ایستگاه خبر

یک محقق ارشد: به رغم بازار کساد رمز ارز ها، چرا نباید نگران بود؟

Scott Stornetta، محقق و نویسنده شهیر حوزه بلاک چین و رمز ارز ها، با تایید فراز و نشیب های بازار به رشد و شکوفایی این صنعت بسیار امیدوار است.

Scott Stornetta محقق ارشد شرکت سرمایه گذاری بلاک چینی Yugen Partners و از نویسندگان شهیر مقاله How to Time-Stamp a Digital Document است؛ مقاله ای که به عنوان یک اثر پژوهشی برجسته در حوزه رمزنگاری در وایت پیپر ساتوشی ناکاموتو در مورد بیت کوین مورد ارجاع قرار گرفته است.

یک محقق ارشد: به رغم بازار کساد رمز ارز ها، چرا نباید نگران بود؟
Crypto Is Down, So Why Am I Smiling/ Source

آنچه در ادامه خواهید خواند، برگردان مقاله ای است که Stornetta برای صفحه «مروری بر رخداد های سال ۲۰۱۸» وب سایت خبری کوین‌دسک نوشته است:

سالی که گذشت، سال پرفراز و نشیبی برای فعالان حوزه بلاک چین بود. در این سال پرماجرا شاهد سقوط آزاد ارز های رمزپایه بودیم، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) کاسه و کوزه عرضه اولیه سکه یا همان ICO را بر هم زد و بسیاری از پروژه های بزرگ هم که با کلی سروصدا و هیاهو آغاز شده بودند، با پیشرفتی کند و ملال آور روی لاک پشت را سفید کردند.

علاوه بر این ها شاهد داستان های عجیب و غریب دیگری هم بودیم. از جمله اینکه یکی از افراد داعیه دار عنوان ساتوشی ناکاموتو تهدید کرده بود که می خواهد قیمت بیت کوین را تا ۱۰۰۰ دلار پایین بیاورد. گروه دیگری هم با تهدید یکی از فورک های رقیب خود اعلام کرد با برنامه ریزی برای استخراج بلوک های بی ارزش، قصد دارد یک حمله DDoS علیه آن ها ترتیب دهد. با چنین اوضاع آشفته ای میان دوستان بلاک چینی، دیگر این پدیده نوپا نیازی به دشمن دارد؟ اما اتفاق غم انگیز سال اخیر، از دست دادن دوست و همکار دیرینه ام Tim May بود؛ مردی که فعالیت‌ ها و افکارش الهام بخش من و بسیاری دیگر از آرزومندان دنیای آزادی بخش رمز ارز ها بود.

بیشتر بخوانید: افت قیمت رمز ارز ها تمایل به مشاغل مرتبط با بلاک چین را کاهش داده

با تمام این تفاسیر اما چرا من هنوز به شدت امیدوارم؟ شاید گفتنش کمی خودخواهانه به نظر برسد؛‌ اما من چیز هایی می دانم که احتمالا شما از آن ها بی خبرید. از طرفی دیگر من دورنمایی بلند مدت در حوزه بلاک چین دارم. جامعه بلاک چین و رمز ارز ها امسال دهمین سالگرد انتشار مقاله سفید یا وایت پیپر ساتوشی را جشن می گیرند، در حالی که فرا رسیدن سال ۲۰۱۹ به معنای گذشت ۳۰ سال از زمانی است که همراه با استورات هابر دست به آغاز رشته تحقیقات و ابتکاراتی زدیم که امروزه بلاک چین نامیده می شود.

با چنین دورنمایی، افت و خیز های سال گذشته تنها مسائل گذرا و ناپایداری بود که از اصول بنیادین خلق ارزش منحرف شده بود. هنوز فرصت های بی شماری در حوزه بلاک چین نهفته است؛ از حوزه های خدمات مالی و رسانه های اجتماعی گرفته تا سرویس های بانکی مبتنی بر رمزنگاری و خلق دارایی های نقدشونده واقعی. من در اینجا به عنوان یک دانشمند و محقق ارشد فعال در یک شرکت سرمایه گذاری جسورانه بلاک چینی اعلام می کنم که آماده ام در سال پیشِ رو فعالان بازار را به سرمایه گذاری در کسب و کارهای حوزه بلاک چین تشویق کنم.

در فیلم جری مگوایر دیالوگی میان بازیگران رد و بدل شد که بعدها زبانزد عام و خاص شد؛ از این قرار که: پول را نشانم بده (show me the money). حالا من می خواهم با الهام از این دیالوگ به شما چهار «نشانم بده» پیشنهاد کنم. این‌ ها را اکنون که در روزهای آغازین سال ۲۰۱۹ هستیم دنبال کنید تا شاید بتوانید دست به سرمایه گذاری مناسبی بزنید.

یک محقق ارشد: به رغم بازار کساد رمز ارز ها، چرا نباید نگران بود؟
Crypto Is Down, So Why Am I Smiling/ Source

۱- جامعه کاربری را نشانم بده

زنگ آغاز تلاش های موفقیت آمیز حوزه بلاک چین نه از یک فناوری که از یک جامعه کاربری زده شد.

در واقع من به همراه Tim May و دیگر اعضای جامعه cypherpunk که خود را در ایجاد حس هدف مشترک در جامعه بلاک چین سهیم می دانیم بر این باوریم که رشد و نمو روزهای ابتدایی بیت کوین به همان اندازه که مدیون شایستگی های فنی ایده ساتوشی است، وام دار این حس نیز هست. این نکته اغلب میان کسانی که روزهای پیش از بیت کوین را به خاطر ندارند، مغفول مانده و همین باعث شده که آن ها در مورد دلایل رشد بیت کوین به ورطه نتیجه گیری های اشتباه بیفتند. در واقع این جامعه ی کاربری رمزنگاری بود که آغوشش را به روی یک ارز همتا به همتا باز کرد و به رغم ضعف های بیت کوین حاضر به پذیرش آن شد.

اقدامات جدید در حوزه بلاک چین باید زیر چتر یک جامعه کاربری قدرتمند که اشاعه گر منافع و اهداف مشترک است، جمع شود و شکل بگیرد؛ چرا که وعده بنیادین بلاک چین چیزی جز ایجاد یک رکورد و بایگانی مشترک و تغییرناپذیر که به جوامع اجازه می دهد به شیوه ای شفاف، کارآمد و همتا به همتا به خواسته ها و چشم داشت های جمعی خود دست یابند، نیست.

بیشتر بخوانید: نگاهی به آموخته های اولین دهه ی تکنولوژی بلاک چین و رمز ارز ها

۲- راهکاری برای حل مسائل امروزی نشانم بده

تنها آن دسته از فعالیت های بلاک چینی موفقیت آمیز خواهند بود که نه در پی راهکاری برای نیاز های آتی بلکه به دنبال ارائه راه حل هایی برای مسائل عاجل کنونی بوده و محصولات برآمده از دل این راهکارها هم باید مزایای آنی و بلادرنگ برای کاربران اولیه خود داشته باشند.

بسیاری از علاقه مندان بلاک چین در سال ۲۰۱۸ به ساده ترین شکل ممکن علیه مقامات رسمی، نظام های کنونی حاکم بر جهان و آز و طمع دست نشانده های آنها صف آرایی کردند. آن ها خادم دستانه خود را متقاعد کردند که چون راهکار های بلاک چینی آن ها صرفا با دیگر راه حل های نادرست متفاوت است، پس الزاما راهکار های صحیحی باید باشند.

