پروژه‌ها

BitSquare یک صرافی غیرمتمرکز

شما برای خرید بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی احتمالا به یک صرافی مانند کراکن (Kraken)  یا (Poloniex) نیازمند هستید. صرافی ها باید با مقررات کشورهایی که در آن قرار گرفته اند خود را مطابقت دهند. بنابراین مقررات قانونی کشورها محدودیت هایی را بر این صرافی ها اعمال کنند و این به طبع روی فعالیت های مالی شما تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال، همچنان که در خبرها ذکر شد، صرافی های چینی از جمله بزرگترین صرافی بیت کوین و لایتکوین در جهان (از نظر حجم سرمایه) یعنی OKCoin، توسط حکومت چین مجبور به ایجاد تاخیر در تراکنش ها شده اند. خطر دیگر امکان هک شدن این صرافی هاست، رویترز در آگوست ۲۰۱۶ گزارش داد که تقریبا یک سوم صرافی های ارزهای دیجیتالی قربانی حملات هکرها شده اند. گاهی، ادعای یک هک می تواند کاذب باشد و این در واقع کار خود صاحبین صرافی باشد. به طور خلاصه، می توان گفت که نظارت و مرکزیت حاکم در صرافی ها با فلسفه وجودی خود بیت کوین در تضاد قرار دارد.

راه دیگر امکان تهیه بیت کوین از فرد دیگری است. اما این گزینه محدودیت های بسیار زیادی دارد.  اول از همه، پیدا کردن فرد مذکور کار دشواری است و یا دست کم زمان زیادی می طلبد. بالاخره قرار است بیت کوین از مزایای دیجیتالی بودن و سرعت نیز بهره مند باشد.  اگر طرف مبادله، دوست یا آشنای شما نباشد، تاحد زیادی نیازمند اعتماد به وی هستید یا اینکه مجبور خواهید بود برای مبادله با وی قرار حضوری بگذارید.

با در نظر گرفتن این موارد، وجود یک صرافی همتا به همتا و غیرمتمرکز احساس می شود. BitSquare  مدعی است که می تواند چنین صرافی باشد. آنها برای حل مسئله صرافی ها  که در واقع پاشنه آشیل یک پول غیرمتمرکز محسوب می شوند، اهداف زیر را مد نظر قرار داده اند:

  1. کاربران بتوانند یک پول ملی مانند دلار، یورو یا ین را به بیت کوین تبدیل کنند.
  2. بتوانند طیف گسترده ای از ارزهای رمزنگاری شده را با بیت کوین تهیه کنند.
  3. نیازمند اعتماد به یک صرافی برای نگاه داری مبالغ مالی شان نباشند
  4. برای مبادله با دیگران توسط مقامات قانونی یا حکومتی کنترل نشوند.
  5. به تراکنش های مالی به چشم یک گفتگوی خصوصی نگاه شود که باید از نظارت بانکها، حکومت ها و دیگر نهادها دور بماند.

در وهله اول، باید ذکر کرد که bitsquare، یک شرکت نیست، بلکه گروهی از برنامه نویسان هستند که به هدف ارائه راهکاری برای از بین بردن مرکزیت، این پروژه متن باز را هدایت می کنند. همانطور که از نامش پیداست آنها می خواهند مکان یا میدانی همگانی برای حضور افراد و مبادلات همتا به همتا باشند.  همچنین بنا به ادعای ایشان، آنها کاملا غیرمتمرکز خواهند بود، به این معنا که یک مکان یا سرور مرکزی وجود نخواهد داشت که اطلاعات کاربران در آنها جمع آوری شود و کاربران مالکیت کامل برای مبالغ خود را خواهند داشت.

کاربران از یک برنامه کاربردی برای اتصال به شبکه و انجام مبادلات و پیشنهادهای خرید و فروش استفاده خواهند کرد. طرز کار Bitsquare به این نحو است که کاربرانی که خواهان خرید بیت کوین هستند پیشنهادات خود را در شبکه منتشر می کنند، کسی که خواهان فروش بیت کوین باشد، این پیشنهاد را می پذیرد. برای انجام تراکنش، از یک سیستم داوری استفاده می شود به این معنا که کاربران باید دست کم یک داور را انتخاب کنند. این داور باید همزبان فرد باشد. یک گزینه به صورت پیش فرض وجود دارد که داور را به صورت خودکار انتخاب می کند.

فرآیند مبادله به این صورت است که بیت کوین در شبکه قفل می شود و بعد از تایید پرداخت پول به حساب بانکی فروشنده بیت کوین، بیت کوین ها به حساب خریدار ریخته می شود. وقتی کاربران وارد چهارچوب زمانی داوری می شوند، داور از طرفین مبادله می خواهد که با استفاده PageSinger (برای گرفتن یک اسکرین شات امن و معتبر)، مدرکی را دال براینکه پول را به حساب ریخته اند یا دریافت کرده اند، ارسال کنند. در موارد مشاجره، داور مجبور است که مراحل دیگری را طی کند.

با این حال، برای تراکنش ها و به منظور جلوگیری از تراکنش های اسپم، اجرتی در نظر گرفته می شود. بخشی از این اجرت تراکنش به جیب داوران و بخشی به جیب برنامه نویسان می رود.

Bitsquare  اکنون در مرحله آزمایشی است و هنوز معلوم نیست که تاچه حد این پروژه مورد استقبال جامعه بیت کوین قرار خواهد گرفت.

 

https://coiniran.com/?p=4724
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x