بحث آزادچندرسانه‌ای

تفاوت استخراج با اسیک و استخراج با کارت گرافیک

چه یک ماینر باتجربه باشید یا به تازگی وارد این حوزه شده باشید، انتخاب بین اسیک (ASIC) یا کارت گرافیکی (GPU) می تواند سردرگم کننده باشد. در این راهنما قصد داریم به صورت جزئی به بررسی تفاوت استخراج با اسیک و استخراج با کارت گرافیک بپردازیم. وقتی بیت کوین، اتریوم، لایت کوین یا هر آلت کوین دیگری را استخراج می کنید بهتر است ASIC بخرید یا از ریگ استخراج کارت گرافیکی استفاده کنید؟

کارت گرافیکی و اسیک محبوب ترین سخت افزارهای در دسترس در حال حاضر محسوب می شوند. در یک GPU،  یک کارت گرافیکی الگوریتم های پیچیده را حل می کند درحالیکه در اسیک، یک چیپ این کار را انجام می دهد. تفاوت عمده این است که، درحالیکه GPUها سریع هستند، ASIC ها له نسبت آنها سریعتر مسائل را حل می کنند. اما تفاوت استخراج با اسیک و استخراج با کارت گرافیک این است که درحالیکه کارت های گرافیکی دارای انعطاف بالایی هستند، اسیک ها عملکرد محدودی دارند. الگوریتم های استخراج سکه،  نوع اسیک  یا کارت گرافیکی را به منظور استخراج تعیین می کنند.

قبل از آنکه به تفاوت استخراج با اسیک و استخراج با کارت گرافیک بپردازیم اجازه دهید در مورد استخراج رمزارز بیشتر بدانیم.

برخلاف سرمایه گذاری در رمزارز یا خرید سکه، استخراج رمزارز فرآیندی است که در آن کامپیوترهای خاص به منظور کشف بلاک ها مسائل پیچیده ریاضی را حل می کنند. به فرآیند حل این چنینی مسائل ریاضی پیچیده POW یا Proof of Work نیز گفته می شود. بوسیله حل این مسائل، ماینرهای رمزارز این حق را می یابند تا یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه کنند و در عوض معاملات را معتبر می سازند. تأیید معاملات به منظور جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند double spending ضروری است. پس از آن، ماینر سکه خاصی را به عنوان پاداش دریافت می کند.

با افزایش تعداد ماینرها، سطح سختی استخراج روز به روز افزایش می یابد. برای سکه هایی مثل بیت کوین، پاداش استخراج در بازه های زمانی مشخص نصف می شود، halving  بیت کوین بعدی در سال ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد. به طور خلاصه، استخراج سخت تر و پاداش کم تر می شود به دو دلیل، ماینرهای بیشتری ملحق می شوند و تعداد سکه ها کاهش می یابد.

در اوایل حضور بیت کوین، استخراج از طریق یک کامپیوتر ساده امکان پذیر بود. اما پس از توسعه استخراج، نیازمندیها، سرعت و تکنولوژی تغییر کرد که منجر به منسوخ شدن سخت افزاهای ضعیف شد.

در ابتدا، دسکتاپ های خانگی گزینه خوبی برای استخراج بودند. در طول زمان، ماینرها بدلیل نرخ هش بالاتر از CPU به GPU ها روی آوردند. می توانید همچنان با استفاده از روش های قدیمی استخراج کنید، اما هزینه برق مصرفی بالا خواهد بود درحالیکه درآمد ناچیزی خواهید داشت. در حال حاضر، کارت های گرافیکی و اسیک های ویژه ای بدین منظور طراحی شده اند. برخی از سکه ها، اجازه استفاده از اسیک را نمی دهند و می توانند تنها با استفاده از کارت گرافیکی استخراج شوند.

دو نکته مهم برای کمک به انتخاب سخت افزار استخراج بهتر ROI (Return on Investment) و افزایش کارایی الکتریسیته مصرفی است.

اجازه دهید به بررسی تفاوت استخراج با اسیک و استخراج با کارت گرافیک بپردازیم.

استخراج از طریق اسیک:

اسیک کامپیوتری است که با هدف اجرای الگوریتم هشینگ با بالاترین سرعت طراحی شده است. برای اینکه ایده ای از قدرت اسیک ها داشته باشید باید بدانید که اسیک می تواند ۱۰۰۰۰۰ برابر سریعتر از CPU هش ها را محاسبه کند.

اسیک به طور عمده قدرت بالاتری نسبت به CPU و کارت های گرافیکی دارند. بنابراین، استخراج از این طریق به مراتب به صرفه تر است. اسیک ها قادر هستند در زمینه استخراج از نظر سرعت و کارایی بقیه رقبا را کنار بزنند. ماینرهایی که اسیک ها استفاده می کنند سود بالاتری کسب می کنند از آنجائیکه آنها با کامپیوتری با قدرت محاسباتی به مراتب بالاتری سر و کار دارند. اسیک ها برای یک الگوریتم هش مخصوص طراحی شده اند. در نتیجه، باید برای هر سکه خاص اسیک مخصوصی بخرید.

در حال حاضر، شرکت های مختلفی مثل Bitmain و Canaan وجود دارند که اسیک ها را طراحی می کنند. به دلیل ساختار خاص و کاربردهای ویژه، یک اسیک قدرتمند بسیار گران قیمت می باشد و براحتی بدست نخواهد آمد. یک اسیک می تواند هزینه بیشتر از ۳۰۰۰ دلار داشته باشد.

انجام تریلیون هش در یک ثانیه معایبی نیز بوجود می آورد. بدلیل هش بالا، اسیک ها گرمای زیادی تولید می کنند و نیاز به سیستم خنک کننده باکیفیتی بالایی دارند. خنک کردن چیپ ها نیاز به فن دارد که درنتیجه صدای زیادی تولید می کند.

