رمزارزها و توکن‌ها

معرفی رمزارز دش Dash

قبل از هرچیز باید به این موضوع اشاره کرد که دو دیجی ارز متفاوت با دو اسم تقریبا مشابه وجود دارد که برخی از کاربران را دچار اشتباه می کند و آن Dash و Dashcoin است. در این مقاله میخواهیم به بررسی دش (Dash) بپردازیم.

به لوگوی این دو دیجی ارز دقت کنید تا دچار سردرگمی نشوید.

لوگوی دش:

dash

لوگوی دش کوین:

dash

همچنین دقت داشته باشید که کیف پول های Dash همیشه با حرف “x” آغاز می شود اما برای Dashcoin با حرف “d” آغاز می شود.

نامگذاری دش (DASH)

Dash در ۱۸ژانویه سال ۲۰۱۴ با نام XCoin به بازار آمد و ده روز بعد به Darkcoin تغییر نام داد. اما در ۲۶مارس سال ۲۰۱۵ نام Darkcoin به Dash تغییر پیدا کرد. به گفته یکی از توسعه دهندگان این دیجی ارز، تغییر نام نهایی به دلیل آن بود که کاربران اشتباها تصور می کردند که بین Darkcoin و darkweb ارتباطی وجود دارد و این در حالی ست که darkcoin هیچ وقت  از dark web حمایت نکرده است.

نام Dash همچنین تلفیق و مشتقی از Digital Cash (پول دیجیتالی) است.

مختصری درباره DASH

دش یا همان Dash که توسط Evan Duffield ساخته شده، دیجی ارزی متن باز و همتا-به-همتا، با محوریت حریم خصوصی است.

با توجه به همتا-به-همتا (P2P) بودن این دیجی ارز، نیازی به اعتماد به بانک یا نهادی متمرکز نیست و همه چیز بین نفر اول و دوم حاضر در یک تراکنش باقی می ماند.

دش به کاربران اجازه ناشناس بودن را حین انجام تراکنش ها می دهد و همچنین سابقه فعالیت و موجودی کاربران غیرقابل دسترس خواهد بود. این دیجی ارز از تکنولوژی PrivateSend برای ناشناس سازی استفاده می کند. این تکنولوژی مقوله ناشناس سازی تراکنش ها را توسط ترکیب کردن تراکنش هر فرد با تراکنش های دیگر کاربران انجام می دهد. (این امر یکی از مزایای دش در مقابل بیت کوین است.)

طبق گزارش bitinfocharts، در حال حاضر ۷,۱۳۷,۳۲۹ DASH در شبکه وجود داردو هر DASH برابر است با ۴۷.۸۴ دلار.

پیشنهاد مطالعه: آموزش استخراج دش

تراکنش های آنی

یکی از چالش های دیجی ارز ها در مدت زمان تایید شدن تراکنش ها است. کمتر کسی حاضر به قبول بیت کوین با صفر تاییدیه است. اما دش با استفاده از مسترنودهای خود، هر تراکنش را به محض انجام گرفتن، تایید می کند. این کامپیوترها به این مقصود اختصاص داده شده اند و دلیل سرعت بالای تایید تراکنش ها هم همین ها هستند. در سایر دیجی ارزها قبل از تایید شدن تراکنش، بلوک باید تایید شود. اما در این دیجی ارز توسط شبکه ای از مسترنودها، تراکنش ها بدون دخالت بلوک تایید می شوند.

دش از InstantX که امکان انجام تراکنش ها در چند ثانیه را فراهم می آورد پشتیبانی می کند. برخلاف تاییدیه های بیت کوین که به استخراج کنندگان متکی است، تراکنش های دش توسط مسترنودهای شبکه تایید می شود. همچنین بلوک های دش هر ۲.۵دقیقه یکبار ساخته می شود، این در حالی ست که این زمان برای بیت کوین ده دقیقه است.

مسترنودها (Masternodes)

مسترنودها اغلب زیرساخت های لازم در شبکه دش را فراهم می کنند. بسیاری از شبکه ها مثل بیت کوین تک لایه هستند؛ کاربر تراکنش ها را در شبکه منتشر می کند و با ایجاد بلوکی جدید توسط استخراج کننده، تراکنش ها در بلاک چین قرار می گیرند. هر بلوکی که به بلاک چین اضافه می شود یعنی یک “تایید” گرفته است اما تراکنش ها کاملا تایید شده محسوب نمی شوند چرا که به ۶تایید نیاز دارند و با توجه به زمانی که شبکه بیت کوین برای ایجاد یک تایید احتیاج دارد، یعنی ده دقیقه، پس برای کاملا تایید شدن یک تراکنش به یک ساعت زمان نیاز است.

اما دش قدم فراتر گذاشته و عملکردی دو لایه دارد. لایه اول مانند شبکه بیت کوین عمل می کند. لایه دوم شامل مسترنودها می شود که خدمات ویژه ای از جمله تراکنش های آنی، تراکنش های خصوصی و بودجه بندی غیرمتمرکز را برعهده دارند.

عمل ترکیب (توسط تکنولوژی PrivateSend) که در بالا به آن اشاره شد توسط مسترنودها که به صورت داوطلبانه در شبکه مسئول امضای تراکنش ها هستند انجام می پذیرد.

برای هربار Privatesend، چندین بار عمل ترکیب انجام می شود و سپس علاوه بر این مسترنودهایی انتخابی یا رندوم برای انجام ترکیب سکه ها انتخاب می شوند. این مسترنودها امکان دزدیدن سکه های کاربران را ندارند. ترکیب هایی که توسط مستر نودهای متعدد انجام شده این اطمینان خاطر را ایجاد می کنند که هیچکدام از نودها به تنهایی ازاطلاعات کامل مربوط به ورودی و خروجی در فرایند تراکش آگاهی ندارد.

برای داشتن یک مسترنود، باید ۱۰۰۰دش ذخیره داشت. این موضوع برای جلوگیری از حمله sybil در شبکه است. این میزان دش را هر زمان که مستر نود اراده کند می تواند استفاده کند، اما این موضوع مساوی با خروج از حالت مستر نود است. مسترنودها معمولا روی سرور مجازی خصوصی (VPS) مثل Amazon Web Services، Microsoft Azure و سایر سرویس ها هستند. با مستر نود شدن، بعد از یک سال حدود ۱۵۰دش بدست خواهید آورد. در حال حاضر طبق گزارش chainz.cryptoid.info مسترنود ناشناس در ۳۸ کشور دنیا فعال هستند.

پاداش

استخراج کنندگان برای محافظت از بلاک چین جایزه می گیرند و مسترنودها برای معتبرسازی، ذخیره و ارائه بلاک چین به کاربران جایزه می گیرند. مسترنودها لایه جدیدی در شبکه هستند که در دسته ای بسیار امن به نام quorum سرویس های غیر متمرکزی را ارائه می کنند.

برای تضمین پایداری بلندمدت بلاک چین، شبکه بخشی از پاداش بلوک را در یک escrow نگه می دارد و اپراتورهای مسترنود وظیفه بازی کردن نقش steward و همچنین سرمایه گذاری در تامین و نگهداری و گسترش شبکه را دارند. این امر باعث سرعت بخشیدن به توسعه و ترویج و همچنین ایجاد چرخه ای که در آن همه افراد از جمله استخراج کنندگان، مسترنودها، سرمایه گذاران و کاربران سود ببرند می شود. از همه مهم تر، این موضوع به بلاک چین مکانیزمی دفاعی می دهد که خارج از کنترل افراد است.

مستر نودها ۴۵درصد از جایزه استخراج و استخراج کنندگان نیز ۴۵درصد از این جایزه را می گیرند. ۱۰درصد باقی مانده صرف سرمایه گذاری برای پروژه های مربوط به دش از طریق سیستمی غیرمتمرکز می شود.

