گیم‌هامتاورس و زمین مجازی

برترین بازی‌های متاورس که باید در سال ۲۰۲۳ تجربه کنید

در چشم‌انداز فعلی دنیای گیم، تعدادی از جذاب‌ترین بازی‌های متاورس به کاربران امکان دسترسی به قلمروهای مجازی منحصربه‌فردی را می‌دهند تا بتوانند در آن به تجربه‌های همه‌جانبه‌ای دست بزنند. بسیاری از این بازی‌ها به طرز هوشمندانه‌ای از فناوری بلاک‌چین و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بهره می‌گیرند تا امکان دسترسی بازیکنان در سراسر جهان را فراهم کنند و به گیم‌پلی غنای بیشتری ببخشند. در این بازی‌ها همۀ مرزها برچیده می‌شود؛ مرزهای جغرافیایی و مرزهای قلمروهای ذهنی. در این راهنما، برخی از برترین بازی‌های متاورس در سال ۲۰۲۳ را معرفی می‌کنیم و اطلاعاتی مقدماتی دربارۀ بازی‌های متاورس، مزیت‌ها، دسته‌بندی‌ها و نحوۀ شروع آن ارائه می‌دهیم.

بازی‌های متاورس چیست؟

بازی‌های متاورس (Metaverse Games) پلتفرم‌های بازی هستند که عناصر متاورس را در خود جای داده و به بازیکنان امکان غرق شدن در جهان‌های مجازی را می‌دهند. این بازی‌ها ترکیبی از جنبه‌های متاورس با قابلیت‌های گیم‌پلی کلاسیک است.

برخلاف تصور رایج، بهترین بازی‌های متاورس منحصراً به ارزهای دیجیتال وابسته نیستند. آن چیزی که یک بازی را در دستۀ بازی‌های متاورس تعریف می‌کند، ارائۀ یک جهان اختصاصی متمایز است که در آن بازیکنان بتوانند به یکدیگر ملحق شوند و از تجربۀ بازی کردن لذت ببرند. بازی‌های متاورس وابسته به ارزهای دیجیتال را بازی‌های کریپتویی متاورس (Crypto Metaverse Games) می‌نامند. محبوبیت بازی‌های متاورس از چند چیز ناشی می‌شود:

 • توانایی مهندسی فرار از واقعیت
 • بردن بازیکنان به محیط‌های گوناگون و غریب مانند جهان‌های پساآخرالزمانی، قلمروهای قرون وسطایی، یا مناظر بایر آمادۀ بازسازی
 • خط داستانی منحصربه‌فرد

پیشنهاد مطالعه: گیم فای (GameFi) چیست؟ چگونه از بازی‌های Play to Earn کسب درآمد کنیم؟

دسته‌بندی بازی‌های متاورس

بازی‌های متاورس بسیار متنوع‌اند، اما به‌طور کلی می‌توان آن‌ها را به انواع زیر دسته‌بندی کرد:

 • بازی‌های بتل رویال (Battle Royale Games)

در بازی‌های بتل رویال، بازیکنان در یک دنیای دیجیتالی منحصربه‌فرد، با هدف بقا آن‌قدر مبارزه می‌کنند تا به‌عنوان آخرین نفر در بازی بمانند. این بازی‌ها با گیم‌پلی بقامحور و پاداش‌های چشمگیر خود برای برنده‌ها، بازیکنان را مجذوب می‌کنند.

 • بازی‌های مبتنی بر هیولا (Monster-Based Games)

در بازی‌های مبتنی بر هیولا، بازیکنان هیولا پرورش می‌دهند، می‌جنگند و اغلب به شکل NFT صاحب هیولا می‌شوند. بازیکنان می‌توانند هیولاهای خود را پرورش دهند و قدرتمندتر شوند یا آنها را برای سود فوری بفروشند. اکثر بازی‌های مبتنی بر هیولا دارای بازار NFT برای تراکنش‌های آسان هستند. از طرف دیگر، بازیکنان می‌توانند هیولاهای خود را در پلتفرم‌های NFT خارج از برنامه مانند OpenSea بفروشند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی کامل سایت اوپن سی و آموزش گام‌به‌گام ساخت و فروش NFT در Opensea

 • بازی‌های مبتنی بر توسعه‌دهنده (Developer-Based Games)

در بازی‌های مبتنی بر توسعه‌دهنده، بازیکنان سازه‌هایی می‌سازند و فرصت خرید زمین (به‌عنوان NFT) و ابزارهایی برای ساخت‌وساز را به‌دست می‌آورند. بازیکنان مختارند هر نوع سازه‌ای بسازند و به منظور ارزش‌افزایی، آن را توسعه دهند و در نهایت بفروشند. همانند بازی‌های مبتنی بر هیولا، بازی‌های مبتنی بر توسعه‌دهنده به‌شدت بر اقتصاد NFT تکیه دارند.