همچنین اسیک ها برق زیادی مصرف می کنند. اگرچه، در نظر داشته باشید که این میزان برق مصرفی نسبت به زمانیکه از کارت گرافیکی استفاده می کنید کمتر خواهد بود.

نکته منفی دیگر در مورد اسیک ها عمر کوتاه آنها می باشد زیرا هر تغییر در الگوریتم هشینگ برای یک سکه خاص آنها را منسوخ می کند.

البته، اسیک ها به سرعت شروع به کار می کنند. آنها همچنین دارای ستاپ داخلی بوده و در مورد حملات احتمالی کمترین آسیب پذیری را دارند. البته، پس از منسوخ شدن هیچ ارزشی نخواهند داشت. گارانتی آنها بسیار کوتاه مدت است، معمولاً چندین ماه. اما کارت های گرافیکی دارای گارانتی ۲ سال یا بیشتر هستند.

جنگ بر علیه استخراج از طریق اسیک:

برخی از آلت کوین ها مثل مونرو گام هایی برای ممنوعیت استفاده از اسیک ها برداشته اند. برای مثال، مونرو که اخیراً یک فورک سخت فوری داشته است. این فورک سخت بدون ایجاد سکه جدید بوده است و فقط بخاطر اضافه کردن ویژگی جدید و آپگرید کد برای دستیابی به عملکرد بهتر ایجاد شده است. این فورک سخت استخراج از طریق اسیک Bitmain را بی فایده کرد. امید داریم بقیه آلت کوین ها نیز چنین کاری کنند.

شرکت Bitmain یک شرکت چینی تولید کننده سخت افزار است که بسیاری این شرکت را تنها تولید کننده اسیک در جهان می دانند. آنها توانسته اند تقریباً ۵۰ درصد از قدرت هش شبکه بیت کوین را حفظ کنند. Bitmain در حال گسترش قدرت می باشد وبه دلیل تولید سخت افزارهای استخراج بسیار کارآمد بسیار سودآور است. این شرایط منجر به متمرکز شدن فرآیند استخراج بیت کوین شده است، که قدرت استخراج بقیه افراد را کنار می زند.

مونرو توانست با تغییر سیستم  Proof of Work ماینرها را از استخراج مونرو دلسرد کند. دلیل اصلی ایجاد چنین تغییری دنباله روی از هدف تمرکززدایی است.

استخراج از طریق کارت گرافیکی:

اگرچه به اندازه اسیک قدرتمند نیستند اما کارت های گرافیکی بسیار انعطاف پذیر هستند. GPU یک چیپ روی کارت گرافیکی است که محاسبات پیاپی انجام می دهد، که اغلب در بیشتر کامپیوترها به منظور پردازش گرافیکی استفاده می شود. درحالیکه کارت های گرافیکی برای استخراج استفاده می شود، در کامپیوترهای مخصوص گیم نیز کاربرد دارند. یک ریگ کارت گرافیکی از چندین کارت گرافیکی تشکیل شده است. هر چه تعداد کارت ها بیشتر باشد قدرت هش بالاتر است.

یکی از مهم ترین مزیت های استخراج از طریق کارت گرافیکی این است که آنها انعطاف بالایی در مورد سکه هایی که استخراج می کنند دارند، بعلاوه، می توان با استفاده از آنها چندین رمزارز را استخراج کرد.

برخلاف ASICها، خرید آنها ساده تر و در دسترس تر است. همچنین می توان آنها را پس از استفاده فروخت. کارت های گرافیکی دارای ضمانت نامه هستند و می توانند اهداف چندگانه داشته باشند. این کارت ها را می توان به منظور انجام بازی های کامپیوتری، ادیت ویدئو و دیگر فرایندهایی که انجام آنها به پردازش بالایی نیاز دارد مورد استفاده قرار داد. کارت های گرافیکی از برق کمتری استفاده می کنند و به سیستم خنک کننده اضافی نیاز ندارند.

البته کانفیگ کارت های گرافیکی پیچیده است. یک کارت گرافیکی نمی تواند به خودی خود کار کند، بنابراین، باید قبل از استفاده تنظیمات خاصی انجام دهید. اجزایی مثل سیم، پردازنده، مادربرد، رم و SSD باید جداگانه خریداری شوند که خرید آنها هزینه بر است.

نتیجه گیری:

تصمیم گیرنده نهائی شما هستید. تفاوت استخراج با اسیک و استخراج با کارت گرافیک را در این راهنما شرح دادیم. می توانید با توجه به نیاز خود و سکه ای که قصد استخراج آن را دارید، موقعیت، هزینه برق، محل نگهداری ابزار و توانایی های خود یکی را انتخاب کنید.

اگر منابع کافی در اختیار دارید و هزینه برق در منطقه شما پائین است و قصد استخراج یک سکه را دارید اسیک بهترین گزینه است. اگرچه، اگر تمایل به استخراج سکه های مختلفی را دارید استخراج از طریق کارت گرافیکی برای شما بهتر است.

در نهایت، باید بدانید که هدف ما از استفاده از تکنولوژی بلاک چین تمرکززدایی است. هر شخصی که قصد مشارکت دارد باید با ورود به این تکنولوژی و فعالیت به عنوان ماینر به گسترش آن کمک کند. این همان هدف Satoshi Nakamoto می باشد. به عنوان یک ماینر، نه تنها صاحب سکه می شوید بلکه می توانید بخشی از سیستم باشید و علاوه بر یادگیری مداوم از آن لذت هم ببرید.

https://coiniran.com/?p=38426
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x