رمزارزها و توکن‌ها

کوین Omni (مستر کوین) چیست

ارز Omni که با اسم رسمی Mastercoin در جولای ۲۰۱۳ شروع به کار کرد، یک دیجی ارز و پروتکل ارتباطی ست که بر روی بلاکچین بیتکوین ساخته شده است.

این یکی از چندین تلاشی ست که برای ساخت عملکرد های ترکیبی اقتصادی در دنیای دیجی ارزها صورت گرفته است. ویژگی های در نظر گرفته شده شامل بهبود عملکرد تبادلات غیر متمرکز، پیاده سازی بستر دارایی های هوشمند و محافظت از کیف پول های مختلف است.

اولین پروپوزال آن در سال ۲۰۱۲  توسط J.R.Willet ارائه شد. وی می نویسد پروتکل فعلی بیتکوین می تواند بعنوان یک پروتکل لایه ای استفاده شود؛ که لایه های ارزهای جدید با قوانین جدیدشان، بتوانند بدون ایجاد تغییری در ساختار اساسی بیتکوین، روی آن ایجاد شوند.

همانطور که گفته شد در نهایت پروژه Mastercoin در جولای ۲۰۱۳ منتشر شد که در آن هر کس می توانست Mastercoin بخرد. Mastercoin توکن های دیجیتالی هستند که تراکنش ها را پیش می برند.

چشم انداز این پروژه ایجاد یک پلتفرم جهانی صرافی است که بصورت باز، غیرمتمرکز و شفاف باشد؛ هدف و ماموریت آن تبدیل شدن به پروتکلی استاندارد برای داد و ستد اموال هوشمند و ارزهای دیجیتالی بر روی شبکه بیتکوین است و این کار را از طریق توسعه برنامه های توزیع شده که راحت، غیر متمرکز و امن هستند انجام می دهد.

همانطور که گفته شد Willett می نویسد که شبکه بیتکوین می تواند بعنوان لایه پروتکل برای پروتکل های سطح بالاتر باشد تا به اجرای قوانین جدید برای قراردادها و در نتیجه ی آن ساخت ارزهای جدید (بدون ایجاد تغییری در خود بیتکوین) بپردازند. به شکل زیر توجه کنید.

protocol layers

با استفاده ترکیبی از سیستم استخراج بیتکوین و کاهش ریسک حمله به زیر ۵۱%، این پروژه بخصوص توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند. از قابلیت های این دیجی ارز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– هرکسی این امکان را دارد که واحد پولی خود را در بستر Omni (شبکه Mastercoin) بسازد.
-شبکه Mastercoin خود بعنوان یک صرافی کامل عمل می کند و امکان تبدیل هر نوع ارزی به ارزز دیگر در این شبکه وجود دارد. به این معنا که هر کسی می تواند واحد پولی مد نظر خود را برای تبادل با واحد دیگری ثبت کرده و هر فرد دیگری نیز در صورت پذیرفتن قرارداد می تواند آن را تکمیل کند. با پذیرفتن قرارداد از طرف نفر دوم دیگر نیازی به تایید، از طرف پنل یا نفر اول نمی باشد و پروسه تکمیل می شود.
-امکان ثبت قیمت توسط سازمان های مورد اعتماد
-امکان پرداخت Omni برای خرید کالا های فیزیکی در بستر توزیع تجاری خدمات الکترونیکی

Willet بر این باور است که با این کار می تواند ثبات بیتکوین را از طریق ساخت ارزهای جدید بهبود بخشد؛ به دارندگان بیتکوین از طریق اضافه کردن ارزش های جدید به شبکه بیتکوین سود برساند؛ مکانیزمی ایجاد کند که از طریق آن بتوان توسعه نرم افزاری، بازاریابی و نگهداری از لایه یا لایه های پروتکل جدید را پشتیبانی مالی کرد.

از طریق این پروتکل جدید، کاربران بیتکوین می توانند قراردادهای هوشمند جدید درون اکوسیستم بیتکوین بسازند. این قراردادها شامل تایید و اجبار به اجرا می شوند که در نتیجه امکان تبادل الکترونیکی دارایی های هوشمندی مثل سهام، اوراق قرضه، امکلاک و بسیاری دیگر را فراهم می کند.

هزینه ثابت ۰٫۱ درصدی برای بقیه تراکنش ها

-تبادل MaidsafeCoins (یکی از ارزهای ساخته شده در بستر Omni) با USDCoins توسط صرافی های توزیع کننده
-پرداخت از طریق MaidsafeCoin به دارندگان حساب MaidsafeCoin (پرداخت های درون شبکه)
-خرید کالاهای فیزیکی با امکان پرداخت از طریق  USDCoin

قابلیت های منحصر به فرد Omni

۳ قابلیت ویژه، این دیجی ارز را از بقیه ارزهای دیجیتالی متمایز می سازد.
نخست اینکه با ایجاد یک لایه روی شبکه بیتکوین، به افراد امکان می دهد که با سرعت بالا و با هزینه کم، از طریق صرافی های توزیع کننده، تراکنش های خود را مدیریت کنند.
دومین ویژگی این پلتفرم، امکان نمایش قیمت ارزها را از طریق بلاکچین به کاربر می دهد که طبیعتا این مساله باعث سهولت داد و ستد برای کاربر خواهد شد.
و سومین کارایی به خصوص این ارز، ایجاد یک لایه امنیتی در داخل برنامه (و از طریق ذخیره آدرس های دارندگان حساب Omni) برای مقابله با هرگونه خطر امنیتی است.

چگونه Omni به دست بیاوریم؟

با توجه به اینکه تمام مقدار تعیین شده برای این ارز قبل از ورود به بازار، استخراج شده و بین سرمایه گذاران اولیه تقسیم شده در حال حاضر راهی برای استخراج این ارز وجود ندارد و تنها از دو طریق می توان به این ارز دست پیدا کرد. اول از طریق کسب درآمد قطره ای، که با توجه به صرف زمان زیاد و دریافت میزان بسیار کم این ارز، اصلا توجیه ندارد و دوم خرید آن از طریق صرافی های توزیع کننده است.

میزان سرمایه ای که برای Mastercoin جمع شد حدود ۴۷۴۰بیتکوین بود که باعث ساخت حدود ۵۶۳هزار از آن شد و همانطور که گفته شد از آن پس دیگر تولید نخواهد شد.

لیست دیجی ارزهایی که بر بستر Omni به وجود آمده و به عنوان صرافی های توزیع در داخل شبکه Omni مشغول فعالیت هستند:
MaidsafeCoin، Tether، Synereo، Agoras Tokens، Safe Exchange Coin، Altcoin، Projecttt Decorum و TeslaCoilCoin

لیست صرافی های معتبر دیجی ارز Omni

poloniex.com
bittrex.com
c-cex.com
omniexplorer.info

کیف پول Omni

Web Wallet
Mac OS X (Client only)
Mac OS X (Client & Server)
۳۲-bit Windows
۶۴-bit Windows
۳۲-bit Linux
۶۴-bit Linux

اعضای تیم

امروزه وظیقه هیئت مدیره این سیستم راهنمایی کردن در رابطه با مشارکت و تصمیمات استراتژیک، قبول سیستم بخشندگی که توسط جامعه پیشنهاد شده و تصمیم در رابطه با تخصیص بودجه به استخدام کارمندان عملیاتی است. آن ها سعی در کاهش این نقش مرکزی در پروتکل Mastercoin دارند و می خواهند این کار را از طریق دادن کنترل “سیستم بخشندگی جوایز” به جامعه، توسط استفاده از سیستم رای گیری Proof of Stake انجام دهند. دارندگان Mastercoin امکان کنترل کامل سیر تکاملی و توسعه پروتکل و نرم افزار وابسته را خواهند داشت.

سیستم بخشندگی: اولین مسابقه کد

در اکتبر ۲۰۱۳ جوایز نهایی در bitcointalk.org اعلام شد و ۱۸۰بیتکوین بین برندگان تقسیم شد (معادل ۲۵هزار دلار در آن زمان). در آن زمان برخی از وبسایت های اصلی Mastercoin و مخازن کد GitHub که امروزه استفاده می شوند ایجاد شد.

دومین مسابقه

مسابقه دوم سعی در ایجاد اولین صرافی توزیع شده در شبکه بیتکوین دارد که به دارندگان Mastercoin و Bitcoin امکان داد و ستد می دهد. جایزه این مسابقه ۳۰۰بیتکوین است.

قیمت OMNI در زمان نوشتن این مقاله معادل با ۰٫۰۰۹۰۴۲۸۳  است و ارزش بازار ۵۰۵۳ دارد.

(این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی و معرفی است و به منظور پیشنهاد برای سرمایه گذاری یا خرید نیست)دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود. 

https://coiniran.com/?p=6256
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x