ایستگاه خبر

DappRadar: پایداری دیفای و NFT علی‌رغم بحران FTX

جدیدترین گزارش تحلیلی DappRadar به پایداری پلتفرم‌های وب۳، مانند دیفای و NFTها، علی‌رغم پیامد‌های مخرب ورشکستگی صرافی FTX پرداخته است.

در این بین شرکت‌ها و پروتکل‎‌های متمرکز بیشترین آسیب را دیده‌اند، با پیشرفت عواقب ناشی از FTX حتی پلتفرم‌های امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز تبعات منفی را دریافت کردند. با این‌حال آمارها حاکی از بازگشت سطح فعالیت کاربران به سطوح پیشین خود است.

شرایط دیفای

در گزارش DappRadar ارزش کل قفل شده (TVL) در پلتفرم‌های دیفای از ابتدای ماه میلادی جای (۱۰ آبان) با ۲۰ درصد کاهش از ۸۳ میلیارد به ۶۵ میلیارد دلار سیده است. علاوه‌بر این TVL اتریوم نیز در بازۀ فوق با ۱۴ درصد کاهش همراه و از ۵۱ میلیارد به ۴۱ میلیارد دلار افت کرده است.

نرخ بازده استیک اتریوم در بزرگترین استخر نقدینگی یعنی Lido نیز با ۱۰.۶ درصد افزایش به اوج تاریخی خود رسید. اما باید دانست که stETH پشتوانۀ اتریومی خود را از دست داد و درحال حاضر به ارزش ۰.۹۸۸۳ دلار مبادله می‌شود.

TVL توکن بایننس (BNB) و ترون (TRX) نیز در سناریویی مشابه به ترتیب ۱۴ و ۲۵ درصد کاهش داشته است. سایر شبکه‌ها مانند اولانچ، پالیگان و آربیتروم نیز در شیب نزولی قرار گرفتند و TVL آن‌ها به ترتیب با کاهش ۲۵.۰۶، ۸.۷۶ و ۱۰.۲۶ درصدی همراه بوده است.

در این میان شبکۀ سولانا با از دادن بیش از ۶۵ درصد از TVL خود به ارزش تقریبی ۱ میلیارد دلار بزرگ‌ترین آسیب را بین پلتفرم‌های دیفای تجربه کرد.

شرایط برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) متفاوت است و بی اعتنا به بحران FTX به توسعۀ خود ادامه می‌دهد. با آنکه داده‌های DappRadar حاکی از کاهش ۱۱.۶۷ درصدی تعداد آدرس‌های فعال کیف‌پول در ماه جاری است، اما از تعداد کل تراکنش‌های تنها ۰.۲۸ درصد کاسته شده است.

شرایط NFTها

DappRadar روند نزولی حجم فروش بازار توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را به دلیل بروز فاکتورهای اجتماعی-اقتصادی دانست و بی رغبتی مجموعه‌داران را رد کرد. در دو هفتۀ نخست ماه جاری میزان فروش این توکن‌ها با افت ۲۴ درصدی روبه‌رو بود و حجم مبادلات آن‌ها در بلاک‌چین‌های متفاوت کم شده است.

پیشنهاد مطالعه: NFT موزیک چگونه نحوه دسترسی ما به موسیقی را دگرگون می‌کند؟

Source

https://coiniran.com/?p=60544
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x