مقالات بیت کوین

بیت کوین چگونه می تواند در غلبه بر تحریم ها به ایران کمک کند!

روزنامه نیویورک تایمز اخیراً گزارشی در مورد وضعیت بیت کوین و استخراج آن در ایران منتشر کرده و فرصت ضد تحریمی این فناوری برای ایران مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش کوین ایران به نقل از نیویورک تایمز، اخیراً یک سرمایه گذار اروپاییِ بیت کوین بازدیدی از یک مجموعه صنعتی بیت کوین در ایران داشته است. همتای ایرانی او که یک متخصص فناوری اطلاعات بوده و خود را یک hard-core Bitcoiner می داند مسئولیت این مجموعه شامل کانتینر ها و هزاران کامپیوتر کوچک را بر عهده دارد. زمانی که این مجموعه تکمیل شده و به شبکه برق وصل شود کامپیوتر های موجود در آن می توانند حداقل از نظر تئوری به قدری رمز ارز استخراج نمایند که ایران با استفاده از آنها قادر است با تحریم های ایالات متحده مقابله نماید.

بیشتر بخوانید: کسب سود از طریق واکنش به مبادلات به صورت لحظه ای با اسکالپینگ

به کارگیری بیت کوین در جنگ اقتصادی مابین تهران و واشنگتن

ارزش بیت کوین به عنوان ارز آنلاین غالب بازار، غیر قابل پیش بینی است. با این وجود، می تواند یک جبهه جدید در جنگ اقتصادی مابین تهران و واشنگتن قلمداد شود. اقتصاد ایران با تحریم های بانکی شدیدی مواجه شده که تقریباً تجارت شرکت های خارجی با شرکت های ایرانی را متوقف کرده است. ولی، تراکنش هایی که با بیت کوین انجام می شوند به سختی قابل رهگیری هستند. بیت کوین و دیگر رمز ارز ها به فعالین ایرانی اجازه می دهند تا همزمان با دور زدن محدودیت های تعیین شده از جانب آمریکا برای بانک های ایرانی، پرداخت های بین المللی داشته باشند.

در گذشته، تهدید تحریم های ایالات متحده برای کاهش تجارت با شرکت های ایرانی کافی بود، ولی پرداخت های ناشناس با بیت کوین وضعیت را تغییر داده است. در حالی که واشنگتن همچنان می تواند شرکت های بزرگ را زیر نظر گرفته و آنها را از تجارت با ایران باز دارد، تعداد بی شماری شرکت کوچک و متوسط می توانند از بیت کوین و دیگر رمز ارز ها برای ادامه تجارت با ایران استفاده کنند.

تلاش وزارت خزانه داری ایالات متحده برای کنترل معاملات بیت کوین

وزارت خزانه داری ایالات متحده به خوبی از این تهدید آگاه است و تلاش می کند تا بیت کوین و دیگر رمز ارزها را نیز به استاندارد های تعیین شده برای ارز های فیات مانند دلار وارد کند. در هفته های اخیر، وزارت خزانه داری در واکنش به یک پرونده تقلب اینترنتی که از ایران نشأت گرفته بود، دو تبعه ایرانی و آدرس های بیت کوین مورد استفاده آنها در تریدینگ را در فهرست تحریم های خود قرار داد.

همچنین وزارت خزانه داری به بازار های دیجیتال خرید و فروش بیت کوین و شرکت های تولید کننده و فروشنده تجهیزات انجام تراکنش های بیت کوین، هشدار داد که از ارائه سرویس به شرکت ها و اتباع ایرانی اجتناب کنند. در حال حاضر، چندین سایت شناخته شده تریدینگ، خریداران و فروشندگان که مبدأ آنها ایران بوده را مسدود کرده اند. حتی برخی از این سایت ها، پول متعلق به مشتریان مستقر در ایران را مصادره کرده اند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده در بیانیه ای اعلام کرد: این وزارتخانه، ایران و دیگر دولت های مخالف آمریکا که در تلاش برای بهره برداری از ارز های دیجیتال می باشند را به شدت دنبال خواهد کرد.

بیت کوین چگونه می تواند در غلبه بر تحریم ها به ایران کمک کند!
Ziya Sadr, a Bitcoin expert, finances his international business transactions entirely with Bitcoin/ Source

ماهیت غیر قابل تحریم رمز ارز ها؛ فرصتی برای ایران

با وجود اقدامات وزارت خزانه داری آمریکا، رمز ارز ها با توجه به ماهیت خود، تحت کنترل هیچ شخص یا موجودیت دیگری نیستند. در بهترین حالت، تلاش های انجام شده برای مانیتور و مقررات گذاری آنها به صورت گسسته، اپیزودیک و موردی (whack-a-mole) خواهد بود. در صورت به کارگیری بیت کوین و دیگر رمز ارز ها، هیچ راهی برای کپی کردن تحریم های بانکی علیه ایران وجود نخواهد داشت که اقتصاد ایران را تحت فشار قرار دهد.

تراکنش های بیت کوین بر روی یک دفتر کل دیجیتال یا پایگاه داده ای ذخیره می شوند که با عنوان بلاک چین شناخته می شود و صدها کامپیوتر به صورت مشترک نگهداری آن را بر عهده دارند. این سیستم به صورت ویژه برای مقابله با بانک های مرکزی و مؤسسات مالی بزرگ طراحی شده است. مانند سرویس ایمیل که بدون استفاده از سرویس پستی مرکزی تحویل داده می شود؛ شبکه کامپیوتری که سوابق بیت کوین را حفظ می کند، بدون استفاده از یک مقام مرکزی می تواند پول را جا به جا کند.

اقدامات ایران برای استفاده از رمز ارز ها در دور زدن تحریم ها

دولت ایران در تشخیص پتانسیل های ضد تحریمیِ بیت کوین عملکرد خوبی نداشته است. با این وجود، عبدالحسن فیروزآبادی، یکی از مسئولان ایرانی، اخیرا اظهار داشت که ایران به دنبال ایجاد صرافی ها برای تسهیل تجارت است. علی رغم شکست رمز ارز دولتی ونزوئلا که به اسم پترو (Petro) شناخته می شود؛ اخیراً بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که به صورت جدی به دنبال ایجاد یک رمز ارز مشابه است که ممکن است با توجه به نام ارز ملی، Crypto-Rial نامیده شود.

با این حال، سرمایه گذاری ایران در بیت کوین در مقایسه با آنچه که در جمهوری گرجستان اتفاق افتاد، بسیار کم رنگ تر است، چرا که هزاران نفر در گرجستان به تجارت رمز ارز روی آورده بودند. در عملیات پردازش کامپیوتری که در مجموعه ی مورد بررسی ایرانی وجود داشت به نظر نمی رسید کسی در مورد پیامد های ژئوپولیتیک بیت کوین نگرانی داشته باشد.

در عملیات پردازشی مورد نظر، ۲۸۰۰ کامپیوتر قدرتمند چینی در ۸ کانتینر قرار داده شده بودند که در زمان اتصال با یکدیگر به عنوان مزرعه (Farm) شناخته می شوند. این مزارع در انجام محاسبات ریاضی سخت مورد استفاده قرار می گیرند که به عنوان ماینینگ شناخته می شود و برای تأیید تراکنش های بیت کوین مورد نیاز است. استخراج کنندگان در ازای سرویس‌ هایی که ارائه می کنند هزینه هایی از مشترکین دریافت می کنند.

محاسبات انجام شده توسط بازدید کننده اروپایی، نشان می دهد که مزرعه مورد نظر می تواند ماهانه بیش از ۵ بیت کوین درآمد داشته باشد که با احتساب ۴۰۰۰ دلار به هر ازای بیت کوین حدود ۲۰۰۰۰ دلار در ماه می شود. این رقم از نظر سرمایه گذار اروپایی، رقم قابل قبولی است. البته قیمت بیت کوین نیز مانند هر ارز دیگری در نوسان است و پس از رکورد ۲۰۰۰۰ دلاریِ سال ۲۰۱۷، به حدود ۴۰۰۰ دلار کاهش یافته است.

بیت کوین چگونه می تواند در غلبه بر تحریم ها به ایران کمک کند!
Inside a Bitcoin mining operation that used to evade American sanctions/ Source

پتانسیل بالای ایران در سرمایه گذاری در حوزه بیت کوین و دیگر رمز ارز ها

مدیر اجرایی IranAsic که مسئولیت این مزرعه را بر عهده دارد اظهار داشت که ما از دو مهندس برای نظارت بر عملکرد این مجموعه استفاده می کنیم. این مدیر اجرایی نیز مانند سرمایه گذار اروپایی از ترس مجازات های ایالات متحده، نمی خواست مشخصات خود را افشا نماید.

در این مزرعه از کامپیوتر های چینی Antminer V9s استفاده می شود که از نظر سرمایه گذار اروپایی به دلیل کارایی پایین دیگر در هیچ جای دنیا استفاده نمی شوند. او ادامه داد: “من حدس می زنم این آخرین مکان در زمین است که این نوع از تجهیزات استخراج  هنوز سودآور هستند”. از همین رو می توان گفت که ایران هنوز گام های اولیه خود را به منظور تبدیل شدن به یک مرکز جهانی برای استخراج بیت کوین بر می دارد. قیمت پایین برق به دلیل یارانه های دولتی می تواند علت اصلی به کارگیری این سیستم ها باشد. قیمت برق در ایران تقریباً برابر ۰.۶ سنت به ازای هر کیلو وات ساعت است در حالی که به طور متوسط قیمت یک کیلو وات ساعت برق در ایالات متحده برابر ۱۲ سنت و در آلمان برابر ۳۵ سنت است.

بیشتر بخوانید: فروش توکن های بیت تورنت در کمتر از ۱۵ دقیقه به ارزش بیش از ۷ میلیون دلار

در ماه های اخیر، ده ها سرمایه گذار اروپایی، روسی و آسیایی شرایط مورد نیاز برای انتقال عملیات استخراج خود به ایران و یا دیگر کشور های کم هزینه مانند گرجستان را بررسی کرده اند. این سرمایه گذار اروپایی ادامه داد: “ما مجبوریم در این صنعت منعطف باشیم و برای ادامه حیات کاری به جایی برویم که هزینه های کمتری داشته باشد.”

این سرمایه گذار در این تور بازرسی، توسط ضیا صدر همراهی شد که خود را یک hard-core Bitcoiner توصیف می کند. ضیا همراه خود یک کوله پشتی مملو از هارد درایو و کلید های USB دارد که برای نگهداری رمز ارز های او مورد استفاده قرار می گیرند. ضیا اظهار داشت: “این تجهیزات به من کمک می کنند تا هزینه مربوط به مشاغل برون سپاری شده را پرداخت کنم یا به شرکت های خارجی کمک می کنند تا پرداخت خود به من را انجام دهند”.

آقای صدر ادامه داد که در حال حاضر، محصولات وب سایت را برای مشتریان خارجی مهندسی کرده و حقوق خود را بر حسب بیت کوین دریافت می کند. او می‌ گوید این پروژه ها چندان بزرگ نیستند ولی اگر بیت کوین نبود، نمی توانستم قرارداد ها و هزینه های مربوط به آنها را در ایران دریافت کنم.

اگر آقای صدر هر یک از این معاملات را از طریق مؤسسات مالی معمولی انجام دهد به احتمال زیاد حساب کاربری او مسدود خواهد شد.

بیت کوین چگونه می تواند در غلبه بر تحریم ها به ایران کمک کند!
Mohammad Ghorbaniyan, a Bitcoin trader, that was sanctioned by the United States Treasury/ Source

تلاش های بی ثمر ایالات متحده برای تحریم فعالین بازار بیت کوین ایران

در حالی که معاملات آقای صدر کوچک اند، برخی شرکت های بزرگ شروع برای پرداخت و جلوگیری از تحریم ها، به استفاده از بیت کوین روی آورده اند. شرکاء آسیایی و اروپایی نیز همکاری خوبی با شرکت های ایرانی دارند چرا که دولت های آنها با تصمیم دولت ترامپ برای لغو تفاهم نامه هسته ای و شروع تحریم ها علیه ایران مخالف هستند.