چنین منطق ساده انگارانه ای دیگر کارساز نیست. جویندگان بلاک چین باید پیش از همه چیز یک سوال دشوار از خود بپرسند. اینکه آیا راهکار آن ها هم اکنون یک مطلوب و خواسته ضروری است و حتی پیش از رشد و فراگیر شدن می تواند مزایای آنی برای کاربران ابتدایی خود داشته باشد یا خیر؟ یا صرفا راهکاری است که داشتنش بهتر از نداشتنش است و ارزشش تنها زمانی عیان می شود که به حدی از رشد برسد؟ یا حتی بدتر از آن، راهکاری است که صرفا یک فناوری زیرک تر است و مسئله ای را حل می کند که توسعه دهندگان تنها در آرزوهای دور و دراز خود به آن می اندیشند؟

یک محقق ارشد: به رغم بازار کساد رمز ارز ها، چرا نباید نگران بود؟
Crypto Is Down, So Why Am I Smiling/ Source

تاریخ به ما آموخته است که کنشگران انقلابیِ موفق بیش از آنکه بر آنچه نمی خواهند متمرکز باشند، بر آنچه می خواهند و راهکار های مطلوب خود، متمرکز بوده اند. بهترین و برترین دوراندیشان کسانی بودند و هستند که برنامه هایی تدریجی و عمدتا خود ایستا داشته و با رشد و نمو به نتایج چشم گیر دست یافته اند.

در سال میلادی جاری فعالیت هایی به بار خواهند نشست که در کوتاه یا بلند مدت بر این مبنا استوار باشند. در صنعت مالی فرصت هایی از این دست فراوان است؛ چرا که محاسبه و کمی سازی مزیت های راهکارهای جدید از جمله کاهش مغایرات در صورت حساب ها، کاهش زمان و هزینه های تسویه در همان گام های اول ساده و سرراست است. با رشد و گسترش ابعاد این شبکه ها هم می توان ویژگی ها و قابلیت های جدیدی به آن ها اضافه کرد.

بیشتر بخوانید: پذیرش ۴۴ درصدی تکنولوژی بلاک چین و رمز ارز ها میان شرکت ها

۳- مشوق ها را نشانم بده

اپلیکیشن های بلاک چینیِ موفق، از ایجاد مشوق های بی ثبات ساز دوری می کنند و در عین حال، ارزش خلق شده را به آن دسته از مشارکت کنندگانی تخصیص می دهند که در خلق ارزش نقش داشته اند. خلق چنین ارزشی از طریق جامعه های کاربری با مدیریت غیر متمرکز کار چالش برانگیزی است. برخلاف شرکت ها و نظام های کلاسیک که بر فرماندهی سنتی و سلسله مراتبی متکی هستند، سامانه های بلاک چینی موفق به انگیزش های درونی نیاز دارند که رشد همگانی و مدیریت همتا به همتای پایدار را ترویج کنند.

مشوق های موفق و ساز و کارهای مدیریتی مرتبط با آن می توانند از رفتار های مخربی مانند آنچه در انشعاب سخت بیت کوین کش شاهدش بودیم، جلوگیری کنند. به نظر می رسد مطالبه یک روش اثبات کارِ خالص، ممکن است به عدول از اصول اساسی تمرکز زدایی بینجامد. با این حال من معتقدم که می توان برای ممانعت از چنین رفتار هایی، روش اثبات کار را بدون کنار گذاشتن مشوق های مفیدش بهبود بخشید.

بیشتر بخوانید: وایت پیپر بیت کوین (نویسنده: ساتوشی ناکاماتو)

اساسا جوامع غیر متمرکز نیاز به مشوق هایی دارند که اعضای خود را برای نگه داری و اعتبارسنجی رکورد های ضدتحریف و حفظ تغییر ناپذیری آن ها پای کار نگه دارند. با چنین زیرساخت ایمنی، آنها می توانند ارزیابی کنند که آیا یک توکن که نماینده یک سهم واقعی در دارایی ها و اهداف مشترک یک جامعه است، با شرایط همخوانی دارد یا خیر. سپس باید اطمینان حاصل شود که آیا یک معامله تفاضلی برای آنکه سازوکار پاداش، توکن ها را برحسب متغیر های خلق ارزش و پایداری درازمدت بازتوزیع کند، وجود دارد یا خیر.

