آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارروش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالمقالات سرمایه‌گذاری و ترید

ایردراپ (Airdrop) چیست؟ معرفی انواع ایردراپ رمز ارزها

ایردراپ یک استراتژی بازاریابی در فضای کسب‌وکار استارت‌آپ رمز ارز است که با ارسال توکن‌های رایگان به آدرس کیف‌پول‌های افراد انجام می‌شود. هدف‌های متفاوتی برای یک ایردراپ وجود دارند. گسترش آوازه‌‌ی یک پروژه و آگاهی‌بخشی، رایج‌ترین آن‌هاست. در برخی مواقع ایردراپ برای پاداش به کاربران برای رفتار مشخص یا توزیع عادلانه‌تر توکن‌های پروژه انجام می‌شود. ایجاد جامعه برای یک رمز ارز خاص می‌تواند از طریق برگزاری ایردراپ حاصل شود.

اخیرا مشاهده می‌شود که پروتکل‌ها از ایردراپ برای انتقال مالکیت و حکم‌رانی از تیم هسته به جامعه غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. حتی برخی از پروژه‌ها برای افزایش سطح معاملات توکن خود در راستای لیست شدن در یک صرافی بزرگ، یک ایردراپ برگزار می‌کنند.

یک رمز ارز بدون کاربرد و استفاده، هیچ ارزشی ندارد. سرنوشت پروژه‌ها در نهایت به توانایی‌شان در جذب کاربر گره می‌خورد. ایردراپ درواقع یک روش بازاریابی است که معمولا از سوی یک استارت‌آپ فعال در زمینه رمز ارز انجام می‌شود. اعضای جامعه بعد از ایردراپ تمایل بیشتری به مشارکت نشان می‌دهند. آن‌ها همچنین آگاهی بیشتری را درمورد آن پروژه کسب می‌کنند؛ حتی در همین حد که چگونه توکن‌های دریافتی را تبدیل و نقد کنند.

مفهوم ایردراپ مشابه با دریافت کارت تخفیف از فروشگاه جدید محله خود در جعبه پستی خانه است. یک راه دوام در فضای رقابت شدید بین پروژه‌های رمز ارز، که بیشتر آن‌ها پیش از صدور توکن از بیرون تأمین سرمایه کرده‌اند، متمایز کردن پروژه با استفاده از فنون نوین بازاریابی مثل ایردراپ (Airdrop) است. تیم توسعه یک پلتفرم با سازمان‌دهی و انجام یک ایردراپ رمز ارز نه‌تنها از توزیع عادلانه توکن‌های صادر‌شده مطمئن می‌شود، بلکه شناخت افراد از آن را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند که توکن پروژه، توجه دامنه گسترده‌ای از مخاطبان را به خود جلب کند.

انواع ایردراپ

اگرچه هدف و نتیجه‌ی رویدادهای ایردراپ مشابه است اما توزیع توکن‌ها در آن‌ها با شرایط متفاوتی انجام می‌شود. ایردراپ ارز دیجیتال در بازار گونه‌های متفاوتی دارد. در برخی از آن‌ها، که از پیش مشخص هستند، کاربران فعالیت مشخصی را در رسانه‌های اجتماعی انجام می‌دهند و سپس همگی توکن‌های رایگان دریافت می‌کنند. در برخی دیگر، توکن‌ها به‌صورت خودکار به هولدرهای یک رمز ارز خاص تعلق می‌گیرند. در دسته دیگر که از قبل مشخص نیستند، در تاریخ خاصی یک اسنپ‌شات از بلاک‌چین گرفته و براساس آن به کاربران معینی اجازه می‌دهند تا توکن‌های ایردراپ را به‌وسیله یک قرارداد هوشمند از سایت پروژه دریافت کنند.

پیشنهاد مطالعه: هودل (HODL) کردن چیست؟ امن‌ترین استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت!

ایردراپ استاندارد

تنها کاری که کاربران باید انجام دهند ثبت یک حساب کاربری در پلتفرم یک پروژه و ارسال آدرس ولت خود در موقع توزیع توکن‌ها است.

ایردراپ جایزه

دریافت‌کنندگان احتمالی باید در یک فعالیت تبلیغاتی مشارکت کنند تا توکن‌های ایردراپ را دریافت کنند. اشتراک‌گذاری یک پست درباره پروژه در رسانه‌های اجتماعی، ثبت‌نام در روزنامه ایمیل پروژه، پیوستن به یک انجمن و بحث در مورد پروژه و یا نوشتن یک پست وبلاگ، برخی از این فعالیت‌ها هستند.

ایردراپ هولدر

پروژه رمز ارز در تاریخ مشخصی از دارایی‌های رمز ارز در یک بلاک‌چین اسنپ‌شات (snapshot) گرفته و به هولدرها اجازه می‌دهد تا توکن‌های ایردراپ را درخواست دهند. برای مثال، پروژه استلار (Stellar) در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت در یک برنامه مشخص تعداد ۳ میلیارد توکن لومن (XLM)، توکن بومی شبکه استلار، بین دارندگان فعلی بیت‌کوین توزیع شود. برای دریافت توکن‌های رایگان ایردراپ استلار، باید ابتدا دارایی بیت‌کوین خود را اثبات می‌کردید.

ایردراپ انحصاری

یک ایردراپ انحصاری توکن‌ها را به آدرس‌‎های تعیین‌شده می‌فرستد. به صورت معمول، دریافت‌کنندگان سابقه‌ای در پلتفرم داشته یا به عنوان یکی از اعضای جامعه آغازین یک پروژه فعالیت کرده‌اند. در سپتامبر ۲۰۲۰، بازارساز خودگردان غیرمتمرکز یونی سواپ به تمام آدرس‌هایی که تا قبل از تاریخی مشخص حداقل یک تراکنش را با این پروتکل داشتند، تعداد ۴۰۰ توکن یونی ارسال کرد. در آن زمان قیمت این رمز ارز بین ۲ تا ۳ دلار بود. در ماه می سال ۲۰۲۱، این رمز ارز با قیمت ۴۵ دلار به فروش می‌رسید.

چگونه می‌توان ایردراپ دریافت کرد؟

هر ایردراپ الزامات منحصربه‌فردی را برای ارزیابی صلاحیت آدرس‌ها برای دریافت توکن‌های ایردراپ دارد. اشاره شد که وقوع برخی از ایردراپ‌ها قابل پیش‌بینی نیست و شناسایی آن‌ها بسیار دشوار است. به هر حال، راه‌کارهایی برای افزایش شانس گرفتن ایردراپ وجود دارد.

  • وب‌سایت‌های اختصاصی ایردراپ را که قابل‌اعتماد باشند، بیابید. در این سایت‌ها ثبت‌نام کنید تا از جدیدترین رویدادهای ایردراپ مطلع باشید.
  • یک کاربر فعال پلتفرم‌ها در بلاک‌چین‌های مختلف باشید.
  • انجمن‌ها و سایت‌های خبری مرتبط با بلاک‌چین و رمز ارز را مدام رصد کنید تا بتوانید رویدادهای آتی را برای ایردراپ رمز ارز کشف کنید.

داشتن یک کیف‌پول رمز ارز انطباق‌پذیر با مقداری موجودی رمز ارز، یک پیش‌شرط مهم برای دریافت هر ایردراپ است. بدون کیف‌پول شخصی، نمی‌توان توکن‌های ایردراپ را دریافت کرد. کیف‌پول متامسک (Metamask) یکی از انطباق‌پذیرترین کیف‌پول‌های رمز ارز است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کامل کیف پول متامسک MetaMask + ویدیو

ریسک و خطرات ایردراپ

با وجود محبوبیت ویژه رویدادهای ایردراپ در جامعه رمز ارز، آن‌طور که به‌نظر می‌رسد پاداش آن‌ها بدون خطر و ریسک نیست.

اول از همه، یک ایردراپ معتبر به هیچ وجه از کاربران تقاضای سرمایه یا پرداخت هزینه ندارد. هدف آن‌ها فقط تبلیغ و ترویج فرهنگ استفاده است. در ضمن، همواره مراقب سپرده‌ها و واریزی‌های ناشناخته در کیف‌پول خود باشید. یک عامل تهدید امنیتی به‌نام حمله داستینگ (Dusting Attack) وجود دارد که در آن فرد مهاجم مقدار ناچیزی رمز ارز را به مجموعه‌ای از آدرس‌های نامشخص ارسال می‌‎کند تا به حریم خصوصی آن‌ها نفوذ کند. فرد مهاجم با ردیابی فعالیت تراکنش توکن‌های توزیع‌شده، می‌تواند آدرس فرد یا شرکت دارنده کیف‌پول را شناسایی ‌کند. ‌

علاوه بر این موارد، قسمتی از ریسک مربوط به اقتصاد توکن پروژه‌هاست. شرکت صادرکننده توکن‌ها برای جلب‌توجه بیشتر و لیست شدن در یک صرافی شناخته‌شده، آن‌ها را به‌صورت رایگان پخش می‌کند. سپس با افزایش قیمت توکن، تمام ذخیره توکن‌های خود را می‌فروشد و موجب سقوط قیمت و زیان بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌شود. در پدیده پامپ و دامپ کردن صاحبان پروژه به‌صورت تصنعی ارزش توکن‌های آن را بالا می‌برند تا سود کوتاه‌مدت قابل‌توجهی به جیب بزنند.

در پایان این نکته شایسته یادآوری است که درآمد ایردراپ از سوی اداره درآمد داخلی (IRS) به عنوان یک جریان درآمد قابل تصرف شناخته می‌شود. اگر ساکن آمریکا هستید و توکن‌های یک ایردراپ را دریافت کرده‌اید، باید در اظهارنامه مالیات رمز ارز خود آن را گزارش دهید.

پیشنهاد مطالعه: روش‌های رایج کلاهبرداری (اسکم) در حوزه رمزارز و بلاکچین

نمونه‌های تاریخی ایردراپ

تاکنون شاهد رویداد‌های ایردراپ بی‌شماری بوده‌ایم. در این بین، بسیاری از شرکت‌ها و پروژه‌های بزرگ از این نوآوری استفاده کرده‌اند. شرکت بایننس در سال ۲۰۱۷ از ایردراپ برای افزایش توجه‌ها و آگاهی کاربران استفاده کرد. پلتفرم قرارداد هوشمند دِفینیتی (Dfinity) توکن‌هایی به ارزش ۵ میلیون دلار را در یک ایردراپ توزیع کرد. پلتفرم مبادلاتی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (Uniswap) توکن‌های یونی را به تمام افرادی که تا تاریخی مشخص حداقل یک تراکنش را در آن انجام داده بودند، ایردراپ کرد. هدف از این کار، غیرمتمرکز کردن پروتکل بود چراکه دارندگان این رمز ارز می‌توانند در تصمیم‌گیری برای انجام هر تغییری در پروتکل، رأی دهند. اخیرا سرویس انتخاب نام اتریوم (ENS) به شکل مشابهی از ایردراپ برای حرکت به‌سوی غیرمتمرکز کردن پروتکل خود استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

اما به‌تازگی شاهد چندین ایردراپ رمز ارز بودیم که همه را متحیر کرده‌اند:

ایردراپ توکن‌های SOS توسط سازمان خودگردان OpenDAO که در آن به تمام مشتاقان بازار NFT که تا تاریخی مشخص، تراکنشی را در پلتفرم OpenSea انجام داده بودند، توکن‌های رایگان تعلق گرفت. بعد از این ایردراپ بود که دنبال‌کنندگان صفحه پلتفرم OpenSea در شبکه توییتر از مرز ۶۰ هزار نفر عبور کرد. بیش از ۱۲۰ هزار آدرس کیف‌پول، توکن‌های SOS را درخواست کردند. آن‌ها بدون انجام فعالیت خاصی و فقط با ثبت یک تراکنش در پلتفرم OpenSea صلاحیت لازم برای دریافت ایردراپ را کسب کردند.

یک ایردراپ برجسته دیگر در شبکه اتریوم توسط GasDAO انجام شد. هر کس که تا آن زمان درمجموع بیش از ۱۵۵۹ دلار را برای هزینه گس تراکنش‌های اتریوم پرداخته بود، لایق این ایردراپ شناخته می‌شد؛ حدود ۵۷ هزار آدرس مختلف، توکن‌های Gas را از وب‌سایت پلتفرم درخواست دادند.

یک نمونه دیگر، ایردراپ توکن‌های LOOKS است. کاربران با حجم تراکنش بیش از ۳ اتر در پلتفرم OpenSea بعد از لیست کردن یک توکن NFT برای فروش در این پلتفرم، در ایردراپ شرکت داده می‌شدند. نکته جالب این بود که دریافت‌کنندگان رمز ارز LOOKS می‌توانستند با نگه‌داری آن‌ها، سهم مشخصی از کارمزد معاملات انجام‌شده در این پلتفرم را بگیرند. همچنین می‌توانند آن‌ها را استیک کنند تا توکن‌های بیشتری به‌دست آورند.

پیشنهاد مطالعه: ده روش ساده برای کسب درآمد از رمز ارزها

جمع‌بندی

به احتمال زیاد، فراوانی ایردراپ اسکم و بی‌ارزش بیشتر از نمونه‌های سالم و پرسود است. به همین جهت لازم است پیش از شرکت در آن‌ها به‌ویژه قبل از متصل کردن کیف‌پول خود به یک وبسایت، تحقیق کافی را در مورد پروژه مشخص انجام دهید. درمجموع به نظر می‌رسد که ایردراپ زمانی ارزش دنبال کردن را دارد که فرد دنبال‌کننده یک کاربر فعال در دنیای کریپتو باشد و از بررسی مداوم بازار و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری خود لذت ببرد.

لازم به یادآوری است که شرکت در ایردراپ رمز ارز کاملا عاری از ریسک نیست. اتصال کیف‌پول خود به هر پلتفرم نوظهور خارج از دایره ذکاوت است. بنابراین اهمیت دارد که همواره تحقیق شخصی خود را انجام داده و ایردراپ پروژه‌های باکیفیت را شناسایی کنید و سپس در آن‌ها شرکت کنید.

 

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاوره‌ی تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منابع: ۱، ۲، ۳

https://coiniran.com/?p=50821
دکمه بازگشت به بالا