بحث آزادچندرسانه‌ای

آموزش استخراج لایت کوین

اگر فقط به داشتن لایت کوین علاقه مندید، باید آن را از یک صرافی مثل بایننس بخرید. ولی اگر قصد تجربه استخراج لایت کوین را دارید، وقت کافی و منابع لازم برای کسب سود را در اختیار دارید، می خواهید به عدم تمرکز شبکه لایت کوین کمک کنید و یا فقط برای کنجکاوی می خواهید لایت کوین استخراج کنید، این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا با مفاهیم استخراج لایت کوین و سایر موارد مرتبط آشنا شوید.

به این دلیل که اصول استخراج لایت کوین بستگی به سخت افزار، نرم افزار، سیستم عامل و استخر استخراج مورد استفاده شما دارد، قصد نداریم در این راهنما به صورت گام به گام موارد نام برده شده را توضیح دهیم. مطابق تجربیاتتان، ممکن است از بخش هایی از این راهنما چشم پوشی کنید.

استخراج چیست؟

در رمزارزهایی که دارای سیستم proof-of-work هستند، مثل بیت کوین و لایت کوین، استخراج فرآیندی است که از طریق آن بلاک چین (یک لجر توزیع شده تمام معاملات انجام شده در شبکه) نگهداری می شود. ماینرها داده های معاملات منتشر شده توسط مشارکت کنندگان در شبکه از زمان یافتن بلاک قبلی را دریافت می کنند، آنها معاملات را در یک درخت مارکل جمع می کنند و به فعالیت خود ادامه می دهند تا هش قابل قبولی را بیابند.

یک هش نتیجه الگوریتم یک-طرفه رمزنگاری شده در بخشی از داده ها است: یک سری داده تنها یک هش را بازمی گرداند، اما آن هش نمی تواند برای ایجاد دوباره داده مورد استفاده قرار بگیرد. آنها درواقع تضمین عدم دستکاری شدن داده ها هستند. تغییر یک عدد در یک رشته طولانی از معاملات و هش به صورت غیرقابل تشخیصی متفاوت است. از آنجائیکه هر بلاک دارای هش بلاک قبلی است، اگر شخصی تلاش کند یک معامله تقلبی وارد لجر کند، شبکه می تواند بسرعت آن را تشخیص دهد.

استخراج لایت کوین

تصویر بالا فرایند استخراج را نشان می دهد. این تصویر مربوط به استخراج بیت کوین است، اما ماینرهای لایت کوین نیز باید فرآیند یکسانی را طی کنند.

چرا ماینرها باید توابع هش را بارها و بارها تکرار کنند، اگر با یکبار انجام دادن هم به نتیجه می رسند؟ دلیل این کار این است که، با کسب قدرت هش بالا، یک حمله کننده می تواند تعدادی سکه خرج کند، سپس روی آن انبوهی از معاملات اسپم را ایجاد کند. از این طریق، آنها می توانند سکه استخراج کرده درحالیکه هنوز آنها را داشته باشند؛ که به آن حمله double-spend گفته می شود. با وادار کردن شبکه به انجام میلیونها و یا حتی بیلیونها تابع هش، بلاک چین “کار” زیادی تولید می کند که حذف آن و شکست آن بسیار گران خواهد بود. (از آنجائیکه یک سری از داده ها فقط یک خروجی هش تولید می کند، ماینرها باید اعداد بی معنی به نام nonces اضافه کرده و تابع را دوباره اجرا کنند.)

استخراج رقابتی است. اولین ماینری که یک هش را که کوچکتر از تارگت تعیین شده در شبکه است را تولید می کند، بلاک جدیدی را می یابد و پاداش بلاک، در حال حاضر ۲۵ لایت کوین، و تمام هزینه های مترتب به معامله در بلاک را دریافت می کند. از آنجائیکه راهی برای شناخت nonce که یک هش کمتر از تارگت تولید می کند وجود ندارد، درنتیجه ماینرها تحت تأثیر دو فاکتور قرار می گیرند: شانس، که خارج از کنترل است؛ قدرت محاسباتی، که قابل خریداری است.

