گیم‌هامقالات عمومی

سندباکس چیست؟ (Sandbox) آموزش کسب درآمد از بازی سندباکس

سندباکس Sandbox یک بازی با امکان درآمد‌زایی است که تکنولوژی بلاک چین، صرافی‌های غیرمتمرکز و NFT را در یک متاورس (Metaverse) سه‌بعدی ترکیب کرده است. این بازی به بازیکنان اجازه می‌دهد تا جهان خود را به دلخواه و با سرمایه‌های دیجیتالی درون محیط بازی طراحی کنند. ابزارهای طراحی در این بازی به‌طور رایگان دراختیار بازیکنان قرار می‌گیرد. می‌توان کالاهای ساخته‌شده در این بازی را به‌شکل NFT و از طریق بازار مجازی Sandbox فروخت و در ازای آن ارز SAND دریافت کرد.

توکن SAND ارز دیجیتالی رایج در بازی سندباکس محسوب می‌شود. درواقع تمام مبادلات و معاملات بازی براساس توکن SAND صورت می‌گیرد. رمز ارز SAND را می‌توان از طریق بازی‌کردن در فضای Sandbox یا خرید از صرافی‌ها به‌دست آورد.

پیشنهاد مطالعه: متاورس چیست؟ (Metaverse)

تاریخچه بازی Sandbox

صنعت بازی‌های ویدیویی، سرمایه‌گذاری خود را برای ترکیب تکنولوژی بلاک چین در ساختار بازی‌ها و ساخت یک متاورس کامل، گسترش داده است. با این‌ کار بازی‌ها می‌توانند تجربه جدیدی از بازی را پیش روی بازیکنان قرار دهند. در پی تغییر نام کمپانی فیسبوک به Meta در اکتبر سال ۲۰۲۱، بازی‌هایی با تکنولوژی متاورس موردتوجه عموم قرار گرفته‌اند. جهان متاورس با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، روابط و تعاملات افراد را وارد بُعد تازه‌ای می‌کند و تعریف جدیدی از مالکیت‌های دیجیتالی را معرفی خواهد کرد.

یکی از محبوب‌ترین بازی‌های مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین که تجربه‌ای نو از جهان بازی‌ها را دراختیار بازیکنان قرار می‌دهد، Sandbox است. این بازی از طریق آزاد‌سازی خلاقیت بازیکنان در این جهان مجازی، به آن‌ها اجازه می‌دهد که به واسطه توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) در طراحی تمام عناصر بازی سهیم باشند.

پیشنهاد تماشا: ویدیوی آموزش گام به گام ساخت توکن NFT

بازی سندباکس چیست؟

بازی سندباکس چیست؟

سندباکس یک بازی سه‌بعدی مبتنی بر شبکه بلاک‌چین، با قابلیت درآمدزایی است که به بازیکنان اجازه می‌دهد از طریق توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFTs) شبکه اتریوم، جهان دلخواه خود را در آن بسازند. بازیکنان می‌توانند آواتار خود را برای شرکت در انواع و اقسام بازی‌ها و گروه‌هایی که در متاورس شکل می‌گیرند، طراحی کنند. می‌توانید این بازی را همچون نسخه غیرمتمرکز بازی Minecraft تحت شبکه بلاک‌چین، تصور کنید.

این بازی در سال ۲۰۱۱ توسط Pixowl معرفی شد. سندباکس اولین‌بار به‌عنوان یک بازی مناسب برای گوشی‌های موبایل طراحی شد. هدف این طراحی رقابت با بازی Minecraft بود. این بازی توانست موفقیت قابل توجهی کسب کند و ۴۰میلیون بار در سرتاسر جهان دانلود شد. در سال ۲۰۱۸ سرمایه‌گذارانِ این بازی، Arthur Madrid و Sebastien Borget، تصمیم گرفتند تا پتانسیل بازی را برای تبدیل‌شدن به یک‌ متاورس سه‌بعدی، تحت شبکه بلاکچین، ارزیابی کنند.

هدف توسعه‌دهندگان Sandbox این بود که کاربران بتوانند ساخته‌ها و خلاقیت‌های خود را از طریق NFTها به ثبت برسانند و به‌واسطه سهیم‌شدن در اکوسیستم بازی، پاداش دریافت کنند. این پروژه در سال ۲۰۲۰ وارد بازار شد و با رشد سریع و محبوبیت فزاینده‌ی خود، تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های جهان رمز ارزها شد.

در نوامبر سال ۲۰۲۱، پروژه سندباکس توانست ۹۳میلیون دلار سرمایه جذب کند. این سرمایه توسط جمعی از سرمایه‌گذاران به رهبری غول صنعت موبایل ژاپن، SoftBank، به پروژه تزریق شد. علاوه‌براین، سندباکس توانست بیش‌از ۵۰ شریک و حامی جدید جذب کند که از بین آن‌ها می‌توان به Atari، CryptoKitties ،Walking Dead و خواننده مشهور هیپ‌هاپ Snoop Dogg اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه: با کریپتوکیتیز و نحوه خرید آن‌ها آشنا شوید (CryptoKitties)

بازی سندباکس چگونه کار می‌کند؟

سندباکس یک جهان مجازی پویا است که در آن بازیکنان می‌توانند با خلاقیت خود این جهان را گسترش دهند؛ به‌طور مثال می‌توانند NFT مخصوص به خود را بسازند. این NFTها می‌تواند شامل آواتار، کالاهای مجازی و یا حتی محصولات دیجیتالی که توسط VoxEdit و Game Maker ساخته شده‌اند، باشد. نه‌تنها بازیکنان در تبادلات خود با دیگر بازیکنان از این کالا‌های مجازی استفاده می‌کنند، بلکه قادرند آن‌ها را در بازار Sandbox در ازای دریافت توکن بازی، بفروشند.

VoxEdit چیست؟

VoxEdit یک نرم‌افزار کاربردی و ساده برای هنرمندان و بازیکنان است که از طریق آن ‌می‌توان قطعات مختلف را ساخت، به هم متصل کرد و به حرکت درآورد. این محصولات بااستفاده از تکنولوژی NFT قابل ثبت هستند و مالکیت آن از طریق شبکه بلاک چین اثبات می‌شود. Voxelها قطعاتی سه‌بعدی هستند و مانند قطعات لگو (Lego) در کنار هم قرار می‌گیرند. این قطعات را می‌توان به آسانی در VoxEdit تغییر داد و شکل جدیدی ساخت. به‌عنوان مثال بازیکنان می‌توانند بااستفاده از این نرم‌افزار چهره و لباس آواتار خود، حیوانات، فضاهای سبز و کالاهای مجازی را برای استفاده در بازی طراحی کنند. این کالاهای دیجیتال پس‌ از ساخته‌شدن، می‌توانند در بازار Sandbox به‌عنوان یک محصول NFT به فروش برسند.

پیشنهاد مطالعه: بررسی مالکیت در فروش آثار هنری دیجیتال NFT

Game Maker چیست؟

Game Maker این امکان را به کاربران می‌دهد که بازی سه‌بعدی خاص خودشان را از طریق متاورس Sandbox بسازند و آزمایش کنند. این برنامه، یک برنامه ساده است که استفاده از آن نیازی به دانش برنامه‌نویسی ندارد. کاربران می‌توانند عناصر و اشیای مختلف، ازجمله NFTهای ساخته‌شده در نرم‌افزار VoxEdit را در این محیط (LAND) طراحی کنند.

به عنوان نمونه، کاربران می‌توانند به کمک Game Maker زمین بازی را ویرایش کنند، ساختمان‌ها و دیگر عناصر شهری را تغییر دهند و ماموریت‌های مختلفی را برای شخصیت‌های بازی تعریف کنند. در انتخاب تمام این جزئیات، کتابخانه‌ی این برنامه به‌عنوان یک منبع باز و آماده دراختیار شماست و می‌توانید از آن استفاده کنید. علاوه‌براین می‌توانید طرح‌‌های خود را با جامعه اعضای Sandbox به اشتراک بگذارید.

بازی سندباکس

بازار Sandbox چیست؟

Sandbox Marketplace یا بازار سندباکس، در آپریل ۲۰۲۱ اجرایی شد. بازار Sandbox یک بازار محصولات NFT است تا کاربران بتوانند سرمایه‌های دیجیتالی داخل بازی را با توکن SAND معاوضه کنند. سرمایه‌های دیجیتالی درون بازی می‌توانند در برنامه Game Maker برای ساخت یک بازی جدید، استفاده شوند. این NFTها شامل شخصیت‌ها، حیوانات، ساختمان‌ها و دیگر عناصر تشکیل‌دهنده‌ی Sandbox می‌باشند.

متاورس Sandbox از چندین توکن به‌عنوان محور تبادلات بازی بهره می‌برد. LAND، SAND و ASSETS جزو این توکن‌ها هستند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی پرفروش‌ترین بازارهای NFT برای خرید و فروش

توکن SAND چیست؟

SAND توکن رایج بازی Sandbox است. این توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 و کل ذخیره آن ۳میلیارد واحد SAND است.

به عنوان یک توکن کاربردی، SAND برای انجام هرگونه مبادله در اکوسیستم سندباکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارتی بازیکنان برای بازی کردن در این محیط، طراحی آواتار، خرید توکن LAND و تجارت در بازار Sandbox باید توکن SAND مربوط به خودشان را داشته با‌‌شند. علاوه‌براین، SAND یک توکن مدیریتی است؛ به این معنا که دارندگان این توکن می‌توانند بسته به دارایی خود، راجع به تغییرات اکوسیستم نظر دهند و درصورتی‌که پیشنهادی برای بهبود آن داشتند، پیشنهاد خود را در قالب یک طرح جدید ارائه دهند.

کاربران  با خرید رمز ارز SAND در پاداش حاصل از کل تراکنش‌های اکوسیستم سهیم می‌شوند. به‌علاوه، دارندگان SAND که در بازی شرکت دارند، از GEMها و CATALYSTهای بیشتری برخوردار خواهند ‌شد. در این بازی شما برای ساخت عناصر مختلف جهان خود نیاز به چنین پارامترهای کمیابی دارید.

توکن‌های SAND را علاوه بر خرید از صرافی‌ها، می‌توان از طریق رقابت با دیگر بازیکنان در متاورس سندباکس نیز کسب کرد. این کار یکی از روش‌های کسب درآمد از بازی سندباکس است!

پیشنهاد مطالعه: آموزش خرید زمین در دسنترالند (گام‌ به‌ گام + عکس)

ASSETS چیست؟

ASSETها محصولات دیجیتالی Voxel هستند که در متاورس سندباکس مورد استفاده قرار می‌گیرند.  این عناصر دیجیتالی می‌توانند شامل اشیا و تزئینات آن باشند و توسط کاربران تولید می‌شوند (UGC). به عبارتی کاربران متاورس محصولات دیجیتالی طراحی و تولید شده در برنامه‌هایی ازقبیل Voxel را در محیط مربوط به خود در متاورس Sandbox استفاده می‌کنند و این محیط شخصی تحت استاندارد ERC-1155 به‌نام کاربر ثبت می‌شود.

توکن ASSETS چیست؟

ASSETS، توکن‌ غیرقابل‌تعویضی است که توسط کاربران اکوسیستم ساخته شده است. این توکن درواقع Voxelهای ساخته شده توسط بازیکنان است که در بازار Sandbox برای فروش به NFT تبدیل شده‌اند.

از توکن‌های ASSETS می‌توان به شکل‌های مختلفی استفاده کرد. آن‌ها می‌توانند یک ساختمان، یک حیوان یا یک ماشین در محیط بازی باشند. برای کسانی که قصد دارند بازی مخصوص به خود را در Game Maker طراحی کنند، ASSETS می‌تواند به‌عنوان فرم‌های منحصربه‌فرد طراحی‌شده، مورد استفاده قرار گیرند.

خرید زمین در سندباکس

LAND چیست؟

به بخش‌هایی از نقشه کلی متاورس که محیط مربوط به یک کاربر را مشخص می‌کند، در اصطلاح LAND گفته می‌شود. از طریق این نشان، بازیکنانِ دیگر می‌توانند با شما وارد تعامل شوند. روابطی که بین LANDها برقرار می‌شود می‌تواند شامل مبادله ASSETها یا اجرای یک بازی منحصربه‌فرد باشد. هر LAND به‌طور اختصاصی متعلق به یک فرد است و تحت استاندارد ERC-721 ثبت می‌شود.

توکن LAND چیست؟

LAND یک نمونه دیجیتال از یک مکان واقعی است که در جهان سندباکس قرار گرفته است. این توکن یک توکن غیرقابل‌تعویض و مبتنی بر استاندارد ERC-721 در شبکه بلاک چین اتریوم است. بازیکنان می‌توانند LANDها را خریداری کنند و با استفاده از ASSETSها و ابزارهای برنامه Game Maker بازی خودشان را طراحی کنند. علاوه‌براین بازیکنان می‌توانند با خرید و ترکیب چند LAND یک ESTATE طراحی کنند.

LAND به بازیکنان اجازه می‌دهد تا از به‌اشتراک‌گذاشتن تجربه بازی خود، پول درآوردند. آن‌ها امکان می‌دهند از کسانی که می‌خواهند از LAND شما بازدید کنند و یا از کسانی که در بازی طراحی‌شده توسط شما شرکت می‌کنند، پول دریافت کنید؛ یا حتی LAND موردنظر را بفروشید یا اجاره دهید.

درمجموع ۱۶۶۴۶۴ LAND در بازی Sandbox وجود دارد. این LANDها را می‌توان با پرداخت SAND یا ETH خریداری کرد. همچنین می‌توانید LAND را از دیگر کاربران در بازار Sandbox یا پلتفرم‌های مبادلات NFT مثل OpenOcean، خریداری کنید؛ اما روش آخر از دیگر روش‌ها گران‌تر است.

پیشنهاد مطالعه: OpenOcean چیست؟ معرفی توکن OOE

ESTATE چیست؟

ESTATEها از کنار هم قرار گرفتن و ترکیب چندین LAND ساخته می‌شوند و نشانه‌ای از گستره املاک دیجیتالی یک فرد در محیط متاورس محسوب می‌شوند. ESTATE‌ها در متاورس Sandbox از ترکیب ۹ LAND آغاز می‌شوند و می‌توانند بزرگتر نیز باشند؛ اما معمولا ESTATEها به شکل مضارب مربع (۳×۳، ۴×۴ …) خریدوفروش می‌شوند.

آموزش خرید زمین در سندباکس

آموزش خرید زمین در سندباکس

۱. کیف پول رمز ارزی خود را به اکانت Sandbox خود متصل کنید:

ابتدا باید از طریق وب‌سایت رسمی Sandbox یک اکانت بسازید. اکانت شما این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد که کیف پول خود را به اکوسیستم Sandbox متصل کنید و بتوانید در بازار آن به خریدوفروش بپردازید. پس از ساخت اکانت باید یک کیف پول سازگار با این مجموعه را معرفی کنید. Sandbox با کیف پول‌های MetaMask، Bitski و Arkane سازگار است.

از درست نصب شدن کیف پول خود مطمئن شوید و درصورت اطمینان روی گزینه Connect Wallet در سایت کلیک کنید.

کیف پول خود را انتخاب کرده و براساس آنچه از شما خواسته شده نامی برای کیف پول خود انتخاب کنید و اطلاعات لازم را وارد نمایید.

(برای ورود به سایت سندباکس کلیک کنید)

۲. مقداری توکن SAND بخرید:

حال برای آنکه بتوانید یک LAND بخرید، نیاز به مقداری رمز ارز SAND دارید. دو راه برای انجام این کار وجود دارد: خرید مستقیم از صرافی Binance یا مبادله آن با مقداری ETH در صرافی Uniswap.

خرید ارز دیجیتال SAND از طریق Binance:

اگر قصد دارید از طریق صرافی بایننس خرید کنید، نیاز به یک اکانت تایید‌شده دارید. پس از آن باید ابتدا پول نقد خود را تبدیل به Bitcoin، BNB یاEthereum  کنید. پس از آن روی گزینه Trade در بالای صفحه کلیک کرده و گزینه Classic را در منوی بازشده انتخاب کنید.

در صفحه جدید باید یک جفت را انتخاب کنید. جفت SAND و رمز ارزی که خریداری کردید را انتخاب کنید؛ به عنوان مثال SAND/ETH.

حالا می‌توانید رمز ارزهای خود را به میزان دلخواه به توکن SAND تبدیل و به اکانت Sandbox خود ارسال کنید.

خرید ارز دیجیتال SAND از طریق Uniswap:

راه دیگر این است که اگر اتریوم خریداری کردید، آن را از طریق صرافی Uniswap به توکن SAND تبدیل کنید. به سادگی می‌توانید وارد اپلیکیشن غیرمتمرکز Uniswap شوید و از امکان تبادلات آن در شبکه اتریوم استفاده کنید.

۳. توکن‌های SAND را به اکانت Sandbox خود ارسال کنید:

ابتدا روی Me در سمت چپ پنل کلیک کنید. در پایینِ گزینه‌ی My Wallet Adress مجموعه اعداد و حروف نمایش داده شده را کپی کنید.

حال از طریق اکانت بایننس یا کیف پول خود، توکن‌های SAND را به آدرسی که کپی کردید بفرستید.

۴. LAND مدنظر خود را از بازار Sandbox بخرید:

حالا می‌توانید وارد بازار LANDها شوید و قطعات دیجیتالی که برای فروش عرضه شده را مرور کنید. به محض ورود، با تعداد بسیار زیادی از LANDها در اندازه‌های مختلف مواجه خواهید شد. می‌توانید روی هر قطعه از این LANDها و ESTATEها کلیک کنید و جزئیات کامل آن، شامل قیمت و مکانی که در متاورس قرار گرفته است را مشاهده کنید.

کافیست بر روی گزینه خرید کلیک کنید تا فرآیند خرید انجام شود و LAND موردنظر به‌نام شما ثبت گردد. فقط توجه داشته باشید که باید مقداری اتریوم برای پرداخت کارمزد تراکنش، در کیف پول خود داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش خرید زمین در متاورس | چگونه در متاورس زمین بخریم؟

جمع‌بندی

Sandbox پلتفرمی است که بازیکنان از طریق آن وارد یک متاورس می‌شوند و می‌توانند این جهان مجازی را با خلاقیت خود و استفاده از امکانات و ابزارهای موجود گسترش دهند. تمام محتوای ساخته‌شده توسط بازیکنان به NFT تبدیل شده و قابلیت خریدوفروش دارد. علاوه‌براین با داشتن توکن SAND می‌توانید در سود حاصل از تراکنش‌های اکوسیستم سهیم باشید و در تصمیم‌گیری‌های کلان آن مشارکت کنید. در مسیر ساخت و گسترش متاورس Sandbox، برنامه‌هایی مثل VoxEdit و Game Maker به کمک بازیکنان خواهد آمد. بازار Sandbox امکانی است که برای تبادل محصولات دیجیتالیِ ساخته‌شده در این جهان مجازی، طراحی شده است. به نظر می‌آید آینده بازی‌های ویدیویی با صنعت بلاک چین گره خورده و همین امر باعث توسعه بیشتر این صنعت در تمام حوزه‌های فعالیت انسانی است.

آیا شما تجربه خرید زمین در بازی سندباکس را داشته‌اید؟ تجربه‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منابع: ۱، ۲، ۳

https://coiniran.com/?p=49026
دکمه بازگشت به بالا