آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

ایجاد آشفتگی در بازار رمزارز ها به وسیله مکانیسم «پامپ و دامپ»

مکانیسم پول ساز پامپ و دامپ (P&D) در فضای رمزارز ها محبوبیت بسیاری دارد. این طرح ها اغلب در اپلیکیشن های چت مانند تلگرام یا Discord یافت می شوند.

تعدادی گروه سیگنال دهی رمزارز ها در تلگرام وجود دارند که معمولا به عنوان گروه های پامپ و دامپ شناخته می شوند. با این حال، بسیاری از آنها نام خود را به «Pump & Hodl» یا «Pump & Chill» تغییر داده اند تا فعالیت سایه ای شان مختل نشود.

در این گروه های پامپ و دامپ (P&D)، تمام اعضای گروه، یک کوین خاص را در زمانی موسوم به «پامپ» می خرند. قیمت افزوده شده به عنوان «پامپ» شناخته می شود در حالی که فروش جمعی «دامپ» نامیده می شود. باید توجه داشته باشید که هیچ خدمات رایگانی وجود ندارد. هر چند که سرمایه گذاری در ارز های رمزنگاری شده گاهی اوقات می تواند مانند قمار باشد، یک راه سریع برای ثروتمند شدن نیز محسوب می شود.

علاوه بر این، اکثر این گروه های پامپ و دامپ غیر قابل اعتماد هستند. بعضی از سرمایه گذاران رمزارز ها موفق به بهره برداری از پامپ می شوند و از آن سود می برند، اما این روش می تواند یک روش بسیار پر ریسک برای کسب درآمد باشد.

ایجاد آشفتگی در بازار رمزارز ها به وسیله مکانیسم «پامپ و دامپ»
Pump and Dump chaos in cryptocurrency market/ Source

بیشتر بخوانید: بات های هوشمند “توکن یاب” اپلیکیشن تلگرام چگونه عمل می کنند؟

طرح اصلی P&D عمدتا دو مرحله دارد؛ جمع کردن و تخلیه کردن. مراحل دیگری نیز ممکن است در چرخه طرح P&D وجود داشته باشد. گروه های جدید بسیاری روزانه تشکیل می شوند که بیشتر آن ها با این منظور ایجاد می شوند که از سرمایه گذاران کم تجربه و بدشانس سوء استفاده کنند.

این گروه ها چگونه کار می کنند؟

کل مکانیسم پامپ و دامپ لایه ای کار می کند، جایی که درونی ترین اعضا بیشترین سود را دریافت می کنند. لایه ها عبارتند از: برگزار کنندگان، حلقه داخلی که حق عضویت پرداخت کرده اند، حلقه داخلی، حلقه خارجی که حق عضویت پرداخت کرده اند، حلقه خارجی و شرکت کنندگان نهایی.

سازمان دهندگان و گاهی تعداد اندکی از اعضای حلقه درونی تصمیم می گیرند که چه کوینی باید پامپ شود. سپس، اطلاعات به ازای پرداخت حق عضویت به شرکت کنندگان بیرونی و سپس اعضای خارج از گروه داده می شود.

لایه های مرکزی شامل سازمان دهندگان، حلقه درونی که حق عضویت پرداخت کرده اند و حلقه درونی، توسط Bitfalls شرح داده شده است. هسته گروه، اطلاعات درمورد کوین را چند ثانیه قبل از دیگران دریافت می کنند. حلقه های داخلی که حق عضویت پرداخت کرده اند و حلقه داخلی هر دو برای خدمات پامپ و دامپ وجه می پردازند. حلقه خارجی و سایر شرکت کنندگان گروه نیز برای خدمات پول پرداخت می کنند که اطلاعات پامپ را بعد از ۳۰ ثانیه یا زمانی که حرکت تقریبا شروع شده، دریافت کنند.

همچنین بخوانید:

چگونه از دارایی های خود در برابر پامپ و دامپ رمزارز ها دفاع کنیم؟

اگرچه این روز ها بسیار دشوار است که بتوان بخشی از هسته بود و اگر چنین دسترسی موجود باشد بسیار گران است؛ مگر این که یک سازمان دهنده باشید که کاری وقت گیر می باشد. به همین دلیل مشکل است که عضوی ثابت از هسته یکی از این گروه ها بشویم. بنابراین، بیشتر شرکت کنندگان جدید که به این گروه های سیگنال دهی می پیوندند، لایه بیرونی طرح P&D هستند. این شرکت کنندگان به اندازه هسته سود نمی برند و در برخی موارد پول نیز از دست می دهند.

گروه های P&D برای کوین هایی که حجم بازار کوچکی دارند دندان تیز می کنند؛ چرا که این ویژگی به آنها اجازه می دهد تا به طور موثر تری بازار را کنترل کنند. به عنوان مثال، سفارش فروش سکه ای در ۵۰ BTC گذاشته می شود، سپس اگر کسی ۵۰ BTC بپردازد و تمام کوین ها را بخرد، قیمت کوین در آن لحظه را می تواند تعیین کند، تا زمانی که دوباره فروشندگان جدیدی وارد بازی شوند.

گروه های P&D از سکه هایی که بازار کم حجم دارند استفاده می کنند، چرا که می توانند بازار را در مدت زمان کوتاهی دستکاری کنند و با «نهنگ هایی» که چنین کمپین هایی را تامین مالی می کنند، همراه شوند (این بدین معنا نیست که تمام نهنگ ها، درگیر P&D های مخرب و بازیگران بد بازار هستند).

این گروه ها چگونه کار می کنند؟
How Pump and Dump groups work/ Source

حلقه داخلی

سازمان دهندگان و حلقه ی دارای حق عضویت داخلی بیشترین سود را می برند. سازمان دهندگان معمولا برای جلوگیری از ردیابی، خرید کوین ها را از چند روز پیش تر شروع می کنند.

با این حال، درصد موفقیت ممکن است به دلایل مختلف متفاوت باشد؛ ثبت نشدن خرید، زمان بندی اشتباه و مسائل فنی. خیلی طول نمی کشد تا طرح به اعضای حلقه خارجی تر برسد. بنابراین همه چیز باید درست کار کند. طرح پامپ و دامپ در عرض چند دقیقه تمام می شود. در موارد نادر، ممکن است طولانی تر شود. به این علت که این استراتژی در مدت طولانی نمی تواند به آن خوبی که برای شروع کنندگان بازی عمل می کند، کار کند.

گاهی، بسیاری از دستورالعمل های پامپ و دامپ همپوشانی دارند و در بازار آشوب ایجاد می کنند. هیچ یک از این گروه های P&D برای همیشه سودآور و قابل اعتماد نیستند؛ و همچون یک سرمایه گذاری پر ریسک ممکن است تیر به خطا رود.

همچنین بخوانید: روش های سود آور در شرایط رکود بازار رمزارز ها (“بازار خرسی”)

مرحله پخش

تکرار پامپ ها در گروه متفاوت است، برای برخی کوین ها، چند بار در هفته و برای برخی چند دوره ی زمانی محدود در یک روز انجام می شود. مواردی نیز وجود دارند که دو هفته ای یا ماهانه انجام می شوند. ابتدا سازمان دهنده درمورد پامپِ پیش رو، به اعضا هشدار می دهد. شمارش معکوس تنظیم می شود و پس از آن کاربران از پامپ آگاه می شوند. سپس صرافی متوجه می شود که P&D اتفاق افتاده است.

بیشتر پامپ ها در صرافی های کوچک اتفاق می افتند چرا که حرکت دادن بازار به خاطر حجم های کم، ساده تر است. در این زمان فقط سازمان دهنده از این که کوین در چه مرحله ای است آگاه می باشد، که احتمالا از چند روز پیش، خرید خود را شروع کرده اند. شرکت کنندگان آماده می شوند تا کوین را در شمارش معکوس بخرند. اکثر حساب های فعال مقداری روی پامپ شرط بندی می کنند. علت نیاز به آمادگی قبلی این است که کل بازی در چند دقیقه تمام می شود.

بیشتر بخوانید: ربات های معامله گر یا به اصطلاح “تریدر” به چه صورتی عمل می کنند؟

همچنین شرکت کنندگان نیاز به اتصال پایدار اینترنت و رایانه ای با پردازش سریع دارند. اگر مشکل فنی بروز کند، ممکن است حتی خرید اعضای دارای حق عضویت داخلی با حلقه های خارجی همزمان شود.

