NFT

پلتفرم SuperRare چیست؟

پلتفرم SuperRare هنرمندان را قادر می‌سازد آثار هنری دیجیتال ساختهٔ خود را به یک توکن غیرقابل تعویض که به مانند همان اثر، منحصربه‌فرد است، متصل ‌کنند.

کلکسیونی‌های رمز ارزی چیزی بیشتر از گربه‌های دیجیتال (CryptoKitties) هستند. پلتفرم معاملات فرد به فرد هنر دیجیتال SuperRare، یکی از چندین نام محبوب در زمینۀ توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سال ۲۰۲۰ بوده است.

پروژه SuperRare از قابلیت‌های بلاک چین اتریوم و توکن غیرقابل تعویض استفاده می‌کند تا از منحصر‌به‌فرد بودن آثار هنر دیجیتال محافظت کند. در این مقاله خواهیم آموخت که چگونه این پلتفرم هنرمندان، علاقه‌مندان به کلکسیون و فناوری رمز ارز را در یک نوع جدید از اکوسیستم گرد هم می‌آورد.

پلتفرم SuperRare چیست؟

در دنیای کلکسیون، مردم به دنبال جنس اصیل هستند. آن‌ها حاضرند پول‌های هنگفتی برای آن بپردازند. به هرحال هر جایی‌ که مبالغ زیادی جابه‌جا می‌شود، کلاهبرداری و جعل نیز خودنمایی می‌کند.

با استفاده از بلاک چین اتریوم، تمام پیشینه و منشأ یک اثر هنری می‌تواند بر روی یک دفترکل توزیع‌شده که غیرقابل تغییر است، دنبال شود.

در پلتفرم SuperRare، هنرمندان یک اثر هنری می‌سازند و آن را توکنیزه می‌کنند. این یعنی، اثر هنریِ خود را به یک توکن پیوند می‌زنند. این توکن هر توکنی نیست. اثر هنری برای همیشه به یک توکن غیرقابل تعویض وصل می‌شود. این نوع خاص از توکن اتریوم، به مانند خود اثر هنری، منحصربه‌فرد است.

زمانی که توکن غیرقابل تعویض مربوط به یک اثر هنر دیجیتال بر روی پلتفرم SuperRare قرار گیرد، می‌تواند خریداری شود، فروخته شود و حتی به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگه‌داری شود. همچنین هنرمند می‌تواند محصول خود را برای یک فرآیند حراج یا فروش در یک قیمت از پیش تعیین‌شده، بر روی این بستر قرار دهد. پس از اینکه توکن غیرقابل تعویض به یک خریدار فروخته شد، می‌تواند در مجموعه‌ای از بسترهای خرید و فروش توکن‌های غیرقابل تعویض، در هر قیمتی معامله شود.

این پلتفرم معاملاتی فرد به فرد، به‌تازگی دو نوع جدید از حراج زمان‌دار را به دو روش فعلی خود یعنی فروش پیشنهاد – باز و قیمت معین افزوده است. این دو نوع جدید، حراج برنامه‌ریزی شده و حراج ذخیره هستند که کاملا روی زنجیره انجام می‌شوند؛ این یعنی حراج‌ها، غیرحضانتی، امن و ضد دستکاری هستند.

در طی حراج، اثر هنری و بالاترین پیشنهاد برای آن، در یک قرارداد هوشمند بر شبکه اتریوم قرار می‌گیرند. حراج برنامه‌ریزی شده، دارای زمان شروع و پایان مشخص و قیمت پایه است. پس از شروع حراج، شمارش معکوس تا پایان حراج نمایش داده می‌شود. پیشنهادهای قیمتی در طول حراج نمی‌توانند لغو شوند. اگر پیشنهادی در ۱۵ دقیقه آخر برسد، موجب تمدید زمان حراج به مدت ۱۵ دقیقۀ دیگر‌ می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای ترید اتریوم برای مبتدی‌ها

زمانی که حراج به پایان برسد، فروشنده یا بالاترین خریدار می‌توانند حراج را مختومه اعلام کنند که باعث آزادی اثر هنری و نیز بالاترین پیشنهاد از قرارداد هوشمند می‌شود. در این حال خریدار و فروشنده می‌توانند این دو را با یکدیگر مبادله کنند.

حراج ذخیره مشابه با مورد قبلی است؛ تنها تفاوت این است که به جای زمان شروع، فروشنده یک قیمت رزرو (ذخیره) را تعیین می‌کند؛ به محض اینکه قیمت ذخیره با یک پیشنهاد قیمتی برابر گردد، یک حراج ۲۴ ساعته آغاز خواهد شد.

جان کرین یکی از بنیان‌گذاران پلتفرم، باور دارد که قابلیت‌های حراج می‌تواند امکاناتی را برای صنعت دیفای توسعه دهد. برای مثال یک کاربر می‌تواند بر اساس توکن غیرقابل تعویض خود در یک قرارداد هوشمند حراج و بالاترین پیشنهاد قیمتی فعلی، وام بگیرد.

پلتفرم SuperRare

SuperRare ساخته کیست؟

این پلتفرم در سال ۲۰۱۷ توسط جان کرین، چارلز کرین و جاناتان پرکینز بنیان‌گذاری شد. آنها همچنین موسس Pixura بوده‌اند که یک شرکت سازنده فناوری کلکسیونی رمزارزی است که از بستر SuperRare پشتیبانی می‌کند.

این پلتفرم چه ویژگی خاصی دارد؟

علاقه‌مندان به هنر دیجیتال می‌توانند به پلتفرم SuperRare متصل شوند و کلکسیون خود را جمع‌آوری کنند. برای همین، این پلتفرم معروف است به «کلکسیون اجتماعی». ایده‌ اصلی این بستر این است که جمع‌آوری کلکسیون به لحاظ ماهیت یک امر اجتماعی است؛ خریداران و خالقان آثار هنری باید بتوانند به آسانی حول انگیزه‌های مشترک خود با یکدیگر تعامل کنند.

بر روی این بستر، کاربران می‌توانند کلکسیونرهای بزرگ و هنرمندان پرطرفدار را مشاهده کنند، و همینطور اینکه چه تعداد اثر را خریده و ساخته‌اند و چه مقدار اتر خرج و یا کسب کرده‌اند. همچنین می‌توانند خودِ اثر، توصیفی از آن و پیشینه‌ مالکیت آن را ببینند.

تفاوت‌های دیگر پلت فرم SuperRare

به غیر از ردیابی و احراز هویت، سیستم قرارداد‌های هوشمندِ به‌کار‌رفته در SuperRare برای خالق اثر این امکان را فراهم می‌کند تا از قیمت‌های فروش مجدد، بخشی را برای خود به‌دست آورد. این عایدی مشابه حق‌ امتیاز است.

هر بار که توکن غیرقابل تعویض مجددا فروخته شود، سازنده اثر، کارمزدی را به‌دست می‌آورد. این کارمزدها به‌عنوان یک وظیفه‌ی قرارداد هوشمند انباشت می‌شوند و برای هنرمندان یک سیستم خودکار حق ‌امتیاز را فراهم می‌کند.

برای اولین فروش یک اثر هنری جدید، سازنده اصلی ۸۵ درصد از عایدی و گالری ۱۵ درصد از آن را دریافت می‌کنند. از آن پس، در هر فروش آن توکن، خالق اثر ۳ درصد از عایدی را به خود اختصاص می‌دهد.

با رشد چشمگیر صنعت هنر دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض، این بستر در ماه اکتبر اعلام کرد که بیش از ۱۰ هزار اثر هنری را جمعا به ارزش ۴ میلیون دلار فروخته است؛ درآمد هنرمندان از این فروش تقریبا ۳ میلیون دلار بوده است. در ماه‌های گذشته تعداد هنرمندان فعال در این پلتفرم رشد کرده و از ۲۶۳ هنرمند در ابتدای سال ۲۰۲۰ به ۶۰۰ هنرمند در ماه نوامبر رسید. در همین بازۀ زمانی تعداد کل کلکسیونرها از ۳۳۹ به ۱۱۷۵ نفر رسید.

البته به لحاظ فروش، هنوز پروژه CryptoKitties با رقم خیره‌کننده ۳۸ میلیون دلار، محبوب‌ترین بستر فعال در زمینه توکن‌های غیرقابل تعویض است.

پیشنهاد مطالعه: با کریپتوکیتیز و نحوه خرید آن‌ها آشنا شوید (CryptoKitties)

پلتفرم SuperRare

توکن‌ها در پلتفرم SuperRare چگونه ساخته می‌شوند؟

اگرچه هر فردی می‌تواند توکن‌های غیرقابل تعویض این پلتفرم را خریداری و نگه‌داری کند، در طرف دیگر تنها هنرمندانی که دعوت می‌شوند، می‌توانند آثار هنری خود را در پلتفرم SuperRare عرضه نمایند. برای پیوستن به این شبکه به عنوان یک هنرمند، باید یک فرم درخواست را پر کنید. همچنین تمام آثاری که برای پلتفرم SuperRare تولید می‌شوند باید اصل و دیجیتال بوده و در جای دیگری در اینترنت توکنیزه نشده باشند.

چگونه صاحب یک اثر هنر دیجیتال در SuperRare باشید؟

تمام تراکنش‌ها در این بستر تنها با رمزارز اتر امکان‌پذیر است که تقریبا در تمام صرافی‌های رمزارز قابل دسترس است. برای تعامل در پلتفرم SuperRare کاربران باید به کیف پول متاماسک متصل شوند.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ کیف پول برتر اتریوم

چشم‌انداز

در سال ۲۰۱۸، پلتفرم SuperRare در نشست بلاک چین Chrisie’s Art + Tech معرفی شد و فواید ناشی از بلاک چین برای جمع‌آوران کلکسیون در دنیای هنر تشریح گردید. سال گذشته، این پروژه با همکاری DADA.art در یک رویداد هنری در موزه Tate Modern در لندن رونمایی شد. برای اولین بار بود که آثار هنری می‌توانست در یک موزه با کلاس جهانی عرضه شود و این قابلیت را نیز داشته باشد که بلافاصله برای کلکسیونر‌ها در سطح جهان قابل دستیابی باشد.

با خاموش شدن چراغ موزه‌ها و گالری‌ها به دلیل پاندمی ویروس کرونا، فروش آثار هنری فیزیکی بسیار کاهش یافته است. اما از طرفی هنرهای دیجیتال مبتنی بر توکن‌های غیرقابل تعویض رونق بی‌سابقه‌ای گرفته‌اند. اگر پلتفرم SuperRare به همین روند همکاری با نهادها و موسسات هنری معتبر و شناخته‌شده ادامه دهد، شبکه‌های اجتماعی کلکسیون به درجات بالایی ارتقا خواهند یافت.

در سال ۲۰۲۰ شمار زیادی بستر جدید به فضای توکن‌های غیرقابل تعویض ورود کردند و حجم معاملات در این بخش از دنیای رمز ارز رشد خیره‌کننده‌ای داشت. اما بسیاری هنوز درباره موارد استفاده و کاربرد این توکن‌ها در دنیای واقع، تردید دارند. از طرف دیگر بسیاری معتقدند که فناوری توکن‌های غیرقابل تعویض می‌تواند به رشد و توسعه صنایع خلاق منجر شود. نظر شما چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=43099
دکمه بازگشت به بالا