برای حداکثرسازی قدرت محاسباتی، ماینرها راهکار ویژه ای یافته اند. آنها ابزارهای بسیاری را به یکدیگر وصل کرده و منابع را به اشتراک می گذارند. آنها مکانی که قیمت برق مقرون به صرفه است را برای فعالیت های خود انتخاب می کنند تا سود حداکثر شود. این فعالیت منجر به افزایش تمرکز و استخراج حرفه ای شده است.

دلیل ماینینگ لایت کوین ؟

در اکتبر سال ۲۰۱۱ Charlie Lee، یک مهندس نرم افزار در گوگل، ساخت لایت کوین را اطلاع داد، که یک نسخه برداری از بیت کوین به همراه اصلاحات بود تا اجازه افزایش مقیاس پذیری را بدهد. پس از گذشت ۷ سال، این رمزارز موقعیت خود را به اثبات رسانید.

قیمت لایت کوین :

قیمت لایت کوین در حدود ۶۰ دلار است، که نسبت به بالاترین قیمت خود در دسامبر که برابر با ۴۲۰ دلار بود بشدت کاهش یافته است. براساس BitInfoCharts، متوسط هزینه معاملات به دلار بسیار کمتر از بیت کوین است. هر بلاک هر ۲.۵ دقیقه یکبار اتفاق می افتد که چهار برابر بیشتر از بیت کوین است. به همین دلیل، معاملات لایت کوین به زمان کمتری برای تأیید نیاز دارند. لایت کوین نمی تواند ادعا کند که مانند سیستم های پرداختی مثل ویزا مقیاس پذیر است، اما ادعای Lee در مورد لایت کوین ” silver to Bitcoin’s gold ” واقعیت دارد.

سخت افزارهای استخراج لایت کوین :

یکی از ادعاهای اولیه Lee تاکنون اتفاق نیفتاده است. این ادعا توانایی ماینینگ لایت کوین با استفاده از CPU است. Lee از تابع هش  Tenebrix Scrypt، که یک آلت کوین قدیمی است، استفاده می کند. به جای آنکه از تابع هش SHA-256 بیت کوین استفاده کند. به این دلیل که، استفاده از Scrypt به افراد اجازه می دهد تا ماینینگ لایت کوین را ادامه دهند درحالیکه بیت کوین استخراج می کنند. به این معنی که لایت کوین با بیت کوین رقابت نمی کند. از آن پس، تغییرات زیادی اتفاق افتاد و استخراج لایت کوین

بدون استفاده از ابزارهای خاص سودآور نیست. در اوایل ورود لایت کوین، حتی امکان استخراج بیت کوین با CPU وجود داشت. تا سال ۲۰۱۱، رقابت شدت گرفت، و تنها راه برای استخراج سودآور بیت کوین استفاده از GPU شد. با انتخاب اسکریپت، Lee به ماینینگ لایت کوین با استفاده از CPUها اجازه می داد، اما این موقعیت بسرعت از بین رفت. پس از آن بسرعت استخراج لایت کوین با GPU فراگیر شد. سپس ASICها به نحوی توسعه داده شده اند که الگوریتم SHA-256 را اجرا کرده و منجر به فاصله گرفتن ماینرهای بیت کوین از CPU شدند.

