آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارحفظ امنیت و انواع کلاهبرداری در ارز دیجیتال

چگونه از دارایی های خود در برابر پامپ و دامپ رمزارز ها دفاع کنیم؟

طرح های پامپ و دامپ مدت ها قبل از اختراع رمزارز ها وجود داشته اند. آنچه در مورد این بازار رمزارز ها قابل توجه است، این است که این دستکاری در جلوی دید همگان صورت می گیرد.

در کانال های متنوع رسانه های اجتماعی مانند تلگرام، Bitcoin Talk و Reddit ، گروهی از افراد جمع می شوند و توافق می کنند که رمزارز هایی را در قیمتی خاص بخرند و وقتی که قیمت اوج گرفت، همگی همزمان در قیمت خاصی آن را بفروشند. آنها اغلب اطلاعات نادرست و گمراه کننده ای را به منظور متقاعد کردن سرمایه گذاران نا آگاه، برای خرید در حین افزایش قیمت، منتشر می کنند. اما در یک مورد باید برای آنها احترام قائل شد و آن این که فعالیت هایشان را در لفافه ی خیرخواهی قرار نمی دهند. بنابر گزارش Business Insider  پنج گروه برجسته پامپ و دامپ در تلگرام اینها هستند:

جامعه PumpKing که 14317 عضو دارد.

Crypto4Pumps که 7602 عضو دارد.

Alt The Way که 5582 عضو دارد.

Pump.im که 148 عضو دارد.

OCPump که 1281 عضو دارد.

در حالی که این نوع شفافیت پیچیده در مقایسه با دستکاری Libor توسط معامله گران بانک های بزرگ در یک دهه قبل، خوشایند تر است، اما شیوع این گروهها  مخاطراتی را که رویاروی سرمایه گذاران رمزارز هاست، برجسته تر می کند. Oleg Seydak، مدیر عامل گروه مالی Blackmoon که یک پلتفرم برای بازار قرض دادن رمزارز هاست، بیان کرد: “این موضوع پامپ و دامپ روی هم رفته یک تاثیر منفی بر بازار گذاشته است و به آسانی ترس، عدم اطمینان و شک را در کل جامعه رمزارز ها ایجاد کرده است.”

او همچنین گفت: “متاسفانه این نوع دستکاری گروه عمده ای از سرمایه گذاران جدید رمزارز ها را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر ما می خواهیم که این صنعت شکوفا شود، لازم است با کمک همدیگر از این کانال ها و گروه ها ممانعت به عمل آورده و آنها را ببندیم.”

چگونه از دارایی های خود در برابر پامپ و دامپ رمزارز ها دفاع کنیم؟

Source

راه حل های بالقوه در برابر پامپ و دامپ رمزارز ها

مبارزه با این مسئله ی مورد بحث چگونه ممکن است؟ یکی از روش ها تشویق افراد به دادن گزارش در مورد این گروه ها و کانال هاست. کمیسیون معاملاتی آتی کالا ( CFTC) ، آژانسی آمریکایی است که به قانون گذاری در زمینه مشتقات می پردازد و در فوریه اعلام کرد که به افرادی که اطلاعاتی را مطرح کنند که منجر به اقدام اجرایی شود، پاداش می دهد.

یک راه حل بالقوه دیگر ایجاد یک سازمان خود- تنظیم (SRO) است، مانند سازمانی که توسط بنیان گذاران Gemini ، Cameron وTyler Winklevoss  پیشنهاد شد. این موضوع مورد پشتیبانی Brian Quintenz عضو کمیسیون CFTC قرار گرفته است، اما هنوز معلوم نیست که آیا یک SRO قدرت کافی دارد یا نه.

تا زمانی که قانون گذاران، قوانینی را برای مهار اسکم های پامپ و دامپ تعیین کنند، سرمایه گذاران باید بسیار محتاط باشند که در دام این گروه ها نیفتند. روانشناسی، کلید پشت پرده این تقلب ها است. آگاه باشید که شیادان معمولا استادان متقاعد سازی هستند و شرایط را طوری مهیا می کنند که دقیقا به پروفایل هدف خود از لحاظ روانشناسی دست یابند. به یاد داشته باشید اگر چیزی خیلی از واقعیت دور است، به احتمال زیاد واقعی نیست.

بیشتر بخوانید: سوء استفاده وب سایت ها از سیستم کاربران برای استخراج + راه مقابله

آگاه و گوش به زنگ باشید

در پایین به منظور روشن سازی، اسکرین شات یک گروه پامپ و دامپ که در حال اقدامند و باز هم توسط Business Insider فراهم گردیده، آورده شده است. توجه کنید که از چه زبان مشتاقانه و چربی برای متقاعدسازی افراد برای سرمایه گذاری استفاده می کند و افراد را می ترساند که از قافله عقب می مانند و سعی می کند بگوید که قیمت فلان سکه خیلی بالا می رود و الان برای خریدن و سرمایه گذاری خیلی ارزان است.

چگونه از دارایی های خود در برابر پامپ و دامپ رمزارز ها دفاع کنیم؟

Source

مراقب پامپ و دامپ ICO ها باشید

در مورد توکن هایی که از ICO ها صادر می شوند، احتیاط بیشتری به عمل آورید و همچنان که تخمین زده شده، شاید یکی از هر ده ICO، از این طرح حداقل برای یک بار استفاده کرده است. بر طبق پستی از یک وبلاگ در ژانویه که توسط Sergey Khorolskiy نوشته شده بود، وقتی تعدادی از تیم ها در ICO ها متوجه می شوند که پروژه آنها به شکست نزدیک است، به فکر سازماندهی پامپ و دامپ می افتند.

نوشته مرتبط: 10 درصد دارایی ICO ها مفقود شده و یا به سرقت می رود

این استراتژی ساده است: از همه نوع شبکه های اجتماعی استفاده می شود و شروع به پخش کردن اخبار خوب در میان اعضای این شبکه ها می کنند. به طور کلی رمزارز ها مستعد دستکاری هستند زیرا مانند سهام پنی در حجم کمتری نسبت به دارایی های مالی رایج معامله می شوند.

امکان تغییر بازار تنها با تحرکات یک سرمایه گذار

Trace Schmeltz که شریک دفتر های Barnes و Thornburg در شیکاگو و واشنگتن است، گفت: “یک سرمایه گذار می تواند جهت قیمت را در یک صرافی خاص با ایجاد یک وضعیت بزرگ در جهتی مشخص، تغییر دهد، یا به طور ساده با ایجاد یک تقاضای خرید و فروش عظیم، تنها خودش بازار را حرکت دهد.”

وی در ادامه افزود: “در مورد رمزارز هایی که در چندین صرافی معامله می شوند، یک معامله گر به طور بالقوه می تواند بازار جهانی را با حرکت دادن قیمت در یک صرافی خاص تحت تاثیر قرار دهد.”

Schmeltz همچنین افزود: “به همین دلیل، سرمایه گذاران باید در مورد تعقیب قیمت در صرافی های گمنام و جدید بسیار مراقب باشند.”

چه دوست داشته باشیم یا نه، رمزارز ها آمده اند که بمانند. همچنان که بازار تکامل پیدا می کند و قوانین وضع می شوند، شیادان و متقلبان به تدریج بیرون انداخته می شوند، اما تا زمان انجام این رویداد، باید انتظار پیش آمد مشکلات و رنج هایی را داشت.

منبع

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا