بحث آزادچندرسانه‌ای

شبکه celer چیست و چه کاربردی دارد

شبکه Celer یکی از پروژه های شگفت انگیز در فضای رمزارزها است. Celer یک پلتفرم لایه دوم است که امکان انجام معاملات سریع، ایمن و بیرون از چینی را برای انجام تراکنش ها و پرداخت های هوشمند خارج چینی فرآهم می کند. اگرچه، قبل از آنکه بیشتر در مورد Celer بدانیم، اجازه دهید با ضرورت وجود این پروژه آشنا شویم.

رمزارزها دارای مشکل مقیاس پذیری هستند:

اگر با فضای بلاک چین/رمزارز آشنا باشید، به احتمال زیاد در مورد مشکل مقیاس پذیری شنیده اید. به طور ساده، رمزارزها، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. پس از رونق در سال ۲۰۱۷، وقتی بیت کوین به بالاترین قیمت خود رسید، افراد بیشتری وارد فضای رمزارزها شدند. اگرچه، خیلی زود متوجه شدند که معماری بلاک چین های عمومی سنتی قادر به پاسخگویی به این حجم از کاربر نیست. این نکته پس از cryptokitties fiasco کاملاً احساس شد.

Cryptokitties یک بازی است که در بلاک چین اتریوم ساخته شده است. در این بازی، باید یک گربه مجازی را پرورش دهید. این بازی به سرعت محبوب شد. به قدری این بازی محبوب شد که رسانه های اصلی شروع به پشتیبانی از آن کردند. اینطور به نظر می رسید که Cryptokitties در حال تبدیل شدن به یک dApp جادویی است که قصد ایجاد جریان اصلی رمزارزها را دارد.

متأسفانه، روند این گونه ادامه نیافت. بلاک چین اتریوم آمادگی لازم برای پشتیبانی از این حجم از کاربر را نداشت. تعداد معاملات تأیید نشده در بلاک چین به صورت نمائی افزایش یافت.

شبکه celer

به همین دلیل، Axiom که شرکت پشت cryptokitties نیز است، مجبور شد تا هزینه بنزین را افزایش دهد. در زیر بیانیه آنها را می بینید:

” حجم علاقه و استفاده که در این هفته شاهد آن بودیم بسیار شدید بود و از این قضیه بیش از حد خوشحال هستیم! اگرچه، شبکه اتریوم دیگر ظرفیت ندارد وکاملاً مملو است. تنها راه نگهداشتن CryptoKitties از کند شدن افزایش هزینه بنزین است تا معاملات بتوانند سریعاً کامل شوند. می دانیم که قیمت بالا به معنای این است که این موضوع بر روند شما تأثیر منفی خواهد داشت و از این موضوع بسیار ناراحت هستیم.”

حال که با مشکل آشنا شدیم اجازه دهید راه حل آن را نیز توضیح دهیم.

حل مشکل مقیاس پذیری:

برای حل این مشکل به دو مورد می رسیم:

 • مقیاس پذیری لایه اول
 • مقیاس پذیری لایه دوم

مقیاس پذیری لایه اول:

مقیاس پذیری لایه اول یا پایه به معنی اصلاح معماری بلاک چین توسط خودش است. دو روش عمده ای که تاکنون مورد استفاده قرار می گرفته عبارتند از:

 • افزایش سایز بلاک
 • انتخاب الگوریتم اجماع براساس لجر

افزایش سایز بلاک:

یکی از روش های ارائه شده برای افزایش مقیاس پذیری افزایش سایز بلاک است. اگرچه، دارای ۳ ایراد است:

 • در سیستم proof-of-work، نودها را مجبور به انجام کار بیشتر می کند. به همین دلیل، ماینینگ بسیار گران می شود. گران شدن آن فقط به معنای قدرتمند شدن استخرهای بزرگ و کاهش عدم تمرکز است.
 • همانطور که در مورد ناکامی بیت کوین کش دیدیم، افزایش سایز بلاک می تواند منجر به تقسیم جامعه شود. اگر از آن کاملاً پرهیز شود هیچ کس با فورک سخت موافق نیست.
 • افزایش سایز بلاک منجر به مقیاس پذیری خطی برخلاف نمائی می شود. برای مثال بیت کوین کش فقط ۱۰-۱۵ بار سریعتر است با اینکه سایز بیت کوین یک مگابایت و سایز بیت کوین کش ۳۲ مگابایت است.

الگوریتم های اجماع براساس رهبر:

رویکرد دیگر استفاده از الگوریتم های اجماع براساس رهبر است. در این الگوریتم، نودهای خاصی در شبکه وجود دارند که نسبت به بقیه نیرومندتر هستند. این نودها مسئول اجماع و بهبود شبکه هستند. اگرچه، این راهکار برخلاف اصول تمرکززدایی است. داشتن تعدادی کمی نود به طور قطع سرعت را افزایش می دهد، اما از طرف دیگر سیستم را ناایمن و متمرکز می کند.

مقیاس پذیری لایه دوم:

راهکارهای لایه دوم راهکارهایی هستند که بر روی بلاک چین پایه قرار دارند. این راهکارها پروتکل خود را بر روی لایه پایه می سازند. اینجا جائی است که مبحث Celer مطرح می شود. چندین راهکار لایه دوم مثل لایتنینگ شبکه و شبکه Raiden مدت ها است که در حال توسعه بوده و مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه، چیزی که Celer را متمایز می کند این است که درحالیکه سایر موارد مربوط به پرداخت هستند، Celer همچنین می تواند قراردادهای هوشمند را نیز اجرا کند.

جزئیات Celer:

جزئیات شبکه celer

دو جزء اصلی شبکه Celer شامل:

 • :cStack تکنولوژی استیک (stake) خارج چین Celer که قابلیت ساخت در سایر بلاک چین ها را دارد.
 • cEconomy: مکانیزم رمزارز شبکه Celer

cStack:

cStack از پائین به بالا شامل لایه های زیر است:

 • cChannel: کانال استیت تعمیم یافته و سری چین های فرعی
 • cRoute: مسیریابی یابی بهینه
 • cOS: چارچوب توسعه و زمان اجرا برای اپلیکیشن های خارج چینی

cChannel  چیست؟

cChannel از پلتفرم های کانال استیت و چین های فرعی تشکیل شده است.

در درجه اول، اجازه دهید با مفهوم کانال استیت آشنا شویم. این کانال یک کانال ارتباطی دوطرفه بین مشارکت کنندگان است که آنها را قادر می سازد تا معامله کنند. این معاملات، که معمولاً در بلاک چین اتفاق می افتند، در خارج چین اتفاق خواهند افتاد. اجازه دهید مروری بر نیازمندیهای اجرای کانال استیت خارجی داشته باشیم:

 • بخشی از استیت بلاک چین از طریق چند-امضائی یا انواع قراردادهای هوشمند دیگر بلوکه می شود. این فرآیند قبلاً به تأیید مشارکت کنندگان درآمده است.
 • مشارکت کنندگان از طریق امضای معاملات با یکدیگر تعامل می کنند بدون آنکه چیزی برای ماینرها بفرستند.
 • پس از متوقف شدن کانال، استیت نهائی به بلاک چین اضافه می شود.

شبکه لایتنینگ فرم خاصی از کانال های استیت است که به آن “کانال های پرداخت” می گویند. این کانال ها وضعیت پرداخت ها را بین طرفین پیگیری می کنند. یک کانال استیت مثل Celer وضعیت برنامه های دلخواه را بین طرفین پیگیری می کند، که ممکن است شامل پرداخت ها نیز باشد.

ضرورت وجود کانال استیت:

برای فهم ضرورت کانال استیت، باید با کارکرد معاملات در اتریوم آشنا شویم. این اکوسیستم رمزارز نامتمرکز با استفاده از مدل مقاوم در برابر خطای بیزانس ساخته شده است.  فرض این مدل این است که همواره در یک محیط غیرقابل اطمینان کار می کند. مثلاً در مورد اتریوم، کاربران به ماینرها اطمینان ندارند، ماینرها به کاربران اطمینان ندارند و حتی ماینرها به یکدیگر نیز اطمینان ندارند.