Lee در مارچ ۲۰۱۷ بیان کرد که این اتفاق منجر به موفقیت لایت کوین شده است: در زمانیکه استخراج بیت کوین از GPU به سمت ASIC سوق یافت و تمام GPUهای بیت کوین بدنبال سکه ای برای استخراج می گشتند و لایت کوین بتازگی از مرحله استخراج توسط CPU به GPU منتقل شده بود. البته به سرعت، ASIC های مخصوص اسکریپت نیز توسعه داده شدند و امروزه کسب سود در استخراج لایت کوین بدون استفاده از ASIC تقریباً غیرممکن است. یک ASIC محبوب برای استخراج از طریق اسکریپت Bitmain’s Antminer L3+ است، اما بچ ها بسرعت بفروش می رسند، یعنی باید به شدت توئیتر را دنبال کنید. این شرکت فقط بیت کوین کش و دلار از طریق انتقال wire را می پذیرد (در مورد برخی از بچ ها فقط می توان از گزینه اول استفاده کرد. می توان در Innosilicon از قبل سفارش وارد کنید. گزینه های دیگری نیز در دسترس است، اما ASIC های جدیدتر با قیمت حداقل ۲۰۰۰ دلار ارائه می شوند و بسرعت بفروش می رسند. ASICهای سفارش داده شده ممکن است رقابتی نباشند بنابراین، احتمالاً استفاده از آنها سودآور نیست.

به یاد داشته باشید که Scrypt ASIC می تواند برای استخراج سکه های دیگر، بر اساس همان الگوریتم، مورد استفاده قرار بگیرند. می توانید سودآورترین سکه را براساس قیمت و درجه سختی (پارامتری که شبکه تعیین می کند یک بلاک جدید هر ۲.۵ دقیقه صرف نظر از قدرت هش اسخراج می شود) انتخاب کنید.

تا جائیکه بدانید که پولی بدست نخواهید آورد، می توانید دلایل خود برای استخراج لایت کوین از طریق CPU و GPU را داشته باشید. این روشی است برای مواجه شدن با فرآیند استخراج لایت کوین، برای آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم و پرهیز از سرمایه گذاری هزاران دلاری در حوزه ماینینگ لایت کوین که ممکن است درآینده برایتان جذابیت نداشته باشد.

اما اگر هدف شما کاهش تمرکز در شبکه لایت کوین است، اشتراک گذاری قدرت هش با شبکه می تواند به تمرکززدایی هر چه بیشتر کمک کند. Lee بیان کرد که استخراج لایت کوین متمرکز لایت کوین خوب نیست، زیرا استخراج باید به صورن ناشناس انجام شود، یعنی نمی دانید ماینرها چه افرادی هستند و آنها به شخصه برای کسب سود فعالیت می کنند. این فعالیت به طور غیر مستقیم منجر به افزایش امنیت سکه می شود. از طرف دیگر، قدرت هش یک لپ تاپ نمی تواند در این نوع از بازارها قدرتی محسوب شود و ممکن است حتی دستگاهتان آسیب ببیند.

نرم افزارهای استخراج لایت کوین :

اگر شما یک ماینر ASIC هستید، سخت افزارتان از قبل دارای نرم افزار می باشد. اما اگر ماینر CPU و GPU هستید، باید با در نظر گرفتن امنیت، نرم افزار خود را انتخاب کنید. یک پکیج نرم افزاری ممکن است شامل بدافزار باشد. همچنین، باید مراقب تهدیدهای دیگر نیز باشید. ممکن است متوجه شوید دارید به جای یک توسعه دهنده نرم افزار در حال استخراج لایت کوین هستید زیرا سیستم آنها به عنوان پیشفرض ورکرهای خود را کانفیگ می کنند.

نسخه GPU نرم افزارهای استخراج لایت کوین همیشه در دسترس نیستند، بنابراین باید از خط فرمان استفاده کنید. تهیه کنندگان نرم افزار و استخر استخراج لایت کوین باید حاوی گام های ضروری باشند. البته از گام های منابعی که به آنها اطمینان ندارید پیروی نکنید. می توانید بسادگی با استفاده از خط فرمان دچار مشکل شوید.

استخراج لایت کوین به صورت شخصی/استخر استخراج:

وقتی تصمیم گرفتید که از چه ابزاری برای استخراج لایت کوین استفاده کنید، باید در مورد نحوه استخراجتان تصمیم بگیرید: شخصی یا استخر استخراج. استخراج شخصی، ریسک انتظار بدون یافتن بلاک را افزایش می یابد. پس از یافتن بلاک، کل پاداش متعلق به شما است. البته، برای یافتن یک بلاک باید دارای قدرت هش بسیار بالایی باشید. اگر شما قصد دارید به طور شخصی و با استفاده از CPU و GPU به استخراج لایت کوین بپردازید، شانس شما برای استخراج لایت کوین صفر است.

استخر استخراج، که در آن ماینرهای زیادی به یکدیگر پیوسته اند و هر یک مطابق هش به اشتراک گذاشته شده سهیم هستند، شانس بیشتری برای یافتن بلاک دارد. استخر شما سه بلاک از هر ده بلاک را می یابد و سپس منتظر می ماند تا ۲۰۰ بلاک هم بلاک دیگری بیابند. با این وجود، درآمد شما در استخر استخراج تضمین شده است؛ البته در نظر داشته باشید پاداش هر بلاکی که از استخر استخراج حاصل می شود بین مشارکت کنندگان توزیع می شود.

وجه دیگر استخر که باید در نظر داشته باشید، امنیت است. برخی از استخرها شهرت خوبی دارند، اما بقیه طیف گسترده ای را شامل می شوند که حتی می توانند شامل اسکم هم باشند. حتی شایسته ترین استخرها نیز در ریسک حملات هکرها قرار دارند. اگر تصمیم گرفته اید که به استخر استخراج ملحق شوید، بررسی های لازم را انجام دهید و نظرات کاربران و تیم مدیریت را بخوانید. سعی کنید حداقل سکه ممکن را در استخر نگهداری کنید و آن را به یک کیف پول امن انتقال دهید.

توزیع نرخ هش لایت کوین:

در نهایت، تمرکز بازار استخری را که قصد پیوستن به آن را دارید در نظر داشته باشید. ممکن است وسوسه انگیز باشد که به یک استخر بزرگ ملحق شوید، از آنجائیکه شانس یافتن بلاک در آنها بیشتر است. اگر استخر شما به نیمی از قدرت هش شبکه برسد، یک تهدید جدی برای شبکه لایت کوین محسوب می شود. استخر در این زمینه هیچ قصدی ندارد. این تهدید اطمینان در مورد بیت کوین را می کاهد و منجر به کاهش قیمت می شود. اما همانطور که Lee اشاره کرد، در استخراج متمرکز، مشارکت کنندگان کمی حضور دارند و دولت و بدافزارها می توانند به این ماینرها نزدیک شده و آنها را وادار به عملیات ناشایست در مورد سکه کنند.

کیف پول لایت کوین :

برای ذخیره لایت کوین خود احتیاج به کیف پول دارید. گزینه های مختلفی وجود دارد که براساس امنیت و سهولت استفاده با یکدیگر تفاوت دارند. بهترین انتخاب دانلود کلاینت Litecoin Core می باشد. این کیف پول حدود ۱۵ گیگابایت فضا اشغال می کند، از آنجائیکه کل بلاک چین لایت کوین باید دانلود شود. برخلاف اتریوم می توانید مکان ذخیره این فایل ها را تغییر دهید، بنابراین، بهتر است آنها را در یک هارد درایو خارجی ذخیره کنید.

کیف پول core معروف ترین کیف پول نرم افزاری لایت کوین است، که نشان دهنده امنیت بالای این کیف پول است. ارسال و دریافت لایت کوین از این کیف پول بسیار ساده است. از آنجائیکه با شبکه سینک می شود، به سلامت کلی شبکه لایت کوین کمک می کند: همه نودها را اجرا می کند و به عدم تمرکز لایت کوین کمک می کند چه شما استخراج کنید یا نه.