کل فضای ارز های رمزنگاری شده آکنده از ربات هایی است که توانایی خرید سکه تنها با یک کلیک را دارا می باشند. علاوه بر این، اسکریپت های کاملا اتوماتیک نیز در دسترس است که نام سکه ها را از گروه ها جمع آوری می کنند و آن ها را از صرافی ها می خرند.

مرحله پامپ

هنگامی که سکه مشخص می شود، سازمان دهندگان خرید خود را انجام می دهند. این سر گروه بودن به آنها این امکان را می دهد تا بیشترین سود را از این شلیک دریافت کنند. با این حال، سازمان دهندگان باید مراقب باشند که مبادا پیش از پامپ خرید کنند. اگر چنین کنند، هیچ عضوی در گروه باقی نخواهد ماند.

هنگامی که مدیران گروه خرید خود را تکمیل کردند، اطلاعات سکه به اعضای دارای حق عضویت و سپس به شرکت کنندگان بیرونی طرح منتقل می شود. اگر سایر معامله گران صرافی که بخشی از گروه نیستند متوجه پامپ شوند، آنها نیز شروع به خرید خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب سرمایه گذاری در رمزارز ها

مرحله دامپ

سازمان دهندگان کسانی هستند که پیش از همه سکه ها را خریده اند و حالا سکه های خود را به اعضای حلقه بیرونی که هنوز در فاز پامپ هستند، می فروشند و یا به اصطلاح دامپ می کنند. فروش سریع، قیمت سکه را به ارزش اولیه و یا حتی پایین تر از آن می رساند و باعث ضرر سنگین افرادی که در انتها وارد پامپ شده اند، می شود. با این حال، می توان دید که پامپ ها قیمت سکه را مکررا یا حداقل برای چند روز افزایش می دهند.

نوع دیگری از طرح P&D طرح پامپ شخصیت های معروف است؛ قابل توجه ترین آنها پامپ John Mcafee می باشد. مزیت این است که افراد مشهور دنبال کنندگان زیادی دارند که باعث می شود به آسانی روی تازه واردان به بازار رمزارز ها تاثیر بگذارند.

چگونه این اتفاق رخ می دهد؟ سازمان دهندگان یک سکه را انتخاب می کنند، فرد مشهور کارمزد خود برای پامپ سکه ی معین شده را می پردازد. به عنوان مثال، مک آفی چندین سکه را با استفاده از نفوذ خود پامپ کرده، درحالی که سازمان دهندگان ادعای دامپ داشتند.

بیشتر بخوانید: آلتکوین هایی که بدترین عملکرد را تا کنون در سال ۲۰۱۸ داشته اند

پامپ و دامپ سکه ها اساسا برای کسانی که عضوی از حلقه داخلی نیستند طرح بسیار پر ریسکی است. همچنین، این نوع کار ها باعث ضربه زدن به تصویر فضای رمزارز ها در ذهن مردم در دراز مدت می شود. اگر فردی بانفوذ به درخواست فرد ناشناسی سکه های شخص سومی را دامپ کند می تواند به ناپایداری در فضای بازار منجر شود.

فقدان مقررات در بازار رمزارز ها احتمال چنین کارهایی را بالا می برد. از این رو، بهتر است با تحقیق درمورد اهداف سکه ها آنها را برای بلند مدت خریداری کنید.

با معامله و سرمایه گذاری در رمزارز های با حجم مبادلات بالا، تحقیق در مورد سکه هایی که همیشه پایین ترین سرمایه سکه از یک آستانه حجمی معین بالاتر قرار می گیرد، به عنوان مثال ۵۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰،…BTC در روز، و با آموختن تحلیل تکنیکال، شانس بیشتری برای فرار از گرفتار شدن در گروه های پامپ و دامپ دارید.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

منبع

 

https://coiniran.com/?p=20350
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Meisam
Meisam
5 سال قبل

Salam channel ya id telegram age darid baram befrestin ye chandta soal dashtam sepas

پویا علیخانی
پویا علیخانی
5 سال قبل
پاسخ به  Meisam
دکمه بازگشت به بالا
2
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x