آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارروش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

چرا سرمایه‌گذاری در حیطه ICO ها می‌تواند یک ایده بسیار خوب باشد؟

ICO   (initial coin offering) شیوه ای نوین از سرمایه گذاری برای انجام پروژه های مبتنی بر بلاکچین است. در این نوشتار، مشارکت در ICO ها را نقد و بررسی می کنیم.

ICO (initial coin offering) شیوه ای از جمع آوری سرمایه برای انجام پروژه ای است که عمدتا مبتنی بر بلاکچین است و هر فرد متناسب با میزان سرمایه گذاری خود، سهمی از توکن یا رمزارز مربوط به آن پروژه را در اختیار می گیرد. به این ترتیب، با راه اندازی، موفقیت و افزایش قیمت رمزارز مربوط به پروژه در بازار، سرمایه گذار بازگشت سرمایه و سودی را شاهد خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: همه‌چیز در مورد ICOها! معیار انتخاب ICO برای سرمایه‌گذاری موفق چیست؟

سونامی ICO ها

امروزه شاهد فوران ICO ها هستیم. پروژه های زیادی که ایده آن ها هرگز عملی نمی شود و یا اینکه سکه هایشان هیچ گاه ارزش واقعی در بازار پیدا نمی کند، موجب شده است که بسیاری نسبت به این نوع سرمایه گذاری بدبین باشند و به مردم هشدار دهند. به عنوان مثال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در یک اقدام جالب توجه، یک وب سایت جعلی ICO با مشخصات یک پروژه ICO عادی به نام Howeycoins را راه انداخته و آن را تبلیغ کرده است تا در نهایت به سرمایه گذاران هشدار دهد که فریب ظواهر چنین پروژه هایی را نخورند.

این نگرانی ها و هشدارها به جا هستند؛ اما اگر دقیق تر نگاه کنیم، باید بگوییم که این هشداری است که در هر نوع سرمایه گذاری و در مورد هر کسب و کاری باید به سرمایه گذاران داده شود. اکثر این هشدارها، نه نقاط ضعف ICO ها بلکه در واقع بخشی از ماهیت سرمایه گذاری ریسک پذیر هستند (venture capital) که در مورد ICO ها هم صدق می کنند.

سونامی ICO ها
ICO tsunami/ Source

چرا سرمایه‌گذاری پر ریسک؟

مسلم است که وقتی شما روی پروژه ای سرمایه گذاری می کنید که برای اولین بار به بازار معرفی می شود و قصد دارد فناوری نوینی را وارد عرصه صنعت نماید که پیشتر به آزمایش در نیامده است، پس شما ریسک بالا و در عین حال سود نوید بخش بالایی متوقع هستید. بنابراین، عجیب نیست که سرمایه گذار ریسک پذیر با وعده های توخالی زیادی از سوی صاحبان کسب و کار و پروژه های در شرف راه اندازی مواجه شود. در نتیجه، این هشدارها نمی تواند انتقادی باشد که منحصرا متوجه ICO هاست. این مورد بخشی از ماهیت هر سرمایه گذاری ریسک پذیر است.

پیشنهاد مطالعه: چگونه کلاهبرداری در حیطه رمز ارزها و ICO ها را تشخیص دهیم؟

به زعم برخی، چون هر کسی می تواند یک وب سایت طراحی کند و یک طرح اولیه (Whitepaper) بنویسد و در آن ادعای ایجاد تحول در یک صنعت یا کسب و کار با فناوری بلاکچین را داشته باشد، پس نباید به هیچ ICO ای اعتماد کرد. این مثل آن است که به یک بانک یا شرکت سرمایه گذاری هشدار بدهیم که نباید به هر طرح تجاری که دریافت می کند وام یا اعتبار اعطا کند. این مسئله ای پیش پا افتاده و بدیهی است و باعث نمی شود که شما از سرمایه گذاری روی ICO ها به طور کلی صرف نظر کنید.

چرا سرمایه گذاری پر ریسک؟
Why high risk investment?/ Source

مزایای این روش از سرمایه گذاری چیست؟

اما سرمایه گذاری روی ICO ها امتیازاتی دارد که شما به عنوان یک سرمایه گذاری عادی یا حتی کسی که اولین بار قصد سرمایه گذاری دارد، باید آن را در نظر داشته باشید. من به دو مزیت عمده سرمایه گذاری روی ICO ها یعنی امکان سود بالا و امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم اشاره نمی کنم. بدیهی است که این دو از مزایای سرمایه گذاری روی ICO ها هستند. حداکثر تلاش من این است که به مزیت های پنهان تر این نوع سرمایه گذاری اشاره داشته باشم:

  1. تازه واردین حرفه ای: اگر سرمایه گذاری، شغل و حرفه شما نیست؛ اما قصد دارید مبلغ نسبتا کمی را سرمایه گذاری کنید، پس ICO ها جایی است که شما ممکن است بتوانید هوشمندانه تر از یک سرمایه گذار حرفه ای و کار کشته عمل کنید. اگر شما در حیطه ای کسب و کار تخصصی دارید، برای مثال در صنعت سرگرمی، رسانه، مدیریت و… تخصص دارید و یا عضوی از یک تیم تحقیقاتی در یک پروژه علمی هستید یا هر چیز دیگری، پس شما بهتر از دیگران می توانید قضاوت کنید که یک پروژه راه انداز مشخص در حیطه مورد تخصص شما چقدر شانس موفقیت دارد. با توجه به اشرافی که در این حیطه دارید، می توانید شانس موفقیت پروژه مذکور را بسنجید و اگر این شانس بالا باشد، پس شما می توانید در ICO این پروژه مشارکت کنید. به این ترتیب، سرمایه گذاری روی یک ICO با مورد استفاده ای که مربوط به حیطه تخصصی شما می شود، یک ایده خوب است. شما حتی اگر در عمرتان هرگز سرمایه گذاری ریسک پذیر نکرده باشید، دست کم در مورد ICO هایی که قصد ورود فناوری بلاکچین به حیطه تخصصی شما را دارند، شما صاحب نظر هستید و می توانید از این امتیاز استفاده کنید.
  2. دسترسی به منابع اطلاعاتی زیاد: سرمایه گذاری روی ICO ها ممکن است اقدامی همراه با ریسک باشد؛ اما قمار و بازی شانس نیست. بیایید برای یک لحظه به لاتاری به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنیم. در اینجا شما فقط نیاز به شانس دارید و دانش و شناخت شما تاثیر چندانی روی موفقیت یا برنده شدن شما نخواهد داشت. در بازار های پیش بینی در کنار شانس، تا حدی اطلاعات و شناخت شما از مسائل هم می تواند موثر باشد. هنگام خرید سهام یک شرکت در بازار بورس، شناخت و اطلاعات شما عنصر پررنگ تری است؛ اما منابع اطلاعاتی شما در اکثر موارد محدود است. شما به سختی متوجه می شوید که در پشت درب های بسته یک شرکت بزرگ چه تصمیماتی گرفته می شود. در مقایسه، در سرمایه گذاری روی ICO ها، منابع اطلاعاتی بسیار بیشتری در اختیار شما قرار دارد و شما راحت تر می توانید تحقیق و ارزیابی کنید. دنیای رمزارز ها و بلاکچین، دنیای منابع متن باز (Open source)، شفافیت، گردش آزاد اطلاعات، عدم تمرکز و عدم وجود بازیگران بزرگ و فقدان انحصار توسط رسانه های جریان اصلی است. دست کم می توان گفت این چیزها به نسبت بیشتری در این حیطه وجود دارند. بنابراین، شما در اینجا بیش از هر جای دیگری منابع اطلاعاتی فراوانی برای پژوهش قبل از سرمایه گذاری خواهید داشت. اگرچه دنیای ICO ها مملو است از وعده و وعید، اما اگر شما پژوهشگر خوبی باشید و حاضر باشید به جای پول، مقداری هم وقت برای تحقیق صرف کنید و نوآوری های فنی وایت پیپر ها را دقیقا مطالعه کنید و یا روی نیاز بالقوه بازار تحقیق کنید، پس سرمایه گذاری هوشمندانه ای خواهید داشت. وجود منابع اطلاعاتی زیاد، ریسک را کاهش می دهد.

پیشنهاد مطالعه: مهم‌ترین معیار ارزیابی ICO پیش از سرمایه‌گذاری در آن چیست؟

برخلاف تصور رایج، وجود فراوان ICO های که هرگز به موفقیت نمی رسند ( یا قرار نیست برسند)، به شما کمک می کند تا تحقیق دقیق تری داشته باشید. با مطالعه آنها و آگاهی از سرنوشت ICO ها در هر حیطه، می توانید دریابید که کدام یک از پروژه ها متفاوت و ارزشمند است.ICO  های ضعیف همگی تقریبا از یک الگوی ثابت تبعیت می کنند و ملاک های تقریبا دقیقی برای سنجش اعتبار یک پروژه و تیم آن وجود دارد. به عبارتی، امر جعلی به شما کمک می کند تا امر اصیل را کشف کنید. بنابراین در اینجا دریایی از اطلاعات وجود دارد که می توانید افکار خود را در آن غوطه ور سازید و با باز کردن صدف های زیاد، در نهایت مرواید خود را پیدا کنید.

مزایای این روش از سرمایه گذاری چیست؟
What are the benefits?/ Source
  1. هم سرمایه گذار و هم مبلغ: شما با خرید مقداری رمزارز یا توکن، روی یک یا چند ICO سرمایه گذاری می کنید. اما بعد از سرمایه گذاری نیازی نیست منتظر و منفعل بمانید تا ببینید چه می شود. بسیاری از این پروژه ها، برنامه های رفرال (Referral) هم دارند و شما می توانید با تبلیغ ICO (و در نتیجه کسب مقدار بیشتری از توکن) و دعوت دیگران به سرمایه گذاری یا معرفی آن به end-user ها برای موفقیت پروژه و در نتیجه سرمایه گذاری خود، یک کار واقعی انجام دهید. این در مقایسه با سایت های کلیکی و برنامه های رفرال معمولی، ارزش بسیار بیشتری دارد. این پروژه ها نسبت به توزیع و اعطای توکن خود در ازای مشارکت، بسیار دست و دل بازتر از دیگرانی هستند که قرار است ارزهای رایج به عنوان مزد بپردازند. در واقع، سایت های کلیکی، هیچگاه ارزش وقتی که برای آن می گذارید را ندارند. برنامه های رفرال ICO ها با این سایت ها و بسیاری دیگر از برنامه های رفرال دیگر، غیرقابل مقایسه است و یک نوع مشارکت واقعی در تبلیغات یک پروژه محسوب می شود.

نکات مهم برای انتخاب و مشارکت در یک ICO چیست؟

  1. هیچ وعده عجیب و پیش بینی را نخرید. به دنبال به اصطلاح «بیت کوین بعدی» نباشید (یعنی رمزارزی که مانند بیت کوین بتواند چنان افزایش فوق العاده ای در قیمت داشته باشد). فناوری گام به گام پیشرفت می کند. همچنین به نظرات بیش از حد کلی درباره ICO ها به خصوص درباره ترکیدن حباب ICO ها توجه نکنید. حتی اگر این حباب بترکد و بسیاری به بیرون پرت شوند، ICO به عنوان یک روش جمع آوری سرمایه، همچنان باقی می ماند. این یک روش سرمایه گذاری است و نه چیزی بیشتر. همیشه هر کسی هر جایی می تواند از این روش استفاده کند. اتفاقا با ترکیدن به اصطلاح حباب یا فروکش کردن موج یا تب، پروژه های واقعی نمایان تر شده و صنعت بلاکچین روی زمین سفت و واقعی تری قرار خواهد گرفت.
  2. روی پروژه ها تحقیق کنید. ابتکار فناورانه آن را درک کنید. چه پروژه های مشابهی در سال های اخیر، به انجام رسیده و سرنوشت آنها چه بوده است؟ دقت داشته باشید که یک مورد استفاده ابتکاری و نوآورانه برای بلاکچین در یک صنعت، الزاما به معنای موفقیت آن نیست. شاید موانعی وجود دارد که در آن صنعت حکم فرماست و شانس استفاده از بلاک چین در این حیطه را کاهش می دهد. ICO مذکور ممکن است آن را لاپوشانی کند؛ پس شما باید مقالاتی در موارد استفاده بلاکچین در آن صنعت را مطالعه کنید.
  3. شرکت یا تیم پشت این ICO کیست؟ آیا اسامی واقعی هستند؟ این افراد چه سوابقی دارند؟ آیا این شرکت در کشور خاصی ثبت شده است؟ مقررات و سیاست آن کشور در مورد بلاکچین و رمزارز ها چیست؟ همچنین بسیاری از موارد دیگر که به تیم و شرکت مربوط می شود.
  4. به رسانه های قابل اعتماد خود رجوع کنید. آیا آنها ICO مد نظر را معرفی کرده اند؟ آیا در شبکه های اجتماعی پیرامون این ICO صحبتی می شود؟ نظرات دیگران درباره آن ها چیست؟ دقت داشته باشید که بخش اعظم سرمایه گذاران روی ICO و کاربران پروژه از جامعه بیت کوین و رمزارز ها هستند؛ پس یک ICO موفق حتما باید بین آن ها یک انعکاس داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست؟ بررسی تفاوت ICO با IEO

نتیجه‌گیری

سرمایه گذاری روی ICO ها، یک سرمایه گذاری ریسک پذیر است و مزایا و معایب آن را هم با خود همراه دارد. با این حال، این نوع سرمایه گذاری مزایای خاصی دارد که آن را برای سرمایه گذاران غیر حرفه ای و یا کسانی که می خواهند مبالغ اندکی را سرمایه گذاری کنند، جذاب می سازد. اگر شما کسی هستید که برای سرمایه گذاری حاضرید به جای پول، بیشتر وقت (برای تحقیق و مطالعه) صرف کنید، پس سرمایه گذاری روی ICO ها یک ایده خوب است.

https://coiniran.com/?p=21761
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x