پروژه‌هامقالات عمومی

شبکه دیسنت، شبکه ای فراتر از تصور، با مدیریت Matthew Boda

این مقاله به مطالب اخیر مدیر شبکه دیسنت Matthew Boda، اختصاص دارد که در آن به تعاریف کلی و توضیحات واضحی در مورد برخی از مطالب مبهم مربوط به این شبکه، اشاره شده است.

کارایی شبکه DECENT، چیزی بیش از یک نرم افزار توزیع مطلب است. این سیستم درواقع یک روش خلاقانه برای استفاده از بلاکچین، با امکان تنظیمات پیشرفته به صورت شخصی سازی شده می باشد. با استفاده از این سیستم آنچه که به واقع در برنامه DECENT GO اتفاق می افتد، می توان اپلیکیشن های بیشماری را به شکل “هدف کاربردی” مورد استفاده قرار داد.

برنامه DECENT از ژانویه امسال به صورت رسمی آغاز به کار کرد و در حال حاضر چندین کمپانی، برنامه های خود را با این تکنولوژی مطابقت داده اند. برای نمونه می توان از DECENT GO (یک بازارچه خرید و فروش محصولات دیجیتالی که عملکردی شبیه به google​​play دارد) و ATMChain (یک پلتفرم تبلیغات رسانه ای که در حال حاضر بیش از ۷۰۰۰ نمایشگر هوشمند رسانه ای در چین از آن بهره می برند) نام برد.همه این برنامه ها از فناوری مرکزی DECENT، برای توسعه محصولات خود استفاده می کنند.

برنامه DECENT در همین مدت کوتاه (از زمان شروع به کار رسمی خود) توانسته، یک بستر توزیع محتوا، یک نرم افزار به اشتراک گذاری اخبار و مقالات و یک پلتفرم تبلیغات رسانه ای را ساماندهی کند، که نشان دهنده توانایی این فناوری برای استفاده در شاخه های مختلف و تنظیمات گسترده آن بر اساس نیاز کاربران است. علت ساخت این برنامه به صورت متن باز و به شکل نامتمرکز، فراهم کردن شرایط ایده آل مراکز جهت تولیدات وابداعات مختلف است.

معماری بی نظیر این برنامه که از فناوری بلاکچین در سطح بالایی از امنیت بهره می برد، با حذف موانع ناشناخته، ابزاری پر قدرت را برای مخترعان و نوآوران فراهم کرده که با استفاده از آن می توانند برنامه مورد نظر خود را تهیه و بر اساس نیاز خود تنظیم کنند و برای این کار نیازی به صرف زمان نخواهند داشت. این تنها آغاز کار است و می توان مطمئن بود کاربردهای فراوان دیگری در طول ماه های آینده، کشف شده و به اطلاع کاربران خواهد رسید. اکنون درک جدیدی از گستردگی عملکرد DECENT، به وجود آمده که به جنبه فنی مسائل پرداخته و می تواند ویژگی های ارائه شده قبلی را بازسازی می کند.

زیر ساخت منطقی این شبکه، به ۲ لایه تقسیم می شود که از طریق داخلی، با یکدیگر در ارتباط هستند. این دو لایه عبارتند از: DECENT​​Core و DECENT​​Ecosystem.

شبکه دیسنت

 

لایه اول DECENT Core نام دارد. این لایه مشخصا، لایه بلاکچین است که کار تولید، ذخیره و همگام سازی بلاک ها را به عهده دارد. این لایه دارای دو بخش اصلی ست. بخش DECENT Daemon و Inter Planetary File System با علامت اختصاری (IPFS)، که برای ایفای درست نقش بلاکچین، به صورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند.

بخش اول که DECENT Daemon نام دارد، اطلاعات شبکه را ذخیره و نگهداری می کند. این اطلاعات شامل مواردی مثل توکن های شبکه دیسنت (DCT)، کلیدهای رمزنگاری محتوا و همچنین فراهم کردن راهکاری امن برای خرید و فروش محتوا، می باشد. ساده است اما آن چیزی که می تواند به درستی بر صنایع حرفه ای تاثیر گذار باشد، قدرت و هیبتی است که در پس این سیستم ساده وجود دارد.اگر پذیرفتن این مسئله برایتان دشوار است، کافی ست نگاهی به کد های نوشته شده در متن باز این برنامه بی اندازید.

لایه IPFS، مسئول آپلود و دانلود محتوای توزیع شده بین کاربران و توزیع کنندگان است. بخشی به سیستم IPFS افزوده شده که به عنوان حق الزحمه، به توزیع کنندگان، پاداش پرداخت می کند که مستقیما از طریق عملکرد هسته مرکزی شبکه دیسنت، تغذیه می شود.

 

شبکه دیسنت

لایه دوم، ​DECENT Ecosystem است که اساسا شامل تمام بخش های قابل مشاهده در محیط کاربری ست و می تواند در راس هسته مرکزی شبکه دیسنت قرار گیرد. این بخش در مواردی مثل انتشار ویدئو، موزیک، توزیع محتوای دیجیتالی، جمع آوری سرمایه اولیه، تبلیغات، مدیریت متداوم، رای گیری بین استخراج کنندگان، مدیریت اطلاعات و تعدادی محدود “کاربرد واقعی” تاکنون مورد استفاده قرار داشته است. متن باز این منبع، امکان ایجاد یک محیط کاربری جدید و اتصال آن به هسته مرکزی شبکه دیسنت را برای هر فردی فراهم کرده است. به این موضوع از یک زاویه دیگر نیز می توان نگریست. به این صورت که می توان با امکان تغییر در شکل و شمایل رابط کاربری، به سادگی تجربه ای لذت بخش درکار با یک فناوری پیچیده را توسط این برنامه، به دست آورد.

این دو لایه شبکه دیسنت، برای دستیابی به بالاترین سطح امنیتی و کسب بهترین تجربه برای کاربر، با یکدیگر در ارتباط و تعامل هستند. هدف اصلی از راه اندازی هسته مرکزی شبکه دیسنت (DECENT Core)، فراهم کردن بستری برای شرکت ها و توسعه دهندگان، جهت عملی کردن ایده های خلاقانه است. حتی تصور این ایده که در حال حاضر تعدادی از این برنامه های مورد اعتماد در شبکه بلاکچین وجود دارد نیزدلگرم کننده است.

همانطور که مشاهده کردید، دیسنت فراتر از یک پلتفرم توزیع است. در واقع، برای توسعه دهندگان این شبکه به لحاظ زیر ساخت، یک بستر با قابلیت شخصی سازی ست که امکان توسعه پروژه های بلاکچینی در آن وجود دارد. این فناوری با پروژه های ماقبل خود سازگار است، با این حال راه زیادی تا پیمودن مسیر کامل پیش رو دارد. شبکه دیسنت امیدوار است با ایجاد فضای همکاری در آینده، برای طرفداران خود شرایط هیجان انگیزی را به وجود آورد. چه کسی می داند؟ شاید شما سازنده Netflix یا Spotify بعدی باشید، که قرار است ایده خود را در راس شبکه دیسنت مورد استفاده قرار دهد!

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود. 

https://coiniran.com/?p=7978
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x