مقالات عمومی

خلق آلتکوین آسان است اما نگهداریش نه!

 چه از آن‌ها خوشتان بیاید چه نه، آلتکوین ها در اقتصاد کریپتو وجود دارند. درواقع در سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۰۰ نوع متفاوت از پول دیجیتال وجود دارد. همه آن‌ها مدعی این هستند که خدماتی متفاوت ارائه می‌دهند. بااین‌حال اکثر افراد معتقدند که هیچ‌چیزی جدیدی در این آلت کوین ها وجود ندارد چراکه به‌آسانی می‌توان آن‌ها را ایجاد کرد، ورای چنین پروژه‌هایی اکثراً سازندگان سطحی‌نگر هستند, مفهوم پریماین به آلتکوین ها نیز ارتباط دارد.

معرفی آلتکوین ها

آن‌ها را هرچه دوست دارید بنامید، تولید آلتکوین به حداکثر ظرفیت خود رسیده است و به نظر می‌رسد که پول دیجیتال برای هر چیزی که زیر آسمان خدا هست تولیدشده است از ماری‌جوانا گرفته تا پورنو گرافی. سکه‌هایی وجود د دارند که مدعی هستند اطلاعات محرمانه را بهتر حفظ می‌کنند، توکن هایی که از مکانیزم اثبات خطر اجماع سهام استفاده می‌کنند و برخی دیگر که تنها به تولید آلت کوین بیشتر مبادرت کرده‌اند.

بسیاری از مردم بر این باورند که آلتکوین ها بی‌ارزش هستند و صرفاً طرح‌های کلاهبرداری هستند. سایر افراد معتقدند که ــ البته بسته به میزان سوادشان یا خود ممکن است عضوی از جامعه آلت کوین باشند ــ فضای بسیار زیادی برای این توکن ها در بازار آزاد وجود دارد. در این میان برخی دیگر نیز هستند که معتقدند که روزی خواهد آمد که یک آلتکوین خاص تاج سلطنت را از بیت کوین خواهد ربود.

 

ایجاد یک آلتکوین

4 معیارها برای ارزیابی ICO هاامروزه ایجاد آلتکوین یا بلاک چین کار بسیار ساده ایست و برخی دیگر از پول‌های رایجی دیجیتالی نظیر Ethereum یا Counterparty نیز می‌توانند چنین توکن هایی را بسازند. چنانچه شخصی علاقه‌مند به ایجاد پول دیجیتال خود باشد می‌تواند یک دولوپر یا برنامه نویس کامپیوتر را بیابد و برای ایجاد آن به آن‌ها بیت کوین بپردازد. بعدازآن هم پلتفرم‌های ویژه‌ای نظیر

Cryptolife Development یا Wallet Builders هم هستند. هر دو وب‌سایت ادعا می‌کنند با استفاده از بلاک چین یک بلاک هوشمند ارائه خواهند داد که دارای کیف پول مشتری Windows، Mac و Linux خواهد بود.

برای مثال سایت Wallet Builders در وب‌سایتش جزییات مختصر ساخت یک آلت کوین را این‌گونه توضیح می‌دهد که برای ساخت آن قیمت تمام‌شده ۰.۰۵ BTC می‌باشد. شرکت طراحی آلتکوین می‌گوید:

“سکه‌های خود را با پریماین بسازید، لوگو و پارامترهای مربوط به انتخاب خودتان. ما به شما یک بلاک هوشمند منحصربه‌فرد، کد منبع و کیف پول مشتری Linux و Windows را ارائه خواهیم داد.”

همان‌طور که بسیاری از اعضای جامعه پول الکترونیکی به شما خواهند گفت نگهداری و حفظ آلتکوین به این آسانی‌ها که به نظر می‌رسد نیست. هنوز هم کد و بلاک چین باید از طریق برنامه‌ریزی تغذیه شوند و ماینر ها نیز باید با شبکه همکاری داشته باشند. اگر به سال ۲۰۱۴ برگردیم در کنفرانس بیت کوین امریکای شمالی که در شهر شیکاگو برگزار شد خالق لایت کوین چارلی لی توضیح داد که برای ساخت یک آلت کوین خوب باید پنج مورد اصلی را در نظر بگیریم: یک نام خوب، برند، لوگوی خوب، جذب ماینرها، راه‌اندازی مناسب و کد مستحکم. اگرچه بخش اعظم آلتکوین ها ی موجود این نکته‌ها را نادیده گرفتند به‌خصوص درزمینهٔ راه‌اندازی خوب.

پریماین ها، کلاهبرداران، باگ‌ها و بازار گرم‌کن‌ها

پریماین ها، کلاهبرداران، باگ‌ها و بازار گرم‌کن‌هابسیاری از آلت کوین ها موجود در ابتدا کار خود را مخفیانه به‌عنوان ” نینجا لانچ ” و چیزی که به آن پریماین و اینستا ماین می‌گویند شروع کردند. این بدان معناست که بسیاری از سازندگان برای مدتی خودشان سکه‌ها را ماین کردند و قسمت اعظم توکن های موجود را بردند. مردم دل‌خوشی از پریماین ها ندارند و آن‌ها را بحث‌انگیز می‌دانند همان‌طور که سازندگان می‌گویند سرمایه‌ها به سمت بازاریابی و توسعه می‌رود اما نوعاً در بازار به قیمت خیلی ارزان فروخته می‌شوند. وقتی‌که یک سرمایه‌گذار بزرگ توکن هایش را در بازار خالی می‌کند به طبع قیمت‌ها پایین می‌آید و این بازارهای کوچک به‌راحتی دست‌کاری می‌شوند.

علاوه بر این بسیاری از سازندگان آلت کوین شخصیت‌های غیرقابل‌اعتمادی دارند اغلب قول‌هایی می‌دهند که هرگز عملی نمی‌شوند. همیشه فضاهای خالی وجود دارند و بسیاری از آلتکوین ها هرگز آن چیزی را که ادعا می‌کنند عملی نمی‌کنند. با بیت کوین همه قوانین موجود را می‌دانند چراکه پول دیجیتال اصیلی است که مستحکم‌ترین بلاک چین موجود را دارد.

حرف آخر این‌که هاشریت بیت کوین یک مسئله بسیار مهم است چراکه امن‌ترین بلاک چین موجود فعلی است. و هرروز قوی‌تر می‌شود. شماره یک پول دیجیتال ــ بیت کوین ــ مزایای واقعی را ارائه می‌دهد، برخلاف تبادلات توکن های آلتکوین که به‌منظور کلاهبرداری طراحی‌شده‌اند. بیت کوین داری بزرگ‌ترین اجتماع است و در میان سایر آلت کوین های ترکیبی بیشترین پذیرش تجارت را داراست. این تأثیر شبکه اغلب توسط هواداران دارایی‌های دیجیتال جایگزین ــ آلتکوین ــ نادیده گرفته می‌شود اما هنوز را ه زیادی مانده تا بتوان بر صدرنشینی بیت کوین غلبه کرد.

این واقعیت که ساخت یک اپکوین بسیار آسان است اما حفظ و نگهداری آن بسیار مشکل است زیاد قابل‌اطمینان نیست. همه آن‌ها حتی آن‌هایی که در لیست ده‌گانه بهترین‌ها هستند دارای عیب و نقص‌های قابل‌توجهی هستند مانند اینستاماین ها، وجود باگ در کدها، بازیگران غیرقابل‌اعتماد و گروه کثیری از بازار گرم‌کن‌ها که گنجشک را جای قناری می‌فروشند. برخی از آن‌ها بقای خود را ازنظر قانونی حفظ کرده‌اند و قصد دارند که با بیت کوین رقابت کرده یا حتی مکمل بیت کوین در شبکه باشند. اما بخش اعظم آلتکوین ها ی امروزی کلاهبردارانی بیش نیستند.

نظر شما درباره اینکه امروزه به‌آسانی می‌توان آلتکوین درست کرد چیست؟ به نظر شما آیا برخی از این آلتکوین ها موجودیت قانونی دارند؟ لطفاً ما را از نظرات خودآگاه کنید.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.


 Images courtesy of Crypto-graphics.com, and Pixabay and bitcoin.com

https://coiniran.com/?p=4437
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x