از امنیت را معرفی می‌کنند.

کیف پول لایت کوین

در بالا به مبحث‌های لایت‌کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد پرداخته شد. انتخاب یک کیف پول مناسب نقش مهمی در امنیت لایت‌کوین شما خواهد داشت. انواع این کیف پول‌ها شامل موارد زیر می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص کیف پول لایت کوین می توانید به مقاله «کیف پول لایت کوین – معرفی ۹ کیف پول برتر لایت کوین» رجوع کنید.

 • کیف پول سخت‌افزاری مانند ترزور (Trezor)
 • کیف پول سخت‌افزاری مانند لجر نانو اِس (Ledger Nano S)
 • کیف پول موبایل و دسکتاپ مانند جکس (jaxx)
 • کیف پول دسکتاپ مانند لایت کوین کور (Litecoin Core)
 • کیف پول موبایلی لواف والت (LoafWallet)
 • کیف پول دسکتاپ مانند اگزودوس (Exodus)
 • کیف پول دسکتاپی مانند الکتریوم (Electrum)

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به پرسش‌هایی همچون لایت کوین چیست و چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد و کدام برای ماینینگ و استخراج بهتر هستند، پاسخ داده شود. بدون شک لایت کوین از رمز ارزهای محبوب حال حاضر است که استخراج آن نسبت به دیگر رمز ارزهای ساده‌تر است. پرسش‌ها و نظرات خود را در خصوص این مقاله می‌توانید با کارشناسان کوین ایران در میان بگذارید.

https://coiniran.com/?p=19844
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x