پروژه‌ها

شباهت ها و تفاوت های پلتفرم Storj با شبکه تورنت (Torrent)

پلتفرم Storj و تورنت (Torrent) از نظر ماهیت، شباهت ها و تفاوت های بسیاری با هم دارند که ممکن است در نگاه اول گیج گننده به نظر برسند.

در مطلب قبل به بررسی پروژه Storj پرداختیم. پروژه ای که موفق ترین پلتفرم در حوزه تامین فضای ذخیره سازی ابری غیر متمرکز است و از طرف بسیاری از کارشناسان حوزه رمزارز ها، از جمله Vitalik Buterin، خالق اتریوم مدح و ستایش شده است. Storj از نظر ماهیت و عملکرد شباهت های بسیاری به شبکه تورنت (که خود نیز یک شبکه اشتراک فایل غیر متمرکز است) دارد. این شباهت ها شاید برای بسیار از افراد گیج کننده باشد. به همین دلیل شاید بهتر است با بررسی ویژگی های شبکه Torrent درک بهتری از Storj پیدا کنیم و همچنین تفاوت های Storj را با شبکه تورنت که سال ها قبل از آن وجود داشت، بررسی نماییم.

بیشتر بخوانید: معرفی پتلفرم Storj، فضای ابری ذخیره سازی فایل ها به صورت غیر متمرکز

شبکه تورنت و روند کار آن

Torrent network
شباهت ها و تفاوت های پلتفرم استورج (Storj) با شبکه تورنت (Torrent)

در تورنت (Torrent) از یک شبکه همتا به همتا برای ارسال و دریافت بین کاربران مختلف استفاده می شود. روند کار در تورنت به صورت زیر می باشد:

  1. کاربران متصل به شبکه تورنت (Torrent)، هر کدام یک کپی از یک فایل را در سیستم خود نگهداری می کنند.
  2. زمانی که کاربری تصمیم به دانلود آن فایل می گیرد، در واقع از شبکه همتا به همتای تورنت آن فایل را درخواست می کند.
  3. کاربرانی که آن فایل را در سیستم خود دارند، در نقش یک Seeder عمل کرده و هر کدام از سیستم خود بخش هایی از آن فایل را به فرد درخواست کننده ارسال می کنند. (Seeder در تورنت به افرادی گفته می شود که یک فایل را در شبکه پخش می کنند، Leecher نیز افزادی هستند که فایل ها را دریافت می کنند. یک کاربر می تواند به طور همزمان هم Leecher باشد و هم Seeder. به عبارتی یک فرد می تواند همان فایلی را که دریافت می کند با دیگر کاربران شبکه نیز دوباره به اشتراک بگذارد و به اصطلاح آن را Seed کند)
  4. فرد Leecher، تکه های مختلف فایل را از گره های مختلف شبکه تورنت دریافت می کند. سپس نوبت به نرم افزار کلاینت تورنت می رسد که تمام این تکه ها را سر هم کرده و فایل اصلی را مجددا با آنها تولید کند.

دانلود مستقیم

تورنت

خیربلهسرعت
یک جاتکه به تکهنوع ذخیره فایل ها
خیربلهامکان دید زدن سرور ها به محتویات فایل ها
خیربلهمصونیت کامل اطلاعات در برابر حملات سایبری
با استفاده از بلاکچین و کلید های خصوصی (غیر قابل تغییر و خدشه)با استفاده از حساب کاربری (قابل هک شدن و دستکاری)تعیین مالکیت فایل ها
وابسته به شبکه ای غیرمتمرکز از کامپیوترهای Farmerتا زمانی که حداقل یک گره در شبکه آن فایل را Seed کندماندگاری

مزایای تورنت نسبت به دانلود مستقیم فایل از یک هاست مرکزی

 ماندگاری بیشتر: در دانلود مستقیم فایل از سرور یک سایت، کافی است آن سرور از کار بیفتد یا فایل پاک شود تا دسترسی به آن فایل  غیر ممکن شود. ولی در تورنت تا زمانی که حتی تنها یکی از گره های موجود در شبکه آن فایل را داشته باشد و آن را Seed کند، فایل در دسترس است.

