پروژه‌هارمزارزها و توکن‌هامقالات عمومی

معرفی پروتکل آوه (Aave)

هر اکوسیستم مالی مدرن اساساً دارای واسطه‌هایی است که افراد می‌توانند از طریق آن‌ها به قرض دادن دارایی‌های خود بپردازند و یا اینکه دارایی‌های دیگران را قرض بگیرند. قرض گرفتن باعث می‌شود که افراد بتوانند از سرمایه خود حداکثر استفاده را ببرند و از طرف دیگر، قرض دادن هم باعث می‌شود که افراد بتوانند یک منبع درآمد ایمن و منظم از سرمایه خود داشته باشند. توسعه‌دهندگان رمز ارز اهمیت ضرورت چنین سرویس‌هایی را درک کرده‌اند و به همین دلیل، شروع به راه‌اندازی بازار‌هایی کرده‌اند که اصطلاحا به آن‌ها بازار‌های پول گفته می‌شود. پروژه Aave یکی از بزرگترین و موفق‌ترین این بازارهاست.

معرفی پروتکل آوه (Aave)

Aave یک بازار پول مبتنی بر اتریوم است که کاربران می‌توانند در آن به قرض دادن و قرض گرفتن گستره وسیعی از دارایی‌های دیجیتال، از استیبل کوین گرفته تا آلتکوین، بپردازند. پروتکل Aave توسط دارندگان توکن AAVE مدیریت می‌شود. پس AAVE توکن مدیریتی بومی پروتکل Aave است. دارندگان این رمز ارزِ مبتنی بر اتریوم می‌توانند به رای‌گیری و بحث در مورد پیشنهاد‌هایی بپردازند که مسیر حرکت این پروژه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از آنجا که پروتکل Aave یکی از پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز برجسته است، توکن AAVE یکی از بزرگترین کوین‌های دیفای از منظر حجم بازار است. سرمایه‌گذاران اتریوم از طریق Aave می‌توانند به آسانی به قرض دادن و قرض گرفتن غیرمتمرکز رمز ارز‌های خود بپردازند.

پیشینه Aave

پیشینه و ریشه پروژه Aave به سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد. در نوامبر همان سال بود که استانی کولچوف (Stani Kulechov) و تیمی از توسعه‌دهنده‌ها توانستند ETHLend را در جریان یک ICO بیرون دهند. این ایده این امکان را فراهم می‌کرد که کاربران می‌توانستند در این فضا برای وام درخواست دهند و یا اینکه به افراد دیگر وام بدهند.

در حالی که ETHLend ایده جدیدی بود، این پلتفرم به همراه توکن خود یعنی LEND، کم‌کم با فرا رسیدن بازار خرسی ۲۰۱۸ محبوبیت خود را از دست دادند. مشکلات اصلی این پلتفرم فقدان نقدینگی و مشکل در تطابق درخواست‌های وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان بود. اگرچه تیم ETHLend در سال‌های نزولی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به بازسازی محصول خود پرداخت، این در اوایل سال ۲۰۲۰ بود که پروژه Aave ظاهر شد. کولچوف در پادکستی ابراز داشته که بازار خرسی یکی از بهترین چیز‌هایی است که می‌توانسته برای پروژه ETHLend رقم بخورد. منظور او موقعیت و زمانی است که اعضای این تیم در اختیار داشته‌اند تا به بازسازی پروژه خود بپردازند و سرانجام پروژه موفق Aave را بیرون دهند.

پروژه Aave چگونه کار می‌کند؟

مفهوم پروژه بازسازی‌شده و بهبود‌یافته Aave بسیار شبیه ETHLend است. هر دوی این پروژه‌ها این امکان را برای کاربران اتریوم فراهم می‌کنند که وام رمز ارزی بگیرند و یا رمز ارز‌های خود را به دیگران قرض بدهند. اما در واقع این دو پروژه اساسا متفاوت هستند. Aave یک بازار پول الگوریتمی است، این یعنی که وام‌ها از یک استخر تامین می‌شوند و این طور نیست که درخواست وام‌گیرنده و وام‌دهنده به طور فردی به یکدیگر مطابقت داده شود.

پیشنهاد مطالعه: نحوه‌ی عملکرد سیستم­‌های وام‌­دهی بر بستر بلاک چین

نرخ سود در اینجا بستگی به نرخ استفاده از دارایی‌ها در یک استخر دارد. اگر عمده‌ی دارایی‌های یک استخر مورد استفاده قرار گیرند، نرخ سود بالا خواهد بود و این فراهم‌کنندگان نقدینگی را ترغیب می‌کند که سرمایه بیشتری را تزریق کنند. اگر تقریبا هیچ دارایی‌ای در یک استخر مورد استفاده قرار نگیرد، نرخ سود پایین خواهد بود و این باعث ترغیب وام‌گیری خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج (mining pool) چیست و چطور کار می‌کند؟

پروتکل Aave این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که وام خود را به صورت رمز ارزی متفاوت با آن رمز ارزی که واریز کرده‌اند، دریافت کنند. به عنوان مثال، یک کاربر می‌تواند اتریوم واریز کند و استیبل کوین برداشت کند. در اینجا نیز همه وام‌ها شدیدا وثیقه‌گذاری شده‌اند و اگر فردی بخواهد فرضا ۱۰۰ دلار از Aave قرض بگیرد، لازم است که بیش از آن مقدار را به عنوان وثیقه در گرو بگذارد.

با توجه به اینکه بازار رمز ارز‌ها بازاری پرنوسان است، Aave نیز مشمول فرآیند لیکویید شدن می‌شود. اگر وثیقه شما به کمتر از نسبتی برسد که پروتکل تعیین کرده است، وثیقه شما احتمالا لیکویید خواهد شد. توجه داشته باشید که در زمان لیکویید شدن باید کارمزدی نیز پرداخت شود، پس قبل از وثیقه‌گذاری باید از ریسک‌های موجود مطلع شوید.

چگونه می‌توان از Aave برای قرض گرفتن کریپتو و کسب سود استفاده کرد؟

استفاده از Aave برای قرض گرفتن کریپتو و کسب سود از رمز ارز‌های خود بسیار ساده است. برای شروع لازم است که به اپلیکیشن Aave بروید و کیف پول خود را متصل کنید. سپس بر روی deposit کلیک کنید و دارایی‌ای را که می‌خواهید واریز کنید، انتخاب نمایید. Aave به طور خودکار مقدار آن دارایی را در کیف پول شما شناسایی می‌کند. در اینجا می‌توانید مقدار واریزی خود را تعیین کنید و سپس بر روی continue کلیک کنید. بعد از واریزی، سه کار می‌توانید انجام دهید:

۱- رمز ارز خود را می‌توانید در استخر نقدینگی Aave رها و از آن سود کسب کنید. این فرآیند بعد از واریز کریپتو به صورت خودکار شروع خواهد شد.

۲- قرض گرفتن کریپتو که این کار را تنها بعد از واریز کردن وثیقه می‌توانید انجام دهید و همه واریزی‌ها به عنوان وثیقه در نظر گرفته نمی‌شوند.

۳- مبادله دارایی‌های کریپتویی با استفاده از Aave Swap

برای قرض گرفتن کریپتو، روی گزینه borrow کلیک کنید. سپس دارایی مورد نیاز خود را انتخاب کنید. مقدار وام بستگی به وثیقه شما دارد. هرچه وثیقه بیشتری واریز کنید، وام بیشتری نیز می‌توانید بگیرید. اگر استیبل کوینی مانند تتر را به عنوان وثیقه واریز کرده باشید، می‌توانید وام بیشتری بگیرید زیرا استیبل کوین‌ها نوسان کمی دارند. نسبت وام به وثیقه برای استیبل کوین‌ها تا ۸۰ درصد هم می‌رسد. اما اگر دارایی‌هایی با نوسان بیشتر مانند بیت کوین و اتریوم را واریز کنید، باید انتظار دریافت وام کمتری را داشته باشید. برای بازپرداخت وام خود کافی است که مقدار اولیه وام به علاوه سود آن را واریز کنید که این را می‌توان با همان دارایی قرض گرفته شده پرداخت کرد.

دیگر جنبه‌های مهم پروتکل آوه

آوه اینک در حال گسترش به فراسوی بازار‌های مالی است. این پلتفرم به عنوان مکانی شهرت یافته که کاربران دیفای می‌توانند در آن وام‌های سریع دریافت کنند. معمولا در استخر‌های Aave نقدینگی بیشتری از وام‌های مورد نیاز وام‌گیرندگان موجود است. این نقدینگیِ بلااستفاده می‌تواند مورد بهره‌برداری افرادی قرار گیرد که وام‌های سریع می‌گیرند که اینها وام‌هایی بدون وثیقه و تنها در دامنه زمانی یک بلاک اتریوم موجود هستند.

