آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

آیا کسی توجهی به دستکاری های رایج در بازار رمزارز (کریپتوکارنسی) دارد؟

از گروه های پامپ و دامپ گرفته تا معامله گرانی که با استفاده از اطلاعات محرمانه داد و ستد می کنند، دستکاری بازار رمزارز ها توسط آنها امری شایع است.

در حالی که برخی از این اعمال غیر قانونی هستند، اما موارد قانونی و شبه قانونی بسیاری، باعث مخدوش شدن تشخیص مرزبندی ها شده اند. برای همه روشن است که دستکاری بازار رمزارز ها با استفاده از مواردی از جمله پامپ و دامپ عادی شده؛ سوال اینجاست که چه کسی مراقب اوضاع است؟

آیا کسی توجهی به دستکاری های رایج در بازار رمزارز (کریپتوکارنسی) دارد؟
Anyone taking care of crypto-market interference/ image

در شروع Fontas به میدان آمد

معامله گران از همان روز اول بازار رمزارز ها را دستکاری می کردند. در روز های ابتدایی، بیت کوین و آلت کوین هایی که در تعداد محدودی صرافی کم نقدینه وجود داشتند مکررا پامپ و دامپ می شدند. کوین ها یا از این کشمکش پیروز بیرون می آمدند و یا نابود می شدند، و پس از آن با ارزش آنها بازی می شد. در ظاهر، معامله گران باید از این فرصت ها استفاده می کردند، چرا که ۱ دلار لایت کوین می توانست ۵ سال بعد به ثروت زیادی تبدیل شود (شمار سکه های باارزش و همین طور کم ارزش هنوز خیلی زیاد نبودند).

معامله گری که با اسم مستعاری مترادف پامپ و دامپ در سال ۲۰۱۴ شناخته می شد، Fontas بود. اغلب این طرح ها به صورت هماهنگ در سراسر چت روم Btc-e به نام trollbox  – یک صرافی که نگرش آنها نسبت به فعالیت های غیرقانونی عدم مداخله است- انجام می شد. هیچ کس نمی داند Fonats چقدر بیت کوین از صید تازه کاران ساده ای که دیر به پامپ های هماهنگ شده توسط او می رسیدند، به دست آورده است. او با وعده ها و شعار های خود و جذب افراد، نمودار های شمعی سبز را افزایش می داد.

بیشتر بخوانید: چگونه از دارایی های خود در برابر پامپ و دامپ رمزارز ها دفاع کنیم؟

مرحله دوم: پامپ و دامپ های خصوصی

مرحله دوم: پامپ و دامپ های خصوصی
Private pumps and dumps/ Image

همچنان که بازار رمزارز ها به سمت بلوغ پیش میرفت دستکاری بازار کاهش نیافت، بلکه خصوصی شد. مردم از چت روم ها به گروه های تلگرام، Slack و Discord دعوت شدند. هدف هنوز هم همان بود: برای خرید ارزان، ابتدا سکه را به سمت پامپ یا گران شدن هل دهید (در حال حاضر این کار با انتشار اخبار جعلی در مورد مشارکت ها و دیگر علامت دهی های صعودی انجام می شود) و سپس آن را به پایین ترین نقطه قیمتی بکشانید.

بیشتر بخوانید: ایجاد آشفتگی در بازار رمزارز ها به وسیله مکانیسم «پامپ و دامپ»

با این حال، پامپ و دامپ فقط یکی از انواع دستکاری بازار و مسلما یکی از خوشایند ترین اقدامات برای سودجویان است. اثرات آنها کوتاه مدت است و تریدر هایی که شمع های در حال رشد را کورکورانه و بدون این که بفهمند چه چیزی باعث چنین رشدی شده، تعقیب می کنند، کمی می رنجاند. تلاش های دیگر برای بازی دادن سیستم، شفاف تر هستند و به صراحت غیر قانونی نیستند اما اثر آنها می تواند پایدار تر باشد. برای مثال:

  • توسعه دهنده ای که مقدار زیادی کوین به درد نخور می خرد و پیشنهاد انشعاب دوسویه یا دوگانه ( Dual forking) آن با بیت کوین را می دهد تا باعث افزایش قیمت آن شود.
  • یک صرافی بزرگ که به کاربرانش در مورد فهرست سکه های جدید اطلاع رسانی می کند، این فرصت را برای آنها فراهم می کند که بتوانند با خرید کوین ها پیش از ورود به فهرست صرافی، در موقعیتی امن قرار بگیرند.
  • تیم یک رمزارز که از کوین خودشان پیش از اعلام عمومیِ یک مشارکت بزرگ، خرید می کنند.
  • یک گروه تجاری نهنگ که یک تخصیص فروش خصوصی با تخفیف را پشتیبانی مالی می کند و سپس با همدستی ICO و با ایجاد احساس ترس بابت از دست رفتن فرصت (FOMO) بین توده مردم فروش خود را انجام می دهد.

بیشتر بخوانید: مقدمه ای بر آموزش تحلیل تکنیکال و بنیادین قیمت رمزارز ها به زبان ساده

از تریدر ها متنفر نباشید، بازی نفرت انگیز است

هر ثانیه و هر روز تریدر ها سعی می کنند تا در این سیستم بازی کنند و در هر فرصتی از همتایانشان پیشی بگیرند. نهنگ ها صف های فروش جعلی درست می کنند تا روحیه بازار را تضعیف کنند. معامله گران فعال در توئیتر، خرید خود را تکمیل می کنند پیش از آنکه کوینی را همچون “گوهر تازه کشف شده” معرفی کنند.

