مقالات بیت کوین

راهنمای عبور بی خطر از اتفاق BIP 148 UASF برای مبتدیان بیتکوین

احتمال دو قسمت شدن زنجیره بیتکوین در اول آگوست

این احتمال وجود دارد که در تاریخ اول آگوست شاهد تقسیم (منشعب شدن) زنجیره بیتکوین به ۲ قسمت باشیم. بخشی از کاربران بیتکوین خود را به حمایت از سافت فورکِ (انشعاب سطحی) UASF (سافت فورک فعال شده توسط کاربر) متعهد می داند که در پروپوزال BIP 148 در Github توضیح داده شده است. مطمئنا آن ها تمام بلاک هایی که به سگویت (Segwit) -مسیر اصلی حرکت Bitcoin Core برای بحث مقیاس پذیری- بی توجه هستند را رد می کنند.

در تاریخ اول آگوست اگر به جای اکثریت استخراج کنندگانT تعداد کمی از آن ها از طریق BIP148 به  SegWit، سیگنال دهی کنند، بلاکچین بیتکوین به دو قسمت تقسیم خواهد شد. در این حالت ۲ دسته از توکن های بیتکوین وجود خواهد داشت که در این مقاله توکن های مربوط به زنجیره سافت فورک شده شده را ۱۴۸BTC و زنجیره ای که سافت فورک را نپذیرفته اند Legacy BTC می نامیم.

خوشبختانه هر بیتکوین به صورت کاملا پیروزمندانه در هر دو زنجیره کپی خواهد شد. اگر در حال حاضر دارنده بیتکوین هستید، بعد از این انشعاب هم ۱۴۸BTC و هم Legacy BTC خواهید داشت.

متاسفانه این تفکیک می تواند آشفته و خطرناک باشد و اگر مراقب نباشید، ممکن است موجودی خود را از دست بدهید.
این راهنما اطلاعات اساسی مورد نیاز جهت حفظ امنیت موجودی شما در طول حادثه  UASF را فراهم می کند و به شما اطمینان می دهد که در زمان بروز حادثه با تمام موجودی بیتکوین خود به دور از حادثه و در امنیت باشید.

یادداشت نویسنده: اگر قصد دارید به همین زودی ها وارد این بازی شوید و با رویارویی با خطرات احتمالی، مشکلی ندارید و یا از عواقب کاری که می کنید کاملا آگاه هستید، در این صورت این مقاله مناسب شما نیست. این مقاله یک راهنما برای مبتدیان بیتکوین است.

قبل از یکم آگوست

به عنوان اولین اخطار، باید بدانید که دو تکه شدن زنجیره وضعیت خطرناکی را رقم می زند. این احتمال وجود دارد که شکلی از مبارزه سایبری بین دو زنجیره شکاف ایجاد کند. حتی ممکن است به نقطه ای برسد که هزینه جا بجایی بیتکوین به شدت کاهش یابد و یا حتی به صفر برسد. مطمئن شوید موجودی بیتکوین شما به اندازه ای هست که حتی در صورت از دست دادن تمام آن، مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.

اگر تصمیم به حفظ موجودی بیتکوین خود گرفتید مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید اطمینان از دسترسی و کنترل کلید های خصوصیتان است.

اگر بیتکوین خود را در کیف پول امنیتی یک صرافی نگه داشته اید، مثل Coinbase، Circle یا Xapo و یا هر سرویس دیگری که از کلید های خصوصی شما نگهداری و محافظت می کند، نهایتا در هر سمت زنجیره که قرار بگیرید ممکن است به بیتکوین خود دسترسی داشته و یا نداشته باشید. در واقع در صورتی که این صرافی ها خود را به درستی برای این مساله آماده نکرده باشند، ممکن است تمام دارایی خود را از دست بدهید. تا بحال که هیچ کدام از صرافی ها چنین ضمانتی را نداده اند.

بنابراین اگر از سرویس های مختلف برای نگهداری بیتکوین استفاده می کنید، باید برای ساخت کیف پول خود اقدام کنید. موجودی بیتکوین خود را به یک یا چند آدرس در این کیف پول جدید ارسال کنید. این کیف پول اکنون حافظ کلید های خصوصی شماست.

انتخاب مدل کیف پول به خود شما بستگی دارد. چند نکته اصولی به عنوان راه حل ارائه شده است:

تنها کیف پول های کاملا مطمئن کیف پول هایی هستند که تمام نود های موجود در شبکه را در خود دارند، مثل Bitcoin Core و Bitcoin Knots. این کیف پول ها، قابلیت تایید قواعد مختلف هر پروتکل را دارند. اما ممکن است استفاده از آن تا حدودی وابسته به بازیابی منبع اصلی باشد. اگر استفاده از بیتکوین (هم ۱۴۸BTC و هم Legacy BTC) برایتان اهمیتی ندارد و جهت سرمایه گذاری بلند مدت می خواهید آن ها را داشته باشید، گرفتن یک پرینت از کلید های خصوصی انتخاب خوبی ست. اما باید تمام مراحل امنیتی آن را بدرستی انجام دهید. استفاده از کیف پول های سخت افزاری هم یک راه حل جایگزین است.

(یکی از کیف پول های پیشگام در زمینه cold storage و چند امضاییِ توزیع شده Armory است که در این مقاله می توانید راجع به آن بخوانید.)

مطمئن ترین کیف پول های دسکتاپ و موبایل در این لیست bitcoin.org قرار دارد که حدودا به اندازه کامپیوتر و موبایل شما امن هستند. و چون کامپیوتر ها و موبایل ها اندازه کافی امن نیستند پس نباید میزان زیادی از بیتکوین را در آنها نگهداری کرد. با در نظر گرفتن این مسئله باید گفت تمام کیف پول های این لیست، از کلید های خصوصی شما محافظت خواهند کرد.

توجه: از پشتیبان گیری کلید های خود اطمینان حاصل کنید. اغلب کیف پول ها در زمان نصب از شما می خواهند که این کار را انجام دهید، با بی توجهی از این بخش عبور نکنید.

اول آگوست و اندکی بعد

در تاریخ اول آگوست یا قبل از آن، اگر بیشتر قدرت پردازش (یا همان قدرت هش) از طریق BIP148 به سگویت سیگنال دهی کنند پروتکل به آرامی ارتقا می یابد. در این حالت حتی اگر اصلا آماده این اتفاقات نشده باشید، مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.

اما این امکان هم وجود دارد که در تاریخ اول آگوست، قدرت پردازش بیشتر به سمت BIP 148 UASF نروند که دراین وضعیت زنجیره به دو قسمت تقسیم خواهد شد. اگر به کلید های خصوصی خود دسترسی داشته باشید و از ان ها نگهداری کنید، به هر دو زنجیره دسترسی خواهید داشت. زنجیره هایی که به این شکل تقسیم شده و به وجود آمده اند، قادر به حل کردن مسئله از طریق روش های مختلف خواهد بود.

بنا به هر دلیلی اگر زنجیره ۱۴۸BTC، گواه اثبات کار بیشتری را جمع آوری کند، هر دو زنجیره تبدیل به زنجیره ۱۴۸BTC خواهند شد. ممکن است Legacy BTC این موضوع را نپذیرفته و برای حل آن راه حلی را بیاندیشد. این دو زنجیره برای مدتی از هم جدا می مانند که در صورت داشتن دسترسی به کلید خصوصی مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد و مثل قبل قادر به استفاده از آن خواهید بود.

اما تا زمانی که این اتفاق بیافتد (و یا اقدامات احتیاطی دیگری اتخاذ شود) حداقل به صورت تئوری خطر شکست Legacy BTC، وجود خواهد داشت. با گذشت زمان این احتمال کمتر خواهد شد اما به شکل واقع‌بینانه Legacy BTC برای چند ساعت، یا چند روز و یا حتی بیشتر وجود خواهد داشت؛ حتی اگر در زنجیره ۱۴۸ BTC، بلاکی یافت نشود.

خریدن و یا پذیرفتن بیتکوین از زنجیره Legacy BTC، خصوصا مدت کوتاهی بعد از جدا شدن زنجیره ها از هم، بسیار پر خطر خواهد بود. در صورت غلبه ۱۴۸BTC بر Legacy BTC ممکن است این بیتکوین ها واقعا ناپدید شوند.  بنابراین خرید و پذیرش بیتکوین در این وضعیت از زنجیره Legacy BTC اصلا توصیه نمی شود. در صورت انجام آن باید دست کم این ریسک احتمال از بین رفتن بیتکوین شما وجود دارد باخبر باشید.

نود های BIP 148 هرگز به زنجیره Legacy  دسترسی نخواهند داشت. بنابراین این دسترسی نمی تواند برخلاف مسیر حرکت زنجیره ای که  قدرت پردازش بیشتری دارد تغییر پیدا کند. هرچند که خرید، پذیرش و نگهداری ۱۴۸BTC نیز بسیار خطرناک خواهد بود. مهمترین مساله در مورد زنجیره ۱۴۸BTC این است که هیچ ضمانتی به ادامه دار بودن  ۱۴۸BTC جهت استفاده از آن وجود ندارد. البته این مساله در مورد هر ارز رمزنگاری شده ای صادق است. به خاطر سرعت پایین مطابقت با میزان سختی شبکه، و با قرار گرفتن در محیطی پر مخاطره و احتمال فعال شدن سگویت بر زنجیره Legacy، احتمال وقوع این مشکل می تواند در مورد ۱۴۸BTC درست به نظر برسد. علاوه بر این ها تاییدیه ها برای هر بلاک برای مدتی با سرعت بسیار پایینی انجام خواهد شد، که استفاده از ۱۴۸BTC را برای انجام تراکنش عملا غیر ممکن خواهد بود.

علیرغم این مسائل اگر قصد استفاده از ۱۴۸BTC را دارید باید از یک کیف پول ۱۴۸BTC با نود کامل استفاده نمایید.
خطری به مراتب بزرگتر از نابودی Legacy BTC و ناپدید شدن ۱۴۸BTC، به نام حملات تکرارشونده وجود دارد. (برای مطالعه درباره حملات تکرار شونده و اطلاعات بیشتر نسبت به UASF 148 به این مقاله مراجعه کنید.)

در صورت تقسیم زنجیره به دو قسمت، تراکنش های هر دو سوی زنجیره یکسان به نظر خواهد رسید. در صورت انتخاب یک تراکنش توسط هر دو انشعاب، ممکن است تراکنش به علت مخابره شدن مجدد توسط دریافت کننده، در هر دو زنجیره معتبر شناخته شود. این اتفاقی ست که آن را حمله تکرار شونده می نامند.

در چنین موقعیتی پرداخت ارز در یک زنجیره ممکن است تصادفا سبب ارسال مجدد همان میزان از ارز در زنجیره دیگر توسط شما شود. ممکن است به جای ارسال ۱۴۸BTC برای یک نفر، بصورت ناخودآگاه Legacy BTC هم بفرستید یا برعکس. این دو زنجیره در ابتدا به هم چسبیده و اصطلاحا در هم تنیده هستند.

راه حل اجتناب از این مساله ساده است. هیچ تراکنشی انجام ندهید. لااقل تا زمانی که هنوز وضعیت دقیق انشعابات مشخص نشده است.

بعد از انشعاب زنجیره

منظور از زمان بعد از تقسیم زنجیره، دقیقا زمان بعد از وقوع BIP 148 UASF است.

اگر BIP 148 UASF موفق به جمع آوری گواه اثبات کار بیشتری شود، تنها زنجیره باقی مانده خواهد بود و جداسازی (انشعاب) به پایان می رسد. در این وضعیت می توان BIP 148 UASF را دوباره همان BTC نامید.

اما اگر به سرعت این اتفاق صورت نگیرد و حتی اگر ۱۴۸BTC غیر فعال به نظر برسد، به احتمال خیلی کم، شرایط ممکن است به همین صورت باقی بماند. استخراج کننده ها  می توانند در هر زمانی روی این زنجیره به استخراج مشغول شوند که در این صورت به لحاظ تئوری زنجیره ۱۴۸BTC در هر زمانی می تواند سبب محو شدن زنجیره Legacy BTC شود.

