مقالات اتریوم

هرآنچه باید دربارۀ به‌روزرسانی مرج (Merge) اتریوم بدانید!

به‌ تغییر مکانیسم اجماع اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) که‌ به‌منظور بهبود امنیت بلاک‌چینِ آن صورت می‌گیرد، به‌روزرسانی مرج (Merge) گفته می‌شود. درحال‌حاضر عملکرد شبکه‌ی اتریوم مانند بیت‌کوین به‌شدت بر مکانیسم اثبات کار استوار است و برای تایید تراکنش‌ها از یک شبکه‌ی غیرمتمرکز از کامپیوترها استفاده می‌کند.

با مهاجرت اتریوم به مکانیسم اثبات سهام، کاربران کنترل امنیت شبکه را با استیک کردن (Staking) توکن ETH دراختیار گرفته که درنتیجه مقیاس‌پذیری بهبود یافته و هزینه‌ی گس نیز تا ۹۹ درصد کاهش می‌یابد.

پیشنهاد مطالعه: پرسش‌های متداول دربارۀ به‌روزرسانی مرج اتریوم (The Merge)

به‌روزرسانی مرج (Merge) اتریوم

به‌روزرسانی مرج اتریوم به ‌بیان ساده

پیش از هرچیز باید به‌یاد داشت که عملکرد زنجیره‌ی بیکِن (Beacon Chain) از شبکه‌ی اصلی جدا است. شبکه‌ی اصلی اتریوم، همان شبکه‌ای که همه‌ی ما روزانه از آن استفاده می‌کنیم، حتی با سازوکار اثبات سهام زنجیره‌ی بیکن همچنان از مکانیسم اثبات کار برخوردار است. با اجرای به‌روزرسانی مرج این دو شبکه‌ سرانجام با‌هم ادغام و ترکیب می‌شوند.

برای درک بهتر این موضوع اتریوم را سفینه‌ای تصور کنید که آمادگی لازم را برای یک سفر بین‌ستاره‌ای ندارد. جامعه‌ی کاربری اتریوم به‌وسیله‌ی زنجیره‌ی بیکن یک موتور جدید و سازه‌ای مقاوم برای این سفینه ساخته‌اند. هنگامی که زمان مناسب فرا رسد، سفینه با این موتور جدید ترکیب شده و آمادگی کافی برای تداوم فعالیت‌اش در فضای کریپتو را کسب خواهد کرد.

پس از به‌روزرسانی مرج تاریخچه‌ی شبکه، عملکرد آن حفظ شده اما مکانیسم اجماع آن به‌شدت دستخوش تحول می‌شود. زنجیره‌ی بیکن به‌کمک اعتبارسنج‌ها هماهنگی لازم را بین داده‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید حفظ کرده و از پاداش‌های مالی برای برقراری امنیت بلاک‌چین استفاده می‌کند. مهاجرت به مکانیسم اثبات سهام برای محیط زیست بسیار مفید است، زیرا درحال‌حاضر بلاک‌چین اثبات کار اتریوم برابر با کل کشور فنلاند گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کند. در ادامه به ‌برخی از مزایای به‌روزرسانی مرج اشاره می‌کنیم:

 • مکانیسم اجماع اثبات کار ناپایدار است و برای مقیاس‌پذیری در بازه‌ی بلندمدت مناسب نیست.
 • مکانیسم اثبات کار امکان شرکت‌کردن در شبکه را از کنترل بازیکنان و ماینرهای بزرگ خارج کرده و برای تمام کاربران مهیا می‌سازد.
 • به‌رغم کاهش نرخ صدور توکن ETH، پاداش‌های شبکه به‌شیوه‌ی متعادل‌تری بین کاربران توزیع خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام: کدامیک بهتر است؟

شرایط شبکه اتریوم پس از مرج چگونه خواهد بود؟

مرج نشانگر خاتمه‌ی مکانیسم اثبات کار و شروع یک دوره‌ی نوین از بلاک‌چین تجدیدپذیر و دوست‌دار محیط زیست است. اتریوم پس از به‌روزرسانی مرج، یک گام بزرگ به‌سوی مقیاس‌پذیری و امنیت کامل برمی‌دارد. توسعه‌دهندگان تمام تمرکز خود را بر تسهیل این مهاجرت بین‌شبکه‌ای معطوف نموده و تمام ویژگی‌هایی که ممکن است تحقق این هدف را عقب بیندازد، حذف کرده‌اند.

