آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارتریدمقالات سرمایه‌گذاری و ترید

مهم‌ترین معیار ارزیابی ICO پیش از سرمایه‌گذاری در آن چیست؟

این روزها عرضه اولیه کریپتوکارنسی (رمزارز)، یا عرضه اولیه سکه (ICO ها) در بازار کریپتوکارنسی بسیار محبوب هستند. معیار های یک ICO خوب برای سرمایه گذاری چیست؟

 ویلیام موگایر مولف کتاب “کسب و کار بلاکچین”، مشاور بنیاد اتریوم و یک سرمایه­ گذار خطرپذیر است. در این مطلب، موگایر دیدگاه خود را در زمینه یک مورد بلاکچین جدید که توسط کارآفرینان در حال ارزیابی – و استفاده – است، به عنوان یک جایگزین برای سرمایه ­گذاری خطرپذیر سنتی بیان می­ کند. این روزها عرضه اولیه کریپتوکارنسی (رمز پول) یا عرضه اولیه سکه (ICO ها) در بازار تکنولوژی کریپتوکارنسی بسیار محبوب است. اما نکات قابل توجه و مهم‌ترین معیار ارزیابی ICO پیش از سرمایه گذاری در آن چیست؟

همانطور که می دانیم، ICO ها – حداقل زمانی که با شیوه های سرمایه­ گذاری خطرپذیر سنتی مقایسه می­ شوند- نشان دهنده یک تغییر اساسی در شیوه جذب سرمایه شرکت­ ها هستند.

پیشنهاد مطالعه: همه‌چیز در مورد ICOها! معیار انتخاب ICO برای سرمایه‌گذاری موفق چیست؟

آنچه من از آن استنباط می ­کنم این است که راه پیش رو ترکیبی هوشمندانه از دو دنیای قدیم و جدید است، نکته ای که زنل باتالج از ICONOMI در ” – ICO 2.0 یک ICO ایده­ آل چیست؟” به آن اشاره می­ کند –پست خوبی که خواندن آن را به شدت توصیه می­کنم.

جهت پیش­ زمینه، من تا کنون “بهترین تمرین­ ها برای ICO” را دو سال پیش در یک پست طولانی توضیح دادم. درس­ های آن همچنان کاربرد دارد، اما امروز در اوایل ۲۰۱۵ ICO های بسیار بیشتری وجود دارد.

می­خواهم ایده­ هایم در مورد ارزیابی یک ICO را با دسته بندی این حیطه به چهار بعد بیشتر توضیح دهم:

 1. ویژگی­های استارت­ آپ
 2. شفافیت عملیاتی
 3. انعطاف فروش کریپتو
 4. روابط مدل کسب و کار

گرچه گزینه­ های جدیدتری باید تعریف شود زیرا اگر بخواهید یک ICO را به طور جامع ارزیابی کنید نیاز دارید که جنبه ­های جدید را نیز بررسی کنید.

اما ممکن است نیازی به این کار نباشد زیرا کسی سرمایه­ گذاران جدید را به استفاده از این چهار حیطه، با همان سخت گیری مخصوص سرما­یه گاران خطرپذیر، مجبور نمی­ کند و به نظر می رسد مقررات ویژه ICO قابل انعطاف هستند یا اصلا وجود ندارند.

 چگونگی ارزیابی عرضه اولیه کریپتوکارنسی

در دنیای بدون تکنولوژی کریپتو، سرما­یه­ گذاران خطرپذیر با اتخاذ تصمیمات سرمایه­ گذاری بر اساس ارزیابی یک به یک استارت­اپ­ ها، به کاری که همیشه انجام می دادند، ادامه می­ دهند.

این همان جایی است که ارزیابی سنتی  “تیم – محصول – بازار” وارد می­ شود، و نمی­ خواهم با توضیح آنچه در این حیطه اتفاق می افتد به تکرار مکررات بپردازم.

پیشنهاد مطالعه: بررسی پلتفرم‌های مختلف برای صدور توکن‌های ICO

معمولا یک عمر کاری طول می­ کشد تا بتوان بر اساس شناخت الگو و طرح نقاط راهنمای شخصی خود برای تصمیم­ گیری، سرمایه گذاری بی­ نقصی انجام داد. شما نمی­ توانید آن را جایگزین کرده یا به آن تظاهر کنید. در اینجا شما می­ توانید موضوعاتی مثل رقابت، روش سر زدن به بازار، نقشه راه محصول و ارزیابی ضمنی را بیافزایید.

یک نشانه هشدار­دهنده زمانی ظاهر می­ شود که تازه ­وارد ها بدون بهره بردن از تجربه مستقیم سرمایه ­گذاری از جمله شناخت تصمیمات خوب و بد است، شروع به عرضه گسترده ارزیابی­ ها می کنند.

در اینجا یک نیاز ضروری دیگر این است که کسی بازار را بررسی کند یا راهکار ها از سوی این کمپانی­ های جدید شناسایی شود تا آنچه در مورد فضای جدید تکنولوژی کریپتو لازم است بدانند فرا بگیرند.

