NFT

بازاریابی NFT: راهنمای گام به گام فروش NFT در بازارهای مختلف

پیدایش توکن‌های غیرقابل‌تعویض یا NFTها سبب ظهور نوع جدیدی از بازاریابی موسوم به بازاریابی NFT شده است. درحالی‌که برخی از جنبه‌های این مدل از بازاریابی کاملا نوین است، بخشی از آن نیز در راستای مدل‌های پیشین بوده و فاقد تفاوت‌های بنیادی است.

یک ناظر بیرونی ممکن است بازار NFTها را این‌گونه تعبیر کند: «NFTها چیزی غیر از یک حباب با قیمت‌های ابرتورمی نیستند و اکثر آن‌ها فاقد هرگونه ارزش ذاتی، معنوی یا هنری بوده و کاربردی ندارند.» اما این موضوع درباره‌ی بسیاری از محصولات موجود در بازارهای جریان اصلی صدق می‌کند که شامل آثار هنری هم می‌شود.

درمقایسه با NFTها، ارزش‌گذاری محصولات در بازارهای آزاد براساس تناسب عرضه و تقاضا تعیین شده که سبب حفظ پویایی و کارایی اقتصاد می‌شود. این نوع بازار مدرن و نوپا شروع به اتخاذ استراتژی‌های دقیق، هویت برند و راهکارهای ارتباطی کرده و از این طریق جامعه‌ی کاربری خود را گسترش داده و به ‌ارزش خود افزوده است.

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین بازار NFT ها در سال ۲۰۲۱

NFT به‌ بیان مختصر

NFT نوعی توکن رمزارز با ارزش منحصربه‌فرد است که امکان معاوضه‌ی آن با هیچ NFT دیگری حتی هم‌گروهی‌هایش وجود ندارد.

NFTها اصالتا دارایی‌های خاص هستند که بر مجموعه‌ی متنوعی از آثار هنری، عناوین مالکیت و کلکسیون‌ها دلالت دارند. اما ارزش حقیقی این توکن‌ها از توانایی آن‌ها در ذخیره‌ی داده بر این دارایی‌ها سرچشمه می‌گیرد؛ درنتیجه یک NFTی عکس، تنها یک عکس محض نبوده و می‌تواند داده‌های دیگری را دربرگیرد. NFTها به‌راحتی می‌توانند از مشکلاتی (راه‌اندازی مجدد، ترک پروژه) که در اغلب بازی‌های آنلاین گریبان‌گیر گیمرها می‌شود جلوگیری کند. این مشکلات به ازدست‌رفتن آیتم‌هایی منجر خواهد شد که به‌سختی به‌دست آمده و یا توسط بازیکنان خریداری شده‌‌اند.

پیشنهاد مطالعه: بررسی مالکیت در فروش آثار هنری دیجیتال NFT

ظهور متاورس‌های مختلف ازقبیل دسنترالند (Decentraland) ثابت کرد که NFTها دیگر تنها به بازی‌ها محدود نبوده و ازطریق فرآیند توکنیزه شدن می‌توان مستغلات را نیز در این فضای مجازی میزبانی کرد. به‌زودی برخی از افراد فعال در حوزه‌ی املاک شروع به استفاده از دیسنترالند برای بازاریابی دارایی‌های خود به‌شکل NFT خواهند کرد و به‌لطف تکامل مثال‌زدنی قراردادهای هوشمند امکان استخراج داده‌های لازم به‌شکل رسمی از دارایی‌های مورد معامله وجود خواهد داشت.