FUDster ها  یا شبهه برانگیزان، ترس، عدم اطمینان، شک و تردید و احساسات منفی را گسترش می دهند. ربات ها خرید می کنند و عده ای از تریدر ها با خرید و فروش های همزمان، فعالیت هایی مصنوعی برای گمراه کردن بازار انجام می دهند. هرجور آدمی در این بازار پیدا می شود و در حالی که بیشتر مردم قوانین کسب سود را نمی دانند، عده ای هستند که می گویند دستکاری بازار باید به عنوان بخشی از زندگی پذیرفته شود.

از تریدر ها متنفر نباشید، بازی نفرت انگیز است
Don’t hate the traders/ image

بیشتر بخوانید: نهنگ های بیت کوین و چگونگی تعیین جهت حرکت بازار توسط آنها

از روزی که دنیای مالی به وجود آمده است، معامله با اطلاعات محرمانه و دستکاری بازار از قدیمی ترین ترفند در کتاب ها بوده است. صرافی هایی همچون Bittrex و Cobinhood چنین رفتار هایی را محکوم کرده اند و CFTC برای افشا های پامپ و دامپ جایزه ۱۰۰ دلاری تعیین کرده است. اما با توجه به ناتوانی دادستان ها به دستگیر کردن حتی تعدادی از شکنندگان قوانین مالی، چطور به پیشرفت آزاد و سریع دنیای رمزارز ها امیدوار باشیم؟

همه جور آدم در بازار رمزارز ها وجود دارند

یکی از پست های Steemit که تلاشی آشکار برای دستکاری بازارِ یکی از آلتکوین ها را برملا می کرد به طور گسترده به اشتراک گذاشته شد، اما بسیاری از کسانی که آن را خواندند در این ادعای نویسنده که جرمی با بالا ترین درجه صورت گرفته است، تردید داشتند؛ ولی نویسنده قویا به این نتیجه رسیده بود: «من پیش تر به SEC، FBI و دیگر مقامات فدرال درباره فعالیت آنها در بازار توضیح داده ام. من تمایل زیادی دارم که امروز یا فردا شخصا مدارکم را ارائه دهم». برخی معتقدند رسیدن صدای اعتراض کاربران رمزارز ها به این آژانس های سه حرفی، مبارزه ای سازنده و آخرین نیاز جامعه است.

James Comey، مدیر سابق FBI، در کتاب خاطرات خود به نام «یک وفاداری عظیم» از تصمیمش برای محاکمه Martha Stewart به جرم معامله با اطلاعات محرمانه، در زمانی که دادستان بوده سخن گفته است. مجموع مبلغی که از آن طریق به دست آمده بود سهامی به ارزش حدودا ۵۰ هزار دلار بوده است.

پس از محاکمه شواهدی به دست آمد که نشان می داد او از اطلاعات محرمانه بهره مند شده ولی آنرا تکذیب کرده است. در اکثر موارد، Comey تصدیق می کند که مشکل است که نیت واقعی افراد از خرید و فروش دارایی ها را اثبات کنیم؛ خالی کردن بازار یک سهم درست پیش از دامپ هم می تواند چیزی بیشتر از یک همزمانی  تصادفی نباشد.

چطور با دستکاری بازار رمزارز ها مقابله کنیم؟

چطور با دستکاری بازار رمزارز ها مقابله کنیم؟
How to prevent the interferences/ image

حال که دستکاری بازار رمزارز ها اجتناب ناپذیر است، منطقیست که به دنبال راه حل های عملی تر باشیم. یکی از راه ها این است که جامعه رمزارز ها به طور عمومی این رفتار را محکوم کند، تا افراد قبول کنند که نباید چنین کاری انجام دهند. روش دیگر این است که دستکاری بازار را به عنوان بخشی از تجارت بپذیریم.

این سخن همان قدر عجیب است که بگوییم دوپینگ باید در ورزش حرفه ای آزاد باشد؛ چرا که اگر ورزشکاران مسابقات را جدی نگیرند ممکن است مسابقه به میدان بازی بدل شود. کسی که یک سکه را در توئیتر تبلیغ می کند با اخلاق تر است یا کسی که یک کوین به درد نخور را در یک گروه خصوصی پامپ می کند یا سودجویی که منتظر لیست جدید توکن های Coinbase می باشد؟

وقتی حبس کوتاه مدت Martha Stewart در سال ۲۰۰۵ به پایان رسید، متوجه شد که ثروت او به ۲۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است. به طرز غیر قابل باوری، چند ماه دوری از بازار می تواند سودآور ترین کاری باشد که سرمایه گذار قادر به انجام آن است. وقتی مجازات سودآور تر از جرم است می توان گفت پیگرد قانونی بی معناست. سوء استفاده کنندگان به دستکاری بازار ادامه می دهند و ماجراجو ها به استفاده از اطلاعات محرمانه می پردازند. این ها ذات انسان هستند.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source

https://coiniran.com/?p=20564
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x