بنابراین، چگونه یک معامله اتفاق می افتد؟

 • فرض کنید آلیس می خواهد ۳ اتریوم برای باب ارسال کند. او این هدف را برای ماینرها ارسال می کند.
 • او مجبور است اندکی بیشتر هزینه معاملاتی یا بنزین بفرستد تا ماینرها را مجاب کند.
 • معامله باید توسط بخش بزرگی از نودها در شبکه اتریوم تأیید شود
 • تنها پس از آنکه تأیید انجام شد، اکانت باب ۳ اتریوم دریافت می کند.

در این فرآیند دو نقطه ضعف مشاهده می شود:

 • منتظر ماندن برای کسب تأیید قاطع از شبکه ای به بزرگی اتریوم عاقلانه به نظر نمی رسد.
 • با افزایش محبوبیت اتریوم، نودهای بیشتری وارد شبکه می شوند. این منجر به طولانی تر شدن زمان تأیید می شود.

اینجا جائی است که کانال استیت می تواند بازی را تغییر دهد. با کمک قراردادهای هوشمند و نظریه بازی، کانال استیت به کاربران اجازه می دهد تا محیطی را ایجاد کنند که در آن این انگیزه را دارند تا با هم همکاری کنند و کاربرد کلی اپلیکیشن را توسعه دهند. نکته خوب این است که کل تعاملات در خارج از بلاک چین اتفاق می افتد. بنابراین، اگر آلیس مجبور شود در داخل استیت چنل یک اتریوم برای باب ارسال کند، او می تواند بدون نیاز به تأیید بخش عمده ای از شبکه داشته باشد. این فرآیند ساده، مستقیم و سریع است.

با در نظر گرفتن این موضوع، نکته مهمی وجود دارد که باید در مورد کانال استیت در نظر داشته باشید. این فرایند نیاز به اجماع ناشناس مشارکت کنندگان برای آپدیت استیت دارد. در چنل، هر دو شرکت کننده باید قبل از اجرای یک عملیات به توافق برسند. از آنجائیکه تعداد شرکت کنندگان خیلی کم است (دو مورد به جای بخش عمده ای از شبکه) فرآیند تأیید خیلی سریع اتفاق می افتد.

کارکرد کانال استیت و اهمیت آن:

فرض کنید آلیس و باب می خواهند از طریق کانال استیت با یکدیگر تعامل داشته باشند. اتفاقی که می افتد شامل:

 • آلیس و باب مقداری از سرمایه خود را در یک قرارداد هوشمند بلوکه می کنند. هر دو طرف باید برای انجام هر کاری با این سرمایه بلوکه شده موافق باشند.
 • آلیس و باب می توانند در اینترنت به یکدیگر پیام بدهند تا بر سر یک پرداخت به طورت دو طرفه موافقت خود را ابراز کنند. این فرآیند منجر به تبادل سرمایه بین دو طرف می شود.
 • در هر زمانی، آلیس یا باب می تواند از طریق تقویت جدیدترین استیت و وارد کردن آن به بلاک چین از قرارداد هوشمند خارج شود.

نکات مهمی که باید در ذهن داشته باشید:

 • با استفاده از قرارداد هوشمند، آلیس و باب به واسطه ای احتیاج ندارند.
 • اگر به دلایلی استیت چنل از عملیات باز ایستد، مشارکت کنندگان قادر خواهند بود که مبلغ استیت را باز یابند.
 • کانال استیت همچنین دارای فیچرهای محرمانگی است. درحالیکه معاملات بلاک چین شفاف هستند و هر شخصی می تواند آن را ببیند، تعاملات کانال استیت فقط برای مشارکت کنندگان قابل دیدن است. برای مثال، آلیس می تواند برای باب یک پرداخت شرطی در یک کانال استیت ارسال کند که در آن هیچ شخصی به جزء آلیس و باب از شروط معامله آگاهی ندارد. پس از آنکه پرداخت شرطی انجام شد، به صورت یک پرداخت نرمال به نظر خواهد رسید و انتقال سرمایه از دنیای خارجی انتقال می یابد حتی اگر آلیس از کانال استیت دیسکانکت شود.

کاربردهای کانال استیت:

درحالیکه توضیحات تاکنون در مورد کانال های استیت شخصی بود، Celer از کاربران انتظار دارد تا از شبکه کانال استیت بیشتر استفاده کنند. یک شبکه کانال استیت شبکه ای از کانال های استیت شخصی است که به طریقی به یکدیگر وصل هستند که این امکان وجود دارد تا مسیر کانال استیت را از طریق آنها تشخیص داد. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید، آلیس و باب کانال بازی با هم ندارند، اما می خواهند وارد یک بازی شوند. تا زمانیکه هر دوی آنها یک کانال با واسطه مشترک داشته باشند، آنها قادر خواهند بود یک کانال مجازی باز کنند. پس از آنکه کاربر به شبکه کانال استیت وصل می شود، تعامل با کانال های مختلف طبیعی خواهد بود. کاربران می توانند بدون هیچ هزینه ای اپلیکیشن ها را نصب، استفاده و غیرفعال کنند.

براساس Celer، کاربردهای زیر برای کانال استیت مناسب تر است:

 • اگر اپلیکیشن مجبور باشد با تعداد زیادی معامله یا تعامل بین کاربران سروکار داشته باشد.
 • وقتی بخشی از اپلیکیشن با تعداد کمی مشارکت کننده همراه است.
 • وقتی اپلیکیشن نیاز به UX سریع دارد.
 • وقتی مشارکت کنندگان در اپلیکیشن در حال تغییر نیستند.

چطور cChannel از کانال های فرعی استفاده می کند؟

یک چین فرعی یک بلاک چین جداگانه است که با استفاده از پگ دو طرفه به بلاک چین اصلی وصل است. پگ دوطرفه قابلیت تعویض دارایی ها در یک نرخ از قبل تعیین شده بین بلاک چین اصلی و فرعی را می دهد.

در کنار کانال استیت، cChannel ها نیز از کانال های فرعی استفاده می کنند. برای مثال وقتی چندین کاربر نیاز به ارسال پول به یکدیگر داشته باشند، می توانند سرمایه خود را در یک قرارداد مرکزی ادغام کنند. این قرارداد مرکزی به عنوان یک قرارداد چین فرعی با یک فرآهم کننده چین خارجی یک قطب چندحزبی تشکیل می دهد. این قرارداد مرکزی امکان پرداخت یک به چندین نفر را فرآهم می کند.

مدل چین فرعی دارای مزیت های زیر نسبت به مدل کانال استیت است:

 • دریافت کننده نیازی ندارد آنلاین باشد و یک معامله روی چین انجام دهد. به این دلیل که آنها می توانند سرمایه خود را در چین فرعی بگیرند بدون اینکه خودشان سپرده گذاری کنند.
 • در درجه دوم، هیچ یک از طرفین لازم نیست سرمایه ای بلوکه کند. وقتی کانال های براساس چین فرعی برای پرداخت های چندگانه استفاده می شود، هیچ یک از طرفین (به جزء پیشنهاددهنده بلاک) قبل از پرداخت نیازی به بلوکه کردن پیش پرداخت ندارد.

CRoute چیست؟

برای اینکه یک شبکه استیت چنل به طور کارآمد مقیاس پذیر باشد، مسیریابی استیت باید به طور مناسبی طراحی شود. مسیریابی استیت سرعت و حجم جریان معاملا را در یک سیستم تعیین می کند. متأسفانه، شبکه های کانال استیت موجود، مثل شبکه لایتنینگ و رِیدن، دارای تله های خاصی هستند که از مسیریابی کارآمد جلوگیری می کنند.

 • شبکه لایتنینگ: شبکه لایتنینگ از نوعی از پروتکل Landmark Routing به نام Flare استفاده می کند. ایده مسیریابی Landmark یافتن کوتاهترین مسیر از ارسال کننده به دریافت کننده از طریق نود واسطه به نام Landmark است که یک نود شناخته شده با اتصال بالا است.
 • شبکه رِیدن: رِیدن از جستجوی درخت A* استفاده می کند که یک distributed implementation از کوتاهترین مسیر است.

به طور خلاصه، هر دو این مکانیزم های مسیریابی می خواهند کوتاهترین مسیر بین دو نقطه را بیابد. پیروی از این روش ها با مدل داده ای سنتی توان عملیاتی خوبی فرآهم می کند. به این دلیل که شبکه پایدار و ظرفیت لینک بدون وضعیت است ( زیرا هر لینک تحت تأثیر معاملات قبلی قرار ندارد).

متأسفانه، کانال های خارج چینی مدل های دارای استیت هستند زیرا معاملات سریع در آن اتفاق می افتند، که منجر به تغییر ظرفیت یا بالانس ها می شوند.

کوتاهترین مسیر منجر به تغییرات مکرر در توپولوژی شبکه می شود و بالانس کانال را توضیح نمی دهد. شکل زیر را بررسی کنید، که نشان می دهد چگونه کوتاهترین مسیر منجر به تغییر توپولوژی در هر زمان می شود.

شبکه سلر

اجازه دهید به بررسی مواردی که در اینجا اتفاق افتاده است بپردازیم:

 • در ابتدا، نود A، نود B و نود C هر یک پرداخت ۱۰۰ توکنی را به نود B، نود C و نود A را شروع می کنند.
 • در طول توزیع بالانس چنل اولیه (یعنی بازده زمانی اول)، هر جفت نود توسط لینک دو طرفه به هم وصل هستند و هر نود یک مسیر مستقیم به مقصد خود با اتخاذ کوتاهترین مسیرانتخاب می کند.
 • اگرچه، با گذشت زمان و با ورود به برهه زمانی دوم این منجر به انتقال یک طرفه از طریق هر کانال می شود. همچنین، در این زمان، توپولوژی شبکه پادساعتگرد است.
 • در این زمان، کوتاهترین مسیریابی انتقال یک طرفه انجام می دهد یعنی مسیرA -> C -> B برای پرداخت A -> B انتخاب می شود. این منجر به تغییر توپولوژی بالانس از پادساعتگرد به ساعتگرد می شود و این فرآیند به طور نامحدود انجام می شود.

همانطور که مشاهده می کنید این روش کارآمدترین روش نیست. در یک اکوسیستم نامتمرکز، تغییر دائم توپولوژی منجر به عملکرد ضعیف می شود زیرا الگوریتم برای تنظیم دوباره با توپولوژی تغییریافته نیاز به زمان دارد.

در حقیقت، اگر نود C مسیر طولانی تر را انتخاب کند (C -> B -> A) نه تنها کل کانال ها بالانس می مانند، بلکه توپولوژی شبکه بدون تغییر باقی خواهد ماند.

راهکار Celer: مسیریابی بالانس توزیع شده

مکانیزم مسیریابی Celer، DBR یا Distributed Balanced Routing است که دارای شفافیت و بالانس بهینه کانال در طول فرآیند مسیریابی است. برای درک فلسفه طراحی DBR، فرض کنید یک جریان آب به سمت پائین در حال حرکت است. آب نمی داند مقصد نهائی کجا خواهد بود، فقط طبق گرانش حرکت می کند.

DBR هیچ محاسبه مسیری انجام نمی دهد. DBR از congestion gradient پیروی می کند. الگوریتم DBR دارای توانایی بالانس کانال استیت است که به طور شفاف جریان انتقال بالانس را برای هر کانال استیت حفظ می کند.

مزایای الگوریتم DBR شامل:

 • بهینه: DBR همیشه دنبال بهترین مسیر برای یک نرخ درخواست انتقال ارزش می باشد.
 • بالانس کانال شفاف: DBR هر کانال استیت را دوباره بالانس می کند تا انتقال ارزش بالانس شده را در بلند-مدت حفظ کند.
 • کاملا نامتمرکز: DBR یک الگوریتم کاملاً نامتمرکز است. هر نود فقط نیاز دارد با نودهای همسایه در توپولوژی شبکه استیت درارتباط باشد. DBR همچنین دارای هزینه ارسال پیام کوچک در پروتکل است.
 • مقاوم در برابر شکست: DBR در برابر شکست مقاوم است. الگوریتم می تواند نودهای بی مسئولیت را شناسایی کرده و با سرعت با آن منطبق شود. در مواقع شکست نودها، نودهای موجود می توانند ماکزیمم عملکرد را داشته باشند.
 • محرمانگی: از آنجائیکه DBR یک ویژگی چند-مسیره است، الگوریتم محرمانگی ارزش انتقالی را حفظ می کند. آنها می توانند این کار را بدون استفاده از تکنیک های حفظ محرمانگی اضافی انجام دهند. DBR حتی می تواند از تکنیک مسیریابی پیازی برای ناشناسی استفاده کند.

cOS چیست؟

cOS ترکیبی از فریم ورک توسعه اپلیکیشن (SDK) و سیستم زمان اجرا است. cOS می خواهد به توسعه دهندگان کمک کند تا سریعاً اپلیکیشن های نامتمرکز خارج چینی مقیاس پذیر را بسازند و با آن کار کنند.

Directed Acyclic Graph (DAG):

برای حمایت از کاربردهایی به جزء تراکنش های P2P، Celer از سیستمی از اپلیکیشن های خارج چینی به عنوان یک DAG استیت وابسته شرطی استفاده می کند. اجازه دهید ببینیم چطور یک کانال استیت تعمیم یافته می تواند منجر به ایجاد گراف های مستقل به منظور مدیریت معاملات چندگانه پیچیده شود.

شبکه celer

نمودار بالا را در نظر بگیرید.

 • اجازه دهید بگوئیم که “Off-chain App 2” یک بازی شطرنج است که آلیس با کرل بازی می کند.
 • فرض کنید آلیس شرط می گذارد که او ۱۰ اتر به کرل می دهد اگر کرل بازی را ببرد.
 • حتی اگر آلیس و کرل یک کانال مستقیم بین خود نداشته باشند، می توانند با یکدیگر از طریق دیگر واسطه ها تعامل داشته باشند. در این مورد، این واسطه باب است.
 • کانال مستقیم از دو لایه شرط تشکیل شده است. لایه اول یک قفل زمان برای اطمینان از اینکه باب مسئولیت های خود را در زمان معین انجام خواهد داد. لایه دوم بلاک پرداختی شرطی ناشی شده از بازی است.
 • این وضعیت شرطی می تواند از طریق باب انجام شود حتی اگر او بخشی از بازی نباشد.

cOS SDK:

Celer’s cOS SDK یک راهکار برای ایجاد، ردیابی و تصمیم در مورد استیت ها در اپلیکیشن های بیرون از چین است. توسعه دهندگان قادر خواهند بود تا با استفاده از SDK اپلیکیشن هایی بسازند تا به راهکارهای مقیاس پذیری خارج چینی و شبکه پرداخت های فراهم شده بوسیله شبکه Celer سرعت بخشند. این فرآیند منجر به افزایش قدرت اکوسیستم می شود. توسعه دهندگان قادر خواهند بود تا دو گروه از اپلیکیشن های نامتمرکز را ایجاد کنند:

 • Simple pay-per-use applications: در این اپلیکیشن ها کاربران میکروسرویس هایی را از واحدهای دنیای واقعی و جریان تراکنش ها را از طریق شبکه پرداخت دریافت می کنند.
 • :Complex multi-party applicationsتوسعه دهندگان می توانند نمودار استیت شرطی را مورد استفاده قرار بدهند تا بتوانند اپلیکیشن های چندگانه پیچیده بسازند. Celer می خواهد زبان قراردادهای هوشمند کنونی را با تکنیک های ساخت نرم افزار نوین مثل metaprogramming، annotation processing و dependency injection توسعه دهد.

