ایستگاه خبر

مقدمه ای بر ظهور رمز ارز های اتریوم (Ethereum) و کاردانو (Cardano)

چارلز هاسکینسون به عنوان یکی از بنیان گذاران اتریوم و کاردانو ، زمانی به دنیای رمز ارز ها وارد شد که بیت کوین تنها یک دلار قیمت داشت.

به گزارش کوین ایران به نقل از CCN، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) به عنوان یکی از بنیان گذاران اتریوم و کاردانو ، زمانی به دنیای رمز ارز ها وارد شد که بیت کوین تنها یک دلار قیمت داشت. از آن زمان، زیرساخت پشتیبان بازار و سیستم های بلاک چین در یک روند نمایی به شدت تغییر کرده است.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع علاقه مندان و توسعه دهندگان اتریوم ( Ethereum )

شروع کار هم- بنیان گذار اتریوم در دنیای بلاک چین

در یک نظرسنجی که توسط Mpho Dagada انجام شده است Hoskinson به عنوان مدیر ارشد اجرایی IOHK (یک شرکت فناوری که رهبری توسعه رمز ارز های کاردانو (ADA) و اتریوم کلاسیک (ETC) را بر عهده داشته است) اظهار کرد که برای اولین بار در سال 2011 و با استخراج بیت کوین به دنیای رمز ارز ها وارد شده است زمانی که ارزش این رمز ارز مسلط بازار برابر یک دلار بود. در سال 2013، که قیمت بیت کوین با افزایشی دویست و پنجاه برابری به 250 دلار رسید Hoskinson با شوق هدایت پروژه های بزرگ، تصمیم گرفت که مشارکت بیشتری در بخش رمز ارز ها داشته باشد.

قیمت بیت کوین در سال 2011
Bitcoin price in 2011, chart provided by 99Bitcoins/ Source

ملاقات با Vitalik Buterin بعد از جدایی از Dan Larimer، مدیر ارشد فناوری EOS

Hoskinson در ابتدا با یک کارآفرین چینی شروع به همکاری کرد تا با بودجه ای 500 هزار دلاری یک Stablecoin (کوین متصل به دارایی های پایدار مانند طلا و دیگر ارز های رایج) ایجاد نمایند. در آن زمان، تتر (USDT) هنوز ایجاد نشده بود و هیچ کوین پایداری (Stablecoin) در بازار وجود نداشت تا سرمایه گذاران از آن برای مبادله ارزش رمز ارز ها با دلار آمریکا استفاده کنند.

گام های اولیه برای خلق اتریوم

بعد از رد شدن این پیشنهاد، Hoskinson با خالق BitShares یعنی Dan Larimer ملاقات کرد تا کار بر روی اولین پلتفرم صرافی غیر متمرکز برای رمز ارز ها را آغاز نمایند. با این وجود، در نهایت Hoskinson این شرکت را به دلیل اختلاف نظر با Larimer ترک کرد و برای ایجاد اتریوم با Anthony Di Iorio و Vitalik Buterin همراه شد.

Hoskinson در این باره اظهار داشت:

[Anthony به من گفت] فردی به اسم Vitalik را می شناسم که 19 سال بیشتر ندارد و white paper فوق العاده ای نوشته است. من واقعاً نمی توان از آن سر در بیارم. می توانی آن را بخوانی؟ نظرت رو در مورد آن به من بگو. من مقاله را خواندم، خیلی خام و مقدماتی نوشته شده بود ولی مطالب ارزشمندی داشت که من را متقاعد کرد تا Vitalik Buterin را ملاقات کنم.

Charles Hoskinson
Charles Hoskinson/ Source

آغاز رسمی داستان اتریوم

در سال 2014، Hoskinson و دیگر سرمایه گذاران اتریوم شامل Buterin،  Di Iorio، Joseph Lubin و Gavin Wood در کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی [ژانویه سال 2014] همدیگر را ملاقات کردند تا اتریوم را به صورت رسمی توسعه داده و راه اندازی نمایند.

Hoskinson اضافه کرد: آنتونی در کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی که در ژانویه سال 2014 برگزار شد یک خانه ساحلی اجاره کرد. در آنجا همه یکدیگر را ملاقات کردند؛ Joseph Lubin و Gavin Wood نیز به ما اضافه شدند. افراد زیادی به ما اضافه شدند که در حال حاضر نفرات بسیار بزرگی در دنیای بلاک چین می باشند. اتریوم در ژانویه 2014 و در آن خانه متولد شد.

چهار سال رشد نمایی برای اتریوم با dApps و ICO

از سال 2014، بخش رمز ارز ها شاهد رشدی بزرگ و بهبود نمایی در زیر ساخت بازار، سیستم های بلاک چین و مقیاس پذیری بوده است. با راه اندازی اتریوم در سال 2014 گام های اولیه به سوی برنامه کاربردی غیر متمرکز (dApps) و اولین سیستم محاسباتی غیر متمرکز در جهان برداشته شد.

اتریوم بازار مربوط به عرضه اولیه سکه (ICO) را نیز فعال کرد. ICO به پروژه های حوزه بلاک چین امکان داد تا میلیون ها دلار را برای توسعه پروتکل های بلاک چین گردآوری نمایند. جالب است بدانید که EOS بزرگ ترین ICO در طول تاریخ است که توانست بیش از 4 میلیارد دلار از این طریق جمع آوری نماید. EOS تحت مدیریت Dan Larimer اداره می شود.

راه اندازی کاردانو به عنوان دومین گام موفق

Hoskinson بعد از توسعه اتریوم، در سال 2015 نسبت به راه اندازی Cardano اقدام کرد که نخستین پروتکل بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام (PoS) می باشد. کاردانو به صورت تخصصی و با دو لایه جداگانه برای مدیریت برنامه های کاربردی توزیع شده و پرداخت ها توسعه داده شده است تا مقیاس پذیری را حداکثر نماید.

Cardano
Cardano/ Source

رشد روز افزون بیت کوین و دیگر رمز ارز ها

همراه با توسعه عظیم رمز ارز ها و شبکه های بلاک چین، قیمت بیت کوین نیز به بیشترین مقدار دوران خود، یعنی 19500 دلار رسید. با وجود اینکه در نه ماهه گذشته قیمت بیت کوین به 6500 دلار کاهش یافته است این رمز ارز از سال 2011 بیش از 6500 برابر رشد داشته است.

با افزایش علاقه شرکت ها و موسسات سرمایه گذاری، بزرگ ترین مؤسسات مالی مقررات گذاری شده مانند Citigroup، Morgan Stanley و Goldman Sachs نیز در عرصه رمز ارز ها وارد شده اند.

بیشتر بخوانید: Grin  و فورک پیاپی برای فرار از ماینینگ (mining) با ASIC ماینر ها

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & image

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا