رمزارزها و توکن‌هامقالات عمومی

معرفی کامل توکن ایگولد و شبکه الروند (Elrond EGLD)

در این مقاله می‌خواهیم علت افزایش ناگهانی محبوبیت رمز ارز ایگولد الروند (Elrond EGLD) را کشف کنیم. بنابراین تصمیم گرفتیم تکنولوژی و زیرساخت‌هایی که Elrond را به یک بلاک چین رقابتی تبدیل کرده‌ است را بررسی کنیم:

آنچه ایگولد با خود می‌آورد: ضرورت و نیاز به یک شبکه بلاک چین قدرتمند

چند دهه پس از به وجود ‌آمدن اینترنت و ارتقای آن از منظر سرعت و گستره ارتباطات، دسترسی آسان‌تر به جهان علم و افزایش نرخ اختراعات و ابتکارات، جهان اقتصاد نیز تحت تاثیر آن رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی و حضور همه‌جانبه ابزارهای نظارتی و از طرفی انحصار این تجهیزات و تکنولوژی‌ها در دست چند غول فناوری جهان، نیاز به یک سطح جدید از اینترنت که از آزادی بیشتری برخوردار باشد، به‌شدت احساس می‌شود. یکی از مسیرهای پیش‌ ر‌‌‌و برای غلبه بر این انحصار، تمرکززدایی است.

الروند (Elrond) پیشتاز این تغییر بزرگ در زیرساخت‌های شبکه اینترنت است. Elrond از طریق طرح‌ریزی مفاهیم پایه‌ای، همچون مالکیت دیجیتال، محافظت از اطلاعات شخصی، اپلیکیشن‌های غیرقابل سانسور و اقتصاد دیجیتالی نوین، در جهت توانمند‌سازی جامعه برای گذار به سطح بالاتری از کیفیت، تلاش می‌کند.

گرچه استقبال از قابلیت‌های شبکه بلاک چین به‌عنوان جایگزینی در تبادلات مالی سنتی به شکل فزاینده‌ای در حال افزایش است اما مسائلی نیز در این زمینه مطرح است. مثلا می‌توان پرسید که آیا شبکه بلاک چین قابلیت هدایت و کنترل این میزان از تقاضا را دارد؟

به عنوان مثال، بیت کوین دایره عملیاتی محدودی دارد درحالی‌که اتریوم از طریق راه‌اندازی ETH2.0 توانسته محدوده گسترده‌تری را پوشش دهد. اما در این میان پروژه‌های بلاک چین نوپایی نیز وجود دارند که سعی کرده‌اند شبکه‌ای پرسرعت‌تر و با فناوری پیشرفته‌تر ارائه دهند که بتواند در مقیاسی بزرگتر، خدمات ارائه دهد. Elrond یکی از پروژ‌ه‌هایی است که نوید ایجاد یک ساختار بلاک چین در مقیاسی به گستردگی شبکه جهانی اینترنت برای مبادلات تجاری را می‌دهد.

الروند چیست؟ ارز دیجیتال ایگولد

الروند چیست؟

Elrond شبکه بلاک چینی است که با توجه به توان تطبیق‌ پذیری بالایی که دارد، ظرفیت لازم برای انجام تراکنش‌ها در حجم بسیار زیاد را توسط طرح‌ریزی سیستم تقسیم (sharding)، فراهم می‌کند. در جایی که بیت کوین حداکثر ۷ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند، ادعای Elrond این است که می‌تواند این میزان را تا ۱۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش دهد. همچنین الروند این نوید را می‌دهد که با توجه به تقاضا می‌توان این رقم را تا چند صد هزار افزایش داد.

در حالی که استخراج بیت کوین نیازمند مجموعه‌‌ای از سخت‌افزار‌های گران‌قیمت است، حل معادلات مربوط به شبکه Elrond با کامپیوتر‌های میان‌رده نیز امکان‌پذیر است. در واقع با به‌کارگیری روش خرد کردن (sharding) و پردازش اطلاعات و تراکنش‌ها به شکل موازی، حل پازل‌های این شبکه در حیطه پردازش کامپیوتر‌های متوسط نیز قرار می‌گیرد. به واسطه همین روش، تعداد پردازنده‌های این شبکه در سراسر جهان به شکل قابل توجهی در حال افزایش است و توسعه‌دهندگان آن مجموع توان پردازش این شبکه را در صورت ادامه رشد تعداد پردازنده‌ها تا ۱۰۰هزار تراکنش بر ثانیه اعلام می‌کنند.

به طور مشخص Elrond با ارائه چنین سرعت و مقیاسی، خودش را در موقعیت یک شبکه ایده‌آل برای توسعه‌دهندگان صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) قرار می‌دهد تا در اپلیکیشن‌ها‌ی‌شان از آن بهره ببرند. همچنین این شرایط، موقعیت مناسبی را در جهت استفاده از این شبکه در Dappها فراهم می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: اپلیکیشن‌ غیرمتمرکز یا Dapp چیست؟

Elrond در ساختار شبکه‌اش از توکن ایگولد eGold (EGLD) استفاده می‌کند. پیش از راه‌اندازی eGold در جولای ۲۰۲۰، این شبکه با توکن ERD مشغول به کار بود اما بعد از این تاریخ، به کاربرانش امکان داد تا هر هزار ERD را با یک EGLD معاوضه کنند.

چگونه می‌توان از شبکه الروند برای ایجاد و توسعه قرارداد‌های هوشمند بهره برد؟

شما می‌توانید یک قرار‌داد هوشمند طراحی کنید و برای توسعه و گسترش آن از شبکه Elrond استفاده کنید. این شبکه بلاک چین با تمام زبان‌های برنامه‌نویسی سازگار است اما کدها باید با WebAssembly کامپایل شوند. بعد از طراحی قرارداد هوشمند، برای ارائه آن به عنوان امکانی برای سرمایه‌گذاری جمعی، می‌توانید از Elrond کمک بگیرید تا کاربران با خرید eGLD در طرح شما شریک شوند.

با توجه به قوانین این شبکه اگر مجموع ایگولدهای خریداری شده (Donates) به حداقل موردنظر در طرح پیشنهادی رسید، این سرمایه به شما تعلق می‌گیرد. اما چنانچه قرداد هوشمند شما نتوانست به میزان کافی کاربران را تشویق به سرمایه‌گذاری کند، مجموع سرمایه‌های اندوخته شده به صاحبین آن بر‌خواهد گشت.

Elrond چگونه کار می‌کند؟

خرد کردن (sharding) تکنیکی است که در آن اطلاعات به قسمت‌های کوچکتری تقسیم شده و هر کدام به بخشی از شبکه‌ی کل اختصاص داده می‌شوند. هر قسمت متشکل از چند گره (nodes) است که فرآیند انجام تراکنش را به عهده دارند. گره‌ها کامپیوتر‌هایی هستند که نرم‌افزار Elrond را اجرا می‌کنند. در واقع این کامپیوتر‌ها با پردازش اطلاعات و اعتباربخشی به آن‌ها فرآیند اضافه شدن بلاک‌های جدید را ممکن می‌سازند. برای اینکه یک کامپیوتر یک گره محسوب شود باید حداقل ۲.۵ EGLD داشته باشد. کامپیوتر‌هایی که حداقل سهم لازم را ندارند در فرایند پردازش شرکت داده نمی‌‌شوند و درنتیجه پاداشی هم دریافت نمی‌کنند. به عبارتی هر قسمت (shard) مثل یک شبکه بلاک‌ چین مجزا عمل می‌کند و فرآیند پردازش تراکنش را انجام می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: نودهای اتریوم و شاردینگ – توضیحی برای شاردینگ

خرد کردن به عنوان یک سازوکار کلیدی، مختص به الروند نیست. Zilliqa یکی دیگر از شبکه‌های بلاک چین با سازوکاری مشابه است که در ETH 2 پیاده‌سازی شد. اما آن چیزی که پروژه الروند را متمایز می‌کند، پیاده‌سازیِ سه نوع مختلف از خرد کردن (State, Transaction, network) به شکل موازی است که باعث سرعت بخشیدن به انجام تراکنش‌ها و درنتیجه افزایش تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه خواهد شد.

سازندگان الروند می‌گویند این سیستم برای بلاک چین‌های پیشین مانند افزایش پهنای باند برای سیستم‌های اینترنت خانگی است. به عبارتی Elrond امکان اجرای تراکنش‌ها در حجم بسیار بالاتر و سریع‌تر را فراهم می‌کند و از این طریق اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بیشتری را پوشش می‌دهد. همچنین همزمان که Elrond توسعه‌دهندگان Dappها را هدف قرار داده است، سعی کرده تا پلتفرمی کاربرپسند‌تر ارائه کند.

سیستم اثبات سهام (proof_of_stake)

یکی دیگر از تمایز‌های اساسی Elrond نسبت به دیگر شبکه‌های بلاک چین، استفاده از سیستم اثبات_دارایی و سابقه (PoS) است. در سیستم‌هایی مانند بیت‌ کوین از الگوریتم اثبات کار (PoW) برای پاداش‌دهی استفاده می‌شود. به عبارتی کاربر با انتخاب یک پازل پیچیده و سعی در حل کردن آن تحت قواعد اثبات کار پاداش دریافت می‌کند. اما Elrond با بهره‌گیری از سیستم خودکار اثبات_سهام، حل‌کننده پازل را براساس میزان سهام کاربران انتخاب می‌کند.

به عنوان نمونه در مکانیزم اثبات_سهام، اگر یک کاربر ۱۰۰ اتریوم داشته باشد و دیگری ۵۰ اتریوم، بلاک به کاربری تعلق می‌گیرد که ۱۰۰ اتریوم دارد؛ همچنین اگر کاربر دیگری نیز ۱۰۰ اتریوم داشته باشد ولی دارای سابقه بیشتری باشد، بلاک به او تعلق می‌گیرد.