سرعت بیشتر: در دانلود یک فایل، هر چه تعداد کانکشن ها به یک سرور بیشتر باشد، به دلیل بار سرور سرعت دانلود کمتر می شود. به همین دلیل در صورتی که به جای دانلود از یک سرور، یک فایل از گره های مختلفی با بار کمتر دانلود شود، سرعت دانلود نیز بیشتر می شود ( بار وارد شده به هر کدام از گره ها نیز کمتر می شود). البته این در صورتی است که تعداد Seeder ها نیز کافی باشد.

بیشتر بخوانید: پروژه بلاکچین 0x و ایجاد تحول در معاملات رمزارز ها (کریپتوکارنسی)

عدم کنترل نهاد های خارجی: به دلیل غیر متمرکز بودن شبکه  تورنت، اعمال محدودیت های خارجی از طرف سازمان ها، دولت ها و …  بر روی فایل های رد و بدل شده در این شبکه تقریبا غیر ممکن است (که البته این موضوع در کنار جوانب مثبت، جوانب منفی بسیاری نیز دارد!)

از آنجا که تورنت شبکه ای کاملا غیر متمرکز است و کنترل آن در دست هیچ نهاد و شرکتی نیست، این شبکه به یکی از سورس های اصلی دانلود غیر قانونی فیلم، موسیقی و نرم افزار های کرک شده تبدیل شده است. اگر شرکت های اینترنتی بخواهند از فعالیت شبکه تورنت جلوگیری کنند باید تمام گره های فعال در این شبکه را همزمان مسدود کنند.

تکه تکه کردن فایل ها در Storj و برتری آن نسبت به تورنت (Torrent)

درست است که هنگام دانلود یک فایل از تورنت (Torrent) هر تکه از فایل را از یک گره در شبکه دریافت می کنید، ولی هر گره یک کپی کامل از آن فایل را در هارد خود دارد. شاید این روش برای دانلود فیلم، موسیقی و نرم افزار ها مناسب باشد، ولی به هیچ وجه برای ذخیره اطلاعات شخصی شما روش مناسبی نیست؛ چون در شبکه تورنت، فایل ها بدون رمزگذاری و به صورت دست نخورده منتقل می شوند.

در سوی دیگر در Storj، همان طور که گفته شد، فایل های شما ابتدا به تکه های مختلفی (در کامپیوتر شما)  تقسیم شده، رمزگذاری شده و سپس بین گره های مختلفی در شبکه توزیع می شوند. هنگام دانلود آن ها نیز، هر تکه از یک گره دانلود شده و در نهایت با یکدیگر ادغام می شوند.

بیشتر بخوانید: Aeron و بهبود امنیت در صنعت هوانوردی بوسیله تکنولوژی بلاکچین

تکه تکه شدن و رمزگذاری فایل های شما قبل از آپلود، باعث می شود هیچ گره ای در شبکه نتواند از اطلاعات شما سر در بیاورد. در هنگام دانلود نیز به دلیل دانلود موازی از گره های مختلف معمولا سرعت دانلود بیشتری را تجربه می کنید.

از طرف دیگر در شبکه تورنت (Torrent) اطلاعات گره های مختلف حاوی یک فایل (Seeder ها)، توسط سرور هایی به نام tracker ها قابل ردگیری است. در اصل این Tracker ها هستند که در تورنت به کلاینت شما می گویند کدام تکه از فایل را از کدام گره دریافت کنید.

ولی در Storj این تنها شما هستید که از اطلاعات گره های مختلفی که اطلاعات شما را در Storj ذخیره می کنند خبر دارید.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

https://coiniran.com/?p=20725
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x