از طرفی دیگر، اگر اولویت شما امنیت است، بهتر است لایت کوین خود را در یک و یا دو کیف پول سرد ذخیره کنید. این کیف پول ها هرگز به اینترنت وصل نخواهند شد. افرادیکه با حجم زیادی از رمزارزها سر و کار دارند بعضی مواقع اقدام به تولید رمز اختصاصی و عمومی در کامپیوترهای air-gapped می کنند. افراد دیگر از کیف پول های کاغذی استفاده می کنند، که رمزهای خود را بصورت کد QR پرینت شده دریافت می کنند. برخی دیگر نیز طرفدار کیف پول های brain هستند: بخاطر آوری یک سری از سیدهای تصادفی که می توانند برای بازیابی یک رمز اختصاصی کاربرد داشته باشد.

در سوی دیگر صرافی ها قرار دارند، که تجربه ساده ای برای صاحبان رمزارزها فرآهم می کنند. با نگهداری لایت کوین در یک صرافی، می توانید آن را به سرعت با ارز فیات مبادله کنید. البته در حالت تئوری این چنین است. عملاً حتی بهترین صرافی ها نیز ساعات تعطیلی سرویس بالایی دارند. بررسی سوابق تاریخی صرافی ها نشان می دهد که آنها بشدت نسبت به حملات هکرها و spectacular collapse مستعد هستند. صرافی ها رمزهای اختصاصی شما را در یک محیط دارای ناظر نگهداری می کنند، بنابراین، اگرچه به صورت قانونی خود شما کنترل لایت کوین را در دست دارید اما در واقع چنین نیست. شما فقط می توانید تغییرات دلخواه را از طریق صرافی انجام دهید.

ورکرها:

تغییر یک استخر می تواند استرس آفرین باشد. انتخاب یک کیف پول نیز به همان اندازه استرس زا است. لایت کوین غیرقابل هک است، بطوریکه هیچ استخری نمی تواند بیش از ۵۰ درصد از قدرت هش شبکه را کسب کند، اما با افزوده شدن هر لایه اضافی بین شما و شبکه لایت کوین درجه ای از ریسک و تهدیدهای امنیتی بوجود می آید.

به همین دلیل فرآیند تنظیمات یک ورکر یک فرصت خوبی است. اساساً هیچ احتیاطی لازم نیست. یک ورکر یک کامپیوتر و یا یک ریگ ماینینگ در شبکه ارائه می کند. می توانید فقط یک مورد داشته باشید و یا چندین مورد داشته باشید که هر یک مسئول دستگاه مختلفی باشد. هر ورکر باید یک یوزرنیم و پسورد داشته باشد (همه آنها با نام کاربری شما در استخر استخراج ظاهر می شوند). اگر شخصی با ورکر شما زد و بند کند فقط می تواند برای شما رمزارز استخراج کند.

سودآوری:

محاسبه سودآوری استخراج لایت کوین به فاکتورهای زیادی بستگی دارد: نرخ هش شما، هزینه ای که استخر از شما دریافت می کند، هزینه برق، هزینه ابزارها و قیمت آلت کوین. تعدادی ماشین حساب تخمین سود به صورت آنلاین در دسترس هستند که به شما در این زمینه کمک می کنند. CoinWarz یکی از آنها است.

منابع:

خوشبختانه، این راهنما به شما کمک کرد تا با مفاهیم استخراج لایت کوین، تصمیماتی که باید بگیرید و موارد که در تصمیم شما مؤثر هستند، آشنا شوید. پس از شروع استخراج لایت کوین، به احتمال زیاد با سؤالات زیادی در مورد استخر استخراج، سخت افزار، نرم افزار و صرافی برایتان پیش خواهد آمد. فروم ها بهترین مکان برای یافتن پاسخ های شما هستند.

بدون ریسک با ۱۰۰,۰۰۰ دلار مجازی رقابت کنید

توانایی معاملاتی خود را می توانید در محیط های شبیه سازی شده تست کنید. قبل از آنکه به طور واقعی شروع به معامله کنید می توانید در چنین فضاهایی عضو شده و با هزاران معامله گر دیگر رقابت کنید و پس از کسب موفقیت و کسب تجربه شروع به معامله با پول خود کنید.

https://coiniran.com/?p=34556
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x