متاورس و زمین مجازی

متاورس The Otherside چیست؟ معرفی کامل متاورس جدید Yuga Labs

استودیوی Yuga Labs، خالق مجموعه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) میمون‌های کسل (Bored Apes)، طبق عادت همیشگی از محصولات و دستاورد‌های تازۀ خود به‌طور ماهانه رونمایی می‌کند. پروژۀ جدید این استودیو، The Otherside نام داشته که یک جهان متاورسی بسیار عظیم است. ایده اولیۀ آدرساید (Otherside) در مارس ۲۰۲۲ در حالی مطرح شد که اطلاعات تائید نشده جزئیات این پروژه‌ را در هاله‌ای از ابهام برده بود، اما این امر با توجه به وسعت این پروژه چندان عجیب نبود. بسیاری از کاربران ممکن است تصور کنند که ادرساید تنها یک به‌روزرسانی برای NFTهای میمون‌های کسل است، اما این باور کاملا غلط است. علی‌رغم وقفه‌ها و بازخوردهای نسبتا ضعیف از سوی جامعۀ کاربری NFT، به‌نظر می‌رسد که The Otherside آینده بسیار درخشانی پیش‌روی خود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا این متاورس هیجان‌انگیز را کاملا به شما معرفی کنیم.

پروژه متاورس The Otherside چیست؟

آدرساید را می‌توان عظیم‌ترین متاورسی دانست که بر پایۀ جهان NFTهای میمون‌های کسل ساخته شده است. استودیو Yuga Labs با اشتیاق فراوان تلاش کرده است تا علاوه‌بر توسعۀ جهان BAYC (Bored Ape Yacht Club) زمینه لازم برای حضور سایر کاربران NFTها را نیز فراهم سازد. محتوای این متاورس در ابتدا از سوی برخی از بنیان‌گذاران Yuga Labs مورد قبول قرار نگرفت. این افراد با پستی در پلتفرم دیسکورد (Discord) مدعی شدند که این آیتم‌ها قدیمی، منسوخ و مضحک هستند؛ اما در کمال تعجب این دقیقا چیزی بود که این شرکت قصد پیاده‌سازی آن را داشت. سایت رسمی The Otherside پس از اعمال تغییرات جزئی در بخش پیام‌رسانی اعلام کرد که این پروژه می‌خواهد تا یک جهان متاورس کاملا جدید و مستقل باشد.

آدرساید یک بازی نقش‌آفرینی برخط چندنفره گسترده یا MMORPG است که به شبکۀ BAYC متصل است. اگر نمی‌دانید که دنیای متاورسی The Otherside و مجموعه NFTهای میمون‌های کسل چگونه باهم هماهنگ می‌شوند نگران نباشید؛ شما تنها نیستید!

توسعه‌دهندگان یادآور شدند که این بازی عناصر و مکانیسم سبک MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game) و جهان‌های مجازی مبتنی بر نسل سوم اینترنت (وب۳) را باهم آمیخته است. به بیان بهتر کاربران مالک قطعه‌ زمین‌های این جهان مجازی هستند و توانایی این را دارند تا توکن‌های NFT خود را به شخصیت‌های بازی‌کردنی تبدیل کنند. شاید باور نکنید اما در The Otherside بیش از ۱۰هزار کاربر می‌توانند به‌طور همزمان باهم به بازی بپردازند.

پیشنهاد مطالعه: توکن متاورس چیست؟ لیست مهم‌ترین ارزهای متاورس

ادرساید در اصل یک متاورس مستقل و خودمحور است که به وسیلۀ ویژگی تعامل‌پذیری می‌تواند به کاربران امکان حرکت به سایر متاورس‌ها را بدهد. در این پروژه می‌توان به سایر مجموعه‌های برجستۀ NFT از قبیل Cool Cats، World of Women و CrypToadz نیز دسترسی داشت و با توجه به شباهت آن به بازی‌های جهان باز (open-world) بازیکنان قادرند تا با مالکیت یک زمین، با سایر شبکه‌ها و موجودات ساکن آن‌ها به‌راحتی تعامل کنند.

