تحلیل آنچین ارزهای دیجیتال

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۱۷ فروردین) – سرمایه‌گذاران در حال انباشت کوین‌ها

از آنجایی که کل بیت کوین‌های استخراج شده به ۱۹ میلیون رسید، یک بار دیگر بحث استفاده از بیت کوین به عنوان یک وثیقه معتبر در میان بسیاری از خریداران داغ شده است. دارندگان خرد و کلان بیت کوین همچنان به انباشت کوین‌ها ادامه می‌دهند و در راس آن‌ها شرکت سرمایه‌گذاری Luna قرار گرفته است که در ۹ روز گذشته، ۲۱ هزار بیت کوین به موجودی خود افزوده است.

هفته گذشته، هفته‌ای مهم برای بازار بیت کوین به حساب می‌آمد. ورود جدی‌تر سرمایه‌گذاران بزرگ، مثل MacroStrategy و شرکت سرمایه‌گذاری Luna یکی از اتفاقات مهم هفته گذشته بود. این موسسات حجم قابل توجهی بیت کوین خریداری کردند و اثر مهمی بر بازار داشتند. از آنجایی که سقف عرضه کل بیت کوین از پیش قطعی است (۲۱ میلیون کوین)، رسیدن کوین‌های استخراج شده به ۱۹ میلیون، گام دیگری در راستای تبدیل شدن بیت کوین به یک وثیقه معتبر است.

معاملات هفته گذشته در یک محدوده قیمتی باریکی صورت گرفت. این بازه، کف قیمتی ۴۴۴۲۷ دلار و سقف ۴۸۰۸۳ دلار را به ثبت رساند. محدوده مذکور پس از افزایش قیمت و شروع سویه صعودی در دو هقته گذشته، تثبیت شده است.

مطرح شدن بیت کوین به عنوان یک وثیقه معتبر مدتی است که در بازارهای مالی مورد توجه قرار گرفته است و احتمال دارد در آینده‌ای نزدیک به یکی از کاربردهای اصلی بیت‌ کوین بدل شود. شرکت سرمایه‌گذاری Luna (LFG) خریدار اصلی هفته گذشته بود. هدف این مجموعه از انباشت گسترده بیت کوین، فراهم کردن پشتوانه اعتباری برای الگوریتم استیبل کوین UST است. از طرفی ورود سرمایه به WBTC و ETFهای کانادایی، بی سابقه بود و حضور سرمایه‌گذاران کلان و سازمانی پس از کف قیمتی ۲۲ ژانویه، پر رنگ شده است.

در مقاله این هفته قصد داریم وضعیت ذخیره کوین‌ها و رفتار سرمایه‌گذاران را در راستای انباشت کوین‌ها، ارزیابی کنیم. رفتار دارندگان خرد (کمتر از یک بیت کوین) و کلان (بیشتر از ۱۰۰۰ بیت کوین) را در کنار ورود سازمان‌های سرمایه‌گذاری به بازار، بررسی خواهیم کرد. رئوس مطالب این هفته به ترتیب زیر است:

  • جریان خروجی صرافی‌ها همچنان در حال افزایش است و موجودی آن‌ها به پایین‌ترین حد خود در چند سال گذشته رسیده است. در حال حاضر خروجی کل صرافی‌ها به طور میانگین به ۹۶ هزار بیت کوین در ماه رسیده است. این امر از منظر تاریخی نشان‌ دهنده یک جریان انباشت بسیار قدرتمند است.
  • جریان انباشت توسط دارندگان خرد (میگوها) شدت گرفته و از طرفی همین استراتژی در رفتار دارندگان کلان (نهنگ‌ها) نیز قابل مشاهده است. افزایش قابل توجه موجودی هر دو دسته در هفته‌های اخیر، تاییدی بر این محتوا است.
  • در هفته گذشته حجم وسیعی از انباشت کوین‌ها توسط شرکت سرمایه‌گذاری Luna صورت گرفت. این شرکت با خرید ۲۱۱۶۳ بیت کوین در ۹ روز گذشته، جریان انباشت کوین‌ها را به طور جدی تحت تاثیر قرار داد. علاوه بر این حجم ذخیره بیت کوین تحت شبکه اتریوم (WBTC) به ۱۲۵۰۰ بیت کوین رسید و این امر نشان می‌دهد که موج پذیرش بیت کوین به عنوان وثیقه خدمات DeFi‌ها در حال پیشروی است.

علیرغم سیگنا‌ل‌های منفی اقتصاد کلان و شرایط آشفته سیاسی در جهان، حجم ورودی سرمایه به ETFهای کانادایی در حال افزایش است. از ۲۲ ژانویه تا به امروز حجم ذخیره شده در ETFها ۶۵۹۴ بیت کوین افزایش داشته است که معادل یک رشد ۱۰.۵ درصدی است.

تحلیل آنچین

شمار بیت کوین‌های استخراج شده به ۱۹ میلیون رسید!

در هفته گذشته تعداد کل کوین‌های استخراج شده به ۱۹ میلیون رسید. تنها ۹.۵ درصد از سقف عرضه بیت کوین (۲۱ میلیون) باقی مانده است. این ۲ میلیون کوین قرار است در طی ۱۱۸ سال آتی استخراج و عرضه شود. در زمان نوشته شدن این مقاله تعداد کل کوین‌ها ۱۹,۰۰۱,۵۲۹ و نرخ استخراج آن ۹۱۸ کوین در روز است.

تحلیل آنچین

افزایش قابل توجه انباشت کوین‌ها در هفته گذشته!

همانطور که در مقدمه مقاله نیز اشاره شد، هفته گذشته از منظر میزان انباشت کوین‌‌ها، جزو هفته‌های تاریخی بازار محسوب می‌شود. در این هفته تمام گروه‌های سرمایه‌گذاری، از خریداران خرد گرفته تا سازمان‌های بزرگ، میزان موجودی خود را افزایش دادند.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، شاخص تغییرات موجودی در بازار بیت کوین به عدد ۱ نزدیک شده است (بنفش). این امر نشان می‌دهد که نهنگ‌ها و دیگر اعضای اصلی بازار، موجودی‌های خود را به طور قابل توجهی افزایش داده‌اند. در هفته گذشته یک جریان ثابت انباشت، باعث شد میزان شاخص از ۰.۶۵ بالاتر رود و این موضوع نشان می‌دهد که جریان انباشت همچنان ادامه خواهد داشت.

تحلیل آنچین

علاوه بر این خروجی صرافی‌ها به بیشترین حد تاریخی خود رسیده و رقم ۹۶ هزار بیت کوین در ماه را به ثبت رسانده است. افزایش خروجی صرافی‌ها نیز در راستای جریان گسترده انباشت کوین‌ها شکل گرفته است. این حجم از خروجی، غیر معمول است و فقط چند بار در تاریخ بازار تکرار شده است.
همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، روند غلبه خروجی (قرمز) به ورودی‌ (سبز) همچنان ادامه دارد. مشابه این جریان بلافاصله پس از سقوط مارس ۲۰۲۰ شکل گرفته است.

تحلیل آنچین

بر اثر افزایش کم سابقه خروجی صرافی‌ها، میزان موجودی آن‌ها به پایین‌ترین حد چند سال گذشته رسیده است. در پی خروج ۹۶ هزار بیت کوین از صرافی‌ها در طول ماه مارس، میزان موجودی صرافی‌ها به کف آگوست ۲۰۱۸ رسیده است. توجه داشته باشید که سقوط اخیر (در میزان موجودی صرافی‌ها) در ادامه روندی است که از سپتامبر ۲۰۲۱ آغاز شده است.

تحلیل آنچین

با بررسی دقیق‌تر اطلاعات صرافی‌ها می‌توانیم ببینیم که بخش عمده خروجی صرافی‌ها، متعلق‌ به صرافی‌های بزرگ صنعت رمز ارزها است.  Coinbase، Binance، Gemini، Kraken، Bittrex و Bitstamp، بخش اعظم خروجی اخیر کوین‌ها را به ثبت رسانده‌اند. این در حالی است که بیشتر این صرافی‌ها در طی یک تا دو سال گذشته ترازی مثبت داشتند و میزان موجودی کوین‌های آن‌ها روندی افزایشی داشته است. به عنوان نمونه صرافی بایننس در سال ۲۰۲۱ تسلط قابل توجهی بر بازار بیت کوین داشت، اما در حال حاضر بخش مهمی از خروجی کوین‌ها را به خود اختصاص داده است. این صرافی در دو هفته اخیر خروج ۲۰ هزار بیت هزار بیت کوین را به ثبت رسانده است.

تحلیل آنچین

کوین‌های انباشت شده متعلق به چه کسانی است؟

با توجه به مطالب گفته شده، شکل‌گیری یک روند افزایشی انباشت کوین‌ها، مشخص شد. حال می‌توانیم به ارزیابی خریداران بپردازیم و مشخصات آن‌ها را بررسی کنیم.

دیدیم که میزان انباشت کوین‌ها همچنان در حال افزایش است. بر اساس اطلاعات آن‌چین این کوین‌ها در آدرس‌هایی نگه‌داری می‌شوند که به طور مداوم سرمایه‌ نقدی وارد بازار می‌کنند و سابقه خرج کردن کوین‌ها را ندارند. شاخص مورد بررسی، آدرس‌هایی که متعلق به صرافی‌ها و ماینر‌هاست را در نظر نگرفته است، اما خریداران بزرگی مثل LFG و MacroStrategy جزء این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

کل کوین‌های انباشت شده در این آدرس‌ها طی چهار ماه گذشته، ۲۱۷ هزار بیت کوین است. این میزان از رخداد کاهش اهرم‌ها در ۴ دسامبر ۲۰۲۱ تا به امروز، انباشت شده است. بر این اساس نرخ انباشت در طی ۴ ماه گذشته ۱۸۰۰ کوین در روز بوده که دو برابر نرخ انتشار بیت کوین توسط ماینرها است. این میزان نسبت به روند تعادلی شکل گرفته در سال ۲۰۲۱ فاصله گرفته است و نشان دهنده یک وضعیت خاص در بازار بیت کوین است.

تحلیل آنچین

در قدم بعدی قصد داریم بر اساس اطلاعات آن‌چین نگاهی به موجودی خریداران خرد یا میگوها، داشته باشیم. موجودی این خریداران کمتر از یک بیت کوین است. میگوها پس از افت قیمت در ۲۲ ژانویه ۲۰۲۲، اقدام به انباشت بیت کوین کردند. در طی دو ماه گذشته میگوها ۰.۵۷ درصد کل ذخیره بیت کوین را به خود اختصاص دادند که از منظر حجم کوین‌ها ۱.۷ برابر بیشتر از مقداری است که در همین بازه زمانی استخراج شده است.

میگوها در مجموع ۱۴.۲ درصد از کل ذخیره بیت کوین را در اختیار دارند (توجه داشته باشید که این میزان مستقل از موجودی صرافی‌ها است که اگر به آن اضافه شود، هزاران و یا حتی میلیون‌ها کوین افزایش می‌یابد. چرا که بسیاری از میگوها دارایی خود را در صرافی نگه‌داری می‌کنند).

تحلیل آنچین

در این بخش به بررسی ذخیره کوین‌های نگه‌داری شده توسط نهنگ‌ها می‌پردازیم. آدرس‌های متعلق به این خریداران بین ۱۰۰ تا ۱۰ هزار بیت کوین، موجودی دارد. از آگوست ۲۰۲۱ متوسط حجم کوین‌های نگه‌داری شده در هر کدام از این آدرس‌ها بین ۵۷۰ تا ۵۸۵ کوین، افزایش یافته است. این امر نتیجه خرج نکردن کوین‌ها و ثابت باقی ماندن تعداد آدرس‌ها در این بازه زمانی است. این وضعیت نشان می‌دهد که کیف‌پول‌های مورد نظر نقشی مهمی در افزایش روند انباشت اخیر نداشته‌اند.

تحلیل آنچین

در نهایت با توجه به اطلاعات استخراج شده، سهم هر کدام از خریداران بیت کوین را در روند انباشت اخیر با استفاده از  یک نمودار مرتب کرده‌ایم. در این نمودار می‌توان دید که خریداران کوچک‌تر (موجودی بیشتر از ۱۰۰ بیت کوین‌) انباشت گسترده‌ای را از اواخر ژانویه به ثبت رسانده‌اند. از طرفی خریداران خرد (با موجودی کمتر از یک بیت کوین) بیشترین سهم را در انباشت کوین‌ها داشته‌اند (سبز).

علاوه بر این می‌توان مشاهده کرد که خریدارانی با موجودی ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بیت کوین، کمترین سهم را در انباشت اخیر داشته‌اند (قرمز)، در صورتی که نهنگ‌ها (موجودی بیشتر از هزار بیت کوین) در دو هفته اخیر به طور جدی اقدام به انباشت کوین‌ها کرده‌اند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری مثل LFG نیز جزء همین دسته محسوب می‌شوند که در بخش بعدی بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم.

تحلیل آنچین

کاهش ذخیره‌های نقدی بیت‌ کوین!

می‌توان گفت که بخش عمده انباشت بیت کوین در دو هفته اخیر متعلق به نهنگ‌ها است. یکی از اعضای تاثیرگذار این دسته در هفته‌های اخیر، شرکت سرمایه‌گذاری Luna (LFG) است. این شرکت در حال حاضر موجودی خود را به ۳۰۷۲۷ بیت کوین ارتقا داده است. LFG با خرید ۹۵۶۴ بیت کوین در اواخر ژانویه، به ارزش ۳۵۸.۶ میلیون دلار، سرمایه‌گذاری خود را آغاز کرد. اکنون با اضافه کردن ۲۱۱۶۳ بیت کوین در ۹ روز گذشته، موجودی خود را به طور قابل توجهی ارتقاء داده است. ارزش کل موجودی بیت کوین LFG در حاضر ۱.۴ میلیارد دلار است.

تحلیل آنچین

روند انتقال بیت کوین به بلاک چین‌های دیگر چند سالی است که ادامه دارد. این به اصطلاح توکنیزه کردن بیت کوین با استقبال خریداران مواجه شده است. در حال حاضر بیش از ۱.۴ درصد از کل ذخیره در گردش بیت کوین (۲۷۵۲۳۶ بیت کوین)، به عنوان WBTC و تحت بلاک چین اتریوم عرضه شده است.

از افت قیمت ۲۲ ژانویه، ذخیره WBTC به میزان ۱۲۵۰۰ بیت کوین افزایش داشته است. با توجه به شرایط اقتصاد کلان و وضعیت سیاسی جهان که سیگنا‌ل‌هایی منفی برای بازار رمز‌ ارزها محسوب می‌شود، افزایش استقبال از توکن بیت کوین، نشان دهنده تمایل هر چه بیشتر اعضای بازار در جهت استفاده از بیت کوین به عنوان وثیقه است. از توکن بیت کوین می‌توان به عنوان وثیقه‌ای معتبر جهت استفاده از خدمات DeFiهای تحت بلاک چین اتریوم، بهره برد.

تحلیل آنچین

علاوه بر مطالب گفته شده، افزایش ورودی سرمایه به انواع ETFها نیز، قابل توجه است. مجموعه موجودی Purpose ETF در حال حاضر ۳۵ هزار بیت کوین است که از افت قیمت  ۲۲ ژانویه تا به امروز ۵۵۲۱ بیت کوین افزایش یافته است. علیرغم تمام سیگنال‌های منفی موثر بر بازار رمز‌ ارزها، این میزان افزایش موجودی یک رشد ۱۸.۷ درصدی را نشان می‌دهد. مجموعه دارایی Purpose ETF در حال حاضر ۱.۶۲ میلیارد دلار است.

تحلیل آنچین

در مجموع کل موجودی ETFهای کانادایی از اواخر ژانویه، ۶۵۹۴ بیت کوین افزایش یافته و به قله تاریخی ۶۹ هزار بیت کوین رسیده است (۰.۳۶ درصد از ذخیره کل).

قطعا چنین جریانی در افزایش خروجی صرافی‌ها (بازار نقدی) اثر گذاشته است. همانطور که جریان ورودی سرمایه به اپلیکیشن‌های DeFi و کیف‌ پول‌های انباشتی، افزایش داشته، میزان سرمایه‌گذاری در ETFها نیز گسترش یافته است. همه این علائم بر خلاف شرایط منفی اقتصاد و سیاست جهانی در ماه‌های گذشته، در حال پیشروی است و این نشان می‌دهد که بیت کوین اعتبار خود را مستقل از وضعیت حفظ کرده است.

تحلیل آنچین

جمع‌بندی

بازار بیت کوین یکی از هفته‌های مهم خود را پشت سر گذاشت که در آن حجم انباشت کوین‌ها به طور قابل توجهی افزایش یافت. میگوها و نهنگ‌ها بیشترین سهم را در انباشت اخیر داشتند. البته خرید‌های LFG و MacroStrategy نیز سهم بسزایی در افزایش حجم انباشت داشته است و این اقدامات تاییدی بر وجه ضمانتی بیت‌ کوین و کاربرد آن‌ به عنوان وثیقه است.

یکی دیگر از مسائل تاثیرگذار، افزایش تقاضا در ETFهای کانادایی بود. علیرغم سیگنال‌های منفی حاصل از بحران اوکراین، کمبود کالا و دیگر مسائل اقتصاد کلان، استقبال از ETF‌ها ادامه دارد.

به طور کلی بیت کوین جایگاه خود را از طریق جلب اعتماد سرمایه‌گذارانش در آینده اقتصاد جهان پیدا کرده است. این مطلب را می‌توان با توجه به افزایش جریان خروجی صرافی‌ها تایید کرد. روندی که بلافاصله پس از سقوط مارس ۲۰۲۰ آغاز شد.

با توجه به اینکه بیت‌ کوین‌های استخراج شده به ۱۹ میلیون رسیده و انباشت روزانه بیشتر از میزان انتشار کوین‌های جدید است، طبیعتا هر روز بیت کوین کمیاب‌تر می‌شود و همین امر مقدمه‌ای است برای مطرح شدن بیت کوین به عنوان یک وثیقه معتبر و کارآمد.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع

https://coiniran.com/?p=50533
دکمه بازگشت به بالا