درنتیجه برخی از ویژگی‌ها مانند برداشت اتریوم‌های استیک‌شده تا تکمیل این به‌روزرسانی متوقف خواهند شد. توسعه‌دهندگان طرحی برای اصلاح این ویژگی‌ها تدوین کرده‌اند که پس از اتمام مرج اجرایی شده و مشکلات احتمالی موجود را برطرف می‌کند.

به‌روزرسانی مرج (Merge) اتریوم

ارتباط بین به‌روزرسانی‌های اتریوم

ازجایی‌که تمام به‌روزرسانی‌های اتریوم به‌نوعی باهم در ارتباط هستند، در این بخش به‌ رابطه‌ی مرج با سایر به‌روزرسانی‌ها اشاره‌ی مختصری خواهیم کرد:

 • مرج و زنجیره‌ی بیکن: با اجرای به‌روزرسانی مرج استیک‌کنندگان برای اعتبارسنجی شبکه‌ی اتریوم نام‌نویسی خواهند کرد. با حذف فرآیند استخراج، ماینرها درآمد خود را در شبکه‌ی جدید اثبات سهام استیک خواهند کرد.
 • مرج و زنجیره‌‌های شارد (shard chains): توسعه‌دهندگان درابتدا قصد داشتند تا برای رفع مسائل مقیاس‌پذیری، اول زنجیره‌های شارد را تکمیل کرده و سپس به مرج بپردازند؛ اما با رشد راهکارهای مقیاس‌پذیر لایه-۲، اولویت به‌ مهاجرت از مکانیسم اثبات کار تغییر یافته است.

به‌روزرسانی مرج (Merge) اتریوم

مقایسه‌ی معماری قبل و بعد از مرج

مرج از منظر معمار شبکه، درتلاش برای استفاده از فناوری فعلی اتریوم و تجهیز آن برای کاربردهای آتی است. مشتریان فعلی اتریوم مانند Hyperledger Besu به‌عنوان «مشتریان اجرایی» شناخته شده و مسئول مدیریت ذخیره‌سازی داده‌ها، تولید بلاک‌های جدید و سازماندهی تعامل قراردادهای هوشمند هستند. گروهی دیگر از مشتریان مانند Teku نیز به‌عنوان «مشتریان اجماع» شناخته شده و مسئولیت همگام‌سازی شبکه و ثبت تراکنش‌ها به زنجیره‌ی بیکن را برعهده خواهند داشت. این دو نوع مشتری به‌کمک یک فناوری جدید به‌نام «engine API» به‌شکل بسیار موثری باهم گفتگو کرده و درارتباط خواهند بود. این گروه جدید مکانیسم اثبات سهام را با فناوری‌ها و فرمت‌های موجود (مانند JSON RPC) و انواع فرمت‌های جدید مانند APIهای REST تجهیز خواهد کرد.

به‌روزرسانی مرج (Merge) اتریوم

در ادامه به قید چند نکته‌ی کاربردی برای اپراتورهای نود و کاربران می‌پردازیم:

 • برای تعامل با شبکه‌ی اصلی بعد از به‌روزرسانی مرج به ‌ترکیبی از مشتریان فوق (Beku و Teku) نیاز دارید.
 • اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) به‌شکل فعلیِ خود با مرج تعامل داشته و اجرای آن‌ها نیاز به ‌تغییری نخواهد داشت.
 • به‌روزرسانی مرج چالش‌های مقیاس‌پذیری را بلافاصله رفع نمی‌کند، بلکه راه را برای بهبود شاردینگ و دسترسی موثرتر به داده‌ها و پهنای باند هموار می‌سازد. مرج مقیاس‌پذیری رول‌آپ‌ها و راهکارهای لایه-۲ را تسهیل خواهد کرد.

سه باور غلط درخصوص به‌روزرسانی مرج

 1. مرج توکن اتریوم جدیدی به ‌شبکه معرفی نخواهد کرد

 از رایج‌ترین تصورات اشتباهی که درخصوص به‌روزرسانی مرج اتریوم وجود دارد این است که شبکه‌ی اتریوم دارای یک توکن جدید خواهد شد؛ این گفته صحت ندارد. Tim Beiko، توسعه‌دهنده‌ی هسته‌ی اتریوم، تاکید کرده است که ETH رمز ارز بومی بلاک‌چین اتریوم خواهد بود.