در روزهای اولیه‌ی پیدایش NFTها تنها از استاندارد ERC721 اتریوم برای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شد، اما به‌تدریج شبکه‌ها و مدل‌های تراکنش بیشتری از این محصولات دیجیتالی پشتیبانی کردند. همان‌طور که می‌دانید اتریوم دیگر تنها بلاک‌چین مورداستفاده‌ی این توکن‌ها نیست و گزینه‌های دیگری مانند پالیگان، سولانا و Crypto.com نیز به این جمع ملحق شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش خرید زمین در دسنترالند (گام‌ به‌ گام + عکس)

پنج بازار برتر برای بازاریابی NFT

بازارهای گوناگون NFT کمک بزرگی به ایجاد و مینت این توکن‌ها کرده و فرآیند توزیع این مجموعه‌های دیجیتال را تسهیل نموده‌اند. در این بازارها کاربران قادرند تا تمام مراحل ایجاد و انتشار NFTهای خود را به‌طور کامل دستی انجام دهند؛ به‌علاوه آن دسته از کاربران کم‌صبر و یا افرادی که دانش تخصصی از کدنویسی ندارند نیز می‌توانند به‌کمک اتوماسیون‌های موجود به‌راحتی NFT خود را آپلود کرده و کارمزد تراکنش را از اولین فروش آن به پلتفرم مربوطه بپردازند.

این نکته را به‌یاد داشته باشید که ممکن است پلتفرم‌های معروف حجم بالای ترافیک را به‌خود اختصاص داده‌ باشند و در جستجوها به شما پیشنهاد شوند، اما ضمانتی وجود ندارد که سرویس‌های ارائه شده از سوی آن‌ها با نیاز شما هم‌خوانی داشته باشد. بنابراین پیش از آنکه اقدام به استفاده‌ی هریک از این بازارها کنید نسبت به مطابقت آن‌ها با پروژه‌ی خود تحقیق و مطالعه به‌عمل آورید.

پنج بازار برتر برای بازاریابی NFT

OpenSea

OpenSea با دراختیار داشتن بالغ بر ۲۰میلیون دارایی دیجیتال، پلتفرم پیشگام خریدوفروش NFTها محسوب می‌شود. طیف محصولات OpenSea تنها به آثار هنری محدود نشده و آیتم‌های کاربردی، واقعیت مجازی، NFTهای موسیقی و حتی نام دامنه‌های اینترنتی را نیز دربر می‌گیرد.

OpenSea هرآنچه در فضای NFT وجود داشته باشد را شامل می‌شود؛ از قطعه زمین‌های دیسنترالند تا مجموعه‌های Bored Apes، این بازار درحال‌حاضر سه بلاک‌چین اتریوم پالیگان و کلایتن (Klaytn) را باهم ادغام کرده است. اما امکان مینت NFT به ‌روش ساده که پیش‌تر به آن اشاره شد تنها بر بستر اتریوم و پالیگان میسر است.

جهت استفاده از این بازار تنها کافی‌ست کیف‌پول دلخواه خود را با آن همگام‌سازی کرده و منتظر بمانید تا اطلاعات حساب‌ شما به‌روزرسانی شود. این فرآیند بسیار ساده است و درحال‌حاضر از ۱۳ نوع کیف‌پول ازقبیل متامسک، Coinbase، Wallet Connet و Formatic پشتیبانی می‌کند.

پنج بازار برتر برای بازاریابی NFT

Crypto.com

پیش از آنکه Crypto.com در زمینه‌ی فروش NFT شروع به‌ فعالیت کند، کاربران فضای کریپتو آن را به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های پرداختی، مبادلاتی و ارائه‌دهنده‌ی خدمات مالی بر بستر موبایل و اینترنت می‌شناختند که از بلاک‌چین منبع باز، غیرمتمرکز و بومی خود استفاده می‌کند.

این پلتفرم با رشد بسیار مطلوبی روبه‌رو بود و حتی در زمینه‌ی فروش NFT نیز از حاضرین مهم بازار محسوب می‌شود. کیف‌پول غیرمتمرکز Crypto.com نه‌تنها از NFTهای مبتنی بر زنجیره‌ی Crypto.org پشتیبانی می‌کند، بلکه توکن‌های ERC721 و ERC1155 بلاک‌چین اتریوم را نیز می‌توان در آن ذخیره کرد.

امکانات Crypto.com با محدودیت‌هایی نیز همراه است؛ کاربران برای استفاده از بازار NFTی این پلتفرم لازم است تا در سایت ثبت‌نام کرده و پس از احراز هویت درخواست خود را ارائه دهند.

اگر درخواست شما مورد تایید تیم نظارتی Crypto.com واقع شود ازطریق یک ایمیل به ‌شما اطلاع‌رسانی خواهد شد. بااین‌وجود ضمانتی برای پاسخ‌دهی به تمام درخواست‌ها وجود نداشته و Crypto.com تنها افراد واجد‌ شرایط را قبول خواهد کرد.

پنج بازار برتر برای بازاریابی NFT

بازار Axie

بازار Axie اصلی‌ترین پلتفرمی است که بازیکنان و سرمایه‌داران به خریدوفروش NFTهای مرتبط با بازی بلاک‌چینی Axie Infinity می‌پردازند. اگرچه بازی Axie Infinity ازطریق حساب‌کاربری کنترل می‌شود اما دسترسی به‌ بازار آن از سایر اپلیکیشین‌ها از قبیل کیف‌پول متامسک و صرافی بایننس نیز امکان‌پذیر است.

باآنکه وجود NFTها در این بازی فروش هیولاهای دست‌آموز و آیتم‌ها را تسهیل می‌کند، اما بازیکنان نمی‌توانند در این بازار مجموعه NFTهای شخصی خود را به‌فروش برسانند. محوریت اصلی این بازار بر بازی‌ بومی خود استوار است، بنابراین شخصی‌سازی فهرست فروش تنها در پارامترهای بازی ممکن خواهد بود.

پنج بازار برتر برای بازاریابی NFT

KnownOrigin

KnownOrigin از بازارهای نوظهور و بسیار موفق خریدوفروش NFTهای اتریوم است. استفاده از این پلتفرم بسیار ساده است؛ تنها کافی‌ست افزونه‌ی مرورگر یکی از کیف‌پول‌های پشتیبانی‌شده توسط آن را نصب کرده و فرآیند همگام‌سازی را آغاز کنید. متامسک گزینه‌ی پیشنهادی فعلی بازار KnownOrigin است. توجه داشته باشید ازآنجایی‌که KnownOrigin یک بازار NFT هنری است، پس از همگام‌سازی کیف‌پول خود به‌سرعت قادر به خرید توکن‌های موردعلاقه‌ی خود خواهید بود.

برخلاف خرید آسان، فروش توکن‌های NFT کمی پیچیده است. برای آپلود و فروش آثار خود نخست لازم است تا یک «حساب‌کاربری هنرمند» بسازید. بدین منظور پس از ایجاد و تکمیل پروفایل، اطلاعات شبکه‌های مجازی خود را در سایت تایید کرده و درخواستی مبنی بر فعال‌سازی «حساب‌کاربری هنرمند» در سایت ارائه‌ می‌دهید.

فعال‌سازی حساب‌کاربری به‌معنای امکان آپلود و فروش توکن‌ها خود در این سایت است. درپایان به‌خاطر داشته باشید که تمام آثار هنری آپلود شده باید متعلق به‌ خودتان بوده و آن را در سایر بازارهای NFT منتشر نکرده باشید.

پنج بازار برتر برای بازاریابی NFT

SuperRare

یکی دیگر از بازارهای فروش NFTهای هنری، اتریوم SuperRare است که به هنرمندان امکانات متنوعی عرضه می‌کند. پس از آنکه در این سایت حساب‌کاربری خود را ایجاد کردید می‌توانید آن را به یکی از کیف‌پول‌های متامسک، Formatic و Wallet Connect ازطریق افزونه‌ی مرورگر آن متصل کنید.

یکی دیگر از پیش‌نیازهای لازم برای شروع استفاده از SuperRare تکمیل پروفایل هنری است. در این بازار نیز همانند KnownOrigin نباید توکن خود را در سایر پلتفرم‌ها فهرست کرده با‌شید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی پرفروش‌ترین بازارهای NFT برای خرید و فروش

منظور از بازاریابی NFT چیست؟

در بخش مقدمه اشاره‌ای به تفاوت‌ و تشابه بازاریابی NFT و انواع سنتی آن داشتیم. اگر کاربران این تفاوت‌ها را درنظر نگیرند ممکن است با چالش‌هایی روبه‌رو شوند. همواره این نکته را مدنظر قرار دهید که مخاطب شما باید برای تصمیم‌گیری جهت خرید یک اثر هنری دیجیتال لمس‌نشدنی، از ارزشمندی پروژه‌ی شما اطمینان حاصل کند.

اما اجازه ندهید که این موضوع موجب دلسردی شما شود، زیرا در جهان امروز و به‌لطف اینترنت و سازوکار رمزارزها، برای فروش توکن‌های NFT خود حتما نباید یک هنرمند تراز اول جهانی باشید.

در ادامه‌ی این مقاله به ‌بررسی طرحی خواهیم پرداخت که می‌تواند شانس موفقیت پروژه‌های NFT شما را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهد.

انتخاب پلتفرم NFT مناسب

باآنکه یک پلتفرم NFT اموری مانند تسهیل مینت کردن، توزیع و تراکنش‌ها را برعهده دارد، نقش اصلی آن واسطه‌گری بین فروشنده و خریدار توکن‌های دیجیتالی است؛ درنتیجه این مساله را از یاد نبرید که نرخ کمیسیونی که طرفین معامله به‌ آن‌ها می‌پردازند بسیار متغیر است.

احتمالا شما نیز تاکنون به این نکته پی برده‌اید که این پلتفرم‌ها به‌رغم کاربرد یکسان تفاوت‌های فاحشی باهم دارند؛ برخی به‌سادگی قابل استفاده بوده و برخی دیگر تاحدی منحصربه‌فرد و محدود هستند. برای نمونه OpenSea را درنظر بگیرید. این بازار درکنار سهولت استفاده از خدمات، از نقطه ضعفی همچون تعداد بی‌شمار آیتم‌های بی‌ارزش رنج می‌برد، تاحدی‌ که بسیاری از باارزش‌ترین NFTهای آن بیشتر مواقع از نظرها مخفی می‌ماند. ازسوی دیگر Crypto.com همکاری تنگاتنگی با سلبریتی‌ها داشته و به انتشار NFTهایشان کمک و درآمد حاصله را مدیریت می‌کند. Crypto.com ازنظر طبقه‌بندی و نظمِ موضوعی در وضعیت بهتری نسبت به OpenSea قرار دارد.

دو پلتفرم KnownOrigin و SuperRare تقریبا بین دو بازار فوق قرار گرفته و ایجاد یک پروفایل برای فعالیت هنری در آن‌ها کارآمدتر و ساده‌تر است. اما باتوجه به عدم پاسخ‌دهی طولانی‌مدت آن‌ها به درخواست‌های جدید، بهتر است تا زمان موعود سایر پلتفرم‌ها را نیز بررسی نمایید و چندین درخواست همزمان ارسال کنید.

برخی از بازارهای دیگر مانند Axie Infinity تنها به فروش آیتم‌های بومی خود تمرکز داشته و فاقد تنوع لازم هستند، لذا استفاده از آن‌ها برای فروش آثار هنری توصیه نمی‌شود.

پس از آنکه پلتفرم موردنظر خود را یافتید می‌توانید درخصوص «پویایی کاربران» آن اطلاعات لازم را کسب کنید. «پویایی کاربران» به‌ بیان ساده نحوه‌ی تعامل افراد و تقاضای محصولات است. برای این منظور کافی‌ست تا آیتم‌های پرفروش و بازخورد کاربران را بررسی کرده تا از ترند موجود مطلع شوید.

ایجاد پروفایل و طراحی برند

فارغ از نوع پلتفرم انتخابی، توصیه می‌شود به تکمیل پروفایل و نوشتن اطلاعات کافی برای مخاطبان خود توجه داشته باشید. این اطلاعات باید بیانگر تعهد و علاقه‌ی شما به ادامه‌ی فعالیت باشد. نکات زیر برای طراحی برند مفید خواهند بود:

 • انتخاب یک اسم کاملا اصیل و منحصربه‌فرد
 • طراحی لوگو و بنر متناسب با هویت محصول ارائه‌ شده
 • استفاده‌ی مناسب از توصیفات مجذوب‌کننده‌ برای هریک از آثار
 • توجه به ارائه‌ی شفاف roadmap یا طرح پیشبردی
 • ارائه‌ی تمام لینک‌های مربوط به شبکه‌های مجازی و سایت‌های شخصی در بخش اطلاعات حساب

با شرح کامل مشخصات و رعایت موارد فوق، خریداران بالقوه‌ی NFTها بهتر می‌توانند هویت شما را تصور کرده و از اهداف شخصی یا گروهی شما مطلع شوند. طراحی برندِ بهتر احتمال اینکه شما را به‌عنوان یک کلاه‌بردار درنظر بگیرند به‌ میزان قابل‌توجی کاهش می‌دهد.

نام هوشمندانه برای مجموعه‌ٔ NFT

نخستین نکته‌ی این بخش استفاده از یک نام واحد برای مجموعه است، نامی که فراگیر بوده و بر کل آیتم‌های شما دلالت کند. به‌رغم تفاوت‌های موجود بین توکن‌های مجموعه، حضور یک عنصر واحد به‌ نظم کلی آثار منجر خواهد شد.

برای نمونه به مجموعه‌های Bored Apes و Mutant Apes از استودیوی Yuga Labs توجه کنید که ساختاری واحد دارند. نکته‌ای که باید از یاد نبرید آن است که خلق داستان و توصیف هریک از آیتم‌های مجموعه NFT در بلندمدت اثر بسیار مطلوبی خواهد داشت.

همچنین می‌توانید برای هریک از NFTهای خود اسمی مناسب انتخاب کرده و مشخصات کاملی برای آن درج کنید. برای جذب مخاطبان بیشتر می‌توانید به خریداران ازطریق سایت رسمی خود پاداش‌هایی اهدا کنید.

افزایش قیمت پایه برای توکن‌های NFT

اگر بازار NFTها را مطالعه کرده باشید می‌دانید که افراد اندکی این توکن‌ها را تنها صِرف علاقه‌ی شخصی خریداری کرده و اکثر هواداران دنیای رمزارز تنها برای کسب سود در این بازارها حضور دارند.

هیچ‌کس پس از انتشار مجموعه‌ NFT خود نمی‌تواند موفقیت یا شکست آن را پیش‌بینی کند، اما به‌کمک تکنیک «افزایش قیمت پایه» می‌توان جذابیت اولیه خرید را بالا برد.

اگر قصد استفاده از این تکنیک را دارید بهتر است مشتریان خود را از آن مطلع کرده و در بخش توضیحات به آن اشاره کنید. افزایش قیمت به‌صورت تدریجی و در ۳ یا ۵ مرحله تاثیر بهتری خواهد داشت.

مشارکت و تعامل مخاطبان برای جذب ترافیک شبکه

بهتر است روزی که قصد انتشار NFTهای خود را دارید و یا حتی یک‌روز قبل از آن تا حدامکان اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهید تا کاربران بیشتری از این رویداد مطلع شوند.

رمز موفقیت یک مجموعه در هریک از بازارهای NFT فعالیت پیوسته‌ی آن است؛ ازین‌رو در ادامه شش راهکار موثر بازاریابی برای جذب حداکثری مخاطب و رشد تعامل مجموعه‌های NFT را مرور خواهیم کرد.

پنج بازار برتر برای بازاریابی NFT

راهکارهای موثر بازاریابی برای جذب حداکثری مخاطب و رشد تعامل مجموعه‌های NFT

 1. استفاده از ایردراپ‌ها (Airdrop) برای افزایش فعالیت

اگر دقت کرده باشید بیشتر بازارهای NFT مجموعه‌های پرطرفدار خود را در صفحه‌ی نخست سایت قرار می‌دهند یا بنری اختصاصی برای آن ساخته و از تمام پلتفرم‌های مجازی نیز برای تبلیغ آن استفاده می‌کنند. سایت‌های مختلف از الگوریتم‌های متنوعی برای شناسایی مجموعه‌های پرطرفدار بهره‌ می‌برند، اما آیتم‌هایی که حجم تراکنش‌ بالایی ثبت کنند عموما به‌عنوان ترند برگزیده می‌شوند. اگر مجموعه‌ی شما نیز از بازخورد تعاملی بالایی برخوردار شود، شمار بیشتری از سرمایه‌گذاران در گشت‌وگذارهای خود با آن روبه‌رو خواهند شد.

رشد حجم تراکنش‌ها از راه‌های گوناگونی امکان‌پذیر است که یکی از آن‌ها استفاده از ایردراپ‌ها است. ایردراپ‌ها می‌توانند اطلاعات مجموعه‌ی شما را بین کاربران گوناگونی پخش کرده و ضریب نفوذ پروژه‌ی شما را افزایش دهند.

شاید به این موضوع فکر کرده باشید که در بازارهایی مانند OpenSea برای شروع ازطریق چندین حساب کیف‌پول متامسک، NFT خود را خودتان خریداری کرده و حجم تراکنش‌ها را به‌شکلی غیرواقعی و با پرداخت کارمزد شبکه بالا ببرید. این ترفند ممکن است وسوسه‌کننده باشد، اما از یاد نبرید که تاریخچه‌ی تراکنش‌های NFT همواره به‌طور عمومی قابل مشاهده بوده و این‌کار خریداران واقعی را به اعتبار پروژه‌ مشکوک کرده و حتی ممکن است آن را با برچسب کلاه‌برداری گزارش دهند.

پنج بازار برتر برای بازاریابی NFT

 1. اینفلوئنسرها، میان‌بری برای بازاریابی هستند

اگر برای نخستین‌بار است که قصد حضور در بازار‌های NFT را دارید و در گذشته نیز فعالیت خاصی در زمینه‌‌های مشابه نداشته‌اید، یکی از روش‌های سریع شناخته شدن، استفاده از پایگاه کاربران یک اینفلوئنسر است. پس از آنکه حساب‌‌کاربری، هویت برند و اطلاعات پروژه‌ی خود را تکمیل و حتی یکی از NFTهای خود را برای فروش آماده کردید، می‌توانید از این راهکار برای جذب مخاطبان استفاده کنید.

همان‌طور که می‌دانید استفاده از افراد مشهور برای تبلیغ و حمایت از پروژه‌ی شما بهترین گزینه است، اما باید هزینه‌ی بسیار بالای آن را نیز درنظر داشته باشید. درنتیجه یکی از بهترین راه‌ها تماس با اینفلوئنسرهایی است که تمایل به بررسی پروژه‌ی شما به‌صورت زنده در چندین شبکه‌ی اجتماعی دارند.

 1. آگاهی از تکنیک‌های افزایش جامعه‌ی کاربری در فضای مجازی

تداوم پروژه‌ی شما به داشتن یک جامعه‌ی کاربری در فضای مجازی وابسته است و استفاده از هشتگ‌های مرتبط و پربازدید به‌ موفقیت این امر کمک خواهد کرد.

فارغ از پلتفرمی که کارهای خود را در آن منتشر می‌کنید (فیسبوک، اینستاگرام، تیک‌تاک و یا توئیتر) هشتگ‌های زیر می‌توانند محتوای شما را به هواداران بیشتری در حوزه‌ی NFTها برسانند: #nft، #nfts، #nftart، #nftartist، #nftcollector، #nftcollectors، #nftcommunity و #nftproject.

درکنار هشتگ‌های عمومی فوق، از طیف هشتگ‌های تخصصی‌تر (باتوجه به نوع بلاک‌چین و بستر مینت و توزیع توکن‌های‌تان) نیز می‌توانید کمک بگیرید. برخی از این هشتگ‌ها عبارت‌اند از: #polygonnft، #ethnft، #bnbnft، #solnft و #solananft.

محتوای تولید‌شده‌ی شما نیز می‌تواند شامل موضوعاتی ازقبیل توصیف پروژه و آیتم‌ها، تصاویر مربوط به آن و اطلاع‌رسانی لازم پس از فروش هر NFT باشد.

 1. کمپین‌های تبلیغاتی برای افزایش ضریب نفوذ مناسب‌اند

ابتدا باید بدانید که تبلیغ پروژه‌ها و توکن‌های NFT کار ساده‌ای نیست، زیرا پلتفرم‌های برتر تبلیغاتی اقدام به بلاک کردن این‌ قبیل آگهی‌ها خواهند کرد.

اما امید خود را ازدست ندهید؛ زیرا شبکه‌هایی مانند Coinzilla انحصارا در حوزه‌ی تبلیغات محصولات رمزارز فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها به‌شما کمک می‌کنند تا بنرهای تبلیغاتی پروژه‌ی خود را در سایت‌های معتبر رمزارز در سراسر دنیا منتشر کرده و با پرداخت هزینه‌ای معقول کاربران زیادی را با NFTهای خود آشنا کنید.

 1. انتشار مقاله‌های خود به‌صورت نویسنده‌ی مهمان در سایر سایت‌ها

تبلیغات تنها راه اطلاع‌رسانی جامعه‌ی کاربری درخصوص NFTها نیست. یکی دیگر از این راهکارها استفاده از سایت‌های معتبر مطبوعاتی برای انتشار مقالات و توضیحات مربوط به ‌پروژه‌ است.

با انتخاب سایت موردنظر و ثبت‌سفارش ازطریق سایت‌ها واسطه (و یا ارتباط مستقیم با ادمین سایت) حتی ممکن است دیگر نیازی به ‌نگارش مقالات نیز نداشته باشید، زیرا تیم تحریریه‌ی این پلتفرم‌ها خدمات متنوع کپی‌رایتینگ نیز ارائه می‌دهند.

 1. تاثیر سئوی مناسب در بازخورد محتوای NFT

نکته‌ی پایانی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بهره‌مندی از نتایج جستجوی گوگل است. مشاهده‌ی کلیدواژه‌ی رایجی مانند NFT در رتبه‌های نخست نتایج جستجو، کاری دشوار و پرهزینه است که به‌ کاربران انجام آن توصیه نمی‌شود.

برای بهبود وضعیت رتبه‌ی سایت و مجموعه‌ی خود در موتورهای جستجو می‌توان از ارتباط بین عنوان سایت، هویت برند و مجموعه‌ی خود با محتوایی که به‌ کاربران ارائه‌ می‌دهید، اطمینان حاصل کرد.

پلتفرم‌های گوناگونی وجود دارند که پس از تکمیل فرم‌های مخصوص و ارائه‌ی اطلاعات لازم هشتگ‌های اختصاصی مناسبی را دراختیار کاربران قرار می‌دهند.

اگر قصد راه‌اندازی وب‌سایت دارید نیز توجه به‌ نکات ابتدایی همچون لینک‌ها، عناوین، تگ‌های h1 و h2 و چیدمان مناسب کلیدواژه در متن، اهمیت بالایی داشته و سئوی مناسبی برای NFT شما به‌ارمغان می‌آورند.

پیشنهاد مطالعه: فناوری NFT در پی تاج‌وتخت! آیا بازار NFT دوام خواهد آورد؟

جمع‌بندی

NFT نوعی توکن رمزارز با ارزش منحصربه‌فرد است که امکان معاوضه‌ی آن با هیچ NFT دیگری حتی هم‌گروهی‌هایش وجود ندارد. بازارهای متعددی برای خریدوفروش NFTها وجود دارند، اما برخی از معروف‌ترین و پربازدیدترین آن‌ها عبارت‌اند از: OpenSea، Crypto.com، Axie Infinity، KnownOrigin و SuperRare.

در بازاریابی NFT و برای موفقیت پروژه‌ی NFT خود لازم است که چند نکته را مدنظر داشته باشید. نخست پلتفرم مناسب با نیاز خود را انتخاب کنید، سپس یک پروفایل در آن ایجاد کرده و اطلاعات برند خود را ثبت کنید. در مرحله‌ی بعد ساختاری هوشمندانه برای مجموعه‌ی خود درنظر گرفته، قیمت پایه‌ را افزایش داده و اقدام به‌ جذب مخاطب کنید. جذب مخاطب از الگوهای معینی پیروی می‌کند که به ‌ذکر آ‌ن‌ها پرداختیم و نکات لازم را بیان کردیم.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع

https://coiniran.com/?p=49786
دکمه بازگشت به بالا