مقالات اتریوم

به‌روزرسانی شانگهای اتریوم چیست و چه اثری خواهد داشت؟

به‌روزرسانی شانگهای یک قدم مهم دیگر در راستای تغییر مکانیزم اجماع شبکۀ اتریوم به اثبات سهام است. جدا از اثر آن بر استیک کردن، به احتمال زیاد شاهد نتایجی بر تقاضای بازار اتر خواهیم بود. بنابراین، چه استیک‌کننده و چه هولدر توکن‌های اتر (ETH) هستید، بهتر است بدانید رویداد به‌روزرسانی شانگهای اتریوم چیست؟ چه کاری خواهد کرد؟ و چگونه ممکن است بر پرتفوی شما اثر بگذارد؟ بعد از این به‌روزرسانی، درصد توکن‌های اتر استیک‌شده از کل عرضۀ اتریوم تغییر می‌کند. این به‌نوبۀ خود بر عرضه و تقاضای بازار اتر (ETH) تأثیر می‌گذارد. 

به‌روزرسانی شانگهای اتریوم چیست؟

شبکۀ اتریوم در سپتامبر ۲۰۲۲ با انجام موفق به‌روزرسانی مرج (Merge) توانست قدم بلندی در مهاجرت خود به یک شبکۀ اثبات سهام بردارد. قبل از این، اتریوم از الگوریتم اثبات کار و مکانیزم استخراج برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کرد. در شبکۀ جدید، کاربران با استیک کردن ۳۲ توکن اتر به‌جای استخراج با تجهیزات مخصوص استخراج، می‌توانند به عنوان یک گره، در اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه مشارکت کنند. 

پیشنهاد مطالعه: پس از مرج اتریوم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به‌روزرسانی شانگهای (EIP-4895) به استیک‌کنندگان اتر (ETH) یا گره‌های اعتبارسنج اجازۀ برداشت استیک را می‌دهد. پس از شروع پیاده‌سازی مکانیزم اثبات سهام از طریق راه‌اندازی زنجیرۀ اثبات سهام بیکن (Beacon Chain) در سال ۲۰۲۰، کاربران با استیک کردن ۳۲ اتر یک گره اعتبارسنج در شبکه شدند، اما وجوه استیک‌شده آن‌ها به‌علاوۀ پاداش‌های حاصل از اعتبارسنجی فعالانه در بلاک چین اتریوم، غیرقابل برداشت بود. 

زنجیرۀ اثبات سهام بیکن پس از به‌روزرسانی مرج با شبکه اصلی اتریوم یکی شد، اما همچنان کاربران قادر به خارج کردن وجوه استیک‌شده و پاداش‌های انباشته در حساب خود نبودند. به‌روزرسانی شانگهای، این مانع را بر می‌دارد و قابلیت برداشت ایجاد می‌کند. 

در ژانویه ۲۰۲۳ بود که توسعه‌دهندگان در مورد تاریخ انجام به‌روزرسانی شانگهای از راهِ یک انشعاب سخت در ماه مارس توافق کردند. به‌هرحال، این به‌روزرسانی در تاریخ ۱۳ آپریل انجام شد. همچنین کاربران تا پایان ماه فوریه می‌توانستند شبکۀ تستیِ پیاده‌سازی شانگهای را مورد آزمایش قرار دهند. 

استیک کردن اتریوم چیست؟

با تغییر مکانیزم اجماع به الگوریتم اثبات سهام، کاربران توکن‌های اتر را به عنوان بخشی از سازوکار مشارکت در اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه، استیک می‌کنند. اثبات سهام یک روش جایگزین برای مکانیزم پرمصرف اثبات کار است که در شبکه‌ای مثل بیت کوین دیده می‌شود. 

پیشنهاد مطالعه: راهنمای جامع اتریوم برای تازه‌کارها!

کاربران می‌توانند به صورت موقت ۳۲ توکن اتر سپرده کنند تا نقش گره‌های اعتبارسنج را برای کمک به امنیت و اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه ایفا کنند. هر اعتبارسنج، بلاک‌های جدید تولیدشده توسط سایر گره‌ها در شبکۀ اتریوم را دریافت می‌کند. وقتی که تراکنش‌ها و امضای دیجیتال بلاک‌ها چک شد، گره اعتبارسنج به صحت آن گواهی می‌دهد. 

پروپوزال بهبود اتریوم (EIP) چیست؟

پروپوزال بهبود اتریوم در واقع یک سیستم برای تغییر شبکۀ اتریوم و بهبود نحوۀ کارکرد آن است. هر فردی می‌تواند با رعایت فرمت، یک پروپوزال بهبود ارائه دهد و آن را برای بازبینی و ارزیابی در اختیار توسعه‌دهندگان و جامعۀ اتریوم قرار دهد. تغییرات فنی مطرح‌شده در یک EIP باید تایید شوند تا بخشی از یک به‌روزرسانی باشند. پروپوزال بهبود اتریوم یک سیستم عددگذاری خاص دارد و به‌روز‌رسانی شانگهای در آن EIP-4895 نام گرفته است. 