بسیاری از این کمپانی­ ها بازار سنتی (با داشتن دفتر و ساختمان فیزیکی) یا بازارهای آنلاین موجود را هدف قرار نمی­ دهند.

در عوض آنها مدل های خود را بر اساس استنباطشان از اکوسیستم جدیدی شامل کاربران بلاکچین، اپلیکیشن­ ها و بازارهای Novel Type، با دیگر انواع سرویس­ ها که قبلا وجود نداشته است پایه ریزی می­ کنند (برای مثال: هویت­ ها، تاییدیه ها، حقوق، دارایی­ های هوشمند، و …).

انعطاف فروش کریپتوکارنسی

در اینجا ما به محدوده تکنولوژی­ های کریپتو وارد می­ شویم. این بخش شیوه کار اصلی فروش کریپتوکارنسی را پوشش می­ دهد، از جمله جنبه قانونی و مقرراتی.

برخی پرسش ها که باید به آنها فکر کرد از جمله:

 • این شرکت در کدام دستگاه قضایی جای می گیرد؟
 • کدام ساختار قانونی بکار می ­رود؟
 • ساختار توزیع توکن به چگونه است؟
 • امنیت چطور برقرار می­ گردد؟
 • ریسک­ های واضح، قابل ملاحظه و یا واقعی مقررات چیست؟
 • برنامه ای برای ممیزی داخلی یا خارجی وجود دارد؟
 • اگر یک مولفه شبیه DAO وجود دارد، آیا ساختار آن واقع­ گرایانه و قوی است؟
 • چه کسی قرارداد های صدور توکن و نرم افزار صدور توکن را نوشته است؟
 • کدام زیر ساختار بلاکچین مقیاس آنها را پشتیبانی می­کند؟
 • آیا آنها شرایط و ضوابط را برای فروش به زبان شفافی نوشته اند؟
 • شما با حداقل سه شخص دیگر که پیش از این به طور موفقیت آمیز فروش توکن داشته اند صحبت کرده­ اید؟

گروه حقوقی غیر انتفاعی کوین سنتر یک تحلیل بسیار خوب منتشر کرده اند که ارزش خواندن را دارد. در این متن به دو نکته مهم اشاره شده است که باید در ذهن داشت: ۱) توکن­ ها باید ابزاری برای عملیات­ های کسب و کار باشد، و ۲) آنها باید تنها بعد از عملیات شما در دسترس باشد نه پیش از آن.

پیشنهاد مطالعه: کشورهای مختلف برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های حوزه رمز ارز چه قوانینی دارند؟

شفافیت عملیات

در فوریه ۲۰۱۵ این متن را نوشتم:

با پول عام مسئولیت بزرگ­تری همراه است. اجرای یک کمپین سرمایه­ گذاری گروهی خیابانی دو طرفه است. درست مثل این است که از روز اول یک کمپانی عام­ المنفعه باشد. آسان نیست که در برابر چشم عموم باشید. شما نتوانید این راه را بروید اگر شفافیت نداشته باشید و اگر ما خود را به طور خودمختاری با بالاترین استاندارد ها عمل نکنیم، تنظیم کنندگان مقررات خواهند آمد و این جریان را تعدیل می­کنند.

این همچنان واقعیت دارد و به نحوه برنامه ­ریزی شما برای روند شفافیت ارتباطات بستگی دارد.

باید پرسید:

 • آیا کمپانی داشبورد عمومی فراهم آورده است؟
 • آیا کمپانی ممیز های مستقل دارد؟
 • آیا تعهدات دلیوری آنها به خوبی بیان شده است تا بتوان بعداً آن را اندازه­ گیری کرد؟
 • آیا GITHub یا منبع عمومی دیگر پیشرفت آنها را منعکس می کند، و آیا یک بایگانی مشخص دارند؟
 • چطور به ثبت پیشرفت خود ادامه می­ دهند؟
 • آیا به طور منظم در مورد کار خود در بلاگ خود می­ نویسند؟
 • آیا از مشاورین خارج از تیم  استفاده می­ کنند؟
 • آیا قصد دارید کریپتوکارنسی خود را در اکسچنج ها لیست کنند؟ با کدام یک صحبت کرده اند؟

روابط مدل کسب و کار

این بخش حساس را نباید ساده گرفت و باید در همان ابتدا تکلیف آن را روشن کرد.

این به پرسش “چرا یک مدل کریپتوکارنسی راه درست برای این کمپانی است؟” مربوط می­ شود. فرض اولیه در این مورد است که چطور توکن­ ها به مدل کسب و کار کمپانی مربوط می­ شوند.

انتظار می­ رود که توکن همه چیز را به هم مرتبط می­کند.

برای مثال، در خصوص بلاکچین بیت کوین، بیت کوین به عنوان یک کارنسی کاملا در عملیات بلاکچین ریشه دوانده است و در مرکز فعالیت های زیادی قرار گرفته است: اعتبار تراکنش، تبادل قیمت، پاداش استخراج کننده، ارزش ذخیره، هزینه تراکنش، کارنسی برای سرویس ­ها و غیره.