یک سناریو هم برای وضعیت همزیستی دو زنجیره وجود خواهد داشت. حتی با در نظر گرفتن سناریوی حضور بیش از دو زنجیره هم توازنی وجود نخواهد داشت. در این حالت شما در ۲ (یا هرچند) طرف زنجیره دارای ارز خواهید بود.

اما همانطور که اشاره شد، اینکه بخواهید از یک زنجیره مبلغی خرج گنید بدون آنکه بطور تصادفی باعث خرج کردن از زنجیره دیگر شوید سخت است. خبر بد این است که این تقسیم شدن ممکن است کمی پیچیده تر از این باشد.

هر چند خوشبختانه، صرافی هایی هستند که در پس صفحه نمایش مراقب اوضاع بوده و شرایط مناسبی را برای نقل و انتقالات این کوین های تقسیم شده فراهم خواهند کرد. تنها نیاز است که بیتکوین خود را به صرافی ارسال کنید. صرافی اعتبار را به هر دو زنجیره مرتبط به حساب شما انتقال خواهد داد.(حتی بهتر است که آنها، از جهت اطمینان از دریافت ارز از هر دو زنجیره، درخواست تکرار تراکنش را برای شما انجام دهند). در این موقعیت، درصورت تمایل می توانید به فروش و به تبادل ارز خود اقدام نمایید.

اگر تقسیم پابرجا بماند، به زودی برای هر انشعاب کیف پولی وجود خواهد داشت. البته اگر و تنها زمانی که این اتفاق بیفتد، شما باید کیف پول خود را ارتقاء داده و یا کیف پول جدیدی تهیه نمایید. تا روشن شدن موضوع هیچ تراکنشی را روی کیف پول خود  نپذیرید.

اگر و زمانی که این اتفاق بیفتد، درک بهتری از وضعیت بعد از انشعاب خواهیم داشت و جزییات بیشتری در مورد کارهایی که بعد از تقسیم شدن باید انجام شود را می فهمیم.

مرور مهمترین نکات

۱) کنترل کلید های خصوصی خود را در اختیار داشته باشید

۲) برای حفظ جانب احتیاط، از انجام و پذیرش هرگونه تراکنشی در تاریخ یکم آگوست و کمی پس از آن، خودداری کنید. (اینکه چه میزان بعد از آن باید صبر کرد، به وقایع آن تاریخ بستگی خواهد داشت)

۳) بعد از روشن شدن اوضاع ، اگر دو زنجیره وجود داشت کوین های خود را به دو کیف پول مختلف تقسیم کنید.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source Via: bitcoinmagazine

Image via themerkle.com


https://coiniran.com/?p=6818
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جمیل
جمیل
6 سال قبل

سلام. من یک مفدار بیتکوین داخل کیف پول بلاک چین دارم؟ باید چیکار کنم؟ متاسفانه از سایتی که بیتکوین خریدم پرسیدم هیچ اطلاعی در مورد اول آگوست و این اتفاقات نداشتند. مطالب هم در این مورد در سایتهای فارسی کم هست.

حمید
حمید
6 سال قبل
پاسخ به  جمیل

سلام دوست عزیز
فعلا خطری متوجه شما نیست و به طور کلی با توجه به اینکه توی متن هم اشاره شده تا زمانیکه به کلیدهای خصوصی کیف پول خودتون دسترسی داشته باشید برای شما مشکلی پیش نخواهد آمد.
ممنون از تماس شما و موفق باشید

علیرضا خداکرمی
علیرضا خداکرمی
6 سال قبل

به عبارت ساده تر؛ یا دارایی بیت کوین رو به دلار تبدیل کنید (در تاریخی نزدیک به رویداد و یا در نقطه ای که بیت کوین با قیمتی مناسب خرید قبلی شما وارد ضررتان نمیکند) و یا بیت کوین رو بر روی کوینی آلترناتیو (بسته به صلاح دید خود) انتقال داده و بگ هولدر آن کوین شوید تا تکلیف این ماجرای بیت کوین مشخص شود. امیدوارم منظور این مقاله را در مورد نحوه ی گذر تا حدودی متوجه شده باشم.

دکمه بازگشت به بالا
3
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x