 • بازی‌های مبتنی بر اکتشاف (Exploration-Based Games)

بازی‌های مبتنی بر اکتشاف، بر غوطه‌ور کردن بازیکنان در یک دنیای مجازی پهناور برای کشف سرزمین‌ها، و منابع و تجربه‌های جدید متمرکزند. این بازی‌ها اغلب از عناصر ماجراجویی و رمزآلود برخوردارند، بازیکنان را تشویق می‌کنند تا با محیط‌ تعامل کنند، پازل‌ حل کنند و مأموریت‌هایی را به سرانجام برسانند.

 • بازی‌های مبتنی بر اجتماع (Social-Based Games)

بازی‌های مبتنی بر اجتماع، تعامل بازیکنان و ایجاد جوامع را در اولویت قرار می‌دهند. این بازی‌ها ارتباط بین بازیکنان، همکاری در پروژه‌های درون بازی و شرکت در رویدادهای مجازی را تسهیل می‌کنند. بازی‌های مبتنی بر اجتماع اغلب دارای هاب‌ها یا فضاهایی هستند تا بازیکنان با هم معاشرت و تجارت کنند یا به فعالیت‌های مشترک بپردازند.

 • بازی‌های متاورس هیبریدی (Hybrid Metaverse Games)

بازی‌های متاورس هیبریدی، عناصر انواع مختلف بازی را به منظور خلق تجربه‌های متنوع و جامع ترکیب می‌کنند. این بازی‌ها ممکن است جنبه‌هایی از بازی‌های بتل رویال، مبتنی بر هیولا، مبتنی بر توسعه‌دهنده، مبتنی بر اکتشاف و بازی‌های مبتنی بر اجتماع را در بر بگیرند که طیف وسیعی از علایق و ترجیحات بازیکن را تأمین می‌کند.

به‌طور کلی، بازی‌های متاورس هیبریدی مجموعه‌ای از گزینه‌ها را در اختیار بازیکنان می‌گذارد تا به کاوش در دنیای مجازی، تعامل با دیگران و شخصی‌سازی تجربیاتشان دست بزنند. ادغام رمزارزها، NFTها و گیم‌پلی فراگیر، چشم‌انداز بازی را متحول کرده و فرصت‌های جدیدی را برای سرگرمی، تعامل اجتماعی و کسب درآمد فراهم آورده است.

 پیشنهاد مطالعه: زمین مجازی (Virtual Land) چیست؟ آیا خرید زمین رایگان در متاورس واقعیت دارد؟

برترین بازی‌های متاورس برای سال ۲۰۲۳

در زیر فهرستی از بهترین بازی‌های متاورس آورده شده است که مفاهیم متنوعی را در بر می‌گیرند و ارزش‌های فراوانی را برای کاربران خود فراهم می‌کنند:

۱) Axie Infinity (اکسی اینفینیتی): پیشگام بازی‌های متاورس بلاک‌چین با جایزه‌های جذاب

۲) Sandbox (سندباکس): یک پلتفرم بازی متاورس همراه با تجربه‌های تعاملی

۳) Decentraland (دیسنترالند): دنیایی که می‌توانید در آن زمین بخرید و امپراتوری بسازید.

۴) Minecraft (ماینکرافت): پرفروش‌ترین بازی آنلاین تمام دوران

۵) Fortnite (فورتنایت): یک بازی پیشگام در سبک بتل رویال (نبردهای سلطنتی)

۶) Roblox (روبلاکس): یک پاتوق محبوب برای گیمرهای جوان

۷) Illuvium (ایلوویوم): غول بازی‌های متاورس بین کهکشانی

۸) Revomon: جایی که می‌توانید با دستگیری هیولاها درآمد کسب کنید.

۹) Alien Worlds (الین ورلدز): یک بازی کریپتویی متاورس با فناوری میان‌زنجیره‌ای (کراس چین)

۱۰)  Fight Out (فایت اوت): یک بازی کریپتویی متاورس که سبک زندگی تناسب اندام را با جوایز M۲E ترکیب می‌کند.

۱۱)  RobotEra (روبوترا): یک بازی متاورس هیجان‌انگیز با جوایزی برای بازسازی جهان

۱۲)  Meta Masters Guild: یک بازی متاورس دارای بازی‌های متمرکز بر موبایل و جوایز P۲E 

۱۳)  MetaBlaze (متا بلیز): یک بازی مبتنی بر NFT با جوایز بیت کوین، اتریوم و سولانا

۱۳ بازی برتر متاورس پیشنهادی

در ادامه، به ویژگی‌های منحصربه‌فردی که این بازی‌های متاورس را از رقبای خود متمایز می‌کند، بیشتر خواهیم پرداخت.

