پروژه‌ها

هایپرلجر فابریک – پلتفرمی جامع برای راه حل های دنیای کسب و کار

ترکیب بلاک چین به عنوان دفتر کل غیر قابل تغییر مشترک و کدگذاری قراردادهای هوشمند، چگونگی تعریف اعتماد در کسب و کار ها را دگرگون خواهد کرد.

به گزارش کوین ایران به نقل از Edureka، بلاک چین روش های انجام کسب و کار را تغییر خواهد داد. ترکیب دفتر کل غیر قابل تغییر مشترک و کدگذاری قراردادهای هوشمند، چگونگی تعریف اعتماد در شرکت ها را دگرگون خواهد کرد. اگر ایده ای در این حوزه داشته باشید به راحتی می توانید پروژه هایی را راه اندازی کنید. هایپرلجر فابریک (hyperledger fabric) برای ایجاد شبکه های کسب و کار بر روی سیستم های بلاک چین در کنار شما خواهد بود.

بلاک چین برای کسب و کار

بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده از رکورد ها است که ضوابط کسب و کار را بر روی قرارداد های هوشمند منتقل می کند. مشارکت کنندگان شبکه بلاک چین بر روی وضعیت فعلی و تغییر وضعیت بلاک چین توافق می کنند، از این رو حریم خصوصی در معرض خطر قرار نمی گیرد.

هایپرلجر فابریک

بنیاد لینوکس در سال ۲۰۱۵، Hyperledger را برای پیشبرد فناوری بلاک چین در شرکت ها معرفی نمود.

پروژه هایپرلجر فابریک

هایپرلجر یک تلاش همکارانه متن باز است که برای پیشرفت فناوری بلاک چین بین صنایع خلق شده است. Hyperledger یک همکاری جهانی است که توسط بنیاد لینوکس میزبانی می شود و شرکت های بزرگی از صنعت مالی، بانکداری، اینترنت اشیاء، زنجیره تأمین، تولید و فناوری در این اتحادیه عضویت دارند.

هایپرلجر شامل مجموعه بزرگی از چارچوب ها و فناوری های بلاک چین کسب و کاری تحت استراتژی چتری خود می باشد. در حال حاضر، Hyperledger از پروژه های زیر میزبانی می کند.

2

Fabric یا همان هایپرلجر فابریک که توسط IBM رهبری می شود برای توسعه برنامه های کاربردی بلاک چین با مقیاس پذیری بالا و انعطاف پذیری بلاک چین های مجوز دار طراحی شده است.

هایپرلجر فابریک چیست؟

Fabric در تلاش است تا راه حل هایی با معماری ماژولار را توسعه دهد. هایپرلجر به مؤلفه ها اجازه می دهد تا به صورت plug-n-play باشند.

هایپرلجر فابریک

Fabric یک سیستم بلاک چین خصوصی و مجوزدار است. این بدان معنی است که برخلاف سیستم های مربوط به شبکه های بدون مجوز که به هویت های ناشناس نیز اجازه می دهند تا در شبکه مشارکت داشته باشند، عضو گیری خود را از طریق ارائه دهنده سرویس عضویت (Membership Service Provider-MSP) انجام می دهد.

همچنین هایپرلجر فابریک امکانی برای ایجاد کانال فراهم کرده است که به گروه های مشارکت کننده اجازه می دهد تا دفاتر کل جداگانه ای برای تراکنش ها ایجاد کنند. از طرف دیگر، از آنجایی که Fabric یک بلاک چین مجوزدار است دارای مزایای عمده ای نسبت به سایر سیستم های بلاک چینی می باشد. از مهمترین مزایای این شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هایپرلجر فابریک

مدل هایپرلجر فابریک

ویژگی های کلیدی هایپرلجر فابریک در ادامه آورده شده است. فابریک با توجه به این ویژگی ها می تواند وعده خود برای تحقق بلاک چین سازمانی قابل تنظیم را برآورده نماید.

 • دارایی ها: امکان پذیر ساختن تبادل ارزش های پولی بر روی شبکه
 • کد زنجیر (Chaincode): جدا شده از ترتیب تراکنش ها، محدود کننده تصدیق و سطوح اعتماد مورد نیاز در بین انواع گره ها، و بهینه ساز کارایی و مقیاس پذیری شبکه
 • ویژگی های دفتر کل: کد گذاری کل سابقه تراکنش برای هر کانال، و پشتیبانی از قابلیت پرس و جو های نظیر-SQL حافظ حریم خصوصی
 • کانال ها: ارائه امکان انجام تراکنش های چند جانبه با درجه بالایی از حریم خصوصی و محرمانگی
 • امنیت و سرویس های عضویت: امکان رهگیری و شناسایی تمامی تراکنش ها توسط ممیز ها و رگولاتور های مجاز
 • اجماع: امکان انتخاب بهترین مکانیسم اجماع توسط شروع کنندگان شبکه بر اساس ارتباطات موجود مابین مشارکت کنندگان

مشارکت کنندگان شبکه بلاک چین هایپرلجر در شکل زیر نمایش داده شده اند.

