روش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

شش روش سرمایه گذاری جایگزین به جای تجمیع سرمایه در قالب ICO چیست؟

سال 2018 شروع خوبی برای سرمایه گذاری در قالب ICO ها نداشت. افزایش قانون گذاری به موازات کلاهبرداری ها، باعث کاهش بازار داغ ICO ها شد. اما آیا جایگزینی هست؟

به گزارش کوین ایران به نقل از بیت کوین نیوز، تابستان سال گذشته ICO ها را برای ما به ارمغان آورد؛ ولی با شروع سال ۲۰۱۸ و به دلیل  اعمال مقررات جدید، گسترش پروژه های کلاهبردارانه و …، ICO ها (چه خوب چه بد) قدرت خود را از دست دادند. ICO به کلمه ای تبدیل شد که در بین عموم جامعه به معنای غیر قابل اعتماد شناخته می شود. مردم تلاش می کنند به جای ICO از کلمات دیگر استفاده کنند که برای سرمایه گذاری ، کم خطر تر به نظر برسد؛ اما مردم برخورد یکسانی با جایگزین های آن داشتند. با این وجود، امروزه گزینه های مختلفی به جای ICO پیش روی افراد قرار دارد.

بیشتر بخوانید: شناسایی مالکان حقیقی ICO ها پیش از سرمایه گذاری

ICO ها متعلق به گذشته هستند!

وضعیت حال حاضر ICO ها همانند زمانی است که یک جنبش یا سبک جدید موسیقی مانند punk، nu-metal و emo شکل می گیرد؛ در این زمان، گروه های عجیب و غریب برای تبدیل شدن به بخشی از ژانر جدید تلاش می کنند یا سعی می کنند به طور کامل از آن دور بمانند. امروزه اکثر افراد با ICO ها آشنایی دارند با این وجود، بیشتر آنها در تلاشند تا از آنها فرار کنند. بیشتر افراد برای نزدیکی دوباره به ICO ها دنبال انگیزه های جدیدی می گردند.

برای اجتناب از اختلافات و انشعابات قانونی از نام های دیگر در این حوزه استفاده می شود. برخی تلاش می کنند تا نام ICO را به طور کامل از بین ببرند. چرا که در نهایت، هیچ کس نمی خواهد با ماهیت کلاهبردارانه ICO ها در ارتباط باشد. همچنین جمعیت دیگری نیز وجود دارند که از نام های جایگزین برای ارائه یک راه حقیقی به مردم استفاده کرده و تلاش می کنند تا سرمایه مورد نیاز برای ICO خود را جمع آوری نمایند. در ادامه شش جایگزین مطرح برای ICO مورد بررسی قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید:

زی کش (Zcash) چیست و تفاوت های آن با سایر رمزارز ها در چیست؟

یک کیف پول سخت افزاری جدید آمد! (KeepKey)

عرضه توکن های اوراق بهادار (STO)

عرضه توکن های اوراق بهادار (STO)
Security Token Offering

عرضه توکن های اوراق بهادار (Security Token Offerings) یا STO بیانگر ICO های کاملاً مقررات گذاری شده ای است که به برکت وجود کمیسیون بورس و اوراق بهادار رشد کرده اند.

برای کسانی که خارج از ایالات متحده قرار دارند، STO ها در طبقه بندی های مختلفی مانند Reg D (فقط برای سرمایه گذاری های سازمانی) و Reg S (برای عرضه توکن های اوراق بهادار خارج از ایالات متحده) قرار می گیرند.

Reg A+ بهترین نوع عرضه توکن های اوراق بهادار است که امکان مشارکت سرمایه گذاران بزرگ خرده فروشی را فراهم می نماید. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از استاندارد های سختگیرانه ای برای قرار دادن یک شرکت در طبقه A+ استفاده می کند. تعدادی از پروژه ها شامل Gab.ai و Knowbella منتظر قرارگیری در طبقه Reg A+ هستند ولی مجوز های کمیسیون بورس و اوراق بهادار هنوز صادر نشده است. همچنین Dexfreight برای قرارگیری در این طبقه برنامه ریزی کرده است.

عرضه اولیه سکه تعاملی (IICO)

عرضه اولیه سکه تعاملی (Interactive Initial Coin Offering) یا IICO در مقاله ای توسط Vitalik Buterin به عنوان مدلی عادلانه تر برای ICO معرفی شد. IICO برای نوعی از ترس از دست دادن (Fear Of Missing Out-FOMO) و نبرد های Gas طراحی شده است که می تواند منجر به مالکیت تمام توکن ها از جانب نهنگ ها و کاهش شانس خرید و سرمایه گذاری دیگران شود. برای مثال در فروش جمع Fantom که اخیراً انجام شده است یک سرمایه گذار فقط برای اطمینان از قرار گیری تراکنش های آنها در جلوی صف، ۵۸۰ هزار gwei معادل ۲۴۰ هزار دلار هزینه کرد.

پروتکل عادلانه غیر متمرکز Kleros اولین پروژه برای آزمایش عرضه اولیه سکه تعاملی لقب گرفت. مشارکت کنندگان می توانند ماکسیمم Cap را مشخص کنند؛ اگر مجموع افزایش از آن عبور کند اترِ هزینه شده به سرمایه گذار برگردانده می شود. این موضوع کمک می کند تا همه کاربران شانس خرید توکن به قیمت منصفانه مد نظر خود را داشته باشند یا حداقل این نظریه است که روش پروتکل عادلانه غیر متمرکز به دنبال آن است.

عرضه اولیه سکه تعاملی (IICO)
Interactive Initial Coin Offering-IICO

Initial Supply Auction

روش Initial Supply Auction از حراج قیمتی کاهشی استفاده می کند و شروع قیمت به صورت عمدی نسبتاً بالا در نظر گرفته می شود و پس از آن تا زمانی که حراج باز شود رفته رفته کاهش پیدا می کند تا به کف قیمتی تعیین شده برسد. در این روش قیمت متوسط وجود ندارد. پروژه Metronome (MET) از این روش برای ارائه توکن های خود استفاده کرده است. خریداران بلافاصله بعد از خرید می توانند Metronome خود را به قیمت خریداری شده دریافت کنند. خریداران باید تنها زمانی برای خرید اقدام کنند که احساس می کنند قیمت MET عادلانه تر است.

Initial Supply Auction
Initial Supply Auction

 

تلاش های متعددی برای اطمینان از وجود فرصت های برابر برای همه افراد در فروش جمعی شامل IICO در Initial Supply Auction و انواعی از حراج هلندی (Dutch auction) انجام شده است.

در حراج هلندی پیشنهادات برنده تا زمان پایان فروش اعلام نمی شوند. ریسک مربوط به این روش ها به جای روندی دموکراتیک تر به عنوان مکانیسمی برای تقویت منابع مالی پروژه درک شده است.

 

توافق ساده برای توکن های آینده (SAFT)

توافق ساده برای توکن های آینده (Simple Agreement for Future Tokens) یا SAFT برای غلبه بر ریسک های معمول مرتبط با ICO ها و توکن های فروخته شده برای پروژه ارائه شده است. توکن های در حال توسعه می توانند به عنوان اوراق بهادار دسته بندی شوند. برای اجتناب از این کار، سرمایه گذاران با آگاهی از دریافت توکن های پس از عملیاتی شدن شبکه و مفید بودن توکن های دریافتی، به سرمایه گذاری در آن اقدام می کنند.

به این ترتیب، پروژه سرمایه مورد نیاز برای شروع را دریافت می کند و سرمایه گذاران می توانند در آینده با رشد پلتفرم برای فروش توکن های خود به عموم مردم اقدام کنند. همچنین این روش به افراد کمک می کند تا از سرمایه گذاری در توکن های بی استفاده اجتناب نمایند.

بیشتر بخوانید: راه اندازی توکن ICO بر روی شبکه اتریوم ERC-20 چقدر طول می کشد؟

Airdrop

Airdrop
Airdrop

اکثر ICO ها در حال حاضر بخشی از توکن های خود را به یک Airdrop اختصاص می دهند تا یک جامعه توزیع شده را پیرامون خود جمع آوری کنند. این کار با هدف تبدیل این افراد به کاربران بالقوه پلتفرم جدید انجام می شود.

این رویکرد با عنوان Airdrop ارز های رمزنگاری شده نیز رایج است و برای نمایش چیزی به کار می رود که به صورت رایگان از جانب شرکت ها در میان جامعه کاربری پخش می شود. Airdrop ها اکثراً برای توزیع تعداد محدودی توکن رایگان در بین سرمایه گذار ها و افراد متقاضی مشارکت به کار می رود.

توزیع ۵ درصد از توکن ها از طریق Airdrop عملی استاندارد محسوب می شود اما یک رویکرد جسورانه تر نیز در این زمینه وجود دارد؛

در این رویکرد اکثر توکن های مربوط به پروژه جدید در میان کاربران توزیع می شود و بخش اندکی از آن به عنوان رزرو، نزد تیم توسعه دهنده نگهداری می شود. در این روش انتظار می رود جامعه کاربران با شروع تریدینگ نسبت به ارزش گذاری توکن های موجود اقدام نماید. تیم توسعه دهنده از توکن های نگهداری شده برای تریدینگ استفاده می کند. این روش توسط Everipedia مورد آزمایش قرار گرفت و رویکرد غالب در اکثر پروژه های مبتنی بر EOS است.

No ICO

آخرین جایگزین برای عرضه اولیه سکه این است که هیچ کدام از انواع ICO وجود نداشته باشند. این موضوع در عصر ارزش گذاری چند میلیون دلاری برای پروژه های مرتبط با ارز های رمزنگاری شده کمی عجیب به نظر می رسد ولی این روش در مورد تعدادی از بزرگ ترین ارز ها بکار گرفته شده است و در واقع راه بسیار مناسبی برای همراستا سازی مشوق های مربوط به شرکت کنندگان پروژه می باشد.

این روش کاملاً قابل اعتماد است و اعتماد به نفس بسیار زیادی در تیم شروع کننده شرکت ایجاد می کند. بیت کوین، لایت کوین و Decred از جمله پروژه های بسیار موفقی است که جمع آوری کمک مالی از طریق ICO نداشته و همچنان به راه خود ادامه می دهند. اگر ایده توکن شده شما واقعاً انقلابی و جدید باشد لزوماً به راه اندازی ICO نیازی نیست و سرمایه مورد نیاز پس از راه اندازی پروژه جمع آوری خواهد شد.

بیشتر بخوانید: چرا سرمایه گذاری در حیطه ICO ها می تواند یک ایده بسیار خوب باشد؟

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & image

https://coiniran.com/?p=22115
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x