مقالات اتریوممقالات عمومی

اپلیکیشن های غیر متمرکز ساخته شده بر بستر Ethereum یا Dapps

اپلیکیشن های غیر متمرکز یا Decentralized applications که به اختصار DApps نامیده می شوند، چه هستند؟ برای شناخت DApps بر پایه اتریوم (Ethereum)، با ما باشید.

همه جا صحبت از نوع جدیدی از اپلیکیشن ها و نرم افزار هایی هست که مانند رمزارز ها در هیچ سرور مرکزی ای قرار ندارند و مالکیت آن ها متعلق به شخص یا نهاد خاصی نیست. نرم افزار هایی که نمی شود اجرای آن ها را متوقف کرد و هیچ وقت از خدمت رسانی باز نمی ایستند. شاید باور کردنی نباشد، ولی چنین نرم افزار هایی در حال حاضر نیز وجود دارند که DApps یا “اپلیکیشن های غیرمتمرکز” نامیده می شوند. در نوشتار به اپلیکیشن های غیر متمرکز بر پایه اتریوم (Ethereum) می پردازیم.

نرم افزار های غیر متمرکز همانند رمزارز های مختلف از تکنولوژی بلاکچین به عنوان زیربنای اصلی خود استفاده می کنند.  به همین دلیل برای درک نرم افزار های غیرمتمرکز بهتر است ابتدا مفهوم بلاکچین را به درستی درک کنیم.

فناوری بلاکچین که اولین بار در بیت کوین معرفی و استفاده شد، یک دفتر کل دائمی برای ثبت اطلاعات تراکنش ها به صورت خدشه ناپذیر می باشد که در معرض دسترسی عموم قرار می گیرد. امنیت اطلاعات ثبت شده در این دفتر کل نیز توسط رمزگذاری های بسیار پیشرفته تامین می شود.

اپلیکیشن های غیر متمرکز ساخته شده بر بستر Ethereum یا Dapps
Ethereum based Dapps/ Source
راهنمای مطالعه نمایش

مطلب مرتبط:

بلاکچین به زبان ساده

بیت کوین چیست؟

ولی ارز تماما دیجیتالی چون بیت کوین که توانسته است تمام جنبه های مرتبط به یک پول را غیر متمرکز کند تنها یکی از انواع مختلف اپلیکیشن های غیر متمرکز  (DApps) است.

اخیرا اپلیکیشن های مختلفی با تکیه بر تکنولوژی بلاکچین، تحولات عظیمی در حوزه های مختلف به وجود آورده اند. هدف این اپلیکیشن ها، غیرمتمرکز سازی حوزه های مختلف است. همان کاری که بلاکچین بیت کوین با پول و حوزه مالی انجام داد را این اپلیکیشن ها می خواهند با حوزه های مختلف دیگر انجام دهند.

اپلیکیشن های غیر متمرکز یا DApps چه برنامه هایی هستند؟

اپلیکیشن های غیر متمرکز یا DApps چه برنامه هایی هستند؟
What are Dapps?/ Source

تلفظ DApp مانند تلفظ کلمه E-mail است. یعنی ابتدا D را تلفظ کرده و سپس App را به زبان می آوریم. حرف D در این کلمه نیز مخفف کلمه Decentralized (به معنی غیر متمرکز و توزیع شده) است. کلمه DApp (دی اپ) به صورت اپلیکیشن غیرمتمرکز تلقی می شود.

اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps)، چهار ویژگی اصلی دارند. برای این که یک اپلیکیشن غیر متمرکز تلقی شود، باید تمام این چهار ویژگی را داشته باشد.

 1. متن باز: سورس این اپلیکیشن باید به طور رایگان، در دسترس همگان قرار داشته باشد.
 2. غیر متمرکز: اپلیکیشن باید از یک تکنولوژی رمزنگاری مشابه بلاکچین استفاده کند.
 3. انگیزه مالی: اپلیکیشن باید یک توکن رمزنگاری شده/دارایی دیجیتال مختص به خود داشته باشد و سوخت مصرفی شبکه آن نیز از جنس همان توکن باشد.
 4. الگوریتم/پروتکل: این اپلیکیشن باید بتواند توکن های جدیدی بر اساس مکانیزم توافق عمومی منحصر به فرد خود ایجاد کند.

دسته بندی انواع مختلف اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps)

 بسته به نوع بلاکچین مورد استفاده، اپلیکیشن های غیر متمرکز به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

نوع اول

نوع دوم

نوع سوم

این نوع از اپلیکیشن های غیرمتمرکز  (DApps) بلاکچینی اختصاصی خود را دارند (مانند بیت کوین)

 

بسیاری از آلت کوین های دیگری چون لایت کوین، مونرو و …. از این نوع هستند.

این نوع از اپلیکیشن های غیرمتمرکز از بلاکچین دیگری (بلاکچین اپلیکیشن های نوع اول) استفاده می کنند.

 

اپلیکیشن های نوع دوم در اصل پروتکل هایی هستند که برای بقای عملیات خود به توکن های استاندارد خود نیازمند هستند.

 

زیر بنای بسیاری از این نوع اپلیکیشن ها شبکه Ethereum می باشد.

 

پروتکل Omni (Omni Layer) نیز یکی از مثال های دیگر این نوع از اپلیکیشن هاست.

این نوع از اپلیکیشن ها از پروتکل های ایجاد شده در نوع دوم اپلیکیشن ها استفاده می کنند.

برای مثال شبکه SAFE network، از پروتکل Omni برای صدور توکن های SafeCoin استفاده می کند. این توکن ها برای ساخت یک فضای ذخیره سازی توزیع شده برای فایل ها استفاده می شوند.

با مطالعه دسته بندی بالا شاید به این فکر کنید که بسیاری از پروژه های دنیای رمزارز ها در این ۳ حوزه دسته بندی می شوند. کاملا حق با شما است.

پروژه های مختلف اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps)

همان طور که می دانید، بیت کوین و اتریوم (Ethereum) بزرگ ترین پلتفرم های حال حاضر دنیا هستند و اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps) متعددی بر روی بستر بلاکچین آن ها ساخته شده اند. از طرفی برخی از آن ها نیزبلاکچین اختصاصی خود را ساخته و از آن استفاده می کنند.

در جدول زیر لیستی از چندین اپلیکیشن غیر متمرکز و ویژگی های آن ها را مشاهده می کنید:

 

نام اپلیکیشن غیرمتمرکز

شرح

نوع اپلیکیشن

توکن

بلاکچین

The SAFE
Network

شبکه غیر متمرکز ارتباطی برای ذخیره سازی فایل هانوع سومSafeCoin (SFE)بلاکچین بیت کوین

Augur

یک پلتفرم کاملا متن باز و غیر متمرکز پیش بینی بازارنوع دومAugur (REP)بلاکچین اتریوم

Factom
(معرفی پروژه Factom)

سیستم نگهداری اطلاعات و رکورد های مختلف، به صورت کاملا خدشه ناپذیر و غیر متمرکزنوع اولFactom (FCT)بلاکچین خصوصی

Golem

یک اپلیکیشن غیر متمرکز که برای اولین بار امکان اشتراک گذاری و کسب درآمد از توان پردازشی بدون استفاده را فراهم کرده است.نوع دومGolem (GNT)بلاکچین اتریوم (Ethereum)

Siacoin

یک سرویس ذخیره سازی ابری کاملا متن باز و غیر متمرکزنوع اولSiacoin (SC)بلاکچین خصوصی

Storj

یک پروتکل غیر متمرکز همتا به همتا که ایمن ترین فضای ذخیره سازی ابری خصوصی و رمزنگاری شده را فراهم می کند.

همچنین این پلتفرم امکان درآمدزایی از اشتراک فضای بدون استفاده کامپیوترتان را در قالب توکن های مخصوص خود  فراهم می کند.

نوع دومStorjcoin X (SJCX)بلاکچین اتریوم (Ethereum)

Counterparty

یک پلتفمر مالی غیر متمرکز برای ساخت اپلیکیشن های مالینوع دومCounterparty (XCP)بلاکچین بیت کوین

 

برای مشاهده لیست کاملی از اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps) ساخته شده بر بستر اتریوم (Ethereum) بر روی این لینک کلیک نمایید.

مطالب مرتبط:

اتریوم (Ethereum) چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد یک اپلیکیشن غیر متمرکز

 اپلیکیشن های غیر متمرکز تمام چهار شرطی را که در ابتدای این مقاله بررسی کردیم، رعایت کرده و عملیات خود را بر آن مبنا انجام می دهند. به بیان دیگر این اپلیکیشن ها متن باز بوده و بر روی یک بلاکچین غیر متمرکز فعالیت می کنند. سوخت عملیاتی این اپلیکیشن ها نیز از جنس یک توکن دیجیتال اختصاصی بوده که توسط یک پروتکل/الگوریتم مشخص صادر می شود.

متن باز بودن این اپلیکیشن ها کمک زیادی به غیر متمرکز بودن آن ها می کند، چون در این صورت همه علاقه مندان و توسعه دهندگان می توانند سورس کد آن را بررسی و در آن مشارکت کنند. در این صورت کد ها تحت کنترل هیچ نهاد مرکزی ای قرار نخواهند داشت.علاوه بر این، متن باز بودن به مقیاس پذیری و توسعه هر چه سریع تر و با کیفیت تر یک محصول نیز کمک می کند.

مطالب مرتبط:

گواه اثبات کار در مقابل گواه اثبات سهام

proof of stake  یا گواه اثبات سهام چیست؟

قدم بعدی غیر متمرکز سازی یک اپلیکیشن با به کارگیری فناوری بلاکچین است. نقش بلاکچین ثبت اطلاعات و تراکنش های مختلف در یک دفتر کل عمومی و خدشه ناپذیر است که توسط هر کسی و در هر زمانی قابل مرور باشد.

در نهایت برای اضافه کردن رکوردها/تراکنش های جدید به بلاکچین، توکن هایی اختصاصی استفاده می شوند. این توکن ها توسط الگوریتم ها/پروتکل های مخصوصی ایجاد شده و می توانند به صورت پیش استخراج شده صادر شوند یا در گذر زمان استخراج شوند.

در حال حاضر الگوریتم های “گواه بر کار” (که بیت کوین از آن استفاده می کند) و “گواه بر سهم” ( که در Dash استفاده می شود)، محبوب ترین الگوریتم های صدور توکن ها هستند. از این الگوریتم ها برای رسیدن به یک توافق دسته جمعی بین تمامی کاربران یک اپلیکیشن غیر متمرکز استفاده می شود.

 • الگوریتم “گواه بر کار” (Proof Of Work)، استخراج کنندگان را وادار به استخراج بلاک های جدید می کند. از آنجا که استخراج بلاک های جدید و الحاق آن ها به زنجیره بلاک ها پروسه ای نیازمند انرژی و توان پردازشی بسیاری می باشد، بلاکچین با آن ایمن تر می شود.
 • الگوریتم “گواه بر سهم” (Proof Of Stake)، ایجاب می کند که گره ها مقدار زیادی توکن را در خود نگهداری کنند تا به عنوان یک گره Masternode انتخاب شده و بتوانند بر بلاکچین نظارت داشته باشند. این روش نیز با بررسی تراکنش ها، بلاکچین را ایمن نگه می دارد.

چگونه یک اپلیکیشن غیر متمرکز بسازیم

فرایند ساخت یک اپلیکیشن غیر متمرکز بر خلاف ساخت یک اپلیکیشن معمولی و متمرکز به هیچ وجه سر راست نیست. این پروسه حتما باید طی چندین مرحله در بازه های زمانی مشخص انجام شود.

گام اول: انتشار یک مقاله رسمی از نوع اوراق سفید، حاوی اهداف و نقشه راه آن اپلیکیشن

انتشار یک کاتالوگ رسمی از مفهوم، ویژگی ها و جزئیات فنی یک اپلیکیشن غیر متمرکز اولین و مهم ترین گام است. با انتشار چنین مقاله ای فیدبک های بسیاری از طرف جامعه تکنولوژی و رمزارز ها دریافت می کنید که همین امر به ماهیت غیر متمرکز بودن اپلیکیشن کمک شایانی می کند.

همچنین ارائه یک “نقشه راه” شفاف، نکته بسیار مثبتی در جهت مقبولیت پروژه شما هست. اپلیکیشن هایی که نقشه راه شفاف و مشخصی داشته باشند، از رقیبان خود بسیار جلوتر هستند. به همین دلیل، اگر بخواهید اپلیکیشن شما موفق شود، باید نقشه راه بسیار شفافی را در اختیار جامعه هدف خود قرار دهید.

نکته مهم دیگر برجسسته سازی سوابق درخشان و قابلیت های افراد اصلی تیم توسعه پروژه تان هست. این کار موجب اعتماد سازی در میان مخاطبان می شود.

گام دوم: راه اندازی یک ICO

ICO ها که روشی برای جذب سرمایه در قالب رمزارز ها می باشند، نقطه شروع بسیاری از استارتاپ های امروزی و اپلیکیشن های غیرمتمرکز هستند. سرمایه هایی که در ICO در قالب رمزارز جمع آوری می شود، در جهت تامین مخارج توسعه اپلیکیشن شما و صدور توکن های آن استفاده می شود.

به عبارت دیگر بهتر است دقیقا مشخص کنید که چه درصد از بودجه جمع آوری شده صرف توسعه، بازاریابی و دیگر بخش های پروژه می شود. از آنجا که بسیاری از پروژه های قدیمی تر در این برهه شفافیت کافی ای از خود نشان نداده و اعتبار خود را از دست دادند، بهتر است شما از ابتدا با شفافیت کاملی وارد چرخه رقابت شوید.

بهتر است در ابتدا با جزئیات کامل مشخص کنید که سرمایه جمع آوری شده در ICO تان قرار است در چه بخشی هایی از پروژه مصرف شود. در ضمن حتما به سرمایه گذاران و علاقه مندان اعلام کنید که آیا توکن های شما از پیش استخراج شده هستند یا مکانیزمی برای استخراج تدریجی آن ها در نظر گرفته اید.

مطالب مرتبط:

همه چیز در مورد ICO ها!

ICO  چیست و چگونه می توان در آنها سرمایه گذاری کرد ؟

 

گام سوم: شروع توسعه اپلیکیشن

بعد از مشخص شدن اهداف، تبلیغات و جمع آوری سرمایه نوبت به توسعه اپلیکیشن می رسد. از لحظه ای که توسعه اپلیکیشن را شروع می کنید، بهتر است به طور هفتگی یا ماهانه گزارشی از روند تولید نرم افزار و پیشرفت های مراحل توسعه را منتشر نمایید تا سرمایه گذاران و علاقه مندان به پروژه ی شما نیز در آن شریک باشند.

گام چهارم: عرضه محصول

محصول خود را به همراه اسناد و اطلاعات مورد نیاز عرضه کرده و پلن خود درباره به روز رسانی ها و رفع باگ ها و … را نیز با جامعه درگیر با اپلیکیشن خود به اشتراک بگذارید.

تا زمانی که محصول ارائه شده با ویژگی ها و دیدگاه موعود در نقشه راه همخوانی کامل نداشته باشد به توسعه و بهبود آن ادامه دهید.

ضروریات یک اپلیکیشن غیر متمرکز (DApps)

حالا که می دانید مراحل راه اندازی یک اپلیکیشن غیر متمرکز به چه صورت می باشد، می توانید با وارد شدن به مسائل تکنیکی آن اپلیکیشن خود را ارائه نمایید.

اما اگر شما هیچ ایده خلاقانه ای برای یک اپلیکیشن غیر متمرکز جدید در ذهن خود نداشته باشید باید چه کار کنید؟ چه طور می توانید سهمی مثبت در این بازار ایفا کنید و به خود و دیگران سود برسانید؟

پاسخ این موضوع شرکت در ICO دیگر اپلیکیشن های غیر متمرکزی هست که به نظر شما ایده بسیار خوبی دارند.

ماهیت واقعی ICO اپلیکیشن های غیر متمرکز بر پایه اتریوم (Ethereum)

همانطور که گفته شد ICO ها در اصل پیش فروش توکن های یک پروژه هستند که به منظورجمع آوری سرمایه، بخشی از توکن های خود را در ازای رمزارز هایی چون بیت کوین، اتریوم (Ethereum)، لایت کوین و یا حتی پول رایج (دلار، یورو و…) به فروش می رسانند.

ماهیت توکن های یک اپلیکیشن در نقش سوختِ ساز و کار آن اپلیکیشن است. به طور مثال Ether (اتر) سوخت اصلی شبکه و بلاکچین اتریوم (Ethereum) در اجرای قرارداد های هوشمند است. این توکن ها در مرحله ICO نیز به منظور جمع آوری سرمایه فروخته شده و از درآمد حاصله از آن ها در توسعه اپلیکیشن استفاده می شود.

توکن های یک اپلیکیشن غیر متمرکز (DApps) معمولا هیچ معادل فیزیکی ای نداشته و هیچ دارایی ارزش دار فیزیکی پشت آن ها نیست؛ ولی به دنبال ماهیت منحصر به فرد و ارزش و کارایی ای که این اپلیکیشن ها ارائه می کنند، توکن های شان نیز ارزش مادی پیدا می کنند. قیمت این توکن ها نیز معمولا با فراز و نشیب های خودِ اپلیکیشن همراه شده و دائما در حال نوسان هست.

 سرمایه گذاری و مشارکت در ICO ها

اگر می خواهید صاحب توکن های یک اپلیکیشن نوپا شوید، بهتر است که در ICO آن ها سرمایه گذاری کنید.

برای اطلاع از ICO ها و مشارکت در آن ها گام های زیر را انجام دهید:

 1. همیشه به روز باشید – همیشه آخرین اخبار رمزارز ها و اپلیکیشن های غیر متمرکز جدید را دنبال کنید. در کانال های Slack یا تلگرام ICO های محبوب خود عضو شده و آن ها را در توییتر و شبکه های اجتماعی دیگر دنبال کنید.
 2. کیف پول خود را آماده کنید – ابتدا راهنما های ICO مورد نظر خود را با دقت کامل مطالعه کرده تا کیف پول مورد نیاز خود را انتخاب و قبل از سرمایه گذاری در ICO، آن را دانلود کرده باشید. معمولا کیف پول هایی که از توکن های ERC-20 اتریوم (Ethereum) پشتیبانی می کنند برای سرمایه گذاری در ICO ها مناسب ترند. برای سرمایه گذاری در ICO ها هم معمولا می توانید از طریق ارز هایی چون بیت کوین، اتریوم (Ethereum)، دلار و … اقدام کنید.
 3. زمان را به دقت در نظر بگیرید – ICO های مختلف، زمان رویداد های خود را با منطقه های زمانی مختلفی منتشر می کنند.از آنجا که بسیاری از ICO های موفق توکن های خود را تنها چند دقیقه پس از باز شدن زمان پیش فروششان به فروش رسانده اند، بهتر است این زمان ها را با زمان منطقه خود مقایسه کرده و فرصت را از دست ندهید.

البته نباید خیلی درباره ICO ها هیجان زده شوید، چون بسیاری از آن ها فقط ایده خوبی دارند و در مرحله اجرا کاملا شکست می خورند.

مطالب مرتبط:

آموزش سرمایه گذاری در ICO ها

تجزیه و تحلیل ICO ها

از کجا باید فهمید که یک ICO کلاهبرداری است یا خیر؟

برای بررسی این موضوع می توانید تعدادی از فاکتور های زیر را بررسی کنید:

 • آیا اپلیکیشن و محصول آن ها مشکلی را در دنیای واقعی حل می کند؟
 • آیا سوابق علمی و کاری تیم توسعه دهندگان آن درخشان است؟
 • آیا اسناد و کاتالوگ های ارائه شده توسط آن ها از نظر تکنیکی و علمی قابل قبول است؟
 • آیا نظر متخصصان فنی در انجمن های اینترنتی به محصول آن ها مثبت است؟
 • آیا طبق نقشه راهی که ارائه کرده اند پیش می روند؟
 • آیا نسخه ای آزمایشی و نمونه اولیه ای از محصول خود ارائه کرده اند؟

البته این ها تنها تعدادی از فاکتور ها بودند. بهتر است قبل از شرکت در هر ICO، شدیدا درباره آن تحقیق کنید.

آینده اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps)

جریانی که در حال حاضر وجود دارد تنها بخش بسیار ناچیزی از سلطه اپلیکیشن های غیر متمرکز در آینده است.

حتی آقای David Johnson، مدیر وب سایت DAppFund نیز در وایت پیپر خود پیش بینی می کند:

“اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps) از نظر کاربرد، تعداد کاربران و استفاده از زیر ساخت های شبکه، در آینده ای نه چندان دور از تمامی شرکت های نرم افزاری بزرگ حال حاضر دنیا جلو می زنند. دلیل این موضوع نیز انعطاف، شفافیت، ساختار توزیع شده و همچنین انگیزه مالی فعالیت در اکوسیستم آن هاست.”

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

منابع

blockgeeks.com/guides/dapps

stateofthedapps.com

coinsutra.com/dapps-decentralized-applications

https://coiniran.com/?p=20442
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x