راهنمای شناخت بازاررمزارزها و توکن‌هامقالات عمومی

تفاوت ها و شباهت های توکن بهادار و اوراق بهادار توکنیزه شده

اغلب از توکن های بهادار به جای اوراق بهادار توکنیزه شده استفاده می شود، با اینکه یکسان نیستند و استفاده آنها به جای هم باعث گیجی می شود.

لازم است نسبت به معنای واژه ها جدی باشیم. حوزه رمز ارز ها شهرت زیادی در رابطه با اصطلاحات گیج کننده به دست آورده و استفاده از عبارات خاص برای اهداف تبلیغاتی نیز کمکی به رفع این موضوع نکرده است (چه تعداد از «بلاک چین ها»، زنجیره ی بلوک دارند؟). حتی اصطلاح «کریپتو» نیز که از کریپتوگرافی یا رمزنگاری آمده، مفهوم اسرار را به ذهن می آورد و برای عموم بسیار گیج کننده است.

تفاوت ها و شباهت های «توکن بهادار» و «اوراق بهادار توکنیزه شده»
Security Tokens vs. Tokenized Securities/ Source

احتمالا عبارت «توکن های بهادار» را شنیده اید. پلتفرم ها در حال آماده سازی هستند، کسب و کار های رمز ارزی به کار خود مشغولند و توجه قانون گذاران جلب شده است. اغلب از «توکن های بهادار» به جای «اوراق بهادار توکنیزه شده» استفاده می شود، با اینکه یکسان نیستند. استفاده آنها به جای هم باعث گیجی و گمراهی می شود. آنها از ساختار های مختلف، سرمایه گذاران مختلف و پتانسیل های قانون گذاری مختلف برخوردارند و نمی توانند جای یکدیگر را بگیرند.

بیشتر بخوانید: کسب و کارها چگونه می توانند از پتانسیل های بلاک چین استفاده کنند؟

دقیقا چه تفاوتی بین توکن های بهادار و اوراق بهادار توکنیزه شده وجود دارد؟

توکن بهادار، ارائه کننده ی فناوری جدیدی است که برخی از ویژگی های اوراق بهادار سنتی را نیز دارد. اما، اوراق بهادار توکنیزه شده، یک دارایی سنتی است که با فناوری جدید ترکیب شده است. برخی توکن ها، بهادار محسوب می شوند و برخی خیر. توکنی که سود سهام به آن تعلق می گیرد یک ورقه بهادار است. توکنی که دسترسی به اطلاعات را آزاد می گذارد چه؟ مشخص نیست.

همچنین، اوراق بهادار توکنیزه شده به وضوح اوراق بهادارند. عملکرد آنها مشابه دارایی های خارج از بلاک چین است و فقط با فناوری متفاوتی کار می کنند. قانون گذاران سراسر جهان به دنبال قانون گذاری موارد استفاده از این فناوری هستند نه خود فناوری. طبقه بندی و فهم یک ورقه بهادار سنتی که متفاوت مبادله می شود آسانتر از نوع جدیدی از داراییست که ما را به بازتعریف مفاهیم قدیمی وا می دارد.

اوراق بهادار توکنیزه شده پوشش جدیدی برای یک دارایی آشناست که بازار را گسترش و نقدینگی را افزایش می دهد. بنابراین محصول جدیدی برای قانون گذاری وجود ندارد بلکه کانال توزیع شده ی بسیار ساده تری ایجاد شده است. ولی توکن های بهادار محصولات جدیدی هستند که برای قانون گذاران و سرمایه گذاران چالش برانگیزند.

بیشتر بخوانید: افزایش سرمایه انواع کسب و کار ها با اوراق بهادار دیجیتال (DSO)

چالش برانگیز بودن توکن های بهادار، کوچک شمردن اوراق بهادار توکنیزه شده نیست. برعکس، احتمالا به خاطر سادگی آنها در آینده ی نه چندان دور تعداد زیادی از این نوع دارایی را در بازار خواهیم دید. به احتمال زیاد به خاطر پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا حداقل در ابتدای کار، مبادله ی آنها به سرمایه گذاران و قانون گذاران کمک می کند تا با بازار های مبتنی بر بلاک چین آشنا شوند و به همه ی ما در جهت درک مفهوم توکن های بهادار کمک می کند.

تفاوت ها و شباهت های «توکن بهادار» و «اوراق بهادار توکنیزه شده»
Security Tokens vs. Tokenized Securities/ Source

شناخت ناشناخته ها

مقایسه ی توسعه اینترنت و اوراق بهادار توکنیزه شده تلاشی برای چاپ مجدد مطالب تکراری توسط مجلات آنلاین است. توکن های بهادار بیشتر شبیه اپلیکیشن های خلاقانه ای مانند اسنپ چت، توییتر و تیندر است. هر دو مفهوم مفید هستند اما تنها یکی از آنها نگرش و زندگی ما را تغییر می دهد. هر دو نوع دارایی، مفهوم بازار سرمایه را تغییر خواهند داد و ناکارایی ها و دسترسی ها را بهبود می بخشند، اما تنها توکن های بهادار هستند که درک ما از بازار سرمایه را دچار دگرگونی می کنند.

بیشتر بخوانید: تبدیل دارایی ها به توکن و تاثیر آن بر اقتصاد و بازارهای جهانی

برای ارائه ی مفهوم توکن های بهادار به حمایت و فضا نیاز داریم و باید به وضوح منظورمان از هر عبارت را بیان کرده و از بردن همه چیز زیر چتر امنیت خودداری کنیم. اوراق بهادار توکنیزه شده تقریبا آماده هستند و احتمالا در ماه های آینده شاهد پیشرفت چشمگیرشان خواهیم بود. از سوی دیگر، توکن های بهادار هنوز در جایگاه یک نوآوری قرار دارند. آنها نیاز های متفاوتی نسبت به هم قطاران شناخته شده‌ترشان دارند و هرچه زودتر جداسازی مفاهیم را آغاز کنیم، زودتر می توانیم پتانسیل های این نوع دارایی را دریابیم.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source
https://coiniran.com/?p=27646
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x