هایپرلجر فابریک

معماری Fabric

معماری Fabric به شکل خلاصه شامل بند های زیر است:

 • توسعه دهنده بلاک چین، کد های مربوط به برنامه های کاربردی و قرارداد های هوشمند را آماده می کند.
 • با استفاده از DEPLOY، برنامه کاربردی بر روی سرور و قرار داد هوشمند بر روی همتای آن توسعه داده می شود.
 • یک کاربر ثبت شده می تواند با استفاده از ارسال دستور INVOKE یا QUERY مربوط به بازیابی اطلاعات از طریق قرارداد هوشمند با برنامه کاربردی تعامل داشته باشد.
 • قرارداد هوشمند می تواند یک رویداد به اشتراک گذاشته شده توسط برنامه را منتشر کند.

چگونگی عملکرد هایپرلجر در شکل زیر بیان شده است.

هایپرلجر فابریک

هایپرلجر فابریک برای ارائه عملکرد واقعی ماژولار بودن، مقیاس پذیری و تأمین مبنایی امن برای راه حل های صنعتی بلاک چین طراحی شده است. در به روز رسانی های اخیر فابریک، گره های همتا به دو دوره زمان اجرا مجزا با سه نقش متمایز تقسیم شده اند و شاید این مهم ترین تغییری باشد که در به روز رسانی از Fabric نسخه ۰.۶ به نسخه ۱.۰ ایجاد شده است.

انواع همتا (Peer) در هایپرلجر فابریک

انواع Peer هایپرلجر شامل موارد زیر است:

 • Committer peer: تراکنش ها را انجام داده، دفتر کل و وضعیت [نهایی] آن را نگهداری می کند.
 • Endorsing peer: پیشنهاد تراکنش را برای تأیید دریافت می کند و از طریق تأیید یا رد تراکنش به آن پاسخ می دهد.
 • Ordering peer: اضافه شدن بلوک های تراکنش به دفتر را تأیید کرده و با گره های همتا و گره های تأیید کننده ارتباط برقرار می کند.

در ادامه چرخه عمر تراکنش هایپرلجر فابریک آورده شده است.

هایپرلجر فابریک

مورد های کاربردی برای هایپرلجر فابریک

هایپرلجر تقریباً می تواند هر نوع شبکه کسب و کاری را میزبانی نماید. مقیاس پذیری یکی از مزیت های اصلی این شبکه می باشد که توسعه مورد های کاربردی در Fabric را تسهیل کرده است. در ادامه به بررسی مورد کاربردی مربوط به قابلیت همکاری متقابل دارایی ها پرداخته می شود.

مورد کاربردی: همکاری متقابل دارایی ها

توصیف: همکاری متقابل دارایی ها به معنای ایجاد امکان تبادل دارایی ها در میان گروه های مختلف مردم است.

بیان مسأله: اگر شرکتی ۲۰۰۰۰ واحد از دارایی B داشته باشد ولی به جای آن به ۱۰۰۰۰ واحد از دارایی A نیاز داشته باشد به روشی نیاز دارد که بتواند دارایی A را با B مبادله کند. بازار فعلی ممکن است قابلیت های مالی مناسبی برای انجام سریع این تراکنش در اختیار نداشته باشد در حالی که ممکن است قابلیت تبدیل به نقدینگی بالایی بین دارایی A با دارایی C و همچنین دارایی C با دارایی  Bوجود داشته باشد. حال که محدودیت هایی برای تبادل مستقیم A و B وجود دارد از چه راه حلی می توان استفاده کرد؟

راه حل: در این مورد، خریداران از طریق یک شبکه زنجیره ای به فروشندگان خارج از دید (Buried) متصل می شوند و بهترین گزینه را پیدا می کنند (ممکن است فروشنده در ورای چندین لایه از دارایی ها قرار داشته باشد) و معامله را انجام می دهند. بنابراین در حالت کلی، یک شبکه کسب و کاری از یک گروه از افراد می تواند بر روی Hyperlegger Fabric ایجاد شود و برای مبادله دارایی ها در میان خریدار و فروشندگان مورد استفاده قرار گیرد.

هایپرلجر فابریک

بنابراین هدف استراتژیک Hyperledger برای ایجاد یک راه حل کسب و کاری بر روی فناوری بلاک چین به طور کامل آن را از دیگر بلاک چین های موجود متمایز می نماید. برخی معتقدند که Hyperledger خارج از مفهوم ترسیم شده برای بلاک چین قرار دارد با این وجود، هایپرلجر موجب ساده تر شدن این فناوری شده است.

توجه!

مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & Image
https://coiniran.com/?p=28938
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x