رمزارزها و توکن‌هاگیم‌هامقالات عمومی

نقش رمز ارز MANA در دیسنترالند (Decentraland)

کاربرد رمزارز MANA انجام تراکنش های خرد، خرید و فروش املاک و دارایی های دیجیتالی و مبادلات پر سرعت و کم هزینه، بین کاربران شبکه است.

در تاریخ ۱۷ آگوست تعداد ۱۵۴ میلیون رمزارز MANA، از طریق برگزاری ICO در اختیار کاربران قرار گرفت. ثبت مالکیت هر قطعه از این دارایی دیجیتالی (Land) در دیسنترالند، نیازمند ۱۰۰۰ واحد از رمزارز  MANA بود. با توجه به اینکه ارزش هر قطعه زمین مجازی معادل ۱۰۰۰ واحد تعیین شده بود، امکان خرید یک قطعه زمین مجازی (Land) و ثبت مالکیت به صورت دیجیتالی، تنها با پرداخت ۲۴ دلار به وجود آمد.

پیشنهاد مطالعه: دیسنترالند (Decentraland) چیست؟ آشنایی با ارز مانا (MANA)

 رمزارز MANA

به گزارش کوین ایران، قیمت پایه تعیین شده برای ارز  MANA برابر با ۰.۰۲۴ دلار به ازای هر توکن بود و حراج آن در تاریخ ۱۹ آگوست به پایان رسید. این رمزارز برای انجام تراکنش‌های خُرد (micropayments) و پر سرعت در بلاکچین Decentraland، مورد استفاده قرار گرفت. (برای روشن تر شدن مفهوم Land، در این مقاله از لغات جایگزین و مترادفی مثل زمین، ملک، بخش، قطعه و حوزه مالکیت دیجیتالی یا مجازی، استفاده شده است.)

 بلاکچین Decentraland

نقش ارز رمزنگاری شده MANA در سرزمین اطلاعات دیجیتالی نامتمرکز

بلاکچین Decentraland، نسخه مجازی و شبیه‌سازی‌شده از الگوهای بصری در دنیای واقعی است که نیروی خود را از بلاکچین اتریوم و اعتبار مورد نیاز خود را از طریق انعقاد قرارداد هوشمند اتریوم کسب می‌کند. بستر این پلتفرم به املاک مجازی (Land) کوچکی تقسیم شده که هر کدام به موضوع مشخصی اختصاص یافته است.

پیشنهاد مطالعه: قرارداد هوشمند چیست؟ (Smart Contract)

کمک به تولیدکنندگان محتوا جهت دریافت کامل دستمزد

در حال حاضر بستر اینترنت مملو از فعالیت شرکت‌های به‌نامی همچون فیسبوک است که برای مدیریت متمرکز اطلاعات مجازی میلیون‌ها کاربر و کنترل قوانین حاکم بر آن‌ها، به خوبی توسعه پیدا کرده‌اند. جابجایی اطلاعات در ابعادی با این وسعت به واسطه محتوای تولیدشده توسط کاربران، انجام بازی‌های آنلاین و ارتباط بین آن‌ها، زمینه کسب درآمد بسیار بالایی را برای این سازمان‌ها فراهم کرده است.

کاربرد اساسی بلاکچین Decentraland در پشتیبانی از ساختار اطلاعات اشتراکی غیرمتمرکز در دنیای مجازی است. قسمت‌های متنوع این بلاکچین شامل ثبت اطلاعات مربوط به مالکیت اموال مجازی، پروتکلی جهت تعیین محتوای اختصاص یافته به هر بخش و یک شبکه همتا‌به‌همتا جهت تعاملات بین کاربران می‌شود. هدف اصلی راه‌اندازی بلاکچین دیسنترالند، کمک به ایجاد یک شبکه برای کسب درآمد کامل توسط فرد تولیدکننده محتوا عنوان شده است.

