بحث آزادچندرسانه‌ای

تزوس چیست ؟

تزوس یک پلتفرم خوداصلاحی برای ساخت dApps می باشد و به اتریوم شبیه است، از این لحاظ که هر دو با استفاده از قراردادهای هوشمند از ساخت dApps پشتیبانی می کنند. Tezos همچنین دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد است، که وجه تمایز این رمزارز با اتریوم است. مهم ترین این ویژگی ها حاکمیت زنجیره ای است. این ویژگی به دارندگان XTZ (سکه Tezos) اجازه رأی در مورد جهت گیری آینده شبکه می دهد.

ویژگی رأی دادن به این دلیل طراحی شده است که از جدایی جامعه تزوس جلوگیری کند، که معمولاً در زمان فرک سخت و یا نزول رمزارز بوجود می آید. ویژگی خوداصلاحی (self-amending) پروتکل تزوس یعنی آپگریت بلاک چین بسیار ساده تر خواهد بود و همواره آماده دریافت نوآوری به شبکه خود است.

تیم تزوس :

Tezos توسط Arthur Breitman و Kathleen Breitman  که زن و شوهر هستند ایجاد شده است. درحالیکه ایده اصلی از طرف Arthur Breitman  بود ولی در حال حاضر هر دو در دفتری در سانفرانسیسکو روی این پروژه کار می کنند. Arthur تجربه های مفیدی از کار در بزرگترین مؤسسات مالی دارد، مثل Morgan Stanly و Goldman Sachs. او متخصص علوم کامپیوتری است و یک ریاضیدان خود آموخته نیز می باشد، او تاریخچه افزایش قیمت بیت کوین را بشدت پیگیری کرده است، ناتوانی شبکه در تکامل که منجر به ایجاد چندین فرک سخت شد. تزوس در واقع راهکار او برای عدم انعطاف بیت کوین بود.

Kathleen Breitman نیز دارای تجربه کاری در صنعت مالی است. در شرکت های شناخته شده ای مثل Bridgewater Associates و R3 کار کرده است، جایی که او در مورد تکنولوژی دیتابیس توزیع شده دید کاملی پیدا کرد.

پروژه تزوس همچنین سرمایه هنگفتی دریافت کرده است. Tim Draper، سرمایه دار ریسک پذیر و معروف، ۱.۵ میلیون دلار به شبکه کمک کرد تا بتواند هزینه های عملیاتی خود را بپردازد و در حال حاضر ۱۰% سهم Dynamic Ledger Solutions (DLS) را دارد، یک شرکت تأسیس شده توسط Arthur Breitman که نسبت به کد تزوس مالکیت دارد. بهتر از آن، Polychain Capital معادل ۱۰ میلیون دلار رمزارز را در این پروژه سرمایه گذاری کرد.

حاکمیت زنجیره ای چیست؟

براساس وب سایت تزوس، صاحبان سهم می توانند در مدیریت پروتکل نقش داشته باشند. درحالیکه این یک ویژگی جالب است، هنوز هم یک تجربه افراطی به نظر می رسد. این ویژگی شبیه سیستم استاندارد دموکراسی عمل می کند. فرض کنید که یک توسعه دهنده تغییری در پروتکل ارائه می کند که از طرقی منجر به بهبود بلاک چین می شود.همچنانکه این پشنهاد ارائه می شود، آنها همچنین یک فاکتور به پیشنهاد ضمیمه می کنند-سپس تمام صاحبان سهم به پیشنهاد رأی می دهند. اگر تغییر از مرحله رأی عبور کند، به مرحله تست می رسد. پس از تست و راستی آزمایی، رأی گیری دیگری اجرا می شود، اگر صاحبان XTZ تصمیم به نگه داشتن آن بگیرند، این تغییر وارد شبکه اصلی خواهد شد.

دو مورد از بهترین مزیت های مدیریت روی چین افزایش انگیزه توسعه دهندگان برای ارائه ایده های جدید و بهبود پروتکل و سیستم دوکراتیک رأی گیری به هر صاحب سهم اجازه تصمیم می دهد که در نهایت از متمرکز شدن شبکه جلوگیری می کند.

Michelson چیست؟

یکی دیگر از تفاوت های تزوس با اتریوم Michelson است، یک زبان خاص که در قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان توسط تیم تزوس ابداع شده است تا فرآیند تأیید رسمی (formal verification) را تسهیل کند.

فرآیند تأیید رسمی فرآیند جدیدی نیست- در حقیقت، سال ها در صنایع مختلف که دقت در آن بسیار مهم است، مثل داروسازی،رآکتورهای اتمی، و صنایع هوانوردی کاربرد داشته است. در این فرایند از الگوریتم های ریاضی برای اثبات درستی منطق پشت یک قرارداد هوشمند استفاده کرده و همچنین باگ ها و آسیب ها را کاهش می دهد. با استفاده از این تکنیک، تزوس می تواند امنیت بالایی داشته باشد و از باگ های هزینه بر پیشگیری کند.

قیمت Tezos :

پس از عرضه اولیه، دو بار از تزوس شکایت شد و حمایت جامعه خود را از دست داد. اگرچه، برخلاف بحث و جدال در طول دو سال گذشته، به نظر می رسد که شبکه از تاریکی خارج شده است، و در سپتامبر سال ۲۰۱۸ بتای خود را ارائه کرد. اگرچه، بخش بزرگی از شبکه مورد استفاده قرار نگرفته است، از آنجائیکه در زمینه جذب همکار و dApps جدید دچار چالش شده است. با این حال، دارای ویژگی هایی می باشد که به محبوبیت آن کمک می کند.

  • عرضه اولیه تزوس یکی از موفقیت آمیزترین ها در تاریخچه رمزارز ها محسوب می شود، دریافت ۲۳۲ میلیون دلار به BTC و ETH.
  • شبکه Tezos بتانت خود را منتشر کرد و از یک برنامه ای استفاده می کند که فرآیند حل مشکلات تکنیکی را سرعت می بخشد.
  • بنیاد تزوس گرنت تحقیقاتی ارائه کرده است، با مؤسسات شاخصی مثل Cryptium Labs، Cornell University، France-IOI  و INRIA همکاری داشته است. این موارد تمرکز اصلی تزوس را به عنوان یک مرکز تحقیقاتی که منجر به پیشرفت صنعت رمزارزها در آینده خواهد شد، پررنگ می کند.
https://coiniran.com/?p=32668
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x