در این راستا، پلتفرم های رسانه اجتماعی مبتنی بر جوامع کاربری، یک فرصت بزرگ اما محقق نشده را در اختیار می گذارند و ده ها میلیون یا حتی میلیارد نفر از کاربرانی که به طور شایسته مشوق دریافت کرده اند، باید در محاسبات گنجانده شوند.

اما داعیه دارانِ برتریِ فیسبوک، لینکدین، ردیت و دیگر شبکه های اجتماعی باید نشان دهند که چگونه به فهم این جامعه کاربری نایل می شوند و راهکاری قانع کننده ارائه دهند.

بیشتر بخوانید: هفت چشم انداز اصلی صنعت بلاک چین و رمز ارز ها در سال ۲۰۱۹

۴- به جای تندروی سرسختانه، انعطاف پذیری را نشانم بده

اپلیکیشن های بلاک چینی موفق، تفاوت چندانی با دیگر استارتاپ ها در شناسایی و برآورده کردن نیاز های جوامع کاربری شان ندارند. آنچه قرار است تغییرناپذیر باقی بماند، رکورد ها هستند نه رویکرد های حل مسئله.

از آنجا که ساتوشی نگران این بود که دولت ها از نظر قانونی دادوستد رمز ارز ها را ممنوع اعلام کنند، خواستار برپایی یک افزونگی رایانشی عظیم به عنوان بخشی از برنامه تحقق تمرکز زدایی بود.

با این حال، امروزه بیشتر برنامه های کاربردی یا اپلیکیشن های بلاک چینی در محیط های متفاوتی کار می کنند. برای مثال، شاید باورش کمی دشوار باشد اما نهاد نظامی، ارائه دهندگان سوابق پزشکی به اشتراک گذاشته شده را تعقیب و دستگیر می کنند. بنابراین همگام با اینکه اپلیکیشن های بلاک چینی پا را از بیت کوین فراتر می گذارند، بررسی مجدد زمان، مکان و چند و چون نیاز های کاربران به راهکار های متفاوت ارزش پیدا می کند.

در این ایام که بلاک چین هنوز در مراحل ابتدایی رشد خود به سر می برد و طرح غالبی از آن هنوز شکل نگرفته است، افراد نوآور باید در برابر فرصت های جدید شناسایی شده توسط کاربران و حتی بازنگری در قواعد اولیه خود انعطاف پذیر باشند.

به طور کلی تمرکز نامناسب برای پیروزی در جنگ اخیر (بیت کوین کش) علامت آشکاری از عدم تمایل رهبران به تغییرِ حتی در صورت اجبارِ شرایط است. تقریبا می توان گفت که برنامه های اولیه هیچ وقت درست کار نمی کنند. رهبرانِ موفق به آنچه کاربران می گویند گوش فرا می دهند و مطابق با آن سمت و سوی حرکت خود را تغییر می دهند.

وعده اعتماد غیر متمرکز راه درازی را از اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی تا به امروز طی کرده است. با این حال، جامعه بلاک چین با ادای احترام نسبت به تلاش های قابل توجه افرادی چون تیم، دیوید، نیک، ساتوشی، ویتالیک و بسیاری دیگر نباید از آموختن از رخداد های سال اخیر باز بماند.

بیشتر بخوانید: پیش بینی پیشتازان صنعت بلاک چین و رمز ارز ها برای سال ۲۰۱۹

برای تحقق وعده جهانی عادلانه تر، شفاف تر و همتا به همتا ما باید جامعه کاربری را در صدر برنامه های خود قرار دهیم، بر حل مسائل روز متمرکز شویم، به اصلاح مشوق ها و روش های حکمرانی ادامه دهیم و دست آخر به تغییر شرایط و نیازها به طور انعطاف پذیر واکنش نشان دهیم.

کسانی که این کارها را انجام دهند می توانند مثل ما در سال ۲۰۱۹ لبخند روی لبانشان باشد؛ چرا که ما چیزی را می دانیم که دیگران از آن بی خبرند و آن وعده بنیادین بلاک چین است.

توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به کوین ایران نیست و نباید به آن نسبت داده شود.

Source

https://coiniran.com/?p=26924
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x