مقالات بیت کوین

راه اندازی سیستم پرداخت با بیت کوین برای فروشگاه خود

به گزارش کوین ایران به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین دوباره در حال فتح قله‌های جدید است. علاقه مردم به رمز ارزها به بیشترین مقدار خود در همه زمان‌ها رسیده و این روند همچنان ادامه دارد. بسیاری از سازمان‌ها در تلاشند تا سرمایه و نیروی انسانی خود را در حوزه بیت کوین به خدمت بگیرند و متخصصان در حال شکل‌دهی به آینده صنایع مالی هستند.اگر شما صاحب یک فروشگاه ایترنتی هستید و یا میخواهید کسب و کار آنلاین خود را گسترش دهید، نیاز به یک سیستم پرداخت با بیت کوین دارید

دلیل اهمیت سیستم پرداخت با بیت کوین

با رشد محبوبیت بیت کوین بسیار طبیعی است که کسب‌وکارهای کوچک بی‌شماری از سراسر جهان به سیستم پرداخت با بیت کوین گرایش پیدا کنند و آن را به عنوان روشی برای پرداخت بپذیرند. شما با پذیرش بیت کوین در کسب‌وکار خود نشان می‌دهید که در خط مقدم توسعه فناوری قرار دارید. کسب‌وکارها با پذیرش بیت کوین می‌توانند مشتریان جدیدی به سمت خود جلب کرده و انواع خاصی از تقلب را از بین ببرند.

در این مقاله راهنمای کاملی برای آشنایی و پذیرش این روش کاملاً جدید پرداخت برای کسب‌وکارها آورده شده است. روش‌های متعددی برای انجام این کار وجود دارد ولی اگر تا به حال به این موضوع فکر نکرده‌اید می‌توانید کار خود را با یک ثبت‌نام ساده آغاز کنید. مشتریان متقاضی پرداخت بیت کوینی به راحتی و به صورت مستقیم می‌توانند فرآیند پرداخت را آغاز کرده و هزینه خرید خود را به حساب شما منتقل کنند. پرداخت‌های بیت کوینی نقش قابل توجهی در افزایش محبوبیت رمز ارزها دارند و فروشندگان بیشتری را به استفاده از رمز ارزها دعوت می‌نمایند. در ادامه با انواع روش‌های پذیرش بیت کوین در کسب‌وکارهای کوچک آشنا می‌شوید.

روش آفلاین برای پذیرش بیت کوین

 سیستم پرداخت با بیت کوین

اگر شما تنها تعداد محدودی مشتری بالقوه برای استفاده از بیت کوین داشته باشید ساده‌ترین روش برای پذیرش این است که از مشتریان خود بخواهید تا بیت کوین را به صورت مستقیم برای شما ارسال کنند؛ اما قبل از اینکه این کار را انجام دهید باید یک کیف پول بیت کوین برای خود ایجاد کنید.این ساده ترین سیستم پرداخت با بیت کوین می باشد

اساساً هر کیف پول شامل رشته‌ای از اعداد و حروف تصادفی است. صرافی‌های بیتکوین متعددی وجود دارند که سرویس‌هایی مانند کیف پول و پلتفرم‌های کیف پول مستقل ارائه می‌دهند. اگر شما به کیف پول نیاز داشته باشید باید در یکی از صرافی‌های رمز ارز ثبت نام کرده و آدرس کیف پول خود را دریافت نمایید. این آدرس همان کلید عمومی شما خواهد بود که به همراه یک کلید خصوصی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. کلید خصوصی از جمله مهم‌ترین الزامات حضور در دنیای رمز ارزها و امضای تراکنش ارسال است که باید به شکلی امن نگهداری شود.

برای برداشت منابع مالی از کیف پول بیت کوین و تبدیل آن به ارز فیات باید کیف پول خود را به حساب بانکی یا کارت اعتباری متصل کنید. بدین ترتیب می‌توانید ارزش معادل ارزی بیت کوین را به حسابتان منتقل نمایید.

برای اینکه کارها را برای مشتریان خود تسهیل نمایید می‌توانید آدرس کیف پول خود را در قالب یک کد QR در اختیار آن‌ها قرار دهید. تنها کاری که مشتریان باید انجام دهند این است که مقدار بیت کوین ارسالی را مشخص کرده و تراکنش را با استفاده از کلید خصوصی خود امضاء نمایند. ارزش بیت کوین همواره دچار نوسان است و همیشه باید آخرین قیمت‌ها را قبل از انجام تراکنش کنترل کنید. همچنین می‌توانید یک آموزش ساده از فرآیند انتقال بیت کوین به حساب فروشنده را در اختیار مشتری‌های خود قرار دهید.