استودیوی Yuga Labs هنوز جزئیات این متاورس را افشا نکرده است، اما با استناد به منابع معتبر و آنچه تیم توسعه‌دهنده تاکنون بازگو کرده است، می‌توان انتظار وجود ویژگی‌های زیر را داشت:

 • فناوری Improbable M2 قابلیت‌های بازی چندنفره را به آدرساید خواهد افزود.
 • Otherside از گفتگوی صوتی با صدای زنده و طبیعی برخوردار خواهد بود.
 • تیم توسعه‌دهنده امیدوار است تا چالش‌های مربوط به پهنای باند و عملیات رندینگ را به کمک یادگیری ماشینی رفع کند.
 • Otherside توانایی پردازش بیش از نیم میلیون عملیات در هر ثانیه را خواهد داشت.
 • تجربۀ گیم‌پلی فراگیر بوده و از فناوری هوش مصنوعی (AI) و فیزیک دنیای واقعی پشتیبانی خواهد کرد.

اگر داده‌های فوق ناقص و فاقد جزئیات تخصصی به نظر می‌رسد، باید بدانید که تاکنون هیچ‌گونه اطلاعات رسمی درباره زیرساخت‌ها و فناوری به‌کار گرفته شده در این پروژه انتشار نیافته است. در حال حاضر می‌دانیم که کدهای بازی در شبکۀ منحصربه‌فرد و مجموعۀ ۳۳۳۳ تایی از Kodaهای ساکن در آن تعبیه خواهد شد.

همچنین باید دانست که این پروژه‌ مستقیما با شبکۀ ApeCoin در ارتباط خواهد بود و تنها راه حضور در ایردراپ Otherside خرید یک NFT با توکن‌های $APE است.

پروژه متاورس The Otherside چیست؟

خالق متاورس The Otherside و تیم پیشبردی آن

پیش از هر چیز باید دانست که در حال حاضر Yuga Labs تنها سکان‌دار پروژۀ BAYC نیست و اگرچه چهار بنیان‌گذار این استودیو ایده‌پرداز اصلی ادرساید بوده‌اند اما شرکت‌ها و اشخاص متعدد دیگری هم‌اکنون در پیشبرد این متاورس مشارکت دارند.

موسسۀ سرمایه‌گذاری پرمخاطرۀ Andreessen Horowitz، که با نام a16z نیز شناخته می‌شود، برجسته‌ترین نقش را در رهبری پروژه عهده‌دار است و بودجۀ کافی را در اختیار Yuga Labs قرار داده است. سایر حاضرین مهم آدرساید عبارت‌اند از: Animoca Brands، Improbable و ApeCoin DAO.

شرکت هنگ کنگی Animoca Brands در دو حوزۀ بازی‌سازی و سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز فعالیت می‌کند و از بازوهای اجرایی بازی متاورسی بسیار محبوب سندباکس (The Sandbox) است. Animoca Brands با حضور در تیم پیشبردی ادرساید به یکی از برجسته‌ترین بازیکنان عرصۀ متاورس تبدیل شده است.

شرکت انگلیسی Improbable در زمینۀ فناوری متاورس فعالیت سازنده‌ای دارد و راه‌های مختلفی برای ارزش‌گذاری جهان‌های یکپارچۀ مجازی ایجاد کرده است. Improbable و Animoca Brands از سازندگان و مالکین اصلی The Otherside به شمار می‌آیند.

سرمایه‌گذاران و مشارکت‌کنندگان بسیاری در مسیر ادرساید حضور داشته‌اند که از شبکۀ تازه‌تاسیس ApeCoin حمایت کرده‌اند. با توجه به اینکه ApeCoin توکن بومی این بازی متاورسی است و توسط بازارهای بزرگ و اصلی NFTها مانند OpenSea نیز پشتیبانی شده است، می‌توان انتظار داشت که ApeCoin DAO تاثیر بسزایی بر توسعۀ آدرساید داشته باشد. این DAO (Decentralized Autonomous Organization) از اعضای مهمی تشکیل شده که با چند تن از آن‌ها به اختصار آشنا خواهیم شد:

 • Alexis Ohanian: هم‌بنیان‌گذار تالار گفتگوی Reddit
 • Amy Wu: مسئول بخش سرمایه‌گذاری پرمخاطره و بازی‌های ویدئویی صرافی FTX
 • Maaria Bajwa: مدیر اصلی شرکت سرمایه‌گذاری Sound Ventures
 • Yat Siu: هم‌بنیان‌گذار و ریاست اجرایی Animoca Brands
 • Dean Steinbeck: رئیس و مشاور عمومی شرکت توسعه‌دهندۀ بلاک‌چینی Horizen Labs.

