مقالات بیت کوین

بیت کوین و ایجاد جهانی فراتر از ادراک و تصور ما در کمتر از یک دهه

آیا جهانی که اکنون بیت کوین ایجاد کرده است، ده سال پیش اصلا قابل تصور بود؟ این جهان جدید چه ویژگی های منحصر به فردی دارد؟

بیت کوین جهان جدیدی را برای ما به ارمغان آورد، جهانی که تنها در تصور ما می گنجید

 

ده سال بعد از انتشار وایت پیپر بیت کوین، درک ما از جهان پیرامون تغییر کرده است. معرفی یک پول دیجیتال و جهانی که بدون پشتوانه مرکزی است، افق جدیدی را به روی ما گشود. ما دریافتیم که بانک خود بودن یعنی چه و بیت کوین واقعا به ما آزادی بخشید. نکته شایان توجه این است که تغییر مذکور تنها در یک دهه روی داده است.

بیت کوین و ایجاد جهانی فراتر از ادراک و تصور ما در کمتر از یک دهه
bitcoin-new-world

واقعا در ابتدا وقتی فردی وایت پیپر بیت کوین را می خواند، مشکوک می شد؛ دخمه پر پیچ و خمی از استخراج گران، نود ها، پاداش های بلوک و گواه اثبات کار (proof of work)، چنین شبکه ای را به نظر غیر محتمل می کرد. آدمی بیشتر و بیشتر که وایت پیپر را می خواند، متقاعد می شد که به دلایل زیر بیت کوین ارزش پیگیری دارد:

۱- بیت کوین این حقیقت را آشکار کرد که ما می توانیم پول را تغییر دهیم

ما در مدرسه خوانده بودیم که سیستم های پولی از نوعی مبادله ابتدایی تکامل یافته اند اما بیت کوین نشان داد که ما می توانیم شکل بهتری از پول را ایجاد کنیم.

۲- اولین پول نقد دیجیتال برجسته

بیت کوین، خود مختاری و آزادی کنترل اموال شخصی را معرفی کرد و از طریق آن می توان گفت که پول فرد واقعا متعلق به فرد است.

۳- داده های دیجیتال با برچسب زمانی

راه حل بیت کوین برای مشکل دوباره خرج کردن به فراسوی شبکه اش انتقال یافت و مشکل جهان مجازی را با تضمین مالکیت منحصر به فرد هر بخشی از داده ها، حل کرد. انتشار تراکنش های تایید شده با برچسب زمانی در یک دفتر کل یا بلاک چین، باعث عدم امکان دوباره خرج کردن آن می شود.

۴- کلید ها و قفل های برتر

استفاده از کلید ها و قفل های رمز نگاری شده، در واقع بهترین نوع امنیت را برای ما به ارمغان آورده که بی سابقه بوده است. یک کلید خصوصی (private key) از هر کلید فیزیکی بهتر است. مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که چگونه برای کاربران واسطه هایی را ایجاد کنیم که به آسانی و به طور ایمن بتوانند کلید هایشان را مدیریت کنند. UI و UX متفکر تا حدود زیادی این مشکل را حل می کنند و همچنین کلید های چند امضایی نیز این مشکل را مورد خطاب قرار داده اند.

۵- PKI 2.0

بیت کوین یکی از اولین کاربرد های عمومی، رایج و برجسته برای زیر ساخت کلید عمومی (PKI) را ارائه داد و از آن برای تایید هویت کاربران و تسهیل تراکنش ها نهایت استفاده را کرد.

۶- عدم نیاز به اشخاص ثالث

تاریخ به ما نشان داده که سیستم های شخص ثالث اغلب با شکست مواجه می شوند. ساتوشی این موضوع را به خوبی تشخیص داد و با از بین بردن واسطه ها، ریسک و هزینه را نیز تقلیل داد.

۷- از میان برداشتن تورم ساخته دست بشر

در درجه اول، تورم با چاپ بیش از حد پول ایجاد می شود. بیت کوین مقدار ثابتی دارد و قدرت چاپ اسکناس را از مقامات متمرکز گرفته و آن را در اختیار کامپیوتر ها گذاشته است.

۸- پول برای یک اقتصاد جهانی

رمز ارز ها در واقع نوعی بازرگانی هستند. انتقال پول در بین مرز ها قبلا کار راحتی نبود ولی بیت کوین این اتصال را بین حوزه های مختلف قضایی برقرار کرد.

۹- برگرداندن قدرت به افراد

بیت کوین در انتخاب پول به ما آزادی کامل بخشید و دسترسی و استفاده از پول را برای همگان در سطح جهان دموکراتیک کرد. با وجود بیت کوین حالا دیگر مشکلاتی مانند انتقال جهانی، تایید هویت و تعویض پذیری پول مربوط به گذشته هستند.

۱۰- کامپیوتر ها از قوانین تبعیت می کنند

بشر جایز الخطا است و ما نمی توانیم از انجام خطا مصون باشیم. بیت کوین ما را در برابر این مشکل خودمان حفظ کرد زیرا که کامپیوتر ها در معرض خطا های بشری نیستند.

بیشتر بخوانید: وایت پیپر بیت کوین

حال چیزی که در مورد این پول جدید اهمیت می یابد، نگهداری ایمن و مطمئن آن است. همین ضرورت بود که باعث توسعه پروتکل های چند امضایی BitGo شد و بعد ها به پروتکل های چند کاربره تکامل یافت. ذخیره میلیون ها دلار بیت کوین بر روی کامپیوتر شاید ده سال پیش در تصور ما نمی گنجید. ده سال بعد از انتشار وایت پیپر بیت کوین، جهان ما بسیار تغییر کرده اما این هنوز ابتدای راه است.

 

نظر شما چیست؟ بیت کوین به چه دلایل دیگری جهان ما را تغییر داده است؟ در آینده رمز ارز ها چه تغییرات دیگری را به زندگی ما وارد می کنند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده، مربوط به نویسنده می باشند و لزوما نباید آنها را به کوین ایران نسبت داد. Source

https://coiniran.com/?p=25551
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x