تاریخچه آغاز فعالیت دیسنترالند

بر اساس اطلاعات موجود، افرادی که در حال حاضر در قالب یک تیم مشغول کار بر روی بلاکچین Decentraland هستند، فعالیت خود را از سال ۲۰۱۵ شروع کرده‌اند. از آن دوره به عنوان دوران شکل‌گیری ارزهای رمزنگاری‌شده یاد می‌شود. اما ناگهان در ماه جولای سال ۲۰۱۷، موج عظیمی از کاربران به استفاده از پلتفرم‌های نامتمرکز بلاکچین روی آوردند. در واقع بیش از نیمی از این کاربران در طول ۱۲ ماه اخیر (در طول سال ۲۰۱۷) به لیست کاربرها اضافه شده‌اند.

حجم وسیع مشارکت افراد در شبکه به نقطه آغازی برای فعالیت‌های اقتصادی در دنیای مجازی تبدیل شد. این مسئله همچنین در شکل‌گیری و رشد بسترهای نامتمرکزی همچون Decentraland بسیار موثر بود. در همین حال با ارتقاء بلاکچین اتریوم، عملا مسیر انجام تراکنش‌های خرد در پلتفرم‌های بلاکچین هموارتر شد.

تعریف مشکل

نقش ارز رمزنگاری شده MANA در سرزمین اطلاعات دیجیتالی نامتمرکز

تراکنش‌های سریع و کم‌هزینه نیز جزئی از پروسه عبور از مرحله شکل‌گیری رمزارزها به شمار می‌رود. همچنین برای قابلیت مقیاس‌پذیری کوتاه‌مدت و یا نهایتا میان‌مدت نیز باید تدبیری در نظر گرفته میشد. راهکارهایی نظیر استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین و مسیر عمومی مبادلات در بلاکچین اتریوم، سرعت بیشتر و هزینه کمتر را به دنبال خواهد داشت.

شاید با اطمینان بتوان گفت در حال حاضر این مشکل تا حد قابل قبولی توسط بستر بلاکچین Decentraland  و رمزارز MANA حل شده است. بلاکچین Decentraland با فراهم آوردن بستر مبادلاتی پر سرعت و هزینه‌ای ناچیز، به شکل موثری باعث تغییر بنیادی فعالیت‌های اقتصادی در فضای اینترنت شده است.

اثبات فرضیه

نقش ارز رمزنگاری شده MANA در سرزمین اطلاعات دیجیتالی نامتمرکز

بلاکچین Decentraland، پلتفرم خود را به اراضی دیجیتالی متعددی (طبق تصویر) تبدیل کرد که ابعاد هر یک به شکل دقیقی با خطوط غیرهمرنگ از هم تفکیک‌شده و موضوع مشخصی برای هر قسمت در نظر گرفته شده است. تیم مجرب Decentraland توانست با اعطای حق مالکیت دیجیتالی به صاحبان املاک مجازی، فرضیه خود را اثبات کند.

این زمین‌ها در ابتدا به صورت دو بعدی بوده و تصویر هر بخش به صورت یک پیکسل نمایش داده میشد. وبسایتی با دامنه decentraland.org/world، میزبان مرحله اول از عملکرد این بلاکچین بود. هر پیکسل حاوی اطلاعات دیجیتالی مالک زمین (Land) است. با توجه به اینکه از رنگ‌های متفاوتی برای تعیین ابعاد دقیق زمین استفاده شده، مالک هر زمینی به راحتی قادر به تشخیص مرزهای فیزیکی زمین خود خواهد بود.

پلتفرم Decentraland در اواخر سال ۲۰۱۶، نسخه سه بعدی املاک دیجیتالی بلاکچین خود را منتشر کرد. مالک هر زمین می‌تواند اطلاعات پرونده ملکی خود را با ارجاع به دیتای کامپیوتری (هش) موجود در بلاکچین بیت کوین، مرتبط کند. کاربران با جستجو در این دنیای مجازی از طریق جدول توزیع دیتای کامپیوتری و استفاده از تکنولوژی BitTorrent، قادر به دانلود فایل قرار گرفته در یک زمین مشخص خواهند بود.

کاربرد عملی بلاکچین Decentraland

به طور کلی کاربرد عملی مطرح شده توسط تیم Decentraland، شامل موارد زیر است:

۱-نرم افزارها: تنوع موجود در زبان برنامه‌نویسی در این بستر می‌تواند به عنوان بخش کلیدی در ارتقاء نرم‌افزارهای مختلف در نظر گرفته شود.