 سیستم پرداخت با بیت کوین

در ادامه لیست محدودی از ارائه‌دهندگان سیستم پرداخت با بیت کوین آورده شده است. از جمله مهم‌ترین صرافی‌های این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

همچنین شرکت‌های متعددی در حوزه ارائه سرویس‌های آنلاین کیف پول فعالیت می‌کنند که در این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

برنامه‌های کاربردی موبایل

درگاه پرداخت بیت کوین

توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در تلاش خود برای ساده‌سازی سیستم پرداخت با بیت کوین برای کسب‌وکارها توانسته‌اند برنامه‌های کاربردی صفحه لمسی متعددی را ایجاد نمایند. برنامه‌های کاربردی لمسی در مقایسه با کیف پول‌های آنلاین از شباهت بیشتری به تراکنش‌های مستقیم برخوردارند. فروشندگان باید آدرس کیف پول خود را به برنامه کاربردی متصل کرده و مبلغ قابل پرداخت را به ارزهای رایج فیات اعلام کنند. برنامه کاربردی یک کد QR حاوی آدرس و مبلغ قابل پرداخت با استفاده از بیت کوین را تولید می‌کند. مشتری تنها باید کد QR را با استفاده از کیف پول موبایل خود اسکن کرده و تراکنش را امضا نماید. سیستم پرداخت با بیت کوین در اکثر موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها قابل استفاده می‌باشد. در ادامه لیستی از سرویس‌های مربوط به برنامه‌های کاربردی موبایل آورده شده است.

ترمینال‌های سخت‌افزاری (دستگاه POS)

درگاه پرداخت بیت کوین

به رسمیت شناختن بیت کوین به عنوان یک فرم پرداخت مؤثر، منجر به ظهور تعداد رو به افزایشی از راه‌حل‌های سخت‌افزاری نقطه فروش (Point-of-Sale) مخصوص تجارت شده است. این راه‌حل‌های سخت‌افزاری می‌توانند در قالب ترمینال‌های پرداخت مخصوص بیت کوین، همانند واسط‌های برنامه‌نویسی برنامه کاربردی (APIs) بیت کوین‌-گرا (Bitcoin-oriented) ایجاد شوند که حتی این امکان وجود دارد که با تعدادی از ترمینال‌های موجود نیز ادغام گردند. قابلیت‌های این نوع ترمینال‌ها به صورت مستقیم به سازنده آن‌ها وابسته است. در ادامه لیستی از ارائه‌دهندگان سرویس در این حوزه را ملاحظه خواهید کرد.

  • Coinkite: یک ترمینال پرداخت بیتکوین است که شباهت بالایی به ترمینال‌های Chip-and-PIN دارد. این ترمینال می‌تواند کارت‌های بدهی (Debit Cards) بیت کوین صادر شده توسط همین شرکت را اسکن کرده و به عنوان یک ATM بیت کوین عمل نماید. این ترمینال در نهایت یک کد QR برای مشتری چاپ می‌کند.
  • BitPay: یک پردازش‌کننده جهانی برای پرداخت است که برای سادگی هر‌چه بیشتر در داخل سیستم‌های POS شرکت SoftTouch قرار داده شده است. BitPay شامل یک API است که با مقدار اندکی برنامه‌نویسی به راحتی می‌تواند به اغلب سیستم‌های نقطه فروش وصل شود.
  • Revel: شرکتی است که طیف گسترده‌ای از راه‌حل‌های POS به تعداد زیادی از کسب‌وکارها ارائه می‌دهد و بیت کوین را به عنوان یک گزینه پرداخت در نظر می‌گیرد.
  • BitXatm: یک استارتاپ آلمانی است که Sumo Pro را ایجاد کرده است. Sumo Pro یک ATM رمز ارزی ست که با نقاط فروش ترکیب شده است.
  • XBTerminal: یک دستگاه POS بیت کوین است که به مشتریان اجازه می‌دهد تا با استفاده از NFC و کد QR، پرداخت‌های خود را از کیف موبایلی انجام دهند. همچنین XBTerminal با استفاده از بلوتوث، امکان پرداخت از دستگاه‌های موبایل آفلاین را نیز تسهیل کرده است.