معرفی پروتکل آوه (Aave)

اساسا یک وام سریع این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که بتواند مقدار زیادی رمز ارز را بدون وثیقه قرض بگیرد و سپس وام را در داخل همان تراکنش برگرداند. این زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که کارمزد سود یک بلاک پرداخت شود. این فرآیند باعث می‌شود افرادی که سرمایه زیادی ندارند، بتوانند آربیتراژ انجام دهند و از موقعیت‌های دیگری استفاده کنند. توجه داشته باشید که همه این کار‌ها در داخل یک تراکنش بلاک چینی واحد انجام می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر شما ببینید که اتریوم با قیمت ۵۰۰ دلار در Uniswap معامله می‌شود و در یک صرافی دیگر با قیمت ۵۰۵ دلار، می‌توانید به انجام آربیتراژ اقدام کنید و مقدار زیادی USDC را قرض بگیرید. علاوه بر وام‌های سریع و دیگر نما‌ها، Aave در حال کار بر روی یک بازی NFT است که Aavegotchi نام دارد.

پیشنهاد مطالعه: توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

سرویس Aave Pay

Aave Pay این امکان را برای کاربران اروپایی فراهم می‌کند که با استفاده از موجودی رمز ارز خود، برای خرید‌های روزانه ارز فیات پرداخت کنند. این کاربران می‌توانند از طریق Aave وام بگیرند و ارز فیات را به هر حساب بانکی بفرستند. کاربران می‌توانند این کار‌ها را بدون نقد کردن مستقیم دارایی‌های کریپتویی خود انجام دهند. این سرویس در حال حاضر تنها از یورو پشتیبانی می‌کند.

دارایی‌های پشتیبانی‌شده در Aave

Aave تقریبا ۲۰ دارایی مبتنی بر اتریوم را پشتیبانی می‌کند که از جمله آنها می‌توان به BAT، DAI، KNC، LEND، LINK، MANA، MKR، REP، SNX، TUSD، USDC، USDT، WBTC، ZRX، SUSD، UNI و REN اشاره کرد.

وضعیت حال حاضر توکن AAVE

در لحظه این نوشتار و بنا به گزارش وبسایت CoinMarketCap، قیمت هر توکن AAVE در حدود ۳۹۸ دلار آمریکاست. براساس گزارش وبسایت مذکور، حجم بازار این توکن حدود ۵ میلیارد دلار و حجم معاملات این توکن در ۲۴ ساعت اخیر حدود ۶۷۲ میلیون دلار بوده است. تعداد توکن‌های در حال گردش این پروژه برابر با ۱۲۴۲۱۷۹۵ است.

AAVE اینک از لحاظ حجم بازار در رتبه هفدهم وبسایت CoinMarketCap قرار دارد و این رمز ارز را می‌توان از صرافی‌های مشهوری مانند بایننس، Huobi Global، OKEx، HBTC و BitZ خریداری کرد.

چالش‌های پیش روی Aave

یکی از چالش‌های پیش روی Aave این است که همه وام‌ها شدیدا وثیقه‌گذاری شده‌اند. برخلاف سیستم مالی سنتی، در اینجا سیستمی اعتباری وجود ندارد و یا نمی‌توان در فرآیندی تعیین کرد که لزوما وام‌گیرنده توانایی پرداخت وام را خواهد داشت. این یعنی که برخلاف وام‌های سنتی که از بانک‌ها گرفته می‌شوند و به وثیقه زیادی نیاز ندارند، کاربران Aave لازم است که برای دریافت وام به وثیقه‌گذاری رمز ارز‌های خود اقدام کنند و این وثیقه‌ها به مراتب بیش از وام مورد نیاز کاربران خواهد بود.

این محدودیت‌ها Aave را به یک سیستم ناکارآمد سرمایه تبدیل می‌کند. کاربران در اینجا لازم است که مقادیر زیادی سرمایه داشته باشند تا بتوانند وام دریافت کنند. این یعنی که این سیستم بیشتر برای نهنگ‌ها کاربرد دارد و نه برای ماهی‌های کوچک. اگرچه این نوع طراحی سیستم برای محافظت از سرمایه‌گذاران است، اما به صورت طبیعی اندازه بدهی تجمیعی Aave را محدود می‌کند.

کلام پایانی

بازار‌های پولی غیرمتمرکز مانند Aave راه را برای سیستم‌های مالی باز و قابل‌دسترس‌تر هموار می‌کنند. آوه یک پروتکل دیفای جالب است که به کاربران رمز ارز اجازه می‌دهد که به وجوه و سرویس‌ها به صورت شفاف دسترسی داشته باشند. توکن AAVE نیز توسعه‌ای رضایت‌بخش است. این توکن دارندگان خود را مجاز می‌کند که توانایی تاثیر‌گذاری بر تغییرات و مسیر پروتکل را داشته باشند. این توکن همچنین از پروتکل در برابر وقایع غیر مترقبه محافظت می‌کند.

منابع: ۱، ۲، ۳ و ۴

https://coiniran.com/?p=44932
دکمه بازگشت به بالا