به‌روزرسانی شانگهای اتریوم چه اثری بر ما دارد؟

اثر دقیق به‌روزرسانی شانگهای بسته به موقعیت متفاوت است. اگر توکن‌های اتر را به صورت مستقیم در شبکۀ اتریوم و یا در پلتفرم‌های واسطه استیک کرده‌اید، قادر خواهید بود وجوه خود را آزاد کنید. توجه کنید که همه افراد به‌صورت مستقیم ۳۲ توکن اتر استیک نکردند و بسیاری از آن‌ها مقادیر کمی را در پلتفرم‌های استیک نگه‌داری کرده‌اند. 

برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران یکی از پرسش‌های اصلی مربوط به اثر به‌روزرسانی شانگهای بر قیمت اتر است. روشن است که نمی‌توان پاسخ قطعی داد. در هنگام نوشتن مقاله، حدود ۱۳.۸ درصد از کل توکن‌های اتر موجود، استیک شده‌اند. با اجازۀ برداشت، مقدار قابل‌توجهی از نقدینگی آزاد می‌شود. درصد کوین‌های استیک‌شده از تعداد کل توکن‌ها، معیاری است که باید توسط آن‌ها زیر نظر گرفته شود. 

در کل، اجازه دادن به برداشت استیک می‌تواند بازار اتریوم را برای هولدرهای اتر آزادانه‌تر و منعطف‌تر کند زیرا واکنش به عرضه و تقاضای استیک برای دست‌یابی به تعادل بازار ممکن می‌شود. این موضوع را می‌توان به عنوان یک اثر مثبت دید زیرا تأثیر کنترل ساختگی بر قیمت و گردش توکن‌های اتر را از بین می‌برد.   

اتریوم پس از به‌روزرسانی شانگهای

حالا که به‌روزرسانی شانگهای با موفقیت انجام شد، در نهایت می‌توان تمام نگرانی‌های ماه‌های قبل را کنار گذاشت. پس از نهایی‌شدن به‌روزرسانی، نسخۀ به‌روزشدۀ شبکه طبق معمول به پردازش تراکنش‌ها ادامه داد. اندکی پس از به‌روزرسانی، کاربران بدون مشکل خاصی شروع به برداشت وجوه استیک‌شدۀ خود کردند. بنابر داده‌های شرکت CryptoQuant در روزهای بعد از آن، حجم وسیعی از توکن‌های برداشت‌شده (حدود ۱۷۹۵۰۰ اتر) به صرافی‌های رمز ارز سرازیر شدند که معادل با ۳۷۵ میلیون دلار ارزش داشت. 

انتقال وجوه به صرافی‌ها در مقیاس گسترده، نشان می‌دهد کاربران آمادۀ فروش هستند که به‌طور بالقوه می‌تواند موجب ریزش قیمت اتر شود. به‌هرحال، تا این لحظه، رمز ارز اتر نشان داده که به مسیر صعودی خود که از ابتدای سال آغاز کرده ادامه می‌دهد. بعد از این‌که اخبار انجام موفق به‌روزرسانی شانگهای پخش شد، قیمت اتر برای نخستین‌بار از ماه می ۲۰۲۲ از مرز ۲۱۰۰ دلار عبور کرد. البته اندکی بعد قیمت کمی کاهش یافت اما دلیلی نیست که باور کنیم چیزی غیر از نوسانات کوتاه‌مدت معمول رمز ارزها موجب این افت قیمت شده است. 

شاید هنوز برای نتیجه‌گیری دربارۀ اثر به‌روزرسانی شانگهای بر شبکۀ اتریوم و اعضای آن بسیار زود باشد اما به‌نظر می‌رسد در حال حاضر اتریوم در سلامت کامل به‌سر می‌برد و این همان خبر خوبی است که کل جامعۀ رمز ارز انتظار شنیدن آن را داشتند. 

جمع‌بندی

به‌روزرسانی شانگهای یکی دیگر از ویژگی‌های مورد انتظار کاربران اتریوم را تحقق می‌بخشد که بی‌صبرانه منتظر یک شبکۀ اثبات سهامِ تمام و کمال هستند. درحالی‌که اثرهای بالقوۀ آن بر بازار اتریوم با عدم اطمینان همراه هستند، هر کسی که به طریقی با اتریوم سروکار دارد، بهتر است این به‌روزرسانی و اثر آن را درک کند. 

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاوره‌ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع
۱
https://coiniran.com/?p=62853
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x