ایستگاه خبرآخرین اخبار ارزهای دیجیتال

تحقیقات جدید به امکان محاسبات خارج از زنجیره بیت کوین اشاره می‌کنند

یک مقاله تحقیقاتی جدید با عنوان “BitVM: Compute Anything on Bitcoin” روش جدیدی را برای اجرای محاسبات پیچیده و قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین پیشنهاد کرده است.

این مقاله – منتشر شده در ۹ اکتبر – به کاربران پیشنهاد می‌کند محاسبات بیت کوین (BTC) را بدون اجرای آن‌ها در زنجیره تأیید کنند. این کار با استفاده از یک مدل اثبات‌کننده-تأییدکننده انجام می‌شود: اثبات‌کننده نتیجه یک محاسبه را مطرح می‌کند و تأییدکننده می‌تواند بررسی کند که آیا ادعاس او معتبر است یا خیر.

پروور ابتدا برنامه را در یک مدار باینری بزرگ از گیت‌های منطقی ایجاد می‌کند تا به این هدف برسد. آن‌ها با استفاده از ملزومات کریپتو در یک آدرس Taproot پایبندی خود به این مدار را اعلام می‌کنند. سپس تأیید کننده می تواند از اثبات‌کننده پرس‌وجو کند تا بخش‌های خاصی از مدار را نشان دهد و بررسی کند که آیا آن‌ها بر هم منطبق هستند یا خیر.

این مقاله نشان می دهد با استفاده از تراکنش‌های «چالش-پاسخ» هوشمندانه که هر دو طرف آن را امضا کرده‌اند، تأییدکننده می‌تواند هر گونه ادعای نادرست توسط اثبات‌کننده را از طریق یک سری جستجوهای باینری شناسایی کند. و اجازه می‌دهد محاسبات دلخواه به طور خلاصه در زنجیره تأیید شوند.

مزیت اصلی این مدل که «BitVM» نام دارد این است که نیازی به تغییر در قوانین اجماع بیت کوین ندارد. تمام کارهای با حجم بالا خارج از زنجیره انجام می‌شود، در حالی که بار روی زنجیره کم است. این مقاله قابلیت‌های BitVM را از طریق گیت‌های منطقی ساده نشان می‌دهد، اما اشاره می‌کند که می‌توان آن را برای هر تابع قابل محاسبه استفاده کرد.

کاربردهای بالقوه شامل تأیید مدارک محاسباتی برای قراردادهای بیت کوین، پل زدن دارایی‌ها در زنجیره‌ها، میزبانی بازارهای پیش‌بینی مستقیم بر روی بیت کوین و موارد دیگر است. با این حال، BitVM محدود به یک تنظیم دو طرفه بین یک اثبات‌کننده و یک تأییدکننده است.

در حالی که برای گسترش BitVM برای استفاده در دنیای واقعی به تحقیقات بیشتری نیاز است، این مقاله یک رویکرد امیدوارکننده برای گسترش قابلیت‌های قرارداد هوشمند بیت‌کوین ارائه می‌کند و در عین حال مدل امنیتی خود را با تمرکز بر پیچیدگی پایین برای کاهش میزان حملات به آن حفظ می‌کند.

 

پیشنهاد مطالعه: کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟ نحوه محاسبه کارمزد تراکنش‌ها در بلاک چین

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=65694
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x