۱) Axie Infinity

۱۳ بازی برتر متاورس پیشنهادیAxie Infinity (اکسی اینفینیتی) به‌ عنوان یکی از اولین و قابل توجه‌ترین پلتفرم‌های بازی بلاک‌چین شناخته می‌شود. این بازی که در سال ۲۰۱۸ توسط استارتاپ فناوری ویتنامی Sky Mavis بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شد، در طول این سال‌ها به یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های ویدیویی متاورس تبدیل شده است. این بازی (play-to-earn (P2E شامل موجودات منحصر‌به‌فردی به نام Axie است که می‌توان آنها را پرورش داد، جمع‌آوری کرد و با توکن اصلی پلتفرم (AXS) در بازار بازی خرید و فروش کرد.

هر کاربر می‌تواند ترکیب و توانایی‌های هر Axie را به دلخواه خود طراحی کند. بازیکنان برای شرکت در این بازی کریپتویی متاورس باید دست‌کم سه Axie داشته باشند. هدف بازیکنان در اکسی اینفینیتی بسیار ساده است: آنها باید با Axieهای خود با سایر بازیکنان مبارزه کنند و برنده شوند. بازیکنان پیروز Axieهای حریف را تصاحب می‌کنند. علاوه بر این، بازیکنان می‌توانند در جهان اکسی اینفینیتی زمین بخرند و برای حیوانات خانگی خود خانه بسازند.

 پیشنهاد مطالعه: نحوه کسب درآمد از بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

۲) Sandbox

Sandbox (سندباکس)Sandbox (سندباکس) یک جهان مجازی غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک‌چین و NFTها استفاده می‌کند و به بازیکنان امکان طراحی تجربۀ بازی، مالکیت و کسب درآمد می‌دهد.

سندباکس سه محصول اصلی را ارائه می‌دهد:

۱) VoxEdit؛ که اشیا و آواتارها را به‌صورت سه‌بعدی مدل می‌کند.

۲) Marketplace (بازار)؛ جایی که کاربران می‌توانند آثار خود را در بازار متاورس به دیگران بفروشند.

۳) Game Maker (بازی‌ساز)؛ که به بازیکنان اجازه می‌دهد بدون هیچ کدنویسی بازی‌های سه‌بعدی بسازند.

این پلتفرم یک رابط کاربری بصری و کاربرپسند دارد که بازیکنان را قادر می‌سازد تا تجربه‌های مجازی خود را با استفاده از مجموعه‌ای از ابزارها و منابع طراحی کنند. کاربران همچنین می‌توانند زمین مجازی بخرند، روی آن ساخت‌وساز کنند و از ساخته‌های خود از طریق تراکنش‌های درون بازی کسب درآمد کنند.

سندباکس دارای رمزارز بومی خود، SAND$ است که برای تجارت دارایی، خرید زمین و مشارکت در مدیریت پلتفرم استفاده می‌شود. این بازی، با داشتن یک جامعۀ پررونق و یک اکوسیستم روبه‌رشد از محتوای تولیدشده توسط کاربر، راه را برای عصر جدیدی از بازی‌های متاورس و تجربه‌های تعاملی هموار می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: سندباکس چیست؟ (Sandbox) آموزش کسب درآمد از بازی سندباکس

۳) Decentraland

Decentraland (دیسنترالند)Decentraland (دیسنترالند) یک دنیای مجازی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک‌چین است که در آن کاربران می‌توانند زمین مجازی بخرند، محتوا تولید کرده و در تجربه‌های مختلف مشارکت کنند. همچنین، می‌توانند زمین مجازی خود را بسازند و هر چیز دلخواهی را در آن بگذارند؛ از گالری‌های هنری گرفته تا کازینو و حتی کل عناصر و کاربری‌های یک شهر.

این پلتفرم از ارز دیجیتال بومی خود، MANA$، برای تراکنش‌های درون دنیای مجازی استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند با تولید محتوا، میزبانی رویدادها و مشارکت در اقتصاد دیسنترالند، MANA$ کسب کنند.

دیسنترالند همچنین از ایجاد و تجارت NFTها پشتیبانی می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد خود را داشته باشند و آنها را با سایر اعضای جامعه مبادله کنند. دیسنترالند با تمرکز قوی بر محتوای تولیدشده توسط کاربر و مالکیت فضای مجازی، یک گزینۀ هیجان‌انگیز برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری و کاوش در متاورس است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش خرید زمین در دسنترالند (گام‌ به‌ گام + عکس) 

۴) Minecraft

Minecraft (ماینکرافت)در بازی ویدیویی Minecraft (ماینکرافت)، همه‌چیز ازجمله درختان، حیوانات، گیاهان و سایر عناصر محیط، از بلوک‌های مکعبی ساخته شده‌اند. بازیکنان می‌توانند این بلوک‌ها را تخریب کنند و با استفاده از آن‌ها آیتم‌ها و ابزار موردنیاز خود را بسازند و ساختار محیط را متناسب با نقشۀ خود تغییر دهند.