منظور از Otherdeeds و Kodas چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای درک نحوۀ سازوکار Otherside آشنایی با Otherdeeds است. Otherdeeds مجموعه NFTهای پویایی هستند که تمام عناصر بازی را در بر می‌گیرند. هر Otherdeed از منابع مشخصی برخوردار است و تعداد بسیار محدودی از آن‌ها دارای Koda می‌باشند.

هر قطعه زمین در متاورس Otherside دارای حداکثر چهار منبع شارژ شدنی است که کاربران می‌توانند این منابع را برداشت و از آن‌ها در بازی استفاده کنند. این منابع که با نرخ کمیابی گوناگونی موجود هستند عبارت‌اند از:

 1. Anima: برای مقاصد مطالعاتی
 2. Ore: ذخایر فلز
 3. Shard: ذخایر سنگ
 4. Root: ذخایر چوب

زمین‌های Otherside بر بسترهایی (رسوب) ساخته شده‌اند که هر یک سطح (tier) مشخصی دارند. این بسترها به‌ ترتیب عبارت‌اند از: Biogenic Swamp، Chemical Goo، Rainbow Atmos، Cosmic Dream و Infinite Expanse.

مجموعه Otherdeed در یک حراج عمومی در قالب ۵۵هزار قطعه زمین در دسترس کاربران قرار گرفتند. ذکر این نکته ضروری است که تعداد کل Otherdeedها معادل ۱۰۰هزار قطعه زمین است که ۴۵هزار عدد باقی‌‌مانده برای دارندگان NFTهای Bored Apes و کارمندان و شرکای تجاری استودیو Yuga Labs رزرو شده‌اند. استودیوی Yuga Labs تصمیم گرفته‌ است تا Otherdeedها را به‌طور پویا طراحی کند تا همزمان با پیشرفت کاربران قابلیت‌های متنوعی داشته باشند.

Kodas ساکنین شبکه‌هایی هستند که Otherdeedها ساخته‌اند. استودیوی Yuga Labs در توصیف Kodas آن‌ها را عامل اصلی ایجاد متاورس Otherside توصیف می‌کند. با توجه به آنکه توسعه‌دهندگان خواهان ناشناخته ماندن Kodas هستند، کاربران به سختی اطلاعات معتبری از آن‌ها دراختیار داشته و تنها می‌دانند که این موجودات ارتباط بسیار مهمی با سرزمین آدرساید دارند. Yuga Labs علاوه‌بر معرفی Kodas در حراجی عمومی اولیه، با ارائه یک نقشۀ تعاملی متاورس MMORPG خود را به کاربران و علاقه‌مندان نشان داد تا به راحتی بتوانند به گشت‌وگذار در آن بپردازند.

توزیع The Otherside

با عرضۀ NFTهای ادرساید و فراهم شدن مبادلۀ آن‌ها در بازارهای مختلف، شرایط برای BAYC به یک ثبات نسبی رسیده است. اما باید دانست که عرضۀ این NFTها با چالش‌هایی نیز روبه‌رو بوده است. در تصویر زیر طرح توزیع Otherdeeds بین جامعۀ کاربری BAYC نشان داده شده و می‌توانید نحوۀ تفکیک آن‌ها را مشاهده نمائید.

Otherdeeds در ابتدا در ۳۰ آوریل و به‌صورت مزایده هلندی (Dutch Auction) به علاقه‌مندان عرضه شد. مزایده‌های هلندی از روش‌های محبوبی بود که در گذشته برای اجتناب از پرداخت هزینۀ سرسام‌آور گس استفاده می‌شد. این هزینۀ گس به دلیل مینت یکبارۀ تعداد بسیار زیادی NFT جدید ازسوی مجموعه‌داران ایجاد می‌شد. این مجموعه‌داران با مزایدۀ هلندی می‌توانستند پیشنهاد خرید خود را برای NFTهای دلخواه‌شان پیش از شروع حراجی ثبت کنند. با شروع حراجی، توسعه‌دهندگانِ هر پروژه با بررسی پیشنهادات ثبت‌شده می‌توانند سقف قیمتی هر آیتم را تعیین کنند. به این ترتیب مجموعه‌داران موفق به خرید NFT موردنظر با قیمت پیشنهادی خواهند شد اما به‌تدریج از قیمت آیتم‌ها کاسته می‌شود؛ این روند نزولی تا زمانی که تمام آیتم‌ها فروخته شده و یا زمان حراجی به اتمام برسد ادامه خواهد داشت.