در مورد اتریوم، ETH از پاداش استخراج کننده ­ها به عنوان “سوختی” که سرمایه قراردادهای هوشمند را تامین می­کند استفاده کرد، و این همچنین یک پروکسی برای دیگر توکن­ ها است که می توان در زیرساخت­ های اتریوم ساخته و مدیریت شود.

پیشنهاد مطالعه: هزینه گس اتریوم: یک توضیح ساده

اساساً برخی سوالات باید پاسخ داده شوند:

 • هدف توکن چیست؟
 • چه کارکرد و فایده­ای دارد؟
 • آیا کاملا ضروری است؟
 • می­ توانید یک مدل اقتصادی ماندگار که آن را پشتیبانی می­ کند شرح دهید؟

اینجا یک سوال مهم­تر نیز وجود دارد که شایسته است به دنبال پاسخ آن باشیم:

چطور ارزش از بیرون اکوسیستم به داخل آن جریان دارد و بالعکس (بدون احتساب تجارت سوداگرانه در مبادلات عمومی)؟

دو نوع تقسیم بندی برای توسعه ارزش وجود دارد:

 • درون بازار خودتان
 • بیرون بازار شما و به طور کلی در بازارهای کریپتوکارنسی و یا دنیای واقعی.

برای مثال آیا کاربران شما می­ توانند سکه ­های خود را فقط داخل بازار شما خرج کنند و یا بدست بیاورند، یا آنکه می­ توانند بیرون از اپلیکیشن شما نیز آن را خرج کنند؟

اگر شما در حال استفاده از یک کارنسی هستید که نقدینگی در دسترس دارد (مثل BTCیا ETH)، شما از تاثیرات شبکه­ ای گسترده-تری از این کارنسی­ ها بهره می­برید، اما اگر شما در حال ساخت کارنسی اختصاصی خود هستید، تحقق وابستگی نقدینگی شما ممکن است زمان بیشتری ببرد.

برای مثال استیم در عبور از مرزها بین سایت خودشان Steemit که با کریپتوکارنسی اداره می­شد و دنیای واقع ای بخوبی عمل کرد و آن را در Steemfest اخیرشان در آمستردام به نمایش گذاشت.

این چهار مثالی است که من اخیرا در مقاله­ ای به نام “اولین جشن Steemit قدرت جامعه زنجیره بلوکی را آشکار می­ کند” شرح داده­ ام که این تبادل تراکنش را بین دنیای کریپتو و فضاهای فاقد کریپتو به نمایش می­ گذارد.

جهت نقل از آن مطلب:

بسیاری از شرکت­ کنندگان هزینه سفرشان را از دلار های استیم که در پلتفرم بدست آورده بودند پرداخت کردند و به عنوان جایزه هر شرکت کننده تعدادی Steem Power به پاداش حضور در جشن دریافت نمود. به علاوه بودجه­ ای جهت پرداخت به شرکت­ کنندگانی که نیاز مالی داشتند، موجود بود. یک محوطه نمایش کوچک به موریس مایکر اختصاص یافته بود، یک “شکارچی اشک” که از اشک شما توسط یک میکروسکوپ مخصوص با رزولوشن بالا و با هزینه SBD 25 (دلار استیم) عکسبرداری می­کرد.

پیشنهاد مطالعه: چگونه کلاهبرداری در حیطه رمز ارزها و ICO ها را تشخیص دهیم؟

آیا شما به ICO احتیاج دارید؟

در میان تمام هیجانی که توسط ICO ها بوجود آمده و چشم­ انداز آزادی از بندهای پول سرمایه­ گذاری خطرپذیر، یک پرسش بنیادین باید پرسیده شود:

آیا شما واقعا به ICO با کارنسی خودش نیاز دارید یا شاید فقط می­خواهید از یک کریپتوکارنسی موجود برای پیوست به مدل خود استفاده کنید، تا از ریسک و دست و پاگیر بودن ICO اجتناب کنید؟

قطعا شما شانس خود را امتحان کرده و امیدوار خواهید بود که شرایط اقتصادی مدل کسب و کار در بلندمدت از آن پشتیبانی کند، اما ضمنا می­ توانید توکن را از مدل خود جدا کنید و با آن همچون کارنسی وابسته به یک کارنسی محبوب (مثل BTC,ETH یا STEEM) برخورد کنید.

پیشنهاد مطالعه: عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست؟ بررسی تفاوت ICO با IEO

از جنبه مثبت، برخلاف ظاهر غرب وحشی کنونی بازار ICO، برخی در حال یافتن بهترین روش ­ها برای ساخت و ارزیابی ICO ها هستند.

چه شما یک کارآفرین در حال برنامه ریزی برای ICO هستید، یا یک سرمایه ­گذار تلاش می­ کند آنها را ارزش گذاری کند، و یا یک تنظیم­ کننده که آینده ­آنها را می­ سنجد، راهنمایی­ های ارائه شده در این مقاله را نادیده نگیرید.

این مقاله قبلا در سایت Startup Management منتشر شده است.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع: Coindesk

https://coiniran.com/?p=3956
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمیرا
سمیرا
6 سال قبل

ترجمه گوگل خیلی بهتر از این ترجمه است
لطفا به شعور مخاطب احترام بذارین

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x