پروژه‌هاپروژه‌های دیفایدیفای

معرفی پروتکل FEI و توکن TRIBE: چرا دیفای زیباست؟

در اصل ظرافت و زیبایی صنعت دیفای آنجایی خودنمایی می‌کند که خود را توانمند به ارائه بهترین راه‌حل‌های مالی ممکن در زمینه‌های مختلف می‌داند.

در دنیایی که زندگی ما در حال عجین شدن با آن است اگر هرکدام از ما بخواهیم به دنبال یک استیبل کوین غیرمتمرکز بگردیم، گزینه‌های چندان جذابی پیدا نخواهیم کرد. از طرفی، همهٔ ما در این فضا با استیبل کوین‌هایی مواجه هستیم که با وثیقه‌گذاری بالا همراه هستند و این یعنی ایجاد بدهی زیاد برای افراد.

 از طرف دیگر، استیبل کوین‌های الگوریتمی‌ای وجود دارند که نوسان آن‌ها زیاد و اکثر منافع و مزایای آن‌ها برای دارندگان اولیه است.

رسالت دیفای این است که دسترسی و تعامل مالی را در سراسر جهان و برای همگان فراهم کند. اگر این چنین دنیایی را متصور هستیم پس به نوعی استیبل کوین با ویژگی‌های غیرمتمرکز بودن، دارای نقدینگی بالا و مقیاس‌پذیر بودن نیاز داریم.

مشاهدهٔ ویدیوی معرفی پروژه فی و رمز ارز ترایب

 پروژه FEI از کجا و با چه هدف آمد؟

همانطور که در این مقاله ذکر شد استیبل کوین‌ها در صنعت دیفای بسیار حائز اهمیت هستند، زیرا افراد با عنوان کاربران این فناوری می‌خواهند به برنامه‌های غیرمتمرکزی مانند Compound و Aave دسترسی داشته و در همان حال نگران نوسانات هم نباشند.

پیشنهاد مطالعه: پروتکل کامپاند (Compound) چیست؟ معرفی توکن COMP

هریک از پروژه‌های مربوط به استیبل کوین‌های موجود نقاط ضعفی دارند. استیبل کوین‌های وثیقه‌گذاری‌شده با ارز فیات (دلار) مانند تتر، متمرکز هستند. از طرف دیگر، استیبل کوین‌هایی مانند DAI نیز که توسط کریپتو وثیقه‌گذاری شده‌اند، به دلیل ناکارآمدی سرمایه (عدم نقدینگی) دارای مشکلات مقیاس‌پذیری هستند.

از طرفی مدل‌های حق‌الضرب مانند ESD نیز پاداش‌های توسعه و عرضه را متمرکز می‌کنند و این یعنی نوعی توزیع ناعادلانه در رشد.

پروژه FEI با ادعای طراحی و توسعهٔ راه‌حلی برای تمامی این نقاط ضعف پا به عرصه گذاشته است. ایده ایجاد و نام‌گذاری پروتکل FEI از یک ارز سنگی باستانی به‌نام Rai یا Fei است.

انتظار می‌رود که استیبل کوین FEI مانند همان ارز باستانی و سنگی همان ثبات، سادگی و در دسترس عموم بودن همتای سنگی و قدیمی خود را داشته باشد.

گسترش و عرضه  FEI چگونه رقم خواهد خورد؟

سقف مشخص و ثابتی برای عرضه استیبل کوین FEI وجود ندارد و عرضه آن کاملا تحت تاثیر تقاضا است.

منحنی عرضه طوری تنظیم و طراحی شده است که قیمت درحد یک دلار باقی بماند. اما زمانی‌که تقاضای جدیدی برای FEI باشد، افراد می‌توانند این استیبل کوین را با خرید بر روی منحنی پیوند بدست آورند.

عملکرد قیمتی این استیبل کوین به این صورت است از سطح پایینی شروع می‌شود تا به پذیرندگان اولیه که اقدام به خرید FEI کرده‌اند، با افزایش قیمت پاداش داده شود.

پروتکل FEI ایجاد منحنی‌های پیوند را با هرکدام از توکن‌های ERC 20 که باشد، پشتیبانی می‌کند.

به یاد داشته باشید که افراد نمی‌توانند FEI را در منحنی پیوند بفروشند. و این اتفاق در حالی رقم خواهد خورد که این پروتکل اتریوم ورودی را به عنوان ارزش کنترل‌شده پروتکل (PCV) حفظ می‌کند، و این یعنی  پروتکل FEI اقدام به گسترش PCV می‌کند تا یک بازار ثانویه نقدشونده ایجاد کند که کاربران در آنجا بتوانند FEI خود را در برابر اتریوم بفروشند.

ارزش کنترل‌شده یا PCV چگونه رقم خواهد خورد؟

اکثر پلتفرم‌های دیفای از مدل TVL (کل ارزش محبوس‌شده) استفاده می‌کنند که فرد در آنجا نقش مالک را دارد. در این نوع از پلتفرم‌ها، افراد همیشه بستانکار هستند و می‌توانند دارایی‌ها را در هر زمانی برداشت کنند. این نوع از پروتکل‌ها می‌توانند مدل TVL را از طریق پاداش‌های توزیع توکن ترغیب کنند. درست است که این مدل می‌تواند سرمایه عظیمی را جمع‌آوری کند، اما این مسیر در حالی رقم می‌خورد که پلتفرم‌های دیفای باید برای حفظ آن، پاداش‌های سنگینی بپردازند.

درنتیجه این سیستم نقدشوندگی، وابستگی کامل به پاداش‌ها دارد و این یعنی همواره این ترس وجود دارد که اگر پاداش‌ها تمام شوند چه بلایی سر نقدینگی خواهد آمد؟!

پروتکل FEI مدل PCV را به عنوان مزیت بیشتر خود معرفی می‌کند. PCV را می‌توان به نوعی زیرمجموعه‌ای از مفهوم TVL دانست. PCV این انعطاف‌پذیری را برای پروتکل ایجاد می‌کند که در فعالیت‌های غیرانتفاعی نیز وارد شود. این فعالیت‌ها می‌توانند در راستای اهداف اساسی‌تری مانند خزانه‌های مدیریتی و صندوق‌های بیمه ایجاد شوند. از قابلیت‌های دیگر آن می‌توان به نقدینگی ضمانت‌شده و یا پشتیبانی قیمت برای کاربران دیفای اشاره کرد.

نکته مهم آنجاست که PCV برخلاف مدل قبلی غیرقابل فسخ است.

معرفی پروتکل FEI

در ابتدا، ۱۰۰ درصد PCV تامین وجه شده توسط منحنی پیوند اتریوم به یک استخر Uniswap اختصاص می‌یابد که به صورت ETH/FEI تعیین می‌شود. تیم توسعه این پروژه دلیل انتخاب Uniswap را وجود موانع کمتری برای ورود کاربران دیفای و میزان آشنایی بالا با آن می‌داند. این پروسه به صدور و مالکیت FEI لازم برای این نقدینگی می‌پردازد و FEI اضافی تحت مالکیت پروتکل با هر واحد از FEI که توسط کاربران در منحنی پیوند خریده می‌شود، جفت می‎‌گردد. بنابراین عمق این نقدینگی بازار باید در تطابق با کل FEI در حال گردش باقی‌مانده باشد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

دو مزیت اساسی پروتکل FEI

۱- نقدینگی ضمانت‌شده: دارندگان FEI خیال‌شان راحت خواهد بود که هیچ نهنگی نمی‌تواند نقدینگی را از پروتکل بیرون ببرد. این نقدینگی توسط منحنی پیوند تامین شده و به صورت جفت ETH/FEI در Uniswap بارگذاری شده است.

۲- تنظیم مجدد قیمت ثابت: درصورتی‌که برای دوره‌هایی گسترده قیمت زیر مقدار ثابت مورد نظر باشد، پروتکل FEI می‌تواند به تنظیم مجدد قیمت Uniswap بپردازد و آن را به حد ثابت مورد نظر برگرداند.

چگونه؟

 این کار به این صورت انجام می‌گیرد که ابتدا همهٔ نقدینگی پروتکل برداشت می‌شود و سپس با اتریوم برداشت‌شده FEI لازم خریداری می‌شود تا قیمت دوباره به آستانه ثابت برگردد. سپس PCV باقیمانده به عنوان نقدینگی دوباره عرضه خواهد شد و در نهایت، FEI اضافی سوزانده می‌شود.

انگیزه‌های مستقیم چه کمکی به FEI خواهد کرد؟

تثبیت FEI توسط مکانیسم جدیدی انجام می‌شود که آن ‌را انگیزه‌های مستقیم (Direct Incentives) می‌نامند. استیبل کوین انگیزه مستقیم به استیبل کوینی گفته می‌شود که در آن انگیزه لازم هم برای فعالیت ترید و هم برای اصل کاربرد آن وجود داشته باشد.

پروسه پاداش و مجازات باعث ثبات قیمت در این پروسه می‌شود که معمولا در این حالت صرافی مورد نظر، به عنوان مرکز فعالیت عمل می‌کند و صرافی‌ها و بازار‌های ثانویه دیگر می‌توانند با صرافی مذکور آربیتراژ را انجام دهند. این باعث می‌شود که ثبات قیمت در این اکوسیستم حفظ شود.

پروتکل FEI برای رسیدن به این هدف، انگیزه لازم را برای حجم ترید در Uniswap فراهم می‌آورد که این کار از طریق صدور توکن و سوزاندن توکن انجام خواهد شد. بنابراین یک فروش بزرگتر منجر به یک سوزاندن بزرگتر خواهد شد. این پروتکل از طریق صدور توکن به تشویق تریدر‌ها می‌پردازد و قیمت را به مقدار ثابت برمی‌گرداند.

معرفی پروتکل FEI

این انگیزه‌ها تنها به ترید‌هایی تعلق می‌گیرند که قیمت آنیِ در حال معامله آن‌ها کمتر از قیمت ثابت است. در این حالت، حلقه آربیتراژ با منحنی پیوند به میزان کردن قیمت کمک خواهند کرد.

 اعمال انگیزه مستقیم در پروتکل FEI شبیه آن چیزی است که در توکن‌هایی مانند AMPL و YAM انجام می‌شود.

مدیریت پروتکل FEI و TRIBE 

پروتکل FEI از روز اول به صورت کاملا غیرمتمرکز راه‌اندازی خواهد شد و توکن TRIBE این سازمانِ خودمختارِ غیرمتمرکز را کنترل خواهد کرد.

ثبات FEI نیازی به مداخله فعال و همیشگی توسط تیم مدیریتی نخواهد داشت. تیم توسعه مکانیسم‌هایی را تشویق می‌کند که خودمختار و الگوریتمی باشند و تا حد ممکن از مکانیسم‌های انعطاف‌ناپذیر و متکی بر مدیریت دوری می‌کند.

این پروتکل بخشی از توکن TRIBE را به استخر استیکینگ FEI اختصاص خواهد داد. کاربران می‌توانند FEI را واریز کنند و به تناسب آن، درصدی توکن TRIBE دریافت کنند. تیم توسعه و سرمایه‌گذاران می‌توانند مالک چیز دیگری نیز باشند و آن درصدی است که بین Genesis Group و Initial DeFi Offering توزیع خواهد شد. بقیه توکن‌های TRIBE در خزانه باقی می‌مانند و توسط تیم مدیریت کنترل می‌شوند.

