مقالات سرمایه‌گذاری و تریدمقالات عمومی

روش‌های نقد کردن ارز دیجیتال در ایران + PDF جامع

بررسی تمام روش‌های تبدیل رمزارزها به پول‌های نقد رایج در ایران یا به عبارتی نقد کردن رمزارزها

با ادامه یافتن روند پذیرش فناوری بلاک‌چین و رمزارز، در حال حاضر بخش بزرگی از جامعه در سبد دارایی خود ارز دیجیتال دارند. با رشد فناوری دیفای و پلتفرم‌های غیرمتمرکز دیگر، بسیاری از مردم از رمزارزهایی مانند بیت‌کوین یا اتر نه‌تنها به‌عنوان یک ذخیرۀ ارزش که همچنین به‌عنوان واحدهای پولی در این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند. شکاف موجود بین دنیای کریپتوکارنسی و سیستم مالی رایج مانعی در مسیر پذیرش فناوری ارز دیجیتال شده است. علاوه بر روش‌های خرج کردن رمزارز و یا کسب درآمد از رمزارز، روش‌های مختلف نقدکردن ارز دیجیتال نیز کمک می‌کند که منافع حاصل از فعالیت‌ در فضای کریپتو به زندگی واقعی افراد جاری شود. فرض کنید دارایی‌های دیجیتال خود را با قیمت مناسبی بخرید، مدتی آن‌ها را هولد کرده و حالا آماده هستید رمزارز خود را به پول رایج (نقد) تبدیل کنید. در کل افرادی مثل فریلنسرها، گیمرها، برنامه‌نویسان، تریدرها و سایر افرادی که درآمدی به‌صورت رمزارز کسب می‌کنند، به خدمات نقد کردن ارز دیجیتال نیز نیاز دارند. در هر کشور بسته به قوانین و زیرساخت‌های موجود، راه‌های گوناگونی برای نقدکردن ارز دیجیتال وجود دارد. درمجموع می‌توان گفت که کاربران در انتخاب این نوع خدمات، راحتی، سرعت، امنیت و به‌صرفه‌بودن را لحاظ می‌کنند. در این مقاله به‌طور مفصل به بررسی روش‌های نقد کردن ارز دیجیتال در ایران می‌پردازیم. درنهایت در یک بخش جداگانه سایر روش‌های جهانی تبدیل رمزارز به فیات توضیح داده می‌شود. کارت اعتباری کریپتو، صرافی‌های خارجی، دستگاه خودپرداز بیت‌کوین یا استفاده از PayPal، برخی از روش‌های نقد کردن ارز دیجیتال هستند که البته در ایران امکان‌پذیر نیست. در انتها نیز می‌توانید فایل پی‌دی‌اف جامع روش‌های نقد کردن ارز دیجیتال در ایران را مشاهده کنید.

نقد کردن ارز دیجیتال 

در زبان اقتصادی، ارز (پول) سه چیز است: ذخیرۀ ارزش، وسیلۀ مبادله و واحد ارزش، که تنها زمانی قابل استفاده است که ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. نخست، باید ثبات ارزش خود را حفظ کند؛ به‌علاوه باید کمیاب، تقسیم‌پذیر، کاربردی و قابل انتقال باشد. از صدف‌های دریا و دانه‌های کاکائو تا سکه‌های ضرب‌شده و اسکناس‌های چاپ‌شده با پشتوانۀ طلا، همگی این ویژگی‌ها را داشتند. 

ارز دیجیتال نوعی از ارز دیگر است که خرید و فروش می‌شود؛ بنابراین به‌راحتی می‌توانید آن را به پول نقد تبدیل کنید. کاربران اینترنت اصطلاحات گوناگونی مانند نقد کردن ارز دیجیتال یا نقد کردن تتر یا تبدیل تتر به تومان را به‌کار می‌برند. در هرصورت همگی به‌دنبال یک هدف هستند: تبدیل ارز دیجیتال به پول رایج که به آسانی قابل خرج کردن باشد. منظور از پول نقد ارز فیات است؛ ارزی که توسط دولت‌ها صادر می‌شود تا ارز رایج قانونی در مناطق تحت کنترلشان باشد. 

 در ایران تبدیل ارز دیجیتال به پول نقد را می‌توان یا از طریق صرافی‌های متمرکز آنلاین، یا از طریق پلتفرم‌های کاربر به کاربر و یا با فروش حضوری (فیزیکی) به افراد مورداعتماد انجام داد. درهرصورت باید به یک فرد، یک واسطه یا یک سرور آنلاین اعتماد کنید. بنابراین قبل‌از استفاده از سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف برای نقد کردن ارز دیجیتال، لازم است آگاهی خود را افزایش داده و احتیاط لازم را به‌خرج دهید. 

در ادامه قصد داریم چگونگی نقد کردن رمزارز در ایران را با مزایا و معایب هر روش توضیح دهیم. با ما همراه باشید. 

صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز

صرافی ارز دیجیتال

می‌توانید از یک صرافی متمرکز برای نقد کردن ارز دیجیتال استفاده کنید. تا چند سال پیش، تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی بیشتر از سه عدد نبودند که حتی درگاه پرداخت هم نداشتند. به‌هرحال با افزایش محبوبیت انواع ارز دیجیتال، تعداد و کیفیت خدمات آن‌ها نیز افزایش یافت.

در حال حاضر، ده‌ها صرافی متمرکز در ایران فعالیت می‌کنند که علاوه بر امکانات حرفه‌ای برای تریدینگ، از خرید و فروش لحظه‌ای انواع ارز دیجیتال به‌وسیلۀ درگاه‌های بانکی پشتیبانی می‌کنند. وبسایت آموزشی کوین ایران تاکنون چندین مرتبه بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی را براساس ترکیبی از معیارهای کمی و کیفی ارزیابی و رتبه‌بندی کرده است. 

شاید نخستین روشی که به ذهن می‌رسد فروش سفارش‌گذاری در این صرافی‌های متمرکز باشد. از آن‌جا که بخش غالب کاربران از این صرافی‌ها برای خرید ارز دیجیتال استفاده کرده‌اند، برای تبدیل رمزارز به پول نقد نیز دوباره سراغشان می‌روند.

روش نقد کردن بیت‌کوین، جدا از روش به‌دست‌آمدنِ آن (ماین، سایت کسب درآمد، هدیه، …)، یکسان است و تفاوتی با نقد کردن سایر رمزارزها ندارد. همچنین فرقی نمی‌کند رمزارز شما در حال حاضر در چه کیف‌پولی ذخیره شده باشد.  

ابتدا باید صرافی مورداعتماد خود را انتخاب کنید. پس از ثبت‌نام حساب کاربری و ورود به پلتفرم، باید مراحل احراز هویت را با ثبت و تایید مدارک‌ هویتی خود تکمیل کنید. مدارک هویتی معمولا شامل تصویر کارت ملی، کارت بانکی، تایید تلفن همراه و ایمیل، گواهی محل سکونت و گاهی یک سلفی است. 

توجه کنید که باید در کیف‌پول رمزارز موردنظر برای نقد کردن در حساب صرافی، موجودی کافی داشته باشید. اگر چنین نیست، لازم است مقداری از کیف‌پول شخصی به آدرس کیف‌پول مخصوص آن در پلتفرم صرافی ارسال کنید. سپس برای تبدیل ارز دیجیتال به پول نقد، ابتدا باید بازار مربوطه (برای مثال BTC/Toman) را انتخاب کنید و آن‌جا با تعیین قیمت و مقدار، سفارش فروش را ارسال نمایید. با پیدا شدن خریدار و انجام سفارش فروش، موجودی کیف‌پول ریال یا تومان در حساب کاربریتان افزایش خواهد یافت که می‌توانید آن را برداشت کنید. 

روش‌های نقد کردن ارز دیجیتال در ایران 

نقد کردن تتر نیز به همین ترتیب است؛ بدین صورت که ابتدا مقداری از موجودی تتر خود در حساب صرافی را در بازار تتر/ تومان یا تتر/ ریال بفروشید. سپس موجودی کیف‌پول تومان یا ریال را برداشت کنید تا پول نقد به حساب بانکی شما واریز شود. 

به‍‌‌‌ هر حال، اگر مجال سفارش‌گذاری در این صرافی‌ها را ندارید، می‌توانید از داشبوردهای تبادل آنی استفاده کنید. اغلب صرافی‌های متمرکز در سایت خود بخشی برای تبادل آنی دارند که در آن‌ها به‌راحتی می‌توان طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را با کمی کارمزد بیشتر، بی‌درنگ به تومان یا ریال تبدیل کرد. 

نقد کردن تتر در ایرانپس از تبدیل ارز دیجیتال به تومان یا ریال با برداشت از کیف‌پول تومان یا ریال، پس از مدت مشخصی، وجه نقد به کارت بانکی شما واریز می‌شود. بسته به صرافی موردنظر، این زمان می‌تواند از یک‌روز کاری تا یک‌هفته به‌طول انجامد. این روش راحت‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ نقد کردن ارز دیجیتال در ایران به‌شمار می‌رود.  

تبدیل ارز دیجیتال به تومان یا ریال

واسطه‌های بازارساز ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال محلی برای ترید هستند که در آن‌ها تمام سفارش‌های خرید و فروش در لحظه نمایش داده شده و نزدیک‌ترین سفارش‌ها با هم جور و معامله انجام می‌شود. شفافیت، مزیت اصلی این مدل مبادله است اما قطعیتی مبنی بر نهایی شدن سفارش در آن‌ها وجود ندارد. برای رفع این مشکل، کاربران می‌توانند برای تبدیل رمزارزها از نوع دیگری از پلتفرم‌ها، معروف به واسطه‌های بازارساز استفاده کنند. 

در این پلتفرم‌ها به‌صورت پیوسته قیمت‌هایی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال با یک شکاف قیمتی ارائه می‌شود؛ درآمد پلتفرم واسطه نیز از محل همین شکاف قیمت خرید و قیمت فروش است. 

تبدیل رمزارز به پول نقدنقد کردن ارز دیجیتال در واسطه‌های بازارساز به دلیل رابط کاربری آسان بسیار راحت است. همچنین با این روش خیالتان از نقد شدن رمزارزها در قیمت بازار آسوده خواهد بود. به هر حال نقدینگی در این پلتفرم‌ها کمتر از صرافی‌های ارز دیجیتال است و معمولا محدودیت‌های شدیدتری در سقف برداشت دارند. همچنین عدم شفاف‌سازی دربارۀ کارمزدها در بسیاری از آن‌ها وجود دارد. 

درمجموع، انتخاب یکی از این سایت‌ها برای تبدیل رمزارز به پول نقد نیازمند تحقیق دقیق و همه‌جانبه است. 

مزایا و معایب نقد کردن ارز دیجیتال در صرافی متمرکز

استفاده از این روش مزایایی مثل راحتی، امنیت، نقدینگی و سرعت دارد. اما از طرفی مسائل حریم خصوصی مرتبط با احراز هویت و متمرکز بودن آن‌ها کاربران را به استفاده از روش‌های دیگر برای تبدیل رمزارز به پول نقد سوق می‌دهند. 

 مزایا:

 • امنیت: رمزنگاری، احراز هویت دوعاملی (۲FA)، ذخیره‌سازی سرد و اثبات ذخایر (PoR)، برخی از اقدامات امنیتی مهمی هستند که معمولا از سوی یک صرافی متمرکز انجام می‌شود. شاید همین امنیت است که آن‌ها را به انتخاب اول کاربران برای نقد کردن ارز دیجیتال تبدیل کرده است. 
 • نقدینگی کافی: صرافی‌های متمرکز حجم معاملات بالایی دارند. این یعنی کاربر هر زمان که بخواهد می‌تواند حجم زیادی از یک ارز دیجیتال خاص را با قیمت‌های رقابتی به فروش برساند و نقد کند. 
 • سادگی: صرافی‌های متمرکز با این هدف طراحی شده‌اند که در دسترس تمام افراد تازه‌وارد به دنیای کریپتو قرار گیرند؛ بنابراین پلتفرم‌های آن‌ها بسیار ساده و کاربرپسند هستند. 
 • سرعت: اغلبِ این پلتفرم‌ها به‌طور مستقیم بازارهای فیات (تومان/ ریال) را در خود دارند که این فرایندِ نقد کردن ارز دیجیتال را سریع و روان می‌کند. 
 • فراوانی و تنوع صرافی‌ها: در حال حاضر تعداد زیادی صرافی ارز دیجیتال با دامنۀ متنوعی از ارزهای دیجیتال در ایران وجود دارند که این کمک می‌کند پلتفرم مناسب خود را پیدا کنید. 

معایب:

  • کارمزد اضافی: نقد کردن ارز دیجیتال در صرافی متمرکز معمولا شامل کارمزدهای تراکنش، کارمزد برداشت و کارمزد سپرده است. 
  • حریم خصوصی: در این صرافی‌ها نیاز به تکمیل فرایندهای احراز هویت است. حریم خصوصی کاربران با وصل شدن هویتشان به دارایی‌های آن‌ها تضعیف می‌شود. 
  • متمرکز بودن: نیاز به واسطه مرکزی که در خطر هک شدن یا سایر روش‌های کلاه‌برداری اینترنتی قرار دارد خلاف ویژگی اصلی رمزارزها یعنی غیرمتمرکزبودنِ آن‌هاست. 
  • ریسک فریز شدن حساب: صرافی‌های متمرکز می‌توانند به هر دلیلی حساب کاربران خود را فریز یا محدودیت برداشت برای آن‌ها ایجاد کنند. این موضوع می‌تواند برای کاربرانی که می‌خواهند درآمد کریپتویی خود را نقد کنند دردسرساز شود. 
 • ریسک قانونی: برخی از صرافی‌ها نماد الکترونیکی ندارند و وضعیت قانونی آن‌ها در ابهام قرار دارد؛ بنابراین هیچ تضمینی برای سلامت فعالیت‌ آن‌ها وجود ندارد. در بیشتر موارد کاربران به‌واسطۀ تجربه مثبت خود یا دیگران، از آن‌ها استفاده می‌کنند.  

پلتفرم‌‌های آنلاین کاربر به کاربر (P2P)

صرافی کاربر به کاربر (P2P) جایی است که تراکنش‌ها به‌صورت مستقیم بین دو فرد انجام می‌شود. این نوع پلتفرم مبادلاتی در واقع یک نرم‌افزار است که کاربران در آن با یکدیگر به توافق می‌رسند و معامله می‌کنند. پلتفرم‌های آنلاین کاربر به کاربر مثال روشنی از تفکر غیرمتمرکز هستند و دسترس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالاتری دارند. به هر حال، نرم‌افزار آن‌ها توسط افراد یک تیم یا شرکت مدیریت می‌شود. برای همین است که تراکنش‌های P2P با ریسک‌های امنیتی، حقوقی و کیفیت بازار همراه هستند. 

نقد کردن ارز دیجیتال با این روش، فرآیند طولانی‌تر و بیشتری دارد. اگر در آنِ واحد به پول نقد نیاز ندارید و انعطاف‌پذیری در شرایط فروش را ترجیح می‌دهید، در این صورت استفاده از پلتفرم‌های P2P روش مناسبی به‌نظر می‌رسد.

مزایا:

 • دسترس‌پذیری: این پلتفرم‌ها معمولا به کاربران اجازه می‌دهند بدون وابستگی به واسطه‌ی مرکزی، به تبادل ارز دیجیتال با پول نقد بپردازند. پلتفرم‌های P2P در دسترس طیف وسیعی از کاربران قرار دارند.
 • حریم خصوصی: تراکنش‌های کاربر به کاربر سطحی از ناشناس بودن دارند بنابراین حریم خصوصی بهتری برای کاربران فراهم می‌کنند. استفاده از پلتفرم‌های P2P معمولا نیازی به احراز هویت ندارد. 
 • انعطاف‌پذیری: وبسایت‌های آنلاین کاربر به کاربر در اغلب موارد از روش‌های مختلفی برای پرداخت یا دریافت پول نقد پشتیبانی می‌کنند.
 • قیمت‌های رقابتی: در صرافی‌های متمرکز، بازارگردانانی وجود دارند که رمزارزها را ارزان می‌خرند و گران می‌فروشند. این یعنی با قیمت بدتری می‌توانید ارز دیجیتال را نقد کنید. اما به‌لطف ماهیت رقابتیِ پلتفرم‌های کاربر به کاربر و امکان چانه‌زنی، می‌توان بهترین قیمت‌ها را برای نقد کردن ارز دیجیتال خود در آن‌ها پیدا کرد. این قیمت‌ها معمولا از قیمت‌های فروش در صرافی‌های متمرکز بهتر هستند. 

معایب:

 • ریسک امنیتی: با اینکه پلتفرم‌های P2P دخالتی در انجام معامله بین کاربران ندارند، به‌هرحال باید کیف‌پول خود در این سایت‌ها را شارژ کنید. همچنین نرم‌افزار و سرویس‌های ضمانت آن‌ها به‌صورت مرکزی اداره می‌شود؛ بنابراین در معرض اسکم و کلاه‌برداری هستند. به‌علاوه از آنجا که کاربران با افراد ناشناس مبادله می‌کنند، باید بسیار محتاط باشند؛ زیرا خطر از دست رفتن دارایی وجود دارد. 
 • سرعت کم: سرعت انجام تراکنش برای نقد کردن ارز دیجیتال در این پلتفرم‌ها کمتر از صرافی‌های متمرکز است. 
 • ریسک قانونی: این پلتفرم‌ها کمتر تحت‌نظر مراجع قانونی هستند یعنی درصورت بروز مشکل یا اختلاف‌نظر بین طرفین، چارچوب‌هایی برای حفاظت از مشتری وجود ندارد. 
 • ریسک‌های بازار: کیفیت خدمات پلتفرم‌های P2P ممکن است بسیار متفاوت باشد؛ برخی از آن‌ها نقدینگی بسیار کم، تاخیر زیاد و معامله‌گران کم‌اعتباری دارند. 
 • ریسک نوسان قیمت: قیمت ارز دیجیتال به‌صورت ذاتی نوسان زیادی دارد. نقد کردن ارز دیجیتال در این سایت‌ها ممکن است آن‌قدر به‌طول انجامد که قیمت دارایی تغییرات زیادی داشته و موجب زیان شود. 

کارت هدیه یا گیفت کارت

به دلیل تحریم‌ها، خرید مستقیم از سرویس‌های اینترنتی محبوب مانند گوگل، آمازون، آی تیونز، اسپاتیفای و بسیاری دیگر برای مردم ایران مقدور نیست. یکی از روش‌های خرید محصولات این فروشگاه‌ها، استفاده از گیفت کارت‌های مخصوص است. بسیاری از کاربران ایرانی با استفاده از همین روش از محصولات و خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند. 

اگر به هر دلیل موفق به نقد کردن ارز دیجیتال خود نشدید، می‌توانید با ارز دیجیتال خود گیفت کارت‌ بخرید و با فروش آن‌ها به دیگران، دارایی رمزارزی خود را نقد کنید. در سایت‌هایی چون Gyft ،e-Gifter و فروشگاه Bitcoin.com می‌توانید انواع گیفت کارت قابل استفاده در بهترین فروشگاه‌های اینترنتی را با بیت‌کوین یا سایر رمزارزها بخرید.

لازم به ذکر است که نباید گیفت کارت فیزیکی از این سایت‌ها بخرید چون با وجود هزینه‌های گزافِ ارسال به ایران، به‌هیچ عنوان به‌صرفه نیست. 

مزایا:

 • سهولت خرید: خرید کارت هدیه با یک ثبت‌نام آسان در این سایت‌ها و سپس افزودن آن به سبد خرید و درنهایت پرداخت هزینه با یک ارز دیجیتال انجام می‌شود. 
 • استفاده شخصی درصورت عدم فروش: بهتر است کارت هدیه‌ی سرویس موردعلاقۀ خود را بخرید تا در بدترین سناریو درصورت پیدا نشدنِ مشتری، خود از آن استفاده کنید. 

معایب:

 • فروش دشوار: حتی با وجود محبوبیت این گیفت کارت‌ها در ایران، ممکن است نتوانید پیشنهاد فروش خود را به انجام برسانید و درنهایت موفق به نقد کردن ارز دیجیتال خود نشوید. 
 • احتمال تغییر رویه از سایت پذیرنده: این احتمال وجود دارد که سایت‌ صادرکنندۀ گیفت کارت در آینده از پذیرفتن آن‌ خودداری کند. پس همواره گوش به زنگ باشید و جوانب احتیاط را در نظر بگیرید. 
 • وجود سایت‌های رقیب: سایت‌های زیادی در ایران به فروش گیفت کارت می‌پردازند. برای همین رقابت با آن‌ها برای فروش گیفت کارت دشوار است و نقد کردن ارز دیجیتال از این طریق زحمت زیادی دارد.  

فروش حضوری

کاربران می‌توانند برای نقد کردن ارز دیجیتال، یکدیگر را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا از طریق دوستان و آشنایان پیدا کرده و پس از توافق با هم معامله کنند. برای این‌کار کافی‌ست رمزارز خود را مستقیماً به آدرس کیف‌پول طرف مقابل منتقل و سپس در ازای آن ریال دریافت کنید. 

روش دریافت وجه می‌تواند نقدی، انتقال کارت به کارت، چک و یا هر روش رایج دیگری باشد. فروش حضوری یا فیزیکی، سنتی‌ترین روش نقد کردن تتر و سایر رمزارزها در ایران است. البته این روش با ریسک‌هایی همراه است زیرا تراکنش‌ها برگشت‌پذیر نیستند. 

مزایا:

 • قیمت‌های رقابتی: قیمت این معاملات به‌صورت توافقی بین طرفین تعیین می‌شود. 
 • تنوع روش دریافت وجه: می‌توان از هر روش مرسوم مثل انتقال کارت به کارت، چک، واریز به حساب و بسیاری دیگر استفاده کرد. 
 • حریم خصوصی: نیاز به ثبت و تأیید مدارک هویتی در هیچ سایتی وجود ندارد و نقد کردن ارز دیجیتال با سطح بالایی از حریم خصوصی انجام می‌شود. 

معایب:

 • ریسک امنیتی: این که هیچ سیستمی برای سامان‌دهی و نظارت بر روند معامله در بین نیست، خطرناک است. کلاه‌بردار می‌تواند با روش‌های مختلف مثل پول جعلی، چک‌های نامعتبر، هویت جعلی و … از افراد کم‌تجربه سو استفاده کند. 
 • نبود خریدار: روش مشخصی برای پیدا کردن خریدار واقعی که حاضر به انجام معامله باشد وجود ندارد. برای همین ممکن است نقد کردن ارز دیجیتال طولانی شود یا اصلا انجام نشود. 

روش‌های جهانی نقد کردن رمزارز

کارت اعتباری رمزارز

کارت اعتباری کریپتو مشابه با کارت‌های اعتباری رایج هستند و همان‌طور که با یک کارت بانکی پرداخت می‌کنید می‌توانید با کارت رمزارزی خود خرج کنید. البته این کارت‌ها به‌جای اتصال به یک حساب بانکی، به یک کیف‌پول دیجیتالی متصل هستند. نحوۀ استفاده از آن‌ها به این شکل است که ابتدا باید کارت را از یکی از تأمین‌کنندگان بخرید. سپس کیف‌پول رمزارز خود را به کارت وصل کرده و ارز دیجیتال موردنظر برای نقد کردن را از کیف‌پول به کارت منتقل کنید. صادرکنندۀ کارت می‌تواند رمزارزها را با قیمت لحظه‌ای به پول نقد تبدیل کند. این تبدیل در لحظه انجام می‌شود و لازم نیست نگران آن باشید. 

از جمله‌‌ی این کارت‌ها می‌توان به دبیت کارت شرکت‌هایی مانند Bitpay، Coinbase، Nexo و… اشاره کرد. جدا از انجام خرید، شما حتی می‌توانید از کارت‌های نقدی بیت کوین برای برداشت پول نقد در دستگاه‌های خودپرداز پذیرفته‌شده توسط ویزا و مسترکارت استفاده کنید.

مزایا:

 • خلا موجود میان دنیای کریپتو و سیستم مالی سنتی را پوشش می‌دهند.
 • روشی سریع، راحت و امن برای نقد کردن ارز دیجیتال است.

معایب:

 • کارمزدهای تراکنش بالا که شامل کارمزدهای بیمه، تبدیل و برداشت است.
 • تنها از فروشندگانی می‌توانید با رمزارز خرید کنید که این کارت‌ها را بپذیرند.

خودپرداز کریپتو (ATM)

دستگاه‌های خودپرداز کریپتو یکی از محصولات نوین در زمینۀ فین‌تک هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به آسانی ارز دیجیتال خرید یا فروخت. این تکنولوژی راه بسیار ساده و سریع برای نقد کردن ارز دیجیتال در اختیار ما می‌گذارد. به‌هرحال کارمزدهای تبدیل رمزارز به پول نقد یا استفاده از این دستگاه‌ها بسیار گران‌تر از سایر روش‌هاست. 

با این لینک می‌توانید نزدیک‌ترین خودپردازهای بیت‌کوین به محل سکونت خود را پیدا کنید. 

مزایا:

 • لزوما نیازی به داشتن حساب بانکی نیست. 
 • روشی سریع، راحت و امن برای نقد کردن ارز دیجیتال

معایب:

 • کارمزدها بسیار گران است.
 • مناطق دورافتاده به آن دسترسی ندارند. 
 • نقد کردن رمزارز محدود به مقدار پول موجود در دستگاه است. 

نقد کردن از طریق اپلیکیشن PayPal

استفاده از PayPal برای نقد کردن ارز دیجیتال روش بسیار راحت و ساده‌ای است. نخست یک صرافی انتخاب کنید که از برداشت PayPal پشتیبانی کند. سپس مراحل تایید هویت صرافی را تکمیل کنید و ارز دیجیتال موردنظر را در آن بفروشید. با استفاده از این روش، پول فیات به حساب  PayPal واریز می‌شود. درصورتی‌که حساب PayPal به یک حساب بانکی متصل باشد، می‌توانید پول نقد را به کارت بانکی منتقل کنید و نیز به‌صورت مستقیم به خرید اینترنتی بپردازید. 

در ایران نیز سایت‌هایی وجود دارند که خدمات تبدیل ارز PayPal به ریال را ارائه می‌کنند. البته قبل از استفاده از آن‌ها باید از سلامت کسب‌وکار آن‌ها مطمئن شوید. 

به‌هرحال این روش مزایا و معایب خود را دارد. 

مزایا:

 • راحتی: راه‌اندازی و نصب حساب PayPal بسیار آسان است و رابط کاربرپسندی دارد که آن را در دسترس طیف گسترده‌ای از کاربران قرار می‌دهد.
 • سرعت: تراکنش‌ها معمولا به‌سرعت تکمیل و پول نقد در حسابتان واریز می‌شود. 
 • امنیت: این برنامه شیوه‌های امنیتی قدرتمندی به‌کار گرفته تا از اطلاعات مالی و دارایی‌های مشتریان خود محافظت کند. 

معایب:

 • کارمزدها: کارمزد نقد کردن ارز دیجیتال در PayPal بالاست؛ درنتیجه سود شما را کاهش می‌دهد. 
 • ارزهای محدود: پی‌پال تنها از تعداد کمی ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و این انتخاب شما را محدود می‌کند. 
 • قوانین: اپلیکیشن PayPal ممکن است به دلایلی حساب برخی از مشتریان مشکوک را فریز کند که برای کاربران آزاردهنده است. همچنین سیاست‌ها و قوانین این نرم‌افزار برای تراکنش‌های رمزارزی ممکن است تغییر کند.  

نقد کردن از طریق سایت‌های وثیقه‌ای مانند LocalBitcoins

مبادله مستقیم با سایر کاربران در سایت‌های وثیقه‌گذاریِ محلی مانند LocalBitcoins یا Localethereum یک روش دیگر برای فروش و نقد کردن ارز دیجیتال است. روش کار آن‌‎ها این‌گونه است که فروشنده یک آگهی جهت فروش رمزارز در سایت ثبت می‌کند که شامل اطلاعات قیمت، مقدار، حداقل کف تراکنش، کشور محل سکونت و روش دریافت پول است. 

سپس خریداران، آگهی‌های فروش را بر اساس کشور، روش پرداخت و قیمت فیلتر کرده و فروشنده دلخواه خود را انتخاب می‌کنند. پس از توافق، یک معامله به جریان می‌افتد یا به‌اصطلاح یک Open Trade ایجاد می‌شود. 

از لحظه‌ی شروع معامله تا پایان آن، رمزارزهای فروشنده از کیف‌پول وی برداشته شده و به‌صورت ضمانت (Escrow) در سایت قفل می‌شود. فرد خریدار وجه نقد را پرداخت می‌کند و پس از آن، حساب ضامن آزاد شده و رمزارزها به خریدار ارسال می‌شوند. 

مزایا:

 • دسترس‌پذیری: با این روش، امکان نقد کردن ارز دیجیتال در دسترس افرادی قرار می‌گیرد که به هر دلیل به سایر روش‌ها دسترسی ندارند. 
 • حریم خصوصی: به علت عدم نیاز به احراز هویت و ثبت مدارک هویتی، لازم نیست نگران اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با یک واسطه مرکزی باشید و از سطحی از حریم خصوصی برخوردارید. 
 • انعطاف‌پذیری: خودتان روش دریافت پول را از طیف گسترده‌ای از روش‌های موجود انتخاب می‌کنید.
 • قیمت رقابتی: کنترل بیشتری روی قیمت فروش دارید زیرا می‌توانید مستقیم با خریدار وارد مذاکره شوید. 
 • غیرمتمرکز: هیچ واسطه‌ای در نقد کردن ارز دیجیتال وجود ندارد. تنها واسطه در این سیستم، سرویس ضمانت (Escrow) است که آن هم برای جلوگیری از کلاه‌برداری در معاملات است. 

معایب:

 • ریسک امنیتی: خطر اسکم و کلاه‌برداری جدی‌ترین نقطه‌ضعف این روش است.
 • سرعت کم: تراکنش‌ها در این روش زمان بیشتری می‌برد و این موضوع ریسک نوسانات قیمت را افزایش می‌دهد. 
 • کمبود نقدینگی: در سرویس‌های مختلف سطح نقدینگی متفاوت است و شاید خریداری برای یک ارز دیجیتال وجود نداشته باشد.

جمع‌بندی

در پایان امیدواریم که این مقاله به شما در انتخاب نحوه نقد کردن ارز دیجیتال کمک کند. چندین روش مختلف معرفی و دربارۀ مزایا و معایب هر یک بحث شد. برخی از سرمایه‌گذاران عجله‌ای ندارند و می‌خواهند خود شرایط فروش را تعیین کنند و برخی سرعت نقد کردن درآمد کریپتوییِ خود را انتخاب می‌کنند. مهم‌تر از همه این است که بدانید کدام روش متناسب با نیاز شماست و اینکه آیا تبدیل ارز دیجیتال به پول نقد بهترین تصمیم مالی در آن لحظه است؟ 

 

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاوره‌ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

https://coiniran.com/?p=22257
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمید
حمید
5 سال قبل

سلام ودرود به شما وهمگاران عزیزتان مقاله بسیار جالب بود درصورت امکان. یک مطلب در مورد اینکه در مراکزی که با بیتکوین میشه خرید کرد. در سایت بزارین ممنون وسپاس فراوان

پویا علیخانی
پویا علیخانی
5 سال قبل
پاسخ به  حمید

سلام و عرض ادب. پیشنهاد جنابعالی به همکاران انعکاس داده خواهد شد. با تشکر.

دکمه بازگشت به بالا
2
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x