مثلاً جدا کردن بلوک‌هایی از تنۀ درخت می‌تواند به بازیکنان کمک کند تا تبر، بیل یا شمشیر بسازند. داشتن تبر تخریب درخت را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند. از طرفی، اگر بیل و کلنگ داشته باشند می‌توانند به استخراج معادن فلز و زغال‌سنگ، الماس و… بپردازند که به آن‌ها امکانات و قدرت بیشتری می‌دهد.

دو عمل «جمع کردن منابع» و «ساختن»، بنیان اصلی این بازی است. در کنار آن، بازیکنان به کشاورزی، ماهی‌گیری، گشت‌وگذار و کشف مکان‌های جدید می‌پردازند و برای بقای خود با موجودات هیولایی می‌جنگند.

اگرچه ماینکرافت به‌طور دقیق مانند سایر بازی‌های متاورس این فهرست نیست، اما به دلیل این‌که به یک پلتفرم برای محتوای تولیدشده توسط کاربر و تجربه‌های جذاب تبدیل شده است، می‌تواند در این فهرست گنجانده شود.

این بازی دارای یک جامعۀ پررونق است که خلاقیت‌های بی‌شماری را ارائه می‌کند. ماینکرافت هم به‌صورت انفرادی و هم به‌صورت چندنفره (Multi Player) بر روی انواع پلتفرم‌ها در دسترس است. انجام بازی چندنفره و همکاری با سایر بازیکنان برای بقا و پیشرفت، می‌تواند بسیار جذاب باشد.

موفقیت و نفوذ مستمر ماینکرافت آن را به یک مهرۀ کلیدی در تکامل بازی‌های آنلاین و متاورس تبدیل کرده است. 

۵) Fortnite

Fortnite (فورتنایت)هر فهرست جامعی از بهترین بازی‌های متاورس بدون نام بردن از Fortnite (فورتنایت) ناقص خواهد بود. این بلاک باستر از اپیک گیمز (Epic Games) که در جولای ۲۰۱۷ منتشر شد، به یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ تبدیل شده است. فورتنایت در آغاز به‌ عنوان یک بازی نقش‌آفرینی (RPG) بتل رویال (Battle Royale) و جهان باز (Open-world) معرفی شد و به‌عنوان یک پلتفرم سرگرمی همه‌جانبه، کاربران بسیاری را جذب کرد.

در بازی فورتنایت، بازیکنان برای رقابت وارد دنیای مجازی می‌شوند و هرکدام تلاش می‌کنند آخرین نفری باشند که در بازی می‌ماند (به‌هرحال، هدف نهایی همین است). آنها با بازیکنان دیگر مبارزه می‌کنند، مسیرهای پرمانع را طی می‌کنند و در حین کاوش در جهان مجازی، آیتم‌های بازی را جمع‌آوری می‌کنند. بازیکنان فورتنایت می‌توانند سازه‌هایی بسازند و آنها را تقویت کنند تا در نبردها از مزیت‌های استراتژیک برخوردار باشند.

به‌عنوان یک بازی متاورس پیشرو، فورتنایت جهان‌سازی و رویدادها را شامل می‌شود. در حالت خلاق این بازی (Creative Mode)، بازیکنان می‌توانند محیط خود، از ساختمان‌ها گرفته تا کل جزایر را بسازند و آن را به کارهای اجتماعی اختصاص دهند. فورتنایت با هنرمندان برتر مانند تراویس اسکات (Travis Scott) خوانندۀ رپ، آریانا گرانده (Ariana Grande) و دی‌جی مارشملو (DJ Marshmello) همکاری کرد تا بتواند کنسرت‌هایی را در دنیای خود برگزار کند. 

۶) Roblox

Roblox (روبلاکس)Roblox (روبلاکس) که در سال ۲۰۰۶ توسط Roblox Corporation عرضه شد، یک بازی متاورس بسیار محبوب است. این پلتفرم جامعه‌محور، به کاربران اجازه می‌دهد در یک جهان مجازی تجربه‌هایی را خلق کنند و به اشتراک بگذارند. از بازی‌ها و آواتارها گرفته تا ویژگی‌های مجازی، متاورس Roblox به کاربران این امکان را می‌دهد تا به تصورات خود تجسم ببخشند.

روبلاکس چیزی فراتر از یک پلتفرم بازی است و فرصت‌های اکتشافی فراوانی را به کاربرانش ارائه می‌دهد. این پلتفرم به لطف توکن ROBUX به اقتصاد قوی خود افتخار می‌کند. توکن ROBUX با پول واقعی مبادله می‌شود و برای خرید آواتار قابل استفاده است. علاوه بر آن، در را به روی تجربیات مختلف باز می‌کند. 

۷) Illuvium

Illuvium (ایلوویوم)Illuvium (ایلوویوم)، یک بازی نقش‌آفرینی است که در سال ۲۰۲۱ بر پایۀ بلاک‌چین اتریوم ساخته شد و در بین بهترین بازی‌های متاورس برجسته است. ایلوویوم مانند دیگر بازی‌های کریپتویی برتر متاورس، به بازیکنان امکان کاوش در دنیای مجازی را می‌دهد و تمرکز اصلی‌اش روی مکاشفه است. بازیکنان باید جانورانی افسانه‌ای شبیه خدایان به نام Illuvial (ایلوویال) را بگیرند که در واقع NFT‌هایی هستند که می‌توانند در نبرد با ایلوویال‌های بازیکنان دیگر استفاده شوند. به بازیکنان پیروز شانس کسب دارایی‌های دیجیتال ازجمله اتریوم داده می‌شود.

ایلوویوم، بازار آنلاین خود به‌نام IlluviDEX را دارد. این صرافی غیرمتمرکز که توسط سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) ایلوویوم اداره می‌شود، به بازیکنان اجازه می‌دهد تا NFT‌های درون بازی مانند ایلوویال، زره‌، اسلحه و پوسته‌های بازی را معامله کنند. NFTهای ایلوویوم را می‌توان در بازارهای خارجی NFT فهرست و معامله کرد. 

۸) Revomon

RevomonRevomon یکی دیگر از بهترین بازی‌های کریپتویی متاورس است که سعی دارد در جمع بازی‌های جمع‌آوری هیولا پیشتاز باشد. برخلاف اکسی اینفینیتی، Revomon دارای گرافیک سه‌بعدی همه‌جانبۀ سازگار با دستگاه‌های تلفن همراه و هدست‌های واقعیت مجازی مانند Meta’s Oculus است.

به نظر می‌رسد که گیم‌پلی Revomon از پوکمون (Pokémon) الهام گرفته شده است، زیرا بازیکنان به شکار، جمع‌آوری و مبارزه با هیولاها علیه دیگران می‌پردازند. با این حال، Revomon از قابلیت‌های بلاک‌چین و مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده می‌کند و به بازیکنان امکان می‌دهد دارایی‌هایی مانند هیولا، پوسته‌ و اسلحه‌ را خرید و فروش کنند.

Revomon به دلیل مدل P۲E خود به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا از طریق فروش دارایی‌ها، برنده شدن در نبردها یا پیشرفت در سطوح، کسب درآمد کنند. 

۹) Alien Worlds

Alien Worlds (الین ورلدز)Alien Worlds (الین ورلدز) یک بازی متاورس مبتنی بر زنجیرۀ هوشمند اتریوم و بایننس است که در چندین سیارۀ بیگانه در سال ۲۰۵۵ اتفاق می‌افتد. در این بازی، انسان‌ها مجبور به فرار از زمین شده‌اند و اکنون باید با جهان‌های بیگانه سازگار شوند.

الین ورلدز بازیکنان را در یک فضای پساآخرالزمانی غوطه‌ور می‌کند؛ جایی که هر جهان، محیط، زمین، تجربه‌ها، آواتارها، ابزارها و موارد دیگرِ منحصربه‌فرد خود را دارد. هر دارایی در دنیای بیگانه یک NFT است. بازیکنان می‌توانند برای منابع درون متاورس رقابت کنند و توکن TLM را به‌عنوان پاداش دریافت کنند. کاربران می‌توانند از TLM علاوه بر تجارت، برای به‌دست آوردن قدرت رأی در سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز سیاره (Planet DAOs) استفاده کنند.

عملکرد میان‌زنجیره‌ای الین ورلدز برای دارایی‌های ایجادشده در پلتفرم نیز بسیار قابل توجه است.

۱۰) Fight Out

Fight Out (فایت اوت)Fight Out (فایت اوت) یک برنامۀ تناسب اندام پیشگام است که برای تغییر نحوۀ حفظ انگیزه در دستیابی به اهداف سلامتی طراحی شده است. این پلتفرم یک متاورس پیشرفته برای شبیه‌سازی سبک زندگی تناسب اندام ایجاد کرده و یکی از بهترین راه‌ها برای کسب ارز دیجیتال است.

فایت اوت به کاربران خود یک چهرۀ منحصربه‌فرد و جذاب ارائه می‌دهد؛ آواتارهای NFT سفارشی‌سازی‌شده به‌نام «آواتارهای Soulbound». این آواتارها با معیارهای تناسب اندام کاربر در دنیای واقعی مرتبط هستند و سفر او در تناسب اندام را به‌صورت بصری به تصویر می‌کشند.

