مقالات تخصصی

زندگی نامه چارلی لی (Charlie Lee) خالق لایت کوین (Litecoin)

در مورد چارلی لی (Charlie Lee) خالق لایت کوین (Litecoin) چه می دانید؟ آینده لایت کوین را با توجه به شخصیت چارلی چگونه می بینید؟

چارلی لی (Charlie Lee) در جامعه رمز ارز ها و فناوری بلاک چین به عنوان یک فرد مشهور شناخته شده است. او فردی است که لایت کوین را ایجاد کرده که یکی از اولین سکه هایی است که از بیت کوین مشتق شده است. لایت کوین (Litecoin) دو سال بعد از بیت کوین ایجاد شد و هنوز هم به عنوان یکی از رمز ارز های برجسته، هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ حجم بازار مطرح است. اگرچه لایت کوین به اندازه بیت کوین و یا اتریوم (Ethereum) محبوب نیست اما طرفداران خاص خود را دارد.

زندگی نامه چارلی لی (Charlie Lee) خالق لایت کوین (Litecoin)

دوران کودکی چارلی و تحصیلات او

والدین چارلی لی (Charlie Lee) در کشور ساحل عاج واقع در غرب آفریقا زندگی می کردند و او در همان جا متولد شد. پدر چارلی در میان آن گروه پیشتاز از چینی ها بود که اویل دهه 60 راهی آفریقا شدند. در آن روز ها موجی از استقلال خواهی آفریقایی ها در برابر قوانین مستعمراتی به چشم می خورد. وقتی چارلی 13 سال داشت، خانواده او از ساحل عاج به ایالات متحده مهاجرت کردند. او در آنجا در دبیرستان Lawrenceville تحصیل کرد و در سال 1995 از آن دبیرستان فارغ التحصیل شد.

چارلی راه پدر را ادامه داد و در کالج MIT شرکت کرد. او در این کالج به مطالعه علوم کامپیوتر پرداخت و مدارک لیسانس و فوق لیسانس را یکی پس از دیگری گذراند. او در سال 2000 با مدرک فوق لیسانس در حوزه علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شد.

شغل چارلی لی در سطح حرفه ای

چارلی لی همیشه استعداد و ذوق خاصی در مورد فناوری کامپیوتر داشت. برای بیش از یک دهه بعد از اینکه از MIT فارغ التحصیل شد، در تعدادی از شرکت های فنی کار کرد. بسیاری از این شرکت ها برجسته و مشهور بودند که در میان آنها می توان به Guidewire Software و Google اشاره کرد. در زمان کار در شرکت گوگل بود که چارلی لایت کوین را اختراع کرد.

مشاغل قبل از گوگل ( 2000 تا 2007)

بعد از فارغ التحصیل شدن از MIT، چارلی در شرکت ارتباطاتی Kana مشغول به کار شد که در آنجا او به عنوان یک مهندس نرم افزار کار می کرد. او قبل از شروع به کار در Guidewire Software برای 3 سال در Kana کار کرد. او برای چهار سال نیز در Guidewire Software به عنوان مهندس نرم افزار ارشد به کار خود ادامه داد و سپس در جولای 2007 آن شرکت را ترک کرد.

کار در گوگل (2007 تا 2013)

اندکی بیش از چهار سال قبل از پیدایش لایت کوین، چارلی کار در گوگل را شروع کرد. او در سپتامبر 2007 به عنوان مهندس نرم افزار در گوگل مشغول به کار شد. در آنجا او روی تعدادی از پروژه ها مانند Play Games، You Tube Mobile و Chrome OS تحقیق کرد. در جولای 2013 چارلی بعد از 5 سال کار با گوگل سمت خود را در آن شرکت ترک کرد.

زندگی نامه چارلی لی (Charlie Lee) خالق لایت کوین (Litecoin)

درگیر شدن در فناوری بلاک چین و رمز ارز ها

چارلی لی در موقعیت های زیادی اظهار کرده که برای اولین بار در سال 2011 یعنی زمانی که در گوگل کار می کرده، برای اولین بار با بیت کوین برخورد کرده است. او به موضوع مقاله ای در آپریل 2011 اشاره می کند که در Silk Road مشاهده کرده است. قبل از آشنایی با بیت کوین، چارلی فعالانه سعی داشت که در معاملات طلا مشغول شود. علی رغم استعدادی که در فناوری کامپیوتر داشت، او به اقتصاد نیز علاقه مند بود. بیشتر بخوانید.

او اعتماد چندانی به سیستم Federal Reserve نداشت. بعد از خواندن مقاله مذکور، چارلی به بیت کوین و فناوری زیربنای آن یعنی بلاک چین علاقه مند شد. چارلی مانند بسیاری از پذیرندگان اولیه بیت کوین شروع به کار استخراج کرد. روزی او با یکی از توسعه دهندگان نرم افزار کلاینت بیت کوین یعنی Mike Hearn برخورد داشت. او به زودی شروع به مکاتباتی صمیمانه با Mike کرد و اقدام به خرید بیت کوین از او نمود.

چارلی با توجه به مدرک های سطح بالایی که در کامپیوتر داشت و نیز دهه ای از تجربه که به عنوان مهندس نرم افزار به دوش می کشید، تصمیم به ایجاد رمز ارز خود درست مانند بیت کوین گرفت. در آن زمان ایجاد کردن بیت کوین بعدی نهایت شور و اشتیاق را در پی داشت و تعدادی قبل از چارلی نیز تقلید هایی از بیت کوین کرده بودند.

Fairbix

اولین تلاش چارلی جهت ایجاد رمز ارز موفق نبود. در سپتامبر 2011 Fairbix ایجاد شد. این رمز ارز مشابهت های زیادی با Tenebrix داشت که در اوایل آن سال راه اندازی شده بود. چارلی و دیگر اعضای تیم توسعه کد منبع Tenebrix را کلون کردند و تغییرات کمی را اعمال کردند. Fairbix از یک پروتکل hashing گواه اثبات کار (proof of work) استفاده می کرد که بر روی Scrypt اجرا می شد و چارلی بعدا وقتی که لایت کوین را ایجاد کرد مجددا آن را مورد استفاده قرار داد.

بیرون دادن Fairbix از ابتدای کار با مشکل مواجه بود. تیم توسعه حدود 7 میلیون سکه Fairbix را قبل از بیرون دادن، پیش استخراج یا premine کرده بود. این امر منجر به اعتراضات زیادی داخل جامعه آن پروژه شد. کلاینت Multicoin که بر روی آلت کوین ها به کار می رفت، تعدادی اشکال نرم افزاری اصلی داشت که آن را برای مقاومت در برابر حمله 51 درصد ناتوان می کرد.

چارلی لی و لایت کوین

کمتر از یک ماه بعد از شکست در بیرون دادن Fairbix، چارلی لی لایت کوین (Litecoin) را به جهان معرفی کرد. این بار چارلی کد منبع بیت کوین را کلون کرد و تعدادی تغییرات را اعمال نمود تا متناسب آنچه باشد که او به عنوان بهبود هایی بر مشکلات بیت کوین احساس می کرد. این تغییرات شامل پروتکل hashing، زمان تراکنش متوسط بلوک، GUI و بهای بیشینه عرضه کل بود.

پروتکل hashing لایت کوین از یک الگوریتم مبتنی بر Scrypt استفاده می کند که بر خلاف الگوریتم SHA256 است که در مورد بیت کوین به کار می رود. این الگوریتم بیت کوین سرعت تراکنش را تقریبا 75 درصد کاهش می دهد. زمان تراکنش بلوک به طور متوسط در مورد لایت کوین 5/2 دقیقه است و چارلی همچنین تعداد کل لایت کوین ها را به 84 میلیون افزایش داد یعنی چیزی در حدود 4 برابر بیت کوین.

علی رغم شباهت هایی با بیت کوین، چارلی همواره اعلام کرده که لایت کوین به هیچ عنوان رقیب بیت کوین نیست بلکه او بیان می کند که لایت کوین یک رمز ارز مکمل بیت کوین است. چارلی دوست دارد که لایت کوین برای تراکنش های سبک مانند خرید های خرد اینترنتی مورد استفاده قرار گیرد زیرا که بیت کوین پولی برای تراکنش های سنگین مانند پرداخت های بین المللی است.

زندگی نامه چارلی لی (Charlie Lee) خالق لایت کوین (Litecoin)

Coinbase و کار تمام وقت بر روی لایت کوین (Litecoin)

در سال 2013 یعنی دو سال بعد از ایجاد لایت کوین، چارلی گوگل را ترک کرد تا در Coinbase نوظهور کار کند. چارلی 4 سال اول در Coinbase را به عنوان سر مهندس و مدتی نیز به عنوان مسئول بخش مهندسی این صرافی کار کرد و سرانجام در سال 2017 بود که آنجا را ترک کرد.

بیشتر بخوانید: لایتکوین کش (LCC)، انشعاب جدیدی از لایتکوین

او شغل خود را ترک کرد تا بتواند تمام وقت بر روی لایت کوین (Litecoin) کار کند. چارلی در حال حاضر مدیر عامل بنیاد لایت کوین است و بر توسعه آن نظارت می کند. بعد از این تغییر شغل بود که SegWit اعمال شد و برنامه هایی برای ارتقا در آینده نیز از جانب چارلی و تیمش در دستور کار قرار دارد.

نظر شما چیست؟ تا چه حد تغییر شغل چارلی و کار تمام وقت بر روی لایت کوین (Litecoin) را موثر می دانید؟ با توجه به شخصیت چارلی لی (Charlie Lee) آینده لایت کوین را چگونه می بینید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه داده شده مربوط به نویسنده می باشد و لزوما نباید به کوین ایران نسبت داده شود. 

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا