زی کش (Zcash) چیست و تفاوت های آن با سایر رمزارز ها در چیست؟
مینو علیخانی | 2018.06.18

زی کش (Zcash) چیست و تفاوت های آن با سایر رمزارز ها در چیست؟

زی کش (Zcash) رمزارزی است که با هدف ایجاد محیطی امن برای کاربرانی که از همگانی بودن تراکنش رمزارز هایی چون بیت کوین ناخشنود هستند و می خواهند در اینترنت، تراکنش های گمنام و ناشناس داشته باشند، ساخته شده است.  در واقع سازندگان Zcash بر این باورند که در این شبکه، قدرت نهایی در انحصار سازندگان نبوده بلکه در دست کاربران است. با وجود تمرکز زدایی (Decentralization) در شبکه زی کش، امنیت و عدالتی که لازمه هر قرارداد کاری است، برقرار خواهد شد. در ادامه به تاریخچه شکل گیری این رمزارز می پردازیم.

زی کش (Zcash) چیست و تفاوت های آن با سایر رمزارز ها در چیست؟

Zcash review/ Source

بیشتر بخوانید: آیا بیت کوین و دیگر رمزارز ها از منظر دین اسلام شرعی است؟

تاریخچه زی کش (Zcash)

زی کش در سال 2013 تحت عنوان پروژه ای با نام Zerocoin با هدف پرداختن به مشکل فقدان حریم خصوصی در تراکنش های بیت کوینی شکل گرفت. پروتکل زی کش، از تغییر و ارتقای پروتکل Zerocoin به سیستم Zerocash و در نهایت تبدیل این سیستم در 28 اکتبر 2016 به پروتکل زی کش، به وجود آمده است. این توسعه و تغییرات توسط شرکت Zerocoin Electric Coin صورت گرفته است که بسیاری از فعالین این حوزه به اشتباه آن را به کمپانی Zcash نسبت می دهند.

بیشتر بخوانید: آموزش استخراج Storj (کسب درآمد از Storj به وسیله Farmer شدن)

و اما رمزارز زی کش (Zcash)  چیست؟

زی کش رمزارزی خصوصی، غیر متمرکز و منبع باز است که از تراکنش های شفاف و محافظت شده پشتیبانی می کند. با آن که پرداخت های زی کش بر روی بلاکچینی عمومی منتشر می شود، اما فرستنده، گیرنده، و تحت شرایطی، میزان تراکنش ها به صورت خصوصی باقی خواهند ماند.

بیشتر بخوانید: ریپل (Ripple) چیست و تفاوت آن با سایر ارز های رمزنگاری شده چیست

وب سایت پروژه

زی کش  بر پایه پژوهشی در زمینه ارزیابی دقیق رمزنگاری و توسط تیم مهندسی متخصص در زمینه امنیت پلتفرم با منبع باز ساخته شده است. می توان گفت زی کش حاصل تغییری است که این تیم در زمینه حریم خصوصی بیت کوین به وجود آورد. ادامه مطلب در فایل PDF زیر…

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.