کارت‌های هدیه بیت کوین

 سیستم پرداخت با بیت کوین

کارت‌های هدیه (Gift Cards) در حوزه بیت کوین اغلب به عنوان ابزاری برای تبادل مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر‌چه خرده‌فروشان بزرگ مانند آمازون، Target یا H&M هنوز پذیرش بیت کوین به عنوان ابزاری برای پرداخت را شروع نکرده‌اند، اما همیشه یک گزینه خرید با استفاده از یک کارت هدیه از یکی از این موسسات پذیرای بیت کوین وجود دارد.

اگر کسب‌وکار شما کارت هدیه یا گواهی هدیه (Gift Certificate) می‌فروشد، پس از آشنایی با بیت کوین متوجه خواهید شد که شاید ساده‌ترین روش پذیرش بیت کوین این است که آن را برای خرید کارت‌های هدیه قبول کنید یا کارت‌های قابل پذیرش در پلتفرم‌های تعیین شده برای بیت کوین را بفروشید. واضح است که کارت‌های فروخته شده بعداً برای خرید از کسب‌وکار شما استفاده خواهند شد. در زیر لیستی از سرویس‌دهندگان فعال در زمینه کارت‌های هدیه بیت کوینی آورده شده است.

روش‌های آنلاین برای پذیرش بیت کوین

درگاه پرداخت بیت کوین

اگر شما یک کسب‌وکار آنلاین را اداره می‌کنید همچنان می‎توانید با ارائه کلید عمومی یا یک کد QR از گزینه پرداخت مستقیم بیت کوین به کیف پول خود استفاده نمایید. با این وجود، می‌توانید با قرار دادن دکمه پرداخت با بیت کوین (Pay with Bitcoin) در وب سایت خود فرآیند پرداخت آنلاین را برای مشتریان خود تسهیل نمایید.

سرویس‌های متعددی در حوزه پرداخت آنلاین با بیت کوین ارائه شده است. برخی از این سرویس‌ها حتی امکان تولید کدهای مربوط به ایجاد دکمه را نیز فراهم کرده‌اند. برای دستیابی به این قابلیت فقط کافی است که فرم ارائه شده را تکمیل نمایید. پس از آن چندین خط کد HTML در اختیار شما قرار داده می‌شود که آن را در وب سایت خود قرار دهید. هر چند این کار بسیار ساده به نظر می‌رسد ولی توصیه می‌شود این وظیفه را به یک برنامه‌نویس با‌تجربه واگذار کنید. تعدادی از مهم‌ترین سرویس‌دهندگان این حوزه عبارت‌اند از:

دریافت بیت کوین از طریق فاکتور

در صورتی که پرداخت‌های کسب‌وکار شما از طریق فاکتور (Invoice) انجام می‌شود، مواردی وجود دارند که باید در نظر بگیرید. علاوه بر اینکه مبلغ فاکتور را بر اساس ارزهای رایج (فیات) ارائه می‌دهید مقدار پیشنهادی خود برای پرداخت با بیت کوین یا حداقل دستورالعمل محاسبه آن را نیز در اختیار مشتری قرار دهید. ذکر مقدار دقیق بیتکوین در فاکتور با توجه به نوسانات دائمی ارزش بیت کوین ممکن است زیان‎‌هایی را به شما یا خریدار تحمیل نماید.

آدرس کیف پول باید بر روی فاکتور ثبت شود تا مشتری هزینه فاکتور را به آن ارسال کند. از آنجایی که کلید عمومی یک رشته طولانی از اعداد و حروف بزرگ و کوچک است استفاده کدهای QR می‌تواند ایده بهتری باشد. این موضوع به ویژه در ارسال فاکتورهای کاغذی ضروری است. لیستی از سرویس‌دهندگان این حوزه به شرح‌ زیرند.

کشورهایی که امکان پرداخت با بیت کوین در آن‌ها وجود دارد

کشور های مجاز برای سیستم پرداخت با بیت کوین

بیت کوین و دیگر رمز ارزها در بسیاری از حوزه‌های قضایی همچنان در بخش خاکستری قانون قرار دارند. قانون‌گذاران، مراجع مالیاتی و تنظیم‌کنندگان مقررات مالی هنوز در تلاشند تا درک کنند که آیا چارچوب‌های قانونی موجود برای رمز ارزها مناسب هستند یا باید قوانین جدیدی را برای حاکمیت بر آن‌ها تعیین کنند.

