NFTدیفای

مزایا و معایب توکن های قابل تعویض و غیر قابل تعویض (non-fungible Tokens) چیست؟

اگرچه توکن های ERC-721 پروتکل ERC-20 را بهبود داده است، اما هنوز موانعی وجود دارد. در این نوشتار به مزایا و معایب توکن های غیرقابل تعویض و قابل تعویض برای استفاده های مختلف می پردازیم.

اگرچه توکن های ERC-721 پروتکل ERC-20 را بهبود داده است، اما هنوز موانعی وجود دارد. طرفداران ERC-20 معتقدند که این پروتکلِ توکن می تواند «وسیله ی نهایی برای قراردادن هر نوع دارایی روی بلاک چین عمومی یا ترکیبی با امنیت و قابلیت ضد دستکاری صد در صدی باشد».

بیشتر بخوانید: توکن غیرقابل تعویض (non-fungible Tokens) چیست؟

از طرفی، توکن های غیر قابل تعویض به شما اجازه می دهند تا جزئیات بیشتری همچون نام و نماد را به صورت اختصاصی مشخص کنید و داده های عظیمی از یک دارایی و مالکان آن به دست آورید (تایید این جزییات در نهایت منجر به افزایش ارزش افزوده می شود؛ چراکه سرمایه گذاران می توانند به منبع آن اطمینان حاصل کنند). پروتکل ERC-721 بسیار جدید است و ممکن است برای توسعه دهندگان DAap (اپلیکیشن غیرمتمرکز) برای توکن های غیر قابل تعویض پیچیده و وقت گیر باشد.

مزایا و معایب توکن های قابل تعویض و غیر قابل تعویض (non-fungible Tokens) چیست؟
Non-Fungible Tokens vs Fungible Tokens

آیا می توان از این راه حل ها در جهان واقعی بهره برد؟

طرفداران پروتکل ERC-721 معتقدند که موارد استفاده زیادی برای توکن های غیر قابل تعویض وجود دارد. برای مثال، از این پروتکل می توان به عنوان راهی مطمئن و غیر قابل تغییر برای ذخیره ی گواهی تولد، مدارک تحصیلی، تضمینات و تایید هویت حتی برای آثار هنری و مالکیت دارایی استفاده کرد.

دارایی های دنیای واقعی می توانند کاملا دیجیتالی شده و در یک کیف پول ذخیره شوند تا امن بمانند و اطمینان حاصل شود که شخص سومی نمی تواند آنها را تغییر داده یا جعل کند.

بیشتر بخوانید: آموزش گام به گام زبان برنامه نویسی Solidity برای ساخت DApp اتریوم 

نگرانی هایی وجود دارد که استفاده از توکن های غیر قابل تعویض به خاطر تفاوت استانداردها، می توانند شکننده باشند. در حال حاضر استفاده از این پروتکل گران و پیچیده است. گاهی ماه ها طول می کشد تا یک DApp (اپلیکیشن غیر متمرکز) توسعه یابد که در دنیای سریع بلاک چین می تواند منجر به کاهش مزیت رقابتی کارآفرین باشد.

برخی پلتفرم ها نیز سعی می کنند به جای آنکه هرکسی توکن غیر قابل تعویض مورد علاقه اش را روی پلتفرم خودش بسازد، یک لایه ی تکنولوژیک برای استاندارد و یکپارچه سازی این توکن ها ایجاد کنند.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source & Image
https://coiniran.com/?p=28751
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x