بحث آزادچندرسانه‌ای

یوتوب ویدئوهای مربوط به رمزارزها را حذف کرد

در ۲۳ دسامبر هزاران یوتیوبر ویدئویی مبنی بر حذف ویدئوهای مرتبط با رمزارز از پلتفرم خود دریافت کردند.

این ممنوعیت، چهار روز طول کشید و قبل از آنکه یوتیوب ویدئوها را به حالت اول بازگرداند، بر یوتیوبرهایی که دارای هزاران دنبال کننده بودند و حتی آنهایی که مخاطب کمتری داشتند تأثیر گذاشت.

بدون شک، بسیاری از یوتیوبرهایی که تحت تأثیر قرار گرفتند حال به دنبال یک پلتفرم نامتمرکز برای انتشار محتوا خود هستند. ایجاد یک بلاک چین اطلاعاتی و ویدئوهای رمزارز منبع درآمد برای بسیاری از این افراد است، به همین دلیل برای آنها مهم است که یک فضای قابل اطمینان داشته باشند.

مدیر و مؤسس LBRY، Jeremy Kauffman، به کوین تلگراف گفت که به دنبال ممنوعیت یوتیوب، دسترسی به LBRY حدوداً صددرصد افزایش پیدا کرده است.

LBRY، یک پلتفرم به اشتراک گذاری محتوا است که در سال ۲۰۱۶ بوجود آمد، که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کند تا به ایجاد کنندگان محتوا اجازه دهد تا ذخیره و دانلود محتوا را به صورت peer-to-peer انجام دهند.

LBRY کاملاً متن باز است، یعنی توسعه دهندگان می توانند در کدها تغییر ایجاد کنند. Kauffman گفت که LBRY شدیداً به گفتگوی آزاد، متن باز بودن و انتخاب افراد احترام می گذارد. بعلاوه، برخلاف یوتیوب، که دارای سیاست محتوایی شدیدی هستند این چنین نیست و در این زمینه محدودیتی ندارد.

Kauffman همچنین اشاره کرد که اخیراً تعداد زیادی از یوتیوب به LBRY رفتند زیرا یوتیوب در حال اجرای قوانین، ممنوعیت و بی اعتبار کردن افراد بدلیل دلایل ناموجه است. او همچنین بیشتر توضیح داد که، ایجاد یک بیزینس در یوتیوب مثل ساخت بیزینس روی ماسه است. زیرا یوتیوب به طور مرتب افراد را منع می کند و قوانین جدیدی را اجرا می کند.

Omar Bham یک یوتیوبر به کوین تلگراف گفت که LBRY را پیشنهاد می دهد زیرا یوتیوب محتوای رمزارز را ممنوع کرده است.

Kaufmann اعلام کرد که سرعت یک چالش است که پلتفرم با آن درگیر است، زیرا در حالت کلی بلاک چین دیتابیس های کندی محسوب می شوند. او اشاره کرد که LBRY به ابزارهای اضافه ای مجهز شده تا بتواند سرعت پردازش اطلاعات را افزایش دهد.

علاوه بر LBRY، Steemit، یک وبلاگ و وب سایت شبکه اجتماعی است که در سال ۲۰۱۶ ارائه شد، توجه بسیاری از یوتیوبرها را به خود جلب کرد. این پلتفرم بیش از یک میلیون ثبت نام کاربر دارد و برای پاداش به کاربران رمزارز استیم اعطاء می کند.

برخلاف LBRY، که به طور خاص روی رسانه دیجیتالی تمرکز دارد، Steemit بیشتر شبیه به یک نسخه نامتمرکز ردیت است و برای کاربران یک شبکه اجتماعی تمام و کمال ایجاد می کند. اگرچه با یوتیوب تفاوت دارد، پلتفرم انتشار DTube یک پلتفرم نامتمرکز است که بر روی بلاک چین استیم ساخته شده است که در ظاهر شبیه به یوتیوب است. مثل سایر پلتفرم های ویدئویی نامتمرکز، DTube سرور مرکزی ندارد، محتوا در بلاک چین استیم ذخیره می شود. درنتیجه، محتوای ویدئویی در DTube تغییر نخواهد یافت.

یکی از فعالان اینترنتی، Andrew Rossow، به کوین تلگراف گفت که درحالیکه پلتفرمی مثل DTube و LBRY امیدبخش هستند، باید قسمت تاریک را هم در نظر گرفت.

آیا یوتیوب مسئولیت را پذیرفته؟

مدیر ارشد یوتیوب، Susan Wojcicki، اخیراً اطلاع داد که هدف او برای پلتفرم در آپریل، مسئولیت پذیری است.

با این حال،  یوتیوب از ژوئن سال جاری بیش از ۱۰۰،۰۰۰ فیلم و ۱۷،۰۰۰ کانال را حذف کرده است.

براساس یک پست، یوتیوب محتواهای برخلاف قوانین را حذف می کند، محتوای افراد قدرتمند را هایلایت می کند، از انتشار محتوای شک برانگیز می کاهد و به تولیدکنندگان محتوا مورد اطمینان پاداش می دهد. متأسفانه، پلتفرم روز به روز محتوای بیشتری را حذف می کند و رمزارز نیز در این حوزه قرار گرفته است.

آیا حذف محتوا بدون اطلاع صاحب آن درست است؟

با درنظر گرفتن حذف اطلاعات بدون اطلاع صاحب آن یا فراهم کردن دلیل قانع کننده برای حذف محتوا، مؤسس Royse Law Firm و مطالعات دانشگاه استنفورد، Roger Royse، به کوین بیس گفت که این یک مسئله قانونی است و به شرایط پلتفرم بستگی دارد.

Rossow همچنین اشاره کرد که اگرچه کاری که یوتیوب کرده قانونی است اما توجیه پذیر نیست. او گفت که، یوتیوب می تواند محتوا های مغایر با شرایط خود را حذف کند و بنابراین این حق را به خود می دهد که محتوا ارز دیجیتالی را نیز حذف کند.

با این وجود ، طبق گفته ی روسو ، مشکل سازندگان محتوا و یوتیوب شناسایی و تشخیص آنچه “از نظر تجاری مناسب” و آنچه “آموزشی” است، می باشد. او توضیح داد:

ویدئوی های رمزارز که اخیراً حذف شده اند دارای محتوا خشن و سیاسی نبودند. حتی با قوانین اخیر FTC هم مغایرت ندارند. این حادثه، منجر به نگرانی برای فعالان در این شبکه شده است.

https://coiniran.com/?p=35924
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x