ایستگاه خبر

به‌روزرسانی مرج اتریوم کل اکوسیستم کریپتو را متحول می‌کند

گزارش Chainalysis نشان می‌دهد با به‌روزرسانی مرج و تغییر اتریوم به مکانیسم اجماع اثبات سهام کل اکوسیستم کریپتو تغییرات اساسی از نظر حجم سهام، استخراج و شاخص‌های متعدد روی زنجیره تجربه خواهد کرد.

به‌روزرسانی مرج: تغییرات کلیدی

بزرگترین آلتکوین به سمت مقیاس‌پذیری بیشتر حرکت می‌کند، در حالی که تأثیر به‌روزرسانی مرج بر تمرکززدایی و پایداری هنوز توسط تحلیلگران رمزارز مورد بحث است. به‌روزرسانی مرج تضمین می‌کند که نقش اصلی در تأیید تراکنش در بلاکچین اتریوم از استخراج‌کنندگان به اعتبار‌سنج‌ها تغییر می‌کند. برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج، باید ۳۲ ETH به شبکه ارائه کنید. در عین حال، دارندگان کوچک‌تر نیز می‌توانند با تخصیص دارایی‌های رمزارزی خود به استخرهای استیکینگ در این پروسه مشارکت کنند.

از مزایای مکانیسم اجماع اثبات سهام می‌توان به سازگاری حداکثری با محیط زیست و مشارکت اعتباردهندگانی که توانایی خرید تجهیزات ماینینگ گران‌قیمت را ندارند، اشاره کرد. علاوه بر این، این به‌روزرسانی به کاهش متوسط ​​کارمزد تراکنش در بلاکچین اتریوم و افزایش سرعت تراکنش کمک خواهد کرد. با این حال، برای دستیابی به اهداف مورد نظر از نظر سرعت و حجم تراکنش، راه حل‌های لایه ۲ (مانند Arbitrum یا Optimism) باید بیشتر توسعه یابد.

تاثیر بر روی استیکینگ

یکی از تأثیرات عمده ادغام که قبلاً مشاهده شده است، به افزایش حجم سرمایه‌های اختصاص یافته به استیکینگ اشاره دارد. انگیزه سرمایه‌گذاران امکان دریافت درآمد بیشتر است. علاوه بر این، اکثر آن‌ها از نظر ارزش سرمایه اتریوم در ماه‌های بعد به طور کلی در روندی صعودی هستند. در حال حاضر، کل ارزش استیکینگ در اتریوم ۲.۰، آن را به بلاکچین پیشرو در میان تمام بلاکچین‌های اصلی، از جمله سولانا، کاردانو، و پولکادات تبدیل می‌کند.

The Ethereum Merge Will Transform the Entire Crypto Ecosystem: Chainalysis - 1
شکل ۱. کل ارزش استیک‌شده در بلاکچین. منبع داده – Chainalysis

کل ارزش سهام اتریوم ۲.۰ از ۳۰ میلیارد دلار فراتر رفته است و این حجم ممکن است در روزهای بعد افزایش یابد. سرمایه‌گذاران نهادی نیز علاقه قابل توجهی به مرج و سودهای بالقوه سرمایه که ممکن است به دنبال داشته باشد نشان می‌دهند. مرج همچنین ممکن است به طور غیرمستقیم به حل مشکل ETH سپرده‌گذاران کمک کند و دارندگان را قادر می‌سازد آن را به دلخواه خود برداشت کنند، بنابراین از در دسترس بودن نقدینگی بالاتر در سیستم اطمینان حاصل شود.

پشتیبانی نهادی

سرمایه‌گذاران نهادی به ویژه برای استفاده از فرصت‌های نوظهور از نظر به حداکثر رساندن پاداش از مرج استقبال کرده‌اند. به طور خاص، اتریوم تمایل دارد با سهام‌ فناوری‌های پیشرفته ارتباط نزدیکی داشته باشد، به این معنی که بازدهی بالاتری را می‌توان تولید کرد، با این حال آن‌ها با ریسک‌های بالاتری همراه هستند. پس از مرج، ETH ممکن است به اوراق قرضه یا کالا نزدیک‌تر شود، بنابراین امکان ایجاد بازده مناسب با ریسک‌های کمتر را فراهم می‌کند. علاوه بر این، ترکیبی از پاداش‌های استیکینگ و هزینه‌های معاملاتی که به اعتبارسنج‌ها تخصیص داده می‌شود، ممکن است آن‌ها را قادر به کسب حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از پاداش‌های سالانه کند که از اکثریت قریب به اتفاق دیگر گزینه‌های بازار بیشتر است.

The Ethereum Merge Will Transform the Entire Crypto Ecosystem: Chainalysis - 2
شکل ۲. فعالیت سهامداری تجمعی: سرمایه گذاران نهادی و به طور کلی. منبع داده – Chainalysis

تأثیر بر ماینینگ

مرج برای ماینرهای اتریوم  تأثیر منفی خواهد داشت. در حال حاضر، ماینرها هش را بین اتریوم و سایر بلاکچین‌ها توزیع می‌کنند. اگرچه بیت کوین و اتریوم دو بلاکچین محبوب در بین ماینرها هستند، اما مرج منجر به بیشتر شدن استخراج بیت کوین نمی‌شود. دلیل آن این است که تجهیزات مورد استفاده در ماینینگ اتریوم (GPU) برای استخراج بیت کوین (که بیشتر مبتنی بر راه حل‌های قدرتمندتر به نام ASIC است) نامناسب است. مشکل اصلی این است که ۹۷ درصد از فعالیت استخراج GPU در بلاکچین اتریوم است و استخراج‌کنندگان اتریوم ممکن است جایگزین مناسبی برای حفظ سطح هدف فعالیت و سودآوری نداشته باشند.

The Ethereum Merge Will Transform the Entire Crypto Ecosystem: Chainalysis - 3
شکل ۳. انتقال به قراردادهای هوشمند LivePeer و Render. منبع داده – Chainalysis

تراکنش‌های قراردادهای هوشمند LivePeer و Render نشان می‌دهد که پاداش‌های صاحبان GPU به سرعت در حال کاهش است. به نظر می‌رسد که اتریوم پی از مرج دیگر نمی‌تواند سودآوری استخراج‌کنندگان اتریوم را حفظ کند.

پیشنهاد مطالعه: هرآنچه باید دربارۀ به‌روزرسانی مرج (Merge) اتریوم بدانید!

Source

https://coiniran.com/?p=59340
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x