دیفای

بازده وام ‌دهی دیفای در مقایسه با بازده سرمایه ‌گذاری در طبقات مختلف دارایی‌های سنتی

صنعت مالی غیر‌متمرکز یا دیفای (DeFi) سریعاً به عنوان یکی از زمینه‌های مرتبط با فناوری‌های دفتر‌کل توزیع شده، در حال کسب محبوبیت است. سودآوری محصولات وام ‌دهی دیفای در مقایسه با دارایی‌های سنتی، بسیار چشم‌گیر بوده است و به همین خاطر عده زیادی مشتاقانه منتظر واکنش افراد فعال در طبقات مختلف دارایی‌های سنتی به دیفای هستند.

نهضت دیفای توسط پروژه‌هایی شروع شد که برای پیشرفت کسب‌و‌کار خود و ایجاد یک سیستم مالی باز، محصولات و سرویس‌های خود را بر روی بلاکچین اتریوم ساختند. اگرچه دیفای ذاتا مربوط به یک پلتفرم خاص نیست، اما اینک تبدیل به یکی از کاربرد‌های محبوب پلتفرم اتریوم شده است. اما قبل از اینکه به بازده وام دهی دیفای بپردازیم، اجازه دهید نگاهی به نحوه پیدایش دیفای بیندازیم:

تاریخچهٔ دیفای

اگرچه پروژه‌هایی مانند بیت‌کوین را می‌توان از محصولات دیفای به‌شمار آورد، اما شروع دیفای به عنوان یک نهضت به پیدایش استیبل کوین Dai توسط MakerDAO برمی‌گردد. Dai استیبل کوینی غیر‌متمرکز است که مشکل نوسانات فضای رمز ارز را حل می‌کند و ارزش آن در تطابق یک به یک با دلار است. بعضی از سیستم‌های استیبل کوین واریز وجه را می‌پذیرند و در مقابل، توکن صادر می‌کنند. اما نکتهٔ جالب در مورد Dai، این است که صدور آن با ایجاد موقعیت‌های بدهی وثیقه‌گذاری‌شده بر روی پلتفرم MakerDAO همراه است.

MakerDAO به کاربران اجازه می‌دهد که اتریوم را به وثیقه بگذارند و در عوض، تا ۶۶ درصد ارزش اتریوم خود وام دریافت کنند. افراد می‌توانند این وام دریافتی را برای مقاصد مختلفی به‌کار ببرند و هر زمانی که آن را تسویه کردند، اتریوم خود را پس بگیرند. البته ریسک‌هایی در خصوص وام دهی دیفای وجود دارد و در مواقع کاهش شدید قیمت اتریوم، می‌تواند مارجین کال (margin call) صورت بگیرد و وام‌گیرنده باید مواظب چنین وضعیت‌هایی باشد.

ایجاد یک پلتفرم که دارای یک استیبل کوین بیش از حد وثیقه‌گذاری‌شده و مرتبط با دلار بود، موقعیتی را فراهم آورد که بتوان از دلار به صورت غیر‌متمرکز استفاده کرد. به همین خاطر بود که Dai به زیربنای بسیاری از کاربرد‌های حال حاضر دیفای بدل شد.

بازده وام ‌دهی دیفای در مقایسه با بازده سرمایه ‌گذاری در طبقات مختلف دارایی‌های سنتی

برای درک مقایسه بین محصولات وام ‌دهی دیفای و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های سنتی، نگاهی به دارایی‌های سنتی موجود و سودآوری آنها می‌اندازیم و سپس خلاصه‌ای در مورد بازده محصولات وام ‌دهی دیفای را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پیشنهاد مطالعه: سرمایه گذاری در دیفای، تمام آنچه که باید از پیش بدانید!

بازده طبقات مختلف دارایی‌های سنتی

هنگام بررسی بازده دارایی‌های مختلف باید توجه داشته باشیم که ارز‌های فیات با نرخ تورم مختلفی رشد می‌کنند. بنابراین برای محاسبه سرمایه‌گذاری در یک دارایی باید تورم را از بازده کسر کرد و در این حالت است که تصویری واقعی از سرمایه‌گذاری انجام شده به دست می‌آید. مثلا در ایالات متحده گفته می‌شود که تورم ۲ درصد است، بنابراین هر‌گونه سرمایه‌گذاری که بازده سالیانه کمتر از ۲ درصد داشته باشد، ضرر بوده و قدرت خرید پول شما را کاهش داده است. 

پول نقد، ۰.۰۱ تا ۲.۵ درصد سود

پول نقد هم به ارز فیزیکی اشاره دارد و هم به تعهدات الکترونیکی که به آسانی می‌توان به آنها دسترسی داشت. نگهداری پول نقد باعث کاهش قدرت خرید شما به دلیل تورم خواهد شد، اما نگهداری پول خود در بعضی از حساب‌ها به نفع است.

حساب‌های جاری و پس‌انداز عادی معمولا سود قابل ملاحظه‌ای نمی‌دهند، اما حساب‌هایی مانند حساب بازار پول (money market accounts) به افراد کمک می‌کنند که حداقل با تورم پیش بروند و پول آنها ارزش خود را از دست ندهد. یک حساب پس‌انداز عادی در ایالات متحده سود سالیانه ۰.۰۱ درصد دارد و این در حالی است که حساب‌های بازار پول ۲ تا ۲.۵ درصد سود می‌دهند و این باعث می‌شود که قدرت خرید پول حفظ شود.

کالا‌ها، از سود منفی تا ۱۸ درصد

طبقه کالا‌ها به معامله چیز‌هایی مانند دام، محصولات کشاورزی، انرژی و فلزات گرانبها اشاره دارد. معامله کالا‌ها تاریخی کهن دارد و به قبل از معامله سهام و اوراق قرضه برمی‌گردد. از کالا‌ها می‌توان در کنار سهام و اوراق قرضه برای متنوع‌سازی پورتفولیو استفاده کرد. روش‌های مختلفی برای معامله در بازار کالا‌ها وجود دارد و می‌توان در این بازار به معاملات روزانه، سرمایه‌گذاری بلند‌مدت، معاملات آتی و غیره پرداخت.

کالا‌ها با توجه به طبقه کالایی که معامله می‌شود و نوع محصول سرمایه‌گذاری‌شده که برای دسترسی به آن کالا به کار می‌رود، دارای سودآوری و بازده مختلفی هستند. مثلا، طلا به صورت سنتی به عنوان پناهگاهی ایمن در مواقع افت اقتصاد تلقی شده است، اما ظهور رمزارز‌ها و مزایایی که رمزارز‌ها دارند، این تصور در مورد طلا را تا حدودی تغییر داده است.

بازده وام ‌دهی دیفای در مقایسه با بازده سرمایه ‌گذاری در طبقات مختلف دارایی‌های سنتی

اوراق قرضه و درآمدی ثابت، از ۰.۲۵ تا ۲.۷۰ درصد

در اوراق قرضه، یک نرخ سود مشخص برای سرمایه‌گذاری‌ها در نظر گرفته می‌شود و بانک مرکزی این نرخ را با توجه به عواملی مانند تورم و غیره تعیین می‌کند. اوراق قرضه ریسک کمتری به نسبت سرمایه‌گذاری در سهام و یا سرمایه‌گذاری در ارز‌های خارجی دارد، اما از طرف دیگر، حداکثر سود آن نیز در مقایسه با سودی که فرضاً در سهام می‌توان کسب کرد، کمتر است.

اکثر حکومت‌ها برای اوراق قرضه سودی در حدود ۰.۲۵ تا ۲.۷۰ درصد می‌دهند. اوراق قرضه را می‌توان به صورت اوراق مشتقه‌ای مانند صندوق‌های مبتنی بر شاخص هم معامله کرد که در این حالت ریسک کار زیاد می‌شود، اما از طرفی سود معاملات هم تا حدود ۱۳ درصد در بسیاری از بازار‌های جهان بالا می‌رود. شاخص‌ها معمولا سودی از ۲.۵ تا ۱۳ درصد را فراهم می‌آورند.

ارز‌های خارجی، سود متغیر

معاملات ارز‌های خارجی تقریبا ۹۵ درصد سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه را تشکیل می‌دهند. با نگاهی سخت‌گیرانه می‌توان رمزارز‌ها را نیز در این طبقه از معاملات جای داد. معاملات ارز‌های خارجی را می‌توان در هر زمانی انجام داد. این معاملات به سرمایه زیادی نیاز ندارند. در برخی معاملات دیگر به حداقل سرمایه و یا پیش‌پرداخت نیاز است که در معاملات ارز‌های خارجی از این چیز‌ها خبری نیست. تریدر‌های این عرصه تنها سود خود را به جمع‌آوری‌کنندگان مالیات اعلام می‌کنند و بنابراین تعیین بازده این معاملات دشوار است.