بنیاد اتریوم برای رفع ابهامات پیرامون این موضوع، یک سند راهنما در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۰) منتشر کرد و به ‌نحوه‌ی اجرای مرج اشاره داشت. در گذشته به‌روزرسانی مرج با عناوینی همچون «Ethereum 2.0» و «Eth2.» شناخته می‌شد. این برچسب‌ها یکی از دلایل سردرگمی کاربران بود و بسیاری از کلاهبرداران نیز سعی در فریب افراد درخصوص صدور نسخه‌ی جدیدی از اتریوم داشتند. Beiko به سرمایه‌گذاران توصیه کرد که نسبت‌ به هرگونه وعده درخصوص توزیع توکن‌های رایگان مرج مشکوک باشند.

پیشنهاد مطالعه: اتریوم ۲.۰ چیست؟ (Ethereum 2.0) تاریخ عرضه اتریوم ۲

 1. مرج هزینه‌ی گس اتریوم را کاهش نخواهد داد

باور غلط دیگر تاثیر مستقیم مرج در افت هزینه‌ی گس تراکنش‌های اتریوم است. مرج تنها فرآیندی است که سازوکار اتریوم را از اثبات کار به اثبات سهام منتقل می‌کند.

همان‌طور که گفته شد بلاک‌چین اتریوم درحال حاضر برای حل معادلات پیچیده‌ی ریاضی و ایجاد توکن‌های جدید، به شبکه‌ی گسترده‌ای از کامپیوترها نیازمند است. این فرایند نیازمند قدرت محاسباتی عظیمی است که اغلب به‌خاطر تاثیرات مخرب زیست‌محیطی مورد انتقاد واقع شده است. Tim Beiko بار دیگر تاکید کرد که تغییر ساختار بلاک‌چین تاثیر مستقیمی بر کاهش ناگهانی هزینه‌ی گس نخواهد داشت.

 1. تاریخ دقیقی برای اجرای آپدیت مرج تعیین نشده است

 طبق اظهارات Beiko هنوز تاریخ مشخصی برای اجرای مرج تعیین نشده و گمانه‌زنی‌ها در این زمینه بی‌اساس است.

به ‌اعتقاد برخی از کاربران این به‌روزرسانی در سه‌ماهه‌ی دوم، یعنی تابستان امسال، اجرا خواهد شد. بااین‌وجود بهتر است تنها به اخبار منتشرشده ازسوی بنیاد اتریوم به‌عنوان منبع معتبر اتکا کرد. Beiko مدعی شده که در ماه‌های پیش‌رو تعداد کلاهبرداری‌ها و اعلامیه‌های جعلی به‌شدت افزایش خواهند یافت.

اجرای مرج نیازمند آمادگی‌های فراوان است؛ این یک رویداد بزرگ بوده و سرمایه‌ی هنگفتی در شبکه‌ی اتریوم وجود دارد که نه‌تنها به‌ ارزش ETH منجر می‌شود، بلکه از حوزه‌ی امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نیز پشتیبانی می‌کند.

توسعه‌دهندگان اتریوم برای اطمینان حصول از اجرای روان و صحیح مرج، طی سال‌های گذشته به‌روزرسانی‌ها و آزمایش‌های متعددی انجام داده‌اند.

جمع‌بندی

به‌روزرسانی مهم اتریوم موسوم به به‌روزرسانی مرج (Merge) سازوکار بلاک‌چین را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر خواهد داد. هدف اصلی مرج افزایش مقیاس‌پذیری، امنیت و تجدیدپذیری اتریوم است که اگر طبق انتظار پیش رود استخراج ETH را کاملا منسوخ می‌کند. باتوجه به این‌که پس از مرج توکن‌های ETH کمتری صادر خواهد شد، درنتیجه تاثیرات مخرب زیست‌محیطی اتریوم کاهش یافته، امنیت بلاک‌چین دربرابر حملات احتمالی افزایش یافته و سرمایه‌گذاری نهادی در شبکه‌ی اتریوم جهش خواهد یافت.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منابع: ۱، ۲، ۳، ۴

https://coiniran.com/?p=50848
دکمه بازگشت به بالا