بیت کوین در بسیاری از کشورهای جهان وضعیت قانونی مشخصی ندارد. این بدان معنی است که پذیرش پرداخت با بیت کوین در آن حوزه‌های قضایی حداقل برای زمان فعلی قانونی است. با این وجود، قوانین و رگولاتورها در کشورهای مختلف می‌توانند دید متفاوتی به پذیرندگان بیت کوین داشته باشند و با روش‌های مختلفی با آن‌ها رفتار کنند. بنابراین قبل از پذیرش بیت کوین به عنوان شکلی از پرداخت حتما با یک مشاور حقوقی مشورت کنید و آماده انطباق با تغییرات  احتمالی قانونی باشید.

بنگلادش، بولیوی، اکوادور، قرقیزستان و ویتنام تنها کشورهایی هستند که بیت کوین و دیگر رمز ارزها به طور کامل ممنوع می‌باشند. به نظر می‌رسد چین و روسیه نیز در آینده نزدیک به این کشورها ملحق شوند.

وضع مالیات بر پرداخت‌های بیت کوینی

مالیات بیت کوین

با توجه به حوزه قضایی که در آن زندگی می‌کنید ممکن است مجبور باشید پذیرش سیستم پرداخت با بیت کوین را در گزارش مالیات خود ذکر نمایید. کشورهای مختلف از نظر وضع مالیات، برخوردهای متفاوتی با بیت کوین دارند. در ایالات متحده، بر اساس سرویس درآمد داخلی (Internal Revenue Service)، بیت کوین و دیگر رمز ارزها به عنوان دارایی [نه به عنوان واحد پول] در نظر گرفته و مالیات آن‌ها محاسبه می‌شود.

از نظر تئوری، این موضوع زندگی تجار را بسیار پیچیده می‌کند؛ زیرا زمانی که تجار مالکیت یک دارایی را به دست می‌آورند، باید ارزش منصفانه بازار آن دارایی را ثبت نمایند. زمانی که آن دارایی مبادله می‌شود اگر ارزش منصفانه بازار آن دارایی افزایش یافته باشد مالک باید دوباره مالیات آن را پرداخت کند. از طرف دیگر، هنگامی‌که یک تاجر در یک بازه زمانی چندین بار بیت کوین دریافت می‌کند که ارزش مبادله متغیر و پرنواسانی نیز دارا می‌باشند، در زمان مبادله آن‌ها برای دریافت ارز فیات باید مالیات متفاوتی برای هر کدام از تراکنش‌های دریافتی پرداخت نماید.

با این وجود، اکثر ارائه‌دهندگان سرویس که در بالا به آن‌ها اشاره شده است سرویس‌های مبادله فوری نیز ارائه می‌دهند؛ یعنی زمانی‌که یک پرداخت بیت‌ کوینی برای شما انجام شد در صورت تمایل می‌توانید فوراً آن را به ارزهای رایج تبدیل کنید و از نوسانات قیمتی رمز ارزها در امان بمانید.

برای درک هر‌چه بهتر چگونگی برخورد حوزه قضایی محل زندگی خود با مالیات بیتکوین و آگاهی از نحوه گزارش درآمدهای رمز ارزی بهتر است با یک متخصص مالیاتی مشورت نمایید.

نقاط قوت پرداخت‌های بیت کوینی

کسب‌وکارهای کوچک در زمان استفاده از کارت‌های بدهی و اعتباری مجبورند یک مقدار حداقلی برای خرید تعیین کنند. این کار به دلیل هزینه‌هایی است که این کسب‌وکارها باید برای انجام تراکنش پرداخت نمایند که برابر ۲ تا ۵ درصد از کل تراکنش است. در طرف مقابل، نبود هر‌گونه واسط مرکزی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بیت کوین به شمار می‌رود که هزینه‌های تراکنش را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد که یک مزیت برای سیستم پرداخت با بیت کوین به حساب می آید

حل مشکل خرج کردن دوباره (Double-Spending) یکی از مهم‌ترین مشکلات هر سیستم انتقال پول از جمله کارت‌های بانکی استاندارد به شمار می‌رود. غالب اوقات یک تراکنش تنها با یک تماس تلفنی ساده معکوس می‌شود و فرد متقلب می‌تواند همین مبلغ پول را دوباره خرج کند. بیت کوین با توجه با ماهیت دفتر کل توزیع شده عمومی آن که بلاک‌چین نامیده می‌شود از چنین طرح‎‌های تقلبی جلوگیری می‌نماید. زمانی که یک تراکنش تأیید شد در بلاک‌چین ثبت می‌شود پس از آن این تراکنش برگشت‌ناپذیر و غیرقابل تغییر می‌شود. از این رو، پذیرش بیت کوین همانند پذیرش پول نقد است.