اما مزاید‌ه‌‌های هلندی با استقبال دلگرم‌کنندۀ جامعه‌ کاربران NFT مواجه نشدند. با آنکه این نوع عرضۀ اولیه می‌تواند یک ذهنیت «خرید با قیمت دلخواه» برای علاقه‌مندان ایجاد کند، اما با تشکیل پدیدۀ «ترس جا ماندن یا FOMO» اکثریت مجموعه‌داران شروع به خرید با قیمت بالا کرده و ناخواسته به ایجاد جنگ گس یا تشدید کارمزدها دامن ‌می‌زنند.

استودیوی Yuga Labs پس از آنکه با واکنش‌های شدید جامعه کاربری نسبت به استفادۀ مزایدۀ هلندی مواجه شد تصمیم گرفت تا Otherdeeds را در چند موج با تعداد محدود توکن‌ها عرضه نماید تا از افزایش ناگهانی هزینۀ گس جلوگیری شود.

توسعه‌دهندگان سازوکار این روش توزیع NFTها را به شیوۀ زیر شرح دادند:

«در آغاز حراجی یا موج نخست، تعداد Otherdeedsهای مینت شده را به ۲ عدد برای هر آدرس کیف‌پول محدود خواهیم کرد و با کاهش مجدد هزینۀ گس به سطوح معقول و کاهش تعداد آدرس‌های فعال کیف‌پول در شبکه، فاز دوم را آغاز کرده و به کیف‌پول‌های احراز هویت شده امکان مینت ۴ عدد Otherdeeds را می‌دهیم».

مینت The Otherside

هزینۀ لازم برای مینت هر یک مجموعۀ Otherdeed در هنگام عرضه معادل با ۳۰۵ APE، یا ۶۱۰۰ دلار بود، اما در کمال تعجب این قیمت بالا مانع از خرید آن از سوی علاقه‌مندان نشد.

درنتیجه تنها سرمایه‌گذارانی که نقدینگی بالایی در اختیار داشتند موفق به حضور و خرید این توکن‌ها شدند و کاربران بسیاری نزدیک به ۱ تا ۲ واحد ETH در فرآیند تراکنش‌ از دست دادند. پس از پایان حراج یک عدد توکن Otherside به‌طور میانگین قیمتی برابر با ۱۱هزار دلار در بازارهای ثانویه داشت و توسعه‌دهندگان از این عرضۀ اولیه بیش از ۳۰۰میلیون دلار کسب درآمد داشتند.

وعدۀ Yuga Labs بر بازپرداخت ETHهای ازدست‌رفته نتوانست ضرر شدیدی که بسیاری از کاربران تجربه کردند را جبران کند. عرضۀ توکن‌های NFT اغلب با اختلال مواجه خواهند شد؛ زیرا سازندگان این پروژه‌ها قادر به تحلیل صحیح گزینه‌ها نیستند. راهکار Yuga Labs برای رفع بحران ایجادشده، ساختن یک بلاک‌چین بومی بود.

پیشنهاد مطالعه: ضرب کردن یا مینت NFT چیست؟ راهنمای گام‌به‌گام ساخت NFT

حق مالکیت Otherdeeds

مالکیت یک توکن Otherdeeds چه امتیازاتی به همراه خواهد داشت؟ با رونق باورنکردنی بازار Otherdeed از بدو پیدایش و کسب بیش از ۲۰۰هزار اتریوم (معادل با ۵۶۸میلیون دلار) در بازارهای ثانویه، مبادلۀ این توکن‌ها سود کلانی خواهد داشت. اما آن گروه از مجموعه‌داران که قصد دارند توکن‌های Otherdeeds را برای مدت‌ها نزد خود نگهداری کرده و به فکر فروش آن‌ها نیستند باید از قوانین جدید مالکیتی Yuga Labs آگاه باشند.