بازده این معاملات با توجه به تجربه و سرمایه افراد فرق می‌کند. مثلا فردی که سرمایه زیادی دارد، ممکن است شانس بیاورد و از استراتژی خوبی هم بهره ببرد و سودی را کسب کند که یک تریدر باتجربه در این فضا نتوانسته باشد به آن دست یابد. بنابراین تعیین بازده سرمایه‌گذاری در این زمینه به آسانی ممکن نیست.

املاک و مستغلات، ۹.۵ تا ۱۱.۸۰ درصد سود

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات می‌تواند به شیوه‌های مختلفی انجام گیرد. این سرمایه‌گذاری می‌تواند به صورت خرید‌و‌فروش خانه‌های سیار، واحد‌های مسکونی، تجاری و غیره انجام گیرد. برای شروع سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به سرمایه و دانش بیشتری نسبت به انواع دیگر سرمایه‌گذاری‌ها نیاز است. بنا‌بر اظهارات وبسایت Investopedia، بازده متوسط املاک و مستغلات تجاری برای حدودا ۲۰ سال، ۹.۵ درصد است. این بازده برای سرمایه‌گذاری‌های متنوع و مسکونی به طور متوسط ۱۰.۶ درصد و بازده شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات نیز در حدود ۱۱.۶ درصد است.

این ارقام مرجع مفیدی هستند، اما رویکرد‌های مختلف به نسبت سرمایه‌گذاری در این حیطه می‌تواند نتایج مختلفی را به همراه داشته باشد. مثلا فردی ممکن است خانه‌ای را که صاحب آن توانایی بازپرداخت اقساط وام مسکن را نداشته است، با قیمتی ارزان خریداری کند و سپس آن را با قیمتی بسیار بالا‌تر از قیمت خریداری شده به فروش برساند. چنین موقعیت‌هایی نادر هستند اما وجود دارند.

سهام، ۸ تا ۱۰ درصد سود

سهام، ارائه‌دهنده مالکیتی است که افراد در شرکت‌های عمومی و قابل معامله دارند. افرادی که در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، انتظار سودآوری در چارچوب‌های زمانی مختلفی دارند. این نوع سرمایه‌گذاری نوسانات لازم را برای استفاده تریدر‌های روزانه دارد و تجربه نشان داده که بازده دراز‌مدت این سرمایه‌گذاری از دیگر انواع سرمایه‌گذاری بهتر است. افرادی که در این فضا سرمایه‌گذاری می‌کنند، استراتژی‌های مختلفی دارند و سودآوری آنها با توجه به این استراتژی‌ها متفاوت است.

شاخص S&P 500 متشکل از سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ ایالات متحده است. این شاخص به طور متوسط سالانه ۱۰ درصد سود می‌دهد و برای افرادی که به درآمد منفعلانه و خرید سهام برای بازنشستگی فکر می‌کنند، می‌تواند مناسب باشد.

بازده وام ‌دهی دیفای در مقایسه با بازده سرمایه ‌گذاری در طبقات مختلف دارایی‌های سنتی

بازده بورس برای تریدر‌های مختلف بسیار متفاوت است. بعضی از تریدر‌ها استراتژی خوبی ندارند و متنوع‌سازی را رعایت نمی‌کنند و در نهایت با ضرر‌های قابل توجه‌ای مواجه می‌شوند. از طرف دیگر، تریدر‌هایی هستند که دانش و تجربه لازم را دارند و با به کار گرفتن استراتژی‌های خوب ماهانه ۵ تا ۱۰ درصد سود می‌کنند. البته این استراتژی‌ها تضمینی نیستند و هر لحظه ممکن است کارایی خود را از دست بدهند. در نهایت باید بگوییم که بازده سرمایه‌گذاری در بورس به تجربه و سرمایه افراد بستگی دارد و تعیین آن دشوار است.

زیرساخت، ۵ تا ۱۰ درصد سود

سرمایه‌گذاری در زیرساخت اغلب نادیده گرفته می‌شود. این نوع سرمایه‌گذاری بسیاری از عناصر سرمایه‌گذاری در طبقات مختلف را با هم ترکیب می‌کند. زیرساخت شامل پروژه‌های بزرگی است که توسط حکومت انجام می‌شوند و یا گاهی شامل پروژه‌های کوچک‌تری است که به سازمان‌های خصوصی سپرده شده‌اند.

سرمایه‌گذاری در زیرساخت به معنی خرید سهام شرکتی است که سرمایه‌گذاری در یک زیرساخت خاص مانند حمل و نقل را انجام می‌دهد. این نوع سرمایه‌گذاری را باید برای متنوع کردن پورتفولیو لحاظ کرد و نباید انتظار سود بسیار زیادی در مدت کوتاه داشت. به دلیل اینکه این نوع سرمایه‌گذاری اغلب تحت نظارت دولت‌هاست، ریسک آن تا حدودی کمتر از دیگر انواع سرمایه‌گذاری است.

 

طبقه‌های مختلف دارایی‌های دیفای و سودآوری آن‌ها

سرمایه‌گذاری در دیفای تا به حال بازده بیشتری از سرمایه‌گذاری در امور مالی سنتی داشته است. نرخ سود استیبل کوین‌های وام‌دهی در جا‌هایی مانند Compound بین ۱۰ تا ۲۰ درصد در سال است. این سودآوری در نتیجه از میان رفتن واسطه‌ها حاصل می‌شود. محصولات دیفای در حال حاضر، موقعیت‌هایی را در ارتباط با وام، ترید مارجین و ترید الگوریتمی (algorithmic trade) فراهم کرده‌اند.

وام‌ دهی دیفای، ۱۰ تا ۲۰ درصد سود

با استفاده از پلتفرم‌هایی مانند Compound و Dharma می‌توان رمز ارز‌ها را قرض گرفت و یا آنها را قرض داد. استیبل کوین‌هایی مانند Dai و USDC تا به حال بیشترین بازده را داشته‌اند. بنا‌بر داده‌های پلتفرم LoanScan، در حال حاضر، نرخ سود سالیانه Dai حدود ۱۳.۵۶ درصد و نرخ سود سالیانه USDC حدود ۹.۲۱ درصد است. یکی از دلیل‌های اینکه چرا سود وام دهی دیفای از سود بازار سنتی بیشتر است به این برمی‌گردد که از این استیبل کوین‌ها برای فراهم کردن نقدینگی برای تریدر‌های رمز ارز استفاده می‌شود و سود معاملات رمز ارز هم از سود بازار‌های سنتی بیشتر است.

بازده وام ‌دهی دیفای در مقایسه با بازده سرمایه ‌گذاری در طبقات مختلف دارایی‌های سنتی

ترید مارجین و الگوریتمی، سود متغیر

در اینجا نیز، تریدر‌ها برای پرداخت مالیات تنها باید سود خود را ذکر کنند و از طرف دیگر، محصولات دیفای در زمینه ترید الگوریتمی و مارجین جدید هستند و در نتیجه، محاسبه بازده این حیطه دشوار است. محصولات این طبقه به تازگی در حال شکوفایی هستند و باید منتظر آینده آنها بود. dYdX مثال محبوبی در این زمینه است که یک صرافی غیر متمرکز برای ترید مارجین را فراهم می‌آورد. این صرافی تا لوریج ۴x را اجازه می‌دهد.

Set Protocol مثال دیگری در این زمینه است که اخیرا اولین محصول ترید‌-‌روند توکنیزه شده (tokenized) خود را راه‌اندازی کرده است. این محصول به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد که توکنی را بخرند که به صورت الگوریتمی این محصول ترید‌-‌روند را اجرا می‌کند. این محصول در برخی از حوزه‌های قضایی ترتیبات و استراتژی‌هایی را اتخاذ کرده است که تریدر‌ها مجبور نخواهند بود مالیات پرداخت کنند.

 

پیشنهاد مطالعه: سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز: ۵ نکته در مورد دیفای که باید بدانید

نتیجه‌ٔ بررسی سود وام دهی دیفای

دیفای با توسعه پروتکل‌هایی برای صرافی غیر‌متمرکز، استیبل کوین، وام ‌دهی و غیره شروع شد و اینک کاربرد‌های آن به‌خصوص وام دهی دیفای روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. اینکه آیا دیفای به روند سودآوری خود ادامه می‌دهد و یا اینکه واکنش بازار سنتی به این پدیده چه خواهد بود، به صورت معمایی باقی مانده است اما رویای ایجاد یک شبکه مالی باز همچنان ادامه دارد و باعث توسعه زیرساخت مورد نیاز برای فناوری‌های غیر متمرکز شده است.

برای ما کامنت بگذارید و بگویید ترجیح شما سود سرمایه‌گذاری در بازارهای سنتی است یا سود وام دهی دیفای؟

منبع

https://coiniran.com/?p=42209
دکمه بازگشت به بالا