دارندگان بیت کوین همواره به دنبال روش‌های جدید برای خرج کردن آن هستند. اگرچه امروزه بسیاری از کسب‌وکارها پذیرای بیت کوین می‌باشند، کسب‌وکار شما نیز باید در بین آن‌ها جایی باز کند. با پذیرش رمز ارزها، شما گروه جدیدی از مشتریان را به سمت خود جلب خواهید کرد مخصوصاً اگر در‌حال انجام یک کسب‌وکار آنلاین هستید.

در نهایت، داشتن سیستم پرداخت با بیت کوین به این معنی است که شما شکل جدیدی از پرداخت را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهید و در کنار آن، یک لایه محافظتی بیشتر برای اطلاعات شخصی آن‌ها فراهم می‌کنید. در کل، بیت کوین از پتانسیل قابل توجهی برای افزایش سود کسب‌وکار شما برخوردار است.

نقاط ضعف پذیرش بیت کوینی

نوسان بسیار شدید ارزش رمز ارزها بزرگ‌ترین نقطه ضعف پذیرش بیت کوین است. به عنوان مثال، در ابتدای سال ۲۰۱۷ ارزش هر بیت کوین به سختی به ۱۰۰۰ دلار می‌رسید. پس از آن، قیمت این رمز ارز در مدت زمان کوتاهی تا ۵۰۰۰ دلار افزایش یافت و به سرعت به ۳۲۰۰ دلار بازگشت. این وضعیت مدت زمان زیادی دوام نداشت و قیمت بیت کوین در میانه‌های ماه نوامبر تا ۸۰۰۰ دلار نیز بالا رفت.

این تغییرات نشان می‌دهد که شما باید قیمت‌های خود را به صورت روزانه و حتی ساعتی اصلاح کنید. علاوه بر این، باید بیت کوین‌های خود را به صورت منظم به ارزهای فیات تبدیل کنید تا از ضرر احتمالی جلوگیری نمایید. برخی از سرویس‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد سرویس‌های تبدیل آنی رمز ارز به ارزهای فیات را نیز ارائه می‌دهند.

 سیستم پرداخت با بیت کوین

اگر‌چه پرداخت‌های بیت کوین امن و بدون تقلب هستند با این وجود، ممکن است هکرها کنترل کیف پول کاربران را در اختیار بگیرند. داستان Mt. Gox به عنوان یک صرافی بدنام که حدود ۸۵۰۰۰۰ عدد از بیت کوین‌های کاربران را از دست داد هنوز هم از خاطره جامعه بیت کوین پاک نشده است. به طور کلی، از سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۱ میلیون بیت کوین از صرافی‌ها به سرقت رفته است. بیت کوین بر‌‌‌خلاف پول‌های سنتی، بیمه نبوده و هیچ‌گونه حمایتی ندارد بنابراین از دست دادن آن به احتمال زیاد غیرقابل برگشت خواهد بود.

با این وجود، روش‌هایی برای محافظت هر‌چه بهتر رمز ارزها وجود دارد. برای حفاظت بیشتر از رمز ارزهای خود بهتر است آن‌ها را خارج صرافی‌های محبوب نگهداری کنید؛ از احراز هویت چند‌عاملی در حساب‌های کاربری خود استفاده نمایید؛ کلید خصوصی خود را در امن‌ترین جای ممکن نگهداری نمایید و به صورت منظم از داده‌های خود بکاپ بگیرید.

منطقه خاکستری رگولاتوری که رمز ارزها در حال حاضر در آن قرار دارند شاید پیچیده‌ترین مشکل پیش روی سیستم پرداخت با بیت کوین باشد. قوانین و مقررات موجود ناقص هستند و با توجه به حوزه قضایی به شدت با یکدیگر تفاوت دارند. علاوه بر این، قوانین موجود در حال تغییر هستند و مالکین بیت کوین برای انطباق با این محیط باید به طور پیوسته آن را زیر نظر داشته باشند.

توجه!
مطالب منتشر شده صرفاً برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می‌شوند و نباید به عنوان مشاوره تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source & Image
https://coiniran.com/?p=30317
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x