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف پول دش

پروژه ها

در دش هر کسی می تواند پروژه ای را به شبکه پیشنهاد بدهد. هر پیشنهادی که کاربری برای رشد و بهبود دش داشته باشد در صورت تایید مورد سرمایه گذاری قرار می گیرد. این یعنی دش خودش برای رشد و گسترش خود سرمایه گذاری می کند. کافی ست پروپوزال یا پیشنهاد خود را ثبت کرده و شبکه را برای آنکه روی پیشنهاد شما سرمایه گذاری شود توجیح کنید. پروپوزال ها توسط مسترنودها مورد تایید قرار می گیرند.

(پروپوزال های ارائه شده را از اینجا می تواند ببینید و برای ثبت پروپوزال اینجا کلیک کنید)

PrivateSend

Darksend که در ماه مه ۲۰۱۶ به  PrivateSend تغییر نام داد، با استفاده از ترکیب، حریم خصوصی بیشتری برای تراکنش ها فراهم می کند. این سرویس نسخه ای بهبود یافته و توسعه یافته از Coinjoin است.(در انتها به توضیح مختصر کوین-جوین خواهیم پرداخت)

PrivateSend با استفاده از نودهای شبکه، به شکستن و تغییر مسیر جریان حرکت پول می پردازد و سپس از استخرهای پولی با سایز مشابه استفاده می کند تا در نتیجه امکان مشخص شدن مسیر حرکت تراکنش ها وجود نداشته باشد.

برای آنکه سختی دنبال کردن تراکنش ها به صورت نمایی افزایش یابد، عمل ترکیب کردن یا میکس کردن چندین بار انجام می گیرد. البته این پروسه ممکن است به زمان بیشتری هم نیاز داشته باشد. برای حل این موضوع، مدل هایی “از قبل ترکیب شده” اجرا شد و در کیف پول کاربران قرار گرفت. این به کاربران امکان ناشناس بودن سکه هایشان را حتی قبل از ایجاد هر تراکنشی را می دهد.

الگوریتم X11

X11 الگوریتمی ست برای هش که توسط Evan Duffield ساخته شده است. الگوریتم هشِ زنجیره ای X11 از توالی ۱۱ الگوریتم هش برای اثبات کار(proof of work) استفاده می کند.

این موضوع برای افزایش سطح غیرمتمرکز بودن این دیجی ارز است، چرا که به نظر می رسد فعلا هیچ گونه ASIC ای برای استخراج آن ساخته نشود. جامعه دیجی ارزها شاهد افزایش سطح تمرکز در بیت کوین از زمان ورود ASICها در بازار بوده است و دش در تلاش است تا دچار این موضوع نشود. مزیت دیگر الگوریتم X11 مصرف کمتر ۳۰درصدی و همچنین کاهش گرمازایی ۳۰ الی ۵۰درصدی GPU نسبت به الگوریتم Scrypt لیتکوین است.

CoinJoin

coinjoin روشی برای ناشناس سازی برای بیت کوین است. ایده پشت coinjoin اینطور است که:« زمانی که میخواهید پرداختی انجام دهید، فرد دیگری که او هم می خواهد پرداختی انجام دهد را پیدا کنید و یک پرداخت مشترک با یکدیگر انجام دهید». در این حالت هیچ راهی برای مرتبط ساختن ورودی و خروجی وجود نخواهد داشت.

transaction

برای دریافت کیف پول دش و اطلاعات بیشتر می توانید به سایت رسمی Dash مراجعه کنید.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.


https://coiniran.com/?p=4982
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا
علیرضا
6 سال قبل

سلام برای ساخت کیف پولdash coinبه چه سایتی باید برم؟اخه توی یه سایت مقداری دش کوین جمع کردم ولی نمیدونم چجوری کیف پولمو بسازم؟ممنون میشم اگه هر چه زودتر جواب رو به ایمیلم بفرستین..سپاسگذارم از شما

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x