روش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالمقالات سرمایه‌گذاری و تریدمقالات عمومی

بررسی نحوه درآمدزایی شرکت‌ها از استیبل کوین ها (Stablecoin)

در این مقاله، پدیده رو به رشد بازار رمز ارزها یعنی رمز ارزهای پایدار (استیبل کوین ها) و نحوه درآمدزایی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

پروتکل Basis

اجازه دهید با پروتکل Basis شروع کنیم. این کوین سه دسته توکن دارد:

 • توکن های سهام Basis
 • Basis کوین
 • توکن های اوراق قرضه Basis

توکن های سهام Basis در اولین بلوک (genesis block) ایجاد می شوند و توکن های کوین Basis سود تقسیمی (dividends) آنها هستند. در واقع توکن های کوین Basis زمانی به دارندگان توکن های سهام Basis داده می شوند که قیمت کوین از نرخ برابری بالاتر باشد تا قیمت کوین به قیمت کالای پایه همگرا شود. توکن های اوراق قرضه Basis نیز زمانی صادر می شوند که قیمت کوین نسبت به قیمت کالای پایه کمتر باشد. در این وضعیت می توانید یک ورقه قرضه Basis به قیمت فعلی ۰.۸ دلار و با قیمت سررسید ۱ دلار بخرید.

بررسی نحوه درآمدزایی شرکت‌ها از استیبل کوین ها (Stablecoin)
How does a “Stablecoin” make money?/ Source

این سیستم زمانی وقتی پیچیده تر می شود که از سیستم اولین ورودی- اولین خروجی (first in, first out) برای صدور کوین های جدید استفاده شود؛ بدین ترتیب که قدیمی ترین نگهدارنده توکن اوراق قرضه اول در صف دریافت کوین جدید قرار می گیرد و صف به این ترتیب چیده می شود و از لحاظ تئوری زمانی که دارندگان اوراق قرضه به انتها رسیدند، کوین ها برای دارندگان سهام صادر می شود.

خب مشکل این سیستم چیست؟ فرض کنید من یک نهنگ باشم و نقدینگی به قدری باشد که بتوانم یک سهام‌دار بزرگ شوم و هر زمان که سود سهام تقسیم شد به سرعت آن را بفروشم و اوراق قرضه بخرم و تا سررسید صبر کنم و سپس یک دامپ ایجاد کنم. اگر بازار به قدری بزرگ باشد که نتوانم این کار را تنها انجام دهم، می توان مشابه کاری که در حال حاضر توسط نهنگ های بازار رمز ارز ها انجام می شود این فرایند را با چند نهنگ دیگر سازماندهی کرد.

مشکل دوم و بزرگ تر این است که این سیستم دائما به ورود سرمایه‌گذاران بیشتری نیاز دارد؛ چرا که باید ثبات صندوق سرمایه‌گذاری حفظ شود.

Preston Byrne در این‌باره گفته است: «به نظر من این نکات در Basecoin سرسری گرفته شده است:

 • چاپ آزاد پول و دادن آن به سرمایه گذاران رمز ارز ها که تمایل دارند این پول را ذخیره کنند و در نتیجه باعث ایجاد محدودیت در عرضه پول می شوند؛
 • ارائه ی مشوق های مالی به سرمایه گذاران مراحل بعدی برای وارد کردن پول آنها در طرح و حمایت مالی از آنان در زمان افت قیمت نسبت به کالای پایه (مثلا یک دلار)؛
 • آسیب پذیری به‌خاطر وابستگی همیشه متمرکز به شاخص های قیمتی ایجاد شده توسط حوزه های حل اختلاف معاملاتی شخص ثالث بدون سرپرست و بدون قانون که در حال حاظر مشکوک به شیطنت های جدی هستند؛
 • دادن مزایای اصلی طرح به اولین خریداران در یک ICO غیر قانونی؛
 • مکانی که هر مشارکت کننده روی بالا رفتن قیمت دارایی خود شرط می بندد؛
 • بدون یافتن خریداران جدید برای $BASE نمی تواند از موجودیت خود محافظت کند.»

پیشنهاد مطالعه: همه‌چیز در مورد ICOها! معیار انتخاب ICO برای سرمایه‌گذاری موفق چیست؟

حال سوال این است که با وجود چنین مشکلاتی چرا شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر روی چنین طرح هایی سرمایه گذاری می کنند؟ جواب این است که رمز ارز های پایدار به‌خاطر ساختار سهامشان پتانسیل جذب سرمایه بالایی دارند. زمانی که شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر سهام این طرح ها را می خرند، در واقع سعی می کنند تا ماشین چاپ پول را که در آینده به آنها سود سهام می دهد، بخرند و پولشان را از میان سرمایه گذاران خرده پایی که کوین های پایدار را برای معامله در جهان رمز ارز ها می خرند، جمع کنند. به عبارتی، آنها تلاش می کنند تا از این حقایق بهره برداری کنند.