متاورس این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا با سایر اعضای جامعه تعامل داشته باشند و با ردیابی سفرهای مشابه، پیشرفت دیگران را زیر نظر بگیرند. این پروژه دارای یک ارز درون‌برنامه‌ای و آف‌چین به نام «REPS» است که کاربران می‌توانند در ازای تکمیل اهداف تمرینی روزانۀ خود به آن دست یابند. این REPSها را می‌توان برای بازخرید جوایزی مانند NFTهای انحصاری و پیشنهادات عضویت در فروشگاه درون‌برنامه‌ای استفاده کرد.

۱۱) RobotEra

RobotEra (روبوترا)RobotEra (روبوترا) یک پلتفرم پیشرفته است که متاورس خود را با فرصت‌هایی برای دریافت جوایز توسط بازیکنان ترکیب می‌کند. این پروژه یک تجربۀ بازی بی‌نظیر ارائه می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌های دیجیتال خود را افزایش دهند و از طریق گیم‌پلی تعاملی، نقشی حیاتی در بازسازی دنیایی ازهم‌گسیخته بازی کنند. کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را در جوامع مختلف NFT خلق کنند، به اشتراک بگذارند و مبادله کنند. هدف این پروژه، ایجاد یک متاورس است که سرگرمی، تعامل اجتماعی، خلاقیت و اکتشاف را با یکدیگر ادغام می‌کند.

در این پلتفرم، کاربران می‌توانند در یک محیط مجازی سفر کنند و طیف وسیعی از اتفاق‌های هیجان‌انگیز را تجربه کنند. پارک‌های تفریحی مجازی، موزه‌های مجازی پیشرفته و سایر ماجراجویی‌های درون اکوسیستم روبوترا از آن جمله است.

علاوه بر این، بازیکنان فرصت‌های متعددی برای کسب درآمد اضافی دارند. آن‌ها می‌توانند با مبادلۀ NFT، ذخیره‌سازی TARO$، سرمایه‌گذاری در املاک مجازی و شرکت در فعالیت‌های استخراج، درآمد خود را افزایش دهند.

۱۲) Meta Masters Guild

Meta Masters GuildMeta Masters Guild یا MMG به دلیل این‌که به بازیکنان فرصت کسب درآمد واقعی از طریق بازی‌های جذاب خود را می‌دهد، پیشتاز بازی‌های وب ۳.۰ است.

این پلتفرم یک ساختار پاداش‌دهی پویا را معرفی کرده است تا بازیکنان را درگیر بازی نگه دارد. MMG یک ارز درون بازی به‌نام Gems دارد که می‌توان آن را از طریق گیم‌پلی به‌دست آورد و به توکن‌های MEMAG$ تبدیل کرد. این توکن‌ها را می‌توان یا به پول واقعی تبدیل کرد یا با آن در اقتصاد بازی مشارکت کرد. این استراتژی نوآورانۀ پاداش‌دهی، بازیکنان را تشویق می‌کند تا زمان و تلاش بیشتری صرف بازی کنند و باعث رشد بلندمدت پلتفرم شوند.

پلتفرم MMG کاربرپسند است و اغلب موانع فنی مرتبط با وب ۳.۰ را مرتفع کرده است. یکی از ویژگی‌های برجستۀ این پلتفرم، بازار دیجیتال آن است که به بازیکنان اجازه می‌دهد NFT‌های انحصاری را بخرند که در بازی‌های مختلف پلتفرم قابل استفاده است.

این پروژه قصد دارد با چند توسعه‌دهندۀ بازی همکاری کند تا تأثیر خود را بر صنعت بازی افزایش دهد. برای رسیدن به این هدف، ادغام توکن MEMAG$ در بازی‌ها را تشویق می‌کند و فرصت‌ها و چشم‌اندازهای مالی جدیدی را برای بازیکنان فراهم می‌کند. 

۱۳) MetaBlaze

اکوسیستم MetaBlaze (متا بلیز)اکوسیستم MetaBlaze (متا بلیز) شامل چهار جزء اصلی است: توکن MBLZ$، مجموعه‌های NFT آن (MetaGoblins)، Blaziverse dApps و یک بازی play-to-earn مبتنی بر وب ۲.۰.

بازیکنان متا بلیز در قلمرو کیهانی، به طیف گسترده‌ای از NFT دسترسی دارند و باید MetaGoblinها را برای استخراج کریستال‌های ترانزینیت (Terranzinite) انتخاب کنند. جذابیت بازی در MetaGoblinهای سه‌بعدی، در گرافیک جذاب و باکیفیت آن نهفته است.

