پروژه‌هارمزارزها و توکن‌ها

صفر تا صد پروژه رمز ارز استلار (stellar): تسهیل گر انتقالات پولی

رمز ارز استلار (stellar) به عنوان تسهیل گر انتقال پول بین مرزی خود را معرفی کرده، حال باید منتظر بود که تا چه حد به اهداف خود جامه عمل خواهد پوشاند.

مقاله حاضر به بررسی پروژه استلار (stellar) می پردازد که راه اندازی آن در سال ۲۰۱۴ توسط آقای McCaleb و بعد از اختلاف نظر ها و مشاجرات تلخ McCaleb با تیم ریپل صورت گرفت. استلار یک سازمان غیر انتفاعی است و هدف آن تسهیل انتقال پول بین مرزی با فی نزدیک به صفر و با سرعت بسیار بالا می باشد.

از آرمان های این پروژه مبارزه با فقر و استفاده بهینه از ظرفیت های افراد است. رمز ارز محلی شبکه استلار، Lumens نام دارد که به اختصار XLM نوشته می شود که تورم سالیانه ۱ درصد دارد و فی جمع آوری شده از تراکنش ها که توسط دفتر کل (ledger) جمع آوری می شود سالانه دوباره به درون سیستم تزریق می گردد.

پروژه استلار (stellar)، تسهیل گر انتقال پول بین مرزی
Stellar Lumens Project

نحوه عملکرد این سیستم در مقاله به تفصیل شرح داده شده و تعدادی از مشارکت کنندگان مهم در این پروژه نیز ذکر گردیده اند. در ادامه به بررسی تفاوت های استلار و ریپل پرداخته می شود و نتیجه گیری در مورد این دو پروژه بر عهده خواننده گذاشته می شود.

آیا استلار (Stellar) قابل استخراج است؟ 

توکن های Lumens قابل ماین کردن نیستند و تنها دو راه برای دسترسی به آنها وجود دارد؛ یا باید آنها را از صرافی خرید و یا باید از طریق بخشش هایی مانند فاسِت (faucet) و غیره دریافت کرد. از نقاط قوت این پلتفرم وجود یک صرافی توزیع شده در آن می باشد که در زمینه تبدیل ارز های مختلف به یکدیگر می تواند بسیار مشکل گشا باشد و در زمینه انتقال پول بین المللی و بین مرزی بسیار کمک نماید.

این پروژه تیم کوچکی در حدود بیست نفر دارد اما اعضای تیمش در واقع می توان گفت که همگی نخبه هستند. تیم استلار قصد دارد که این پروژه را تبدیل به مسیر پرداخت های دیجیتال جهان کند. پلتفرم استلار یکی از آماده ترین پلتفرم ها برای توسعه است و اعضای تیم این پروژه خوب می­دانند که برای ترقی بیشتر استلار در آینده باید به روز باشند و پا به پای فناوری حرکت کنند.

مقیاس پذیری و اندیشیدن به راه حل 

مقیاس پذیری (scalability) سبب عدم توافق های تلخ و ناخوشایندی در فضای بلاک چین شده است. اعضای تیم استلار روشنفکرانه با این موضوع مواجه شده اند و می ­دانند که برای شکوفایی ایده هایشان باید به سرعت، بازده و حریم خصوصی توجه ویژه ای داشته باشند.

پرداخت lightning با داشتن قابلیت هایی مانند تایید فوری، فی کم تراکنش و عدم نیاز به عمومی بودن، می­تواند راه حل مناسبی برای مشکل مقیاس پذیری باشد. Lightning در ابتدا برای بلاک چین بیت کوین پیشنهاد شد اما بعدا دیگر رمز ارز ها نیز به آن روی آوردند که پیاده سازی lightning برای هر یک از آنها داستان جداگانه ای دارد.  استلار هم از قافله عقب نمانده و lightning را در سیستم خود وارد نموده است.

پروژه استلار (stellar)، تسهیل گر انتقال پول بین بانکی
Stellar Lumens Project

در پایان مقاله از کاربرد های استلار در جهان واقع سخن به میان می آید و کاربرد هایی مانند انتقال سریع و بسیار ارزان پول در بین ملت ها، کمک استلار به توسعه صنعت جهانگردی، کمک شایان توجه به بانکداری از طریق موبایل و غیره ذکر می شوند. مقاله با اشاره به مارکت کپ و قیمت کنونی این سکه پایان می پذیرد و افراد علاقه مند برای اطلاعات بیشتر در زمینه پروژه مذکور می توانند به لیست منابع ذکر شده در آخر مقاله مراجعه کنند.

[googlepdf url=”https://coiniran.com/wp-content/uploads/2018/07/نمونه_خوانی_پروژه_استلار.pdf” ]

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه می شود مربوط به نویسنده می باشد و نباید لزوما به کوین ایران نسبت داده شوند.

https://coiniran.com/?p=22749
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x