زمان اجرای cOS:

زمان اجرای Cos به عنوان یک رابط بین cApps و شبکه انتقال لایه Celer عمل می کند و همچنین از  cAppها از نظر تعاملات شبکه ای و مدیریت محلی بیرون چینی پشتیبانی می کند. زمان اجرا توابع بسیاری را در سیستم کنترل می کند:

شبکه celer

 • در فرانت شبکه، زمان اجرا تعاملات چندگانه را در طول چرخه حیات cAppها کنترل می کند.
 • یک سری اصول برای کاربردهای چندگانه پیچیده مثل گیمینگ فرآهم می کند.
 • اگر در مواردی طرف مقابل دچار شکست شد، زمان اجرا این مورد را به استیت روی چین انتقال می دهد.
 • اگر کلاینت آفلاین شود، زمان اجرا بر State Guardian Network بارگیری می شود. وقتی کلاینت آنلاین شد، زمان اجرا استیت محلی را با State Guardian Network سینک می کند.

cEconomy:

دومین رکن Celer مدل  cryptoeconomic است که به آن “cEconomy” می گویند. این مدل طوری طراحی شده که تأثیر شبکه، جریان پایدار و دسترسی بالا برای اکوسیستم فرآهم می کند. هر راهکار خارج چینی درحالیکه نقدینگی بدست می آورد نیاز دارد بالانسی بین نقدینگی و در دسترسی داشته باشد. مکانیزم مورد استفاده برای مدیریت این بالانس شامل:

 • Proof of LIquidity Commitment (PoLC)
 • Liquidity Backing Auction
 • State Guardian Network

cEconomy

Proof of Liquidity Commitment (PoLC):

PoLC یک فرآیند استخراج مجازی است که نیاز به نقدشوندگی بالا برای اکوسیستم خارج چینی دارد. در شبکه Celer، اعضایی به نام NLB (Network Liquidity Backers) وجود دارند. فرآیند استخراج شامل NLB هایی است که دارایی هایشان را بلوکه کرده اند-که می تواند شامل دارایی های دیجیتالی مثل اتر در شبکه Celer باشد. آنها دارایی هایشان را برای مدت مشخص در محلی به نام CCC (CollateralCommitment Contract) بلوکه می کنند. در عوض، NLBها پاداشی از جنس توکن محلی به نام توکن CELR دریافت می کنند. این فرآیند منجر به حفظ نقدشوندگی درشبکه می شود.

 Liquidity Backing Auction (LiBA):

LiBA فرآهم کنندگان سرویس خارج چینی را قادر می سازند تا از طریق crowdlending نقدینگی بدست آورند. اولویت قرض دهنده از طریق نرخ بهره، نقدشوندگی موجود و توکن CELR بلوکه شده بدست می آید. فرآیند به صورت زیر کار می کند:

 • تأمین کننده سرویس یک LiBA را شروع می کند تا مقداری نقدینگی برای زمان مشخص قرض بگیرد.
 • یک بیکر اعلام آمادگی می کند. این آمادگی شامل نرخ بهره، میزان نقدینگی و مقدار CELER که آنها تمایل به بلوکه شدن دارند.
 • مقدار نقدینگی از طریق CCC سابمیت می شود.
 • از نقدینگی قرض گرفته شده برای پرداخت مخارج کانال استفاده می شود.

State Guardian Network (SGN):

SGN یک چین فرعی خاص برای محافظت در استیت های خارج چینی در زمان هایی که کاربران آفلاین هستند می باشد. صاحبان توکن CELR می توانند توکن خود را در SGN به عنوان استیت بگذارند و تبدیل به یک نگهبان استیت شوند. نقش این افراد محافظت از سپرده (استیت) کاربر برای زمان مشخص است. یک کاربر می تواند مبلغ استیت خود را به محافظ بدهد و در عوض مبلغی دریافت کند. تعداد نگهبان برای محافظت از یک استیت بستگی به موارد زیر دارد:

 • هش استیت
 • Responsibility Score، که جریان نقدی تولید شده بوسیله کاربر برای SGN است.

CelerX چیست؟

CelerX یک محصول consumer-facing برای Celer است و اولین و تنها پلتفرم لایه دوم در iOS و اندروید است. کاربران CelerX قادر خواهند بود:

 • از Celer Pay به منظور انجام نقل و انتقالات بدون هزینه استفاده کنند
 • بازی در گیم های براساس مهارت بدون هیچ تأخیری

از ۸ جولای که میننت ارائه شد، CelerX به ۱.۴ میلیون دلار بعلاوه کل پاداش های اعطاء شده، ۱۱k بازیگر و۳۰۰k انطباق از ۸۸ کشور جهان بدست آورده است. Celer بر سپرده ها در Celer Pay کنترلی ندارد و شما در هر زمانی بر سرمایه خود کنترل کامل دارید.

توکن گیم GT توکن محلی ERC-20 است که در اپ CelerX استفاده می شود. هر شخصی می تواند از توکن های GT برای تمرین گیم ها در اپ استفاده کند. CelerX رقابت مالی برای تقریباً ۸۰ درصد از جهان و ۳۸ ایالت آمریکا فرآهم می کند.

همانطور که قبلاً گفته شد، بزرگترین مشکل در فضای بلاک چین عدم پذیرش است. اگرچه، مورد ” Cryptokitty” به ما نشان داد که یک بازار بزرگ در فضای بلاک چین برای dAppهای سرگرم کننده وجود دارد. این چیزی است که بارها و بارها شاهد آن بوده ایم. بین مارچ ۳-۹، ۲۰۱۹، ترون بزرگترین پلتفرم قرارداد هوشمند شناخته شد:

 • DAppهای ترون ۲۰۷ درصد افزایش در حجم معاملات هفتگی با مجموع حجم ۱۸۰ میلیون دلار داشتند، که از ایاس (۱۰۲ میلیون) و اتریوم (۲۴ میلیون) پیشی گرفت.
 • آنها ۳۳۰۰۰ کاربر جدید بدست آوردند، که ۶۴ درصد رشد را نشان می دهد.

در این دوره، سه مورد از dAppهای محبوب در ترون شامل Epic Dragons، CrazyDogs و TronGo بودند. همانطور که می بینید، هر سه آنها در دسته Dappهای بازی و قمار قرار دارند. CelerX در این بازار از طریق فرآهم کردن یک پلتفرم برای گیمینگ براساس مهارت و بازی های e-sports موبایل بهره می برد. CelerX امکان خرید رمزارزها را در داخل اپ از طریق کردیت کارت، پی پال و اپل پی فرآهم می کند که یک رویکرد بی نظیر نه تنها در بازی های بلاک چینی بلکه به طور کلی در صنعت بازی موبایل می باشد.

CelerX در حال تبدیل شدن به یکی از اجزای رشد اکوسیستم Celer است.

نتیجه گیری:

همانطور که تصور می کنید، شبکه Celer یک پروژه بسیار بلندپروازانه است که توسط دکترMo Dong، دکتر Junda Liu، دکتر Xiaozhou Li و دکتر Qingkai Liang مدیریت می شود که دانش آموخته بهترین و شناخته شده ترین دانشگاههای دنیا هستند. شبکه Celer مشکل مقیاس پذیری رمزارزها را با استفاده از تاکتیک هوشمند لایه دوم، که منجر به کاهش امنیت شبکه نمی شود حل کرده اند.

در فرانت، Celer روی موارد زیر کار می کند:

 • یک یلو پیپر open-source که پروتکل کانال استیت خارج چین و استدلال طراحی آن را شرح می دهد.
 • انتشار گزارش بازرسی برای قرارداد هوشمند cChannel و حذف ملاحظات امنیتی
 • یک گزارش کامل از آسیب پذیری امنیتی نود کامل شبکه Celer
 • ساخت اجزای cEconomy متفاوت- PoLC، Liquidity Backing Auction و State Guardian Network
 • کامل کردن یک راهنمای ۵ درسی در مورد نحوه استفاده از CelerX eSport Gaming SDK
 • ایجاد یک Web3 سازگار با کلاینت محلی جاوااسکریپت و دامنه SDK Bug مین نت آلفا

با داشتن تکنولوژی cStack و اجزای cEconomy که در کنار هم کار می کنند، Celer به سمت تصاحب فضای رمزارز پیش می رود. روند رشد آتی آن می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

https://coiniran.com/?p=36290
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x