ساناز موسوی | 1397.01.18

لایت کوین چیست؟

لایت کوین (litecoin) یک ارز رمزنگاری ‌شده شبیه به بیت کوین (bitcoin) است. این نوع ارز به شما امکان می‌ دهد تا از طریق اینترنت مبلغی را برای دوستانتان بفرستید یا چیزی را از خرده ‌فروشی ‌های آنلاین که از این نوع روش پرداخت پشتیبانی می‌کنند، خرید کنید. برخلاف پول های فیات مانند دلار و یورو، لایت کوین توسط هیچ نهادی، همچون یک بانک مرکزی، مدیریت نمی شود. این ارز اساسا واسطه بودن بانک ‌ها و دیگر موسسه ‌های مالی را از بین می برد؛ در نتیجه باعث افزایش سرعت تراکنش ها، کاهش هزینه ها و ناشناس ماندن طرفین معامله می شود. این رمزارز بر بستر یک بلاکچین عمومی که تمام تراکنش ها را ثبت می کند، اجرا می شود.

لایت کوین (litecoin) در سال ۲۰۱۱ توسط یک کارمند سابق گوگل به نام چارلی لی (Charlie Lee) تأسیس شد. هدف او این بود که یک رمزارز شبیه به بیت کوین بسازد و اشکالاتی که  بیت کوین با آنها مواجه است را حل کند.

لایت کوین چیست (Litecoin) و چه تفاوت هایی با بیت کوین (Bitcoin) دارد؟

CoinTelegraph

Litecoin در مقایسه با بیت کوین تفاوت ها

ایده اولیه لایت کوین و بیت کوین مشابه است. هر دو رمزارز ذخیره کننده دارایی هستند که می توان این دارایی را به صورت آنلاین داد و ستد کرد و یا به عنوان سرمایه گذاری از آنها استفاده نمود. آنها به شما این امکان را می دهند که کسب و کار خود را، بدون کمک گرفتن از بانک ها که معمولاً کارمزد های زیاد و چند روز زمان برای انتقال پول در سطح بین المللی مطالبه می کنند، انجام دهید.

کارمزد کمتر

تفاوت ‌هایی میان لایت کوین و بیت کوین وجود دارد. برای مثال، شما می توانید تقریبا در کسری از ثانیه برای دیگران لایت کوین (litecoin) ارسال کنید و کارمزد خیلی کمتری نسبت به انجام کار مشابه در بانک بپردازید. اگرچه ارزشش را دارد که دفعات تایید و مقدار کارمزد با افزایش استفاده از لایت کوین (و دیگر رمزارز ها) افزایش یابد.

تراکنش سریع تر

با این که Litecoin و بیت کوین در ظاهر شبیه یکدیگرند، اما تفاوت هایی جزئی نیز میان آنها وجود دارد. سرعت پردازش تراکنش ها یکی از این موارد است. به طور متوسط، یک تراکنش بیت کوین حدود ده دقیقه زمان برای تائید شدن نیاز دارد؛ در مقابل، لایت کوین در دو و نیم دقیقه این کار را انجام می دهد – و این یعنی، لایت کوین چهار برابر سریع تر از بزرگ ترین رقیبش است. مورد بعدی کارمزد تراکنش ها است: ارسال یک لایت کوین تقریباً ۲۵ سنت هزینه در بر دارد، این در حالی است که بنا بر آمار موجود، ارسال یک بیت کوین تقریباً دو و نیم دلار هزینه دارد.

لایت کوین چیست (Litecoin) و چه تفاوت هایی با بیت کوین (Bitcoin) دارد؟

BitLisk

تفاوت دیگر این دو رمزارز در عرضه آن ‌ها می‌باشد. تعداد بیت کوین ‌ها پس از استخراج کامل حدود ۲۱ میلیون عدد است، درحالی که شمار کل لایت کوین ‌ها ۸۴ میلیون عدد خواهد بود. در حال حاضر حدود ۵۵ میلیون لایت کوین در گردش است که به این معنیست تنها ۲۹ میلیون لایت کوین دیگر برای استخراج باقی ‌مانده است.

تفاوت در الگوریتم هش

همچنین، Litecoin و بیت کوین از الگوریتم‌ های هش متفاوتی استفاده می‌کنند. بیت کوین الگوریتم sha-256 را به کار می‌گیرد، درحالی که لایت کوین از scrypt که پیچیدگی کمتر و سرعت بیشتری دارد، استفاده می‌کند. آخرین تفاوت قابل توجه بین این دو رمزارز، حجم بازار و محبوبیت آنها می باشد. بیت کوین بزرگ ترین رمزارز جهان با حدود ۱۴۳ میلیارد دلار سرمایه است. با توجه به تقاضای بالا و عرضه محدود، هر بیت کوین در حال حاضر حدود هشت هزار و پانصد دلار ارزش دارد.

از طرف دیگر، لایت کوین (litecoin) در رتبه پنجمین رمزارز با سرمایه ای حدود ۹ میلیارد دلار است. از آنجا که نسبت به بیت کوین محبوبیت کمتر و تعداد کوین های در گردش بسیار بیشتری دارد، قیمت هر لایت کوین به میزان قابل توجهی کمتر و در حدود ۱۵۹ دلار است.

قیمت، رتبه و اندازه بازار رمزارزها را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

Litecoin چگونه ایجاد می شود؟

لایت کوین نیز همانند بیت کوین و بسیاری دیگر از ارز های رمزنگاری شده، طی فرآیندی که استخراج نامیده می شود، ساخته می ‌شوند. استخراج شامل حل پازل های پیچیده ریاضی است و به تجهیزاتی همچون کامپیوتر های تخصصی نیاز دارد. اولین استخراج کننده ای که موفق به حل پازل شود، مقداری لایت کوین ساخته شده را، به عنوان پاداش دریافت خواهد کرد.

چگونه می توانید صاحب لایت کوین (LTC) شوید؟

استخراج یک فرآیند پیچیده است و برای همه مناسب نیست. اگرچه یکی از راه های دستیابی به لایت کوین می ‌باشد، اما راه های ساده تری نیز وجود دارند. شما می‌توانید با استفاده از پول محلی خود و یا بیت کوین، از بسیاری از صرافی های آنلاین، ارز های رمزنگاری‌ شده بخرید.

اما، پیش از این که لایت کوین (litecoin) بخرید، باید بدانید کجا می توانید آنها را نگهداری کنید. انتخاب های مختصری شامل کیف پول های سخت افزاری همچون لجر نانو اس و کیف پول های دسکتاپی همچون Litecoin Core که توسط توسعه دهندگان لایت کوین ساخته شده، پیش روی شماست.

هنگامی که سکه ها را در اختیار گرفتید، می توانید شروع به استفاده از آنها کنید – مگر این که بخشی از سبد سرمایه‌گذاری شما باشند. شرکت های زیادی وجود دارند که لایت کوین را به‌ عنوان روش پرداخت می پذیرند (این لینک را ببینید).

سرمایه‌گذاری در LTC چقدر سود دارد؟

لایت کوین چیست (Litecoin) و چه تفاوت هایی با بیت کوین (Bitcoin) دارد؟

Litecoin اثبات کرده است که یک سرمایه ‌گذاری عالی برای کسانی بوده است که آن را از حدود یک یا چند سال پیش خریده اند؛ حتی با این که قیمت آن طی چند ماه اخیر به شدت افت کرده است. برای مثال، اگرشما معادل ۱۰۰۰ دلار لایت کوین در مارس ۲۰۱۷ خریده بودید (زمانی که هر لایت کوین با قیمت ۴ دلار مبادله میشد)، سرمایه شما امروز دقیقا به ۳۹۵۰۰ دلار می رسید.

توجه داشته باشید که این ارقام براساس قیمت لایت کوین در زمان نوشتن این مقاله هستند. برای مقایسه، سرمایه‌گذاری همزمان همان مقدار پول در بیت کوین به بازده اندک ۷۵۰۰ دلاری منجر می شد. این بازگشت سرمایه عالیست اما نسبت به لایت کوین ناچیز می باشد.

فراز و نشیب برای هر رمزارزی وجود دارد

با این حال، این بدان معنی نیست که قیمت litecoin همچنان رشد خواهد کرد و یک سرمایه گذاری عالی برای آینده محسوب می شود. ارز های رمزنگاری‌ شده بسیار پرنوسان هستند، به این معنی که ممکن است قیمت آنها در مدت زمان کوتاه به طور چشم گیری بالا و پایین شود.

برای مثال، بنابر جداول قیمتی تهیه شده توسط CoinMarketCap، لایت کوین در اواسط دسامبر ۲۰۱۷، ارزشی معادل ۳۷۰ دلار داشت. حدود یک ماه و نیم بعد، قیمت آن به    ۱۱۰ دلار سقوط کرد؛ این یعنی ۷۰ درصد از ارزش خودش را طی مدت کوتاهی از دست داد!

حقیقت این است که هیچ کس نمی داند قیمت ها در چه جهتی حرکت خواهند کرد. بنابراین، سرمایه ‌گذاری در لایت کوین، همانند دیگر ارز های رمزنگاری ‌شده، سهام ها، بازار تبادل ارز های خارجی (فارکس)، یک شغل پر ریسک است. پس برای احتیاط: هرگز بیشتر از تواناییتان برای ضرر کردن، سرمایه‌گذاری نکنید.