در توافق‌نامۀ Otherside قید شده است که پس از خرید هر یک از توکن‌های Otherdeed تمامی حقوق شخصی این NFT به وی تعلق خواهد گرفت. شخص خریدار آزاد است تا این توکن را فروخته، منتقل کرده و یا آن را معدوم نماید. با این‌ وجود مالکین این توکن‌ها حق استفاده از هرگونه تصویر مرتبط به توکن‌های Otherdeed را به هیچ‌وجه نخواهند داشت.

با مطالعۀ بیشتر توافق‌نامه کاربری Otherside مشخص می‌شود که Yuga Labs جوانب احتمالی را جهت ممانعت از سودآوری مالکین درنظر گرفته است. این شرکت آشکارا گفته است که NFTهای Otherdeeds تنها باید به‌طور شخصی و غیرتجاری مورد استفاده واقع شوند. برخی از این موارد استفادۀ شخصی عبارت‌اند از: دکوراسیون منزل، نمایش در گالری‌های مجازی و یا تهیۀ کپی‌های فیزیکی یا سه‌بعدی در تعداد محدود.

هنگامی که به بخش توافق‌نامۀ Kodas می‌رسیم لحن Yuga Labs دستخوش تغییر می‌شود؛ در این بخش از Kodas به‌ عنوان «یک توکن منحصربه‌فرد در بلاک‌چین اتریوم» یاد کرده است. به علاوه امکان فسخ حق امتیاز Kodas وجود دارد؛ به این معنا که Yuga Labs هر زمان که بخواهد می‌تواند مالکیت این توکن‌ها را مجدد به‌دست آورد.

در ادامه، بندی وجود دارد که انتقال Kodas را به اشخاصی که ساکن کشورهای تحریم‌شده ازسوی ایالات متحده باشند، ممنوع کرده است. کیف‌پول متامسک (Metamask) و بازار OpenSea نیز در اقدامی مشابه کاربران ایرانی را از استفاده از خدمات خود محروم کردند که با توجه به چرخش فناوری به سمت وب۳ و تمرکززدایی پروژه‌های فناوری، رویکردی نگران‌کننده است.

Obelisk چیست؟

حساب رسمی توئیتر متاورس آدرساید در ۱۱ ماه می امسال، با انتشار پستی رمزآلود به رویدادهای جدیدی اشاره کرد که به دنیای Otherside افزوده خواهند شد.

این رویدادها ظاهرا موجودات جدیدی هستند که Obelisk نام دارند و تنها اطلاعات موجود از آن‌ها در این سایت درج شده است. براساس این سایت ممکن است Obeliskها به داستان پیدایش Kodas و بازار بومی Otherside اشاره داشته باشد که The Agora نامیده می‌شود. این سایت از دارندگان این توکن‌ها یا Voyagers دعوت کرده است تا به تکامل تجربۀ کاربری این متاورس کمک کنند.

پیشنهاد مطالعه: برترین بازی‌های متاورس که باید در سال ۲۰۲۳ تجربه کنید

آیندۀ متاورس The Otherside

با نگاهی به موفقیت باورنکردی پروژه‌های سابق Yuga Labs باید گفت که سرنوشتی مشابه در انتظار متاورس Otherside خواهد بود. با درنظر گرفتن این امر که Yuga Labs از ارائۀ هرگونه اطلاعات تکمیلی درخصوص این متاورس خودداری کرده است می‌توان حدس زد که دو شرکت اصلی دیگر یعنی Animoca و Improbable به کمک بودجه‌ای که از جانب موسسۀ Andreessen Horowitz دراختیارشان قرار گرفته است مشغول افزودن قابلیت‌های بی‌نظیری به این پروژه باشند.

جمع‌بندی

تا زمانی که The Otherside به طور رسمی در دسترس همگان قرار نگرفته است نمی‌توان گفت که آیا حضور در آن ارزشمند است یا خیر. اما موفقیت Bored Ape گواه آن است که متاورس ادرساید آیندۀ بسیار مطلوبی را پیش‌رو دارد. با انتشار رسمی Otherside امکان استفاده از تمام NFTهای استودیو Yuga Labs در یک جهان متاورسی جدید فراهم خواهد شد و حتی می‌توانید قطعه‌ زمین‌های موجود را براساس دیدگاه شخصی طراحی کنید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

https://coiniran.com/?p=65844
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x