در این سیستم سعی شده ارزش دارایی شبکه بلاک چین موردنظر (به عنوان نمونه اتریوم)، حفظ شود. Elrond با خرد کردن اطلاعات و تقسیم خودکار آن بین کاربران و براساس الگوریتم اثبات_سهام، توانسته هم سرعت انجام کار را تا حد قابل‌توجهی افزایش دهد، هم با حفاظت از دارایی‌های شبکه به رشد آن کمک کند.

Elrond به چه کاری می‌آید؟

Elrond طراحی شده تا به عنوان ستون فقرات اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز عمل کند؛ خواه این اپلیکیشن‌ها مربوط به حوزه صنعت مالی باشند، خواه نیازهای دیگری را مرتفع کنند. مقیاس پوشش‌‌دهی گسترده این شبکه به این معنا است که الروند می‌تواند جوابگوی حجم فزاینده‌ تقاضا‌های موردنظر در زمینه‌های مختلف باشد و همزمان با رشد تقاضا، وضعیت شبکه را با توجه به آن تطبیق دهد.

کیف پول الروند: Maiar اپلیکیشنی برای مبادلات مالی

Maiar اپلیکیشنی است که توسط بلاک چین Elrond راه‌اندازی شده و قصد دارد مسیر مبادلات مالی، شامل پرداخت‌ها و نقل و انتقالات مالی را تغییر دهد. با استفاده از شبکه بلاک چین Maiar به کاربران اجازه می‌دهد تا در چندثانیه کیف پول ایمن خود را در تلفن همراه‌ خود بسازند.

این کیف پول‌ها از طریق فرآیند رمز‌نگاری (cryptography) محافظت می‌شوند. همچنین Maiar به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از آدرسی که به کیف پول‌شان اختصاص داده می‌شود به راحتی از طریق تلفن خود مبادلات مالی داشته باشند.

برخلاف سیستم‌های سنتی و بانکی، انجام مبادلات مالی مستلزم صرف زمان زیادی نیست. Maiar روش بسیار سریع و کم‌هزینه‌ای را پیش روی کاربران قرار می‌دهد تا از طریق آن با دوستان و همتایان خود در شبکه، مبادله مالی داشته باشند.

همچنین این اپلیکیشن به کاربران اجازه می‌دهد تا برای خود یک Herotage تعریف کنند. Herotage چیزی شبیه به نام کاربری است که هر کاربر می‌تواند با توجه به اسم خودش، نام شرکتش یا موارد دیگر، آن را انتخاب کند تا کسانی که شماره تلفن کاربر را ندارند با جستجو در شبکه بتوانند کاربر موردنظر را بیایند.

در مدتی که Maiar کارش را آغاز کرده، از تعداد محدودی از رمز ارز‌ها شامل EGLD، ETH و Binance Coin پشتیبانی می‌کند، اما توسعه‌‌دهندگان Maiar می‌گویند به‌زودی حوزه کاری خود را گسترش می‌دهند و بیت کوین را هم وارد حیطه عملیاتی خود خواهند کرد.

چگونگی خرید

EGLD در بسیاری از مراکز تبادل رمز ارز مثل Binande, Crypto.com, Bitfinex, OKEx, Binance.us.Additionally قابل خرید است. همچنین شما می‌توانید از طریق سایت EGLD و به واسطه MoonPay و Ramp خرید خود را انجام دهید.

آینده الروند

توسعه‌دهندگان Elrond پیش‌بینی می‌کنند سال ۲۰۲۱، جهش بزرگی در حوزه شبکه‌های بلاک چین اتفاق می‌افتد. این تیم در کمپین تبلیغاتی اخیر خود، به ارتقای قابلیت‌های این شبکه در حوزه ظرفیت اجرا، گستره عملکرد تجاری و راه‌اندازی امور مالی غیرمتمرکز در شبکه بلاک چین، اشاره کرده است.

همچنین الروند از همکاری این شرکت با Protocol Band جهت پیاده‌سازی شبکه‌ای موازی به عنوان پلی برای انتقال اطلاعات جهان واقع به شبکه بلاک چین Elrond خبر داد.

به شکل خلاصه:

  • Elrond شبکه بلاک چینی است که از تکنیک شاردینگ برای انجام حجم بالایی از تراکنش‌ها با قیمت پایین طراحی شده است.
  • در حال حاضر این شبکه قابلیت اجرای ۱۵۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را داراست و گفته می‌شود می‌تواند این قابلیت را تا چند صد هزار تراکنش در ثانیه افزایش دهد.
  • توکن EGLD و همچنین Elrond eGold، برای انجام تراکنش‌ها، قرارداد‌های هوشمند، سیستم پاداش‌دهی و مدیریت در سطح کلان استفاده می‌شود.

 

منبع: ۱، ۲، ۳، ۴

https://coiniran.com/?p=45351
دکمه بازگشت به بالا