جنبۀ play-to-earn بودن آن در NFTها تعبیه شده است. هرچند استخراج کریستال‌های ترانزینیت برای بقای MetaGoblinها ضروری است، بازیکنان می‌توانند بیت کوین را به‌عنوان پاداش جمع‌آوری ‌کنند. متا بلیز نسخه‌های محدودی از NFTهای خاص را در طول پیش‌فروش خود ارائه می‌دهد. داشتن King NFT به معنای داشتن دارایی دیجیتال به ارزش ۱۰۰۰۰ دلار، ۲۰۰۰۰ یا ۵۰۰۰۰ دلار است. کارت‌های پادشاه متمایز، نادرند و دست‌کم یکی از آنها در پیش‌فروش گنجانده شده است.

بازیکنان همچنین برای استخراج کریستال‌های ترانزینیت و تولید کل قدرت استخراج، پاداش‌های ریگ ماینینگ دریافت می‌کنند. هنگامی که همۀ شرکت‌کنندگان دارایی‌های خود را در معدن بارگذاری کردند، کل قدرت استخراج هر بازیکن محاسبه می‌شود. بازیکنان در پایان بازی جوایزی به‌شکل کریستال‌های ترانزینیت دریافت می‌کنند.

نحوۀ عملکرد بازی‌های ویدیویی متاورس

بازی‌های متاورس، بازیکنان را به فضاهای مجازی می‌برند تا در بازی‌های همه‌جانبه غوطه‌ور شوند. برخی از بازی‌ها به تجهیزات تخصصی یا رایانه‌های قوی نیاز دارند و برخی دیگر از طریق دستگاه‌های تلفن همراه نیز در دسترس‌اند.

بازی‌های متاورس به روش‌های مختلفی عمل می‌کنند. بازی‌های محبوبی مانند اکسی اینفینیتی به کاربران اجازه می‌دهند هیولاها را پرورش دهند و بزرگ کنند و سپس با هیولاهای بازیکنان دیگر مبارزه کنند. بازی‌های دیگر مانند فورتنایت، بیشتر بر روی گیم‌پلی سبک بتل رویال تمرکز دارند؛ جایی که بازیکنان برای بقا تلاش می‌کنند تا از محیط اطراف خود سبقت بگیرند. برخی از بازی‌ها حتی به بازیکنان اجازه می‌دهند با حریفان رایانه‌ای رقابت کنند.

عنصر متحدکننده در بازی‌های متاورس، خود متاورس است؛ جایی که بازیکنان در یک جهان مجازی فراگیر گرد هم می‌آیند تا برای جوایز مختلف، از شخصیت‌های درون بازی گرفته تا ارزهای دیجیتال واقعی، رقابت کنند.

همچنین، بسیاری از بازی‌های متاورس از NFT بهره می‌گیرند که نشان‌دهندۀ مالکیت دارایی‌های درون بازی است و بازیکنان را قادر می‌سازد تا در جایگاه‌های خاصی قرار گیرند.

ادغام با NFTها انگیزه‌ای مضاعف برای بازیکنانی است که می‌خواهند از بازی برای کسب درآمد استفاده کنند. بازیکنان می‌توانند به‌جای مالکیت صِرف پوسته‌های بازی که تنها در درون بازی ارزش دارند، این پوسته‌ها را به NFT تبدیل کنند و آنها را برای کسب درآمد بفروشند.

 پیشنهاد مطالعه: توکن متاورس چیست؟ لیست مهم‌ترین ارزهای متاورس

برای بازی‌های متاورس به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای شروع بازی‌های متاورس، درمجموع به موارد زیر نیاز دارید:

 • اتصال به اینترنت: اتصال به اینترنت پرسرعت پایدار برای اطمینان از بازی روان و جلوگیری از تأخیر در بازی ضروری است.
 • دستگاه: برای دسترسی به بازی باید رایانه، لپ‌تاپ یا تلفن هوشمند داشته باشید که نوع آن به سازگاری بازی بستگی دارد. برخی از بازی‌های متاورس ممکن است به دستگاه‌هایی قدرتمند با قابلیت‌های گرافیکی پیشرفته نیاز داشته باشند.
 • حساب کاربری: شما باید یک حساب کاربری در پلتفرم یا سایت بازی متاورس ایجاد کنید. این حساب، پیشرفت، دارایی‌ها و سایر اطلاعات مرتبط شما را در بازی ذخیره می‌کند.
 • کیف پول دیجیتال: بسیاری از بازی‌های متاورس از فناوری بلاک‌چین، ارزهای دیجیتال یا توکن‌ها برای تراکنش‌های درون بازی استفاده می‌کنند. شما به یک کیف پول دیجیتال احتیاج دارید که از ارز یا توکن خاصی که در بازی استفاده می‌شود پشتیبانی کند.
 • دارایی‌های خاص بازی: بسته به بازی، ممکن است برای مشارکت کامل نیاز به خرید یا به‌دست آوردن دارایی‌های درون بازی خاصی مانند آواتارها، NFTها یا زمین مجازی داشته باشید.
 • آشنایی با مکانیک بازی: شناخت گیم‌پلی، قوانین و اهداف بازی متاورسی که درحال انجام آن هستید بسیار مهم است. برای یادگیری اصول اولیه و استراتژی‌های پیشرفته وقت بگذارید تا تجربۀ بازی‌تان بهبود یابد.
 • تجهیزات تخصصی (اختیاری): برخی از بازی‌های متاورس ممکن است به تجهیزات تخصصی مانند هدست‌های واقعیت مجازی (VR)، کنترل‌کننده‌ها یا سایر لوازم جانبی برای گیم‌پلی و تقویت غوطه‌وری نیاز داشته باشند.

به‌خاطر داشته باشید که الزامات خاص بسته به بازی متاورسی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. برای اطلاعات دقیق دربارۀ الزامات و سازگاری‌ها، همیشه به سایت یا پلتفرم رسمی بازی مراجعه کنید.

 پیشنهاد مطالعه: معرفی استارتاپ‌های مرتبط با فناوری NFT و متاورس در ایران

مزایای مشارکت در بازی‌های متاورس

بازی‌های متاورس

بازی‌های متاورس در چشم‌انداز فناوری کنونی محبوبیت فراوانی به‌دست آورده‌اند. جدای از اینکه به بازیکنان فرصتی برای کشف ابعاد جدید می‌دهند، مزایای زیادی نیز دارند. در ادامه، به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

۱) اتصال جهانی

یکی از قابل توجه‌ترین مزایای متاورس، توانایی آن در حذف موانع جغرافیایی است. به عبارت دیگر، متاورس مکان فیزیکی کاربر را بی‌اهمیت می‌کند (البته اگر سرعت اینترنت را نادیده بگیریم). متاورس به‌ عنوان یک میدان بازی برابر عمل می‌کند که در آن همه می‌توانند به‌طور مساوی با یکدیگر تعامل داشته باشند و ارتباط کاربران با همفکران خود آسان است.

۲) پتانسیل کسب درآمد

بسیاری از بازی‌های متاورس، دارایی‌هایی مانند NFT و توکن‌های دیجیتال دارند که بازیکنان می‌توانند با دستیابی به نقاط عطف درون بازی و ارتقاء سطح، این دارایی‌ها را به‌دست آورند.

این دارایی‌ها را می‌توان با پول واقعی معامله کرد که فرصتی برای کسب درآمد بازیکنان است. این‌طور که گفته می‌شود در سال ۲۰۲۱، بازیکنان فیلیپینی با بازی اکسی اینفینیتی امرار معاش می‌کردند. برخی از آنها حتی مشاغل خود را ترک کردند تا روی کسب درآمد از طریق این بازی تمرکز کنند. هرچند احتیاجی به ترک شغل نیست، چشم‌انداز جذاب کسب درآمد از طریق بازی‌های متاورس، غیرقابل انکار است.

۳) تعاملات اجتماعی پیشرفته

بازی‌های متاورس، رویدادها و تعاملات اجتماعی جذاب‌تری را تسهیل می‌کنند و ارتباطات عمیق‌تری را پرورش می‌دهند که می‌توانند در طول زمان شکوفا شوند. بسیاری از بازی‌های برتر متاورس حتی میزبان رویدادها و هنرمندانی هستند که به طرفدارانشان این امکان را می‌دهند تا شخصی‌تر و فارغ از محدودیت‌های فیزیکی با اسطوره‌های خود تعامل برقرار کنند.

۴) فرصت‌های تجاری درحال ظهور

همان‌طور که در شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های فروش جدیدی برای کسب‌وکارها ظهور کرد، بازی‌های متاورس نیز پتانسیل چنین اتفاق‌هایی را دارند. متاورس حتی می‌تواند کانالی فراگیرتر برای تبلیغ و تجربۀ محصولات و خدمات ارائه ‌دهد.

۵) پیشرفت در یادگیری و آموزش

در نهایت، بازی‌های متاورس به‌عنوان بستری برای یادگیری و آموزش عمل می‌کنند. در حال حاضر، برندها از متاورس برای انتقال دانش استفاده می‌کنند. این رویکرد در سال‌های آینده می‌تواند از طریق گیمیفیکیشن، حتی مؤثرتر شود.

در نهایت

آیندۀ بازی‌های آنلاین بدون شک در اختیار متاورس است. در این میان، بسیاری از بهترین بازی‌های کریپتویی متاورس نیز با ارائۀ قلمروهای مجازی برای اکتشاف بازیکنان، پشتیبانی از دارایی‌هایی مانند NFT و موارد دیگر، شکوفا شده‌اند.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع
1
https://coiniran.com/?p=65741
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x