آقای صدر که در مورد بیت کوین با مقامات دولتی ایران نیز بحث کرده است، ادامه داد: “هیچ راه دیگر برای ما وجود ندارد، نه دولت ایالات متحده یا هر دولت دیگر یا سایر نهادهای مالی؛ هیچ کس نمی تواند بیت کوین را تحریم نماید.”

همانطور که تحریم اخیرِ آدرس دو ارز دیجیتال یا کیف پول و مالکین ایرانی آنها نشان داد، وزارت خزانه داری ایالات متحده تنها می تواند در صد کمی از معاملات و تراکنش های رمز ارزی را مختل کند. کیف پول های ناشناس جدید را می توان در عرض چند دقیقه ایجاد کرد.

حرکت وزارت خزانه داری پس از آن بود که وزارت دادگستری دو نفر دیگر از اتباع ایرانی را به اتهام استفاده از بد افزار Samsam در طرح پیچیده حمله به بیمارستان های آمریکایی، سازمان های دولتی و شهر آتلانتا متهم کرد. در حال حاضر، این دو نفر یعنی فرامرز شاهی ساوندی و محمد مهدی شاه منصوری، تحت تعقیب دفتر تحقیقات فدرال (F.B.I) قرار دارند و تصور بر این است که افراد نامبرده در ایران پنهان شده اند.

در طی حمله به شهر آتالانتا که یکی از مهم ترین  و بزرگ ترین حملات به شهر های آمریکایی بود دو نام برده به سیستم های کامپیوتری نفوذ کرده و کنترل اطلاعات را در دست گرفته بودند. مهاجمین در ازای باز پس دادن کنترل داده ها، مبالغی را در قالب بیت کوین به ارزش تقریبی ۵۱۰۰۰ دلار دریافت کرده اند. دادستانی ادعا کرد که این دو نفر در حملات خود حدود ۶ میلیون دلار بیت کوین به دست آورده اند.

هنگامی که این هکرها می خواستند بیت کوین خود را در برابر ریال ایران مبادله کنند، از طریق WhatsApp با دو معامله گر محلی تماس گرفتند. این دو معامله گر به نام های Ali Khorashadizadeh و محمد قربانیان نیز مقداری از بیت کوین مهاجمین را به ریال تبدیل کرده اند.

بیشتر بخوانید: تفاوت ها و شباهت های توکن بهادار و اوراق بهادار توکنیزه شده

زمانی که یکی از دوستان آقای قربانیان در ۲۸ نوامبر به او گفت که نام او در اخبار آمده است فکر می کرد که اشتباهی پیش آمده است. او فهمید که دفتر کنترل دارایی های خزانه داری، نام او و آقای Khorashadizadeh و آدرس های بیت کوین آنها را در فهرست تحریمی ایالات متحده قرار داده است. این آدرس ها به وب سایت آنها متصل بوده و رهگیری نام آنها را میسر ساخته است.

آقای قربانیان اظهار داشت: اجازه بدهید همه بدانند همانند هر معامله گر یا بانک دیگری، من هیچ اطلاعی ندارم که مشتریان من چگونه پول [بیت کوین] خود را به دست آورده اند. من فقط تجارت می کنم. من یک هکر نیستم من هیچ ارتباطی با آن افراد ندارم. با این وجود، هفته بعد، آقای قربانیان با یک آدرس جدید و البته ناشناس به دنیای کسب و کار بازگشت. او ادامه داد شاید نام من در فهرست تحریم باقی بماند ولی در دنیای آنلاین ما از اسامی استفاده نمی کنیم. آقای قربانیان اشاره کرد که تنها اشتباه او، عمومی نمودن آدرس بیت کوین بوده است. به عبارتی دیگر، خزانه داری فقط نام من را در گوگل جست و جو کرده است. من یک بار دیگر دچار آن اشتباه نخواهم شد.

 

بیشتر بخوانید: پروژه FOAM برای انتقال نقشه های جغرافیایی بر روی بلاک چین!

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & image
https://coiniran.com/?p=27660
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x