Genesis Group و Initial DeFi Offering

اولین بخش از منحنی پیوند، قیمت‌های جذابی برای FEI ارائه خواهد داد. برای کم کردن اموری مانند جلو زدن و توزیع‌های اولیه نامساوی، پروتکل FEI شامل Genesis Period (دوره پیدایش) خواهد بود. Genesis Period یک دوره زمانی ۲ تا ۳ روزه است که در آن پذیرندگان اولیه می‌توانند اتریوم خود را به اشتراک بگذارند. این گروه به عنوان Genesis Group شناخته خواهد شد و اعضای آن درصدی متناسب را از اولین تراکنش منحنی پیوند کسب می‌کنند. با استفاده از این رویکرد، دسترسی به توکن‌های اولیه FEI در منحنی پیوند برای همه و به صورت مساوی امکان‌پذیر خواهد بود. به عنوان یک پاداش اضافی، Genesis Group 10 درصد از عرضه کل TRIBE را کسب خواهد کرد.

زمان راه‌اندازی پروتکل FEI و نحوه مشارکت در آن

پروتکل FEI در ۲۲ مارس ۲۰۲۱ و در ساعت ۱۲:۰۱ دقیقه ظهر به وقت مناطق اطراف اقیانوس آرام (PT) شروع شد. این رویداد سه روز ادامه داشت و در ۲۵ مارس به پایان رسید. اولین پذیرندگان این پروتکل Genesis Group را تشکیل می‌دهند. این افراد دیدگاه نوع جدیدی از استیبل کوین غیرمتمرکز را به اشتراک خواهند گذاشت. مشارکت در این گروه نیازمند واریز مقداری اتریوم است تا از این طریق، ارزش کنترل‌شده پروتکل یا همان PCV آغاز شود. این اتریومِ واریزشده باعث ثبات اولیه FEI خواهد شد و به این ترتیب، استخر ETH/FEI در Uniswap برای آن تشکیل می‌شود.

البته درنظر داشته باشید که کلا فضای دیفای دارای ریسک‌های ذاتی خود است که کاربران باید ملاحظات لازم را در این زمینه به عمل آورند. بازبینی‌های امنیتی و عملکردی پلتفرم انجام شده و مرتبا نیز ادامه دارد، اما مکانیسم‌هایی که در اینجا اعمال شده‌اند بسیار جدید هستند. مشارکت‌کنندگان باید این موارد را درک کنند و دید بلندمدتی به این پروژه داشته باشند.

هرکسی می‌تواند در تاریخ و ساعت مذکور در این پروتکل مشارکت کند. برای تامین امنیت این پروتکل و واریز اتریوم خود می‌توانید در تاریخ مذکور به وبسایت https://app.fei.money مراجعه کنید.

پروتکل FEI و آینده

 فناوری FEI مزیت‌هایی اساسی در مقایسه با فناوری‌های استیبل کوین‌های موجود دارد. این مزیت‌ها باعث می‌شوند که این استیبل کوین تبدیل به یک استیبل کوین کاملاً غیرمتمرکز در فضای دیفای شود.

طراحی آن به‌گونه‌ای است که نقدینگی عمیق و غیرقابل سوخت داشته باشد و مکانیسم‌هایی قوی نیز در این میان برای ثبات قیمت وجود دارد.

Genesis Group و IDO دسترسی عادلانه و گسترده به TRIBE را امکان‌پذیر می‌کنند.

در اینجا، مزایای رشد قیمتی در اختیار همه اعضای جامعه قرار می‌گیرد و محدود به گروه خاصی نخواهد بود. به نظر می‌رسد که FEI مفاد ارزشی قوی‌تری به نسبت استیبل کوین‌های دیگر ارائه دهد که از جمله این مفاد ارزشی می‌توان به تمرکززدایی، تامین نقدینگی و گسترش عرضه عادلانه اشاره کرد.

ظهور پروتکل FEI بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد و احتمالا تغییرات زیادی را برای فضای استیبل کوین به همراه خواهد داشت.

نظر شما چیست؟ آینده این استیبل کوین را چگونه می‌بینید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع: ۱ و ۲

https://coiniran.com/?p=44837
دکمه بازگشت به بالا