بسیاری از بانک های رمز ارزی، ذخیره ی فیات کافی ندارند و بنابراین به کوین های پایداری مانند پروتکل Basis برای تجارت مردم وابسته هستند و این باعث فشار خرید می شود.

 • خرید اولیه سهام به صندوق های کوین پایدار اجازه می دهد که برای زمان کافی، برابری خود با کالای پایه را حفظ کند تا سرمایه گذاران خطرپذیر بتوانند سرمایه خود را بیرون بکشند.
 • به‌علاوه، اگر قیمت رمز ارز ها به بالا رفتن ادامه دهد و مردم بیشتر خرید کنند، این شرکت ها می توانند برای مدت طولانی تری پول چاپ کنند.

به همین دلیل این کوین محصول مناسبی نیست.

MakerDAO

در ادامه به رمز ارز پایدار MakerDAO نگاهی می اندازیم. مزیت استفاده از DAI که توسط MakerDAO ایجاد می شود برای من نامعلوم است. در واقع، باید پول بیشتری نسبت به اتر دریافتی، پرداخت کنید؛ مثلا شما ۱۰۰۰ دلار Dai نیاز دارید ولی باید ۱۵۰۰ دلار وثیقه بگذارید. بدین ترتیب، چرا به‌جای معامله با دلار باید از چنین کوینی استفاده کرد؟

بررسی نحوه درآمدزایی شرکت‌ها از استیبل کوین ها (Stablecoin)
How does a “Stablecoin” make money?/ Source

مهم‌ترین قسمت، نحوه آسیب پذیری این سیستم است. فرض کنید فردا یک اتفاق وحشتناک در شبکه ی اتریوم بیفتد؛ چیزی شبیه به سرقت DAO اما بزرگتر، و توافقی درمورد بازگرداندن شبکه به عقب (rollback) نیز وجود ندارد. ارزش اتریوم سقوط خواهد کرد و شما دچار کمبود وثیقه و افت قیمت به‌طور همزمان می‌شوید.

پیشنهاد مطالعه: بررسی MakerDAO ؛ نگاهی عمیق و کلی

یک دسته الگوریتم BS مشابه وجود دارند که پروتکل Basis و BitShares سعی می کنند به عنوان یک روش اندازه‌گیری خوب، برای حفظ ارزش از دست رفته از آن استفاده کنند.

خب، اگر آنها بتوانند کمبود وثیقه را پوشش دهند چه می شود؟ استخرهای اتریوم رقیق می شوند و شما نمی توانید مقدار اتریومی که در آن گذاشته بودید را پس بگیرید. با اینکه این فرایند کمی گیج‌کننده است، می توان به وضوح دید که صادر کنندگان Dai چگونه کسب درآمد می کنند. برای بازپرداخت «کارمزد پایداری قیمت» باید از توکن MKR استفاده کنید و بدتر از همه اینکه این توکن پایداری اش را حفظ نکرده است.

تتر

این ارز دیجیتال پایدار کاملا تحت پوشش قرار دارد و گفته های Bitfinex را اجرا می کند. اما مهمتر این است که کاملا با دلار پشتیبانی نمی شود، حسابرسی ندارد و با وجود داشتن حساب بانکی هنوز قابلیت تبدیل بدون ریسک نکول یا ورشکستگی را ندارد.

بررسی نحوه درآمدزایی شرکت‌ها از استیبل کوین ها (Stablecoin)
How does a “Stablecoin” make money?/ Source

به علاوه، تتر به Bitfinex متصل است که این صرافی نیز به یک بازارساز در معدن Cumberland به عنوان Spoofy McSpoofface متصل است. چنین زنجیره ای برای اکوسیستم رمز ارز ها بسیار خطرناک است.

تتر از دو طریق کسب درآمد می کند؛ اول اینکه هنگام خرید تتر باید ۰.۰۰۱ دلار برای هر تتر بیشتر بپردازید، و روش دوم بهره پول فیاتی است که نگهداری می کند. با این حال، سوال مطرح این است که با توجه به پیچیدگی موقعیت بانکی فعلی تتر، آیا این شرکت واقعا بهره ای به دست می آورد یا خیر؟

پیشنهاد مطالعه: تتر چیست؟ مزایای استفاده از USDT

به خاطر عدم وجود حسابرسی دقیق، امکان معامله پول فیات و تتر بدون کارمزد در صرافی Kraken و عدم اجازه معامله با تتر، شبه پول‌شویی توسط این شرکت وجود دارد.

هرچند مسئله پول‌شویی، شبهه ایست که به تمام کوین های پایدار وارد است. در حالی که این کوین ها در پس الگوریتم ها و چیزهای دیگر پنهان شده اند، به ربات های سفارش دهنده برای بازارسازی و حفظ تعادل شان نیازمندند. بنابراین بهتر است که هرگاه قصد معامله رمز ارز ها را داشتید مسئولانه عمل کنید و به جای استفاده از کوین های پایدار، تجارتتان را با پول فیات انجام دهید.

این مقاله صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه شده است و نباید به عنوان مشاوره تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

Source & Image
https://coiniran.com/?p=29383
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x