۲-تولید محتوا: منافع مشارکت، مالکین زمین‌های همجوار را به سمت یکدیگر سوق داده که خود باعث ایجاد انگیزه کافی در تولیدکنندگان محتوا خواهد شد.

۳-تبلیغات: برندها می‌توانند از این قابلیت برای ایجاد و معرفی فرصت‌های کسب درآمد به مخاطبین خود استفاده کنند.

۴-گردآوری و انتشار محصولات کمیاب دیجیتالی: تیم توسعه بر این باورند که فرصت بی‌نظیری برای جمع‌آوری و انتشار محصولات کمیاب دیجیتالی در این بستر برای کاربران وجود خواهد داشت. مالکیت اموال دیجیتالی توسط بلاکچین تایید شده و قابلیت تبادل این اقلام مانند سایر محصولات دیجیتالی وجود خواهد داشت.

۵-ارتباطات اجتماعی بین کاربران: همانطور که بخش‌های مختلفی برای ایجاد ارتباط بین کاربران در زنجیره‌های آنلاین در نظر گرفته شده، بخشی نیز به ارتباطات کاربران در زنجیره آفلاین اختصاص خواهد یافت.

۶-سایر رویکردها: به لحاظ فنی محدودیتی برای چگونگی استفاده از پلتفرم مورد نظر وجود ندارد. در این بین می‌توان مواردی مثل آموزش و ارتقاء مهارت‌های تخصصی، انجام فعالیت‌های دسته‌جمعی، طراحی ۳ بعدی و جهانگردی مجازی را از قابلیت‌های بالقوه این بستر به شمار آورد.

تکمیل ایده بر اساس برنامه توسعه

آخرین بخش های باقیمانده از برنامه که به ارتقاء آنها در نقشه جامع برنامه توسعه اشاره شده، ایجاد ارتباط آنلاین و تکمیل گزینه استفاده از تصاویر انتزاعی (avatar) است. گام نهایی عنوان شده برای آینده، پشتیبانی کامل مجازی ست که بر قواعد علم فیزیک استوار خواهد بود.

منابع اینترنتی موجود در مورد رمزارز MANA

نقش ارز رمزنگاری شده MANA در سرزمین اطلاعات دیجیتالی نامتمرکز

بر اساس اطلاعات موجود در سایت coinmarketcap در زمان نگارش این مطلب (به تاریخ ۳۱/۱۲/۲۰۱۷)، میانگین آخرین قیمت تبادلات رمزارز  MANA  به ۰.۱ دلار و مجموع ارزش بازار این کریپتو به رقمی معادل ۲۲۲,۳۵۸,۹۷۸ دلار رسیده است.

منابع: کدینگ متن باز — بررسی تراکنش ها — اخبار و اطلاعات

شبکه های اجتماعی: twitterreddit  — facebook

لیست صرافی ها: binancegate.iohitbtcliqui.io

etherdelta (ورود به این دامنه و استفاده از این وب سایت برای کاربران ساکن ایران، تنها با استفاده از یک IP غیر ایرانی امکان‌پذیر است)

***  نام برخی از صرافی‌ها به دلیل عدم پشتیبانی کاربران ساکن ایران، از لیست این مقاله حذف شده است. (لیست کامل صرافی ها)

——————————————–

 این مقاله صرفا جنبه معرفی یکی از کاربرد های بلاکچین را داشته و در نظر گرفتن آن به عنوان پیشنهاد سرمایه گذاری به هیچ عنوان توصیه نمی شود. سرمایه گذاری در رمزارزها مستلزم پذیرفتن ریسک ناشی از نوسانات شدید قیمت این ارزها بوده و مسئولیت آن به صورت کامل به عهده شخص سرمایه گذار است. همچنین این نوشته دیدگاه شخصی نویسنده بوده و نباید لزوما به کوین ایران نسبت داده شود.

 

منابع: ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و وایت پیپر